Home automation / Έξυπνο σπίτι


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.933
Reaction score
3.741
One server to rule them all έχεις κάνει εσύ, εγώ το προτιμώ χωριστά από τις άλλες υπηρεσίες.

Μου έχει σπάσει και τα νεύρα το Wireguard, τώρα που το είδα. Δεν το θέλω για incoming σύνδεση, αλλά για outgoing, που δεν είναι ακριβώς έτσι σχεδιασμένο το add-on. Του έχω "χαϊδέψει" το configuration και συνδέεται επιτυχώς, αλλά όταν χτυπάω την IP του Home Assistant πάνω από το VPN, μου απαντάει μεν ο web server, αλλά αντί να φορτώσει τη σελίδα, δείχνει:
{"cloudserver":{"endpoint":"ip:port","latest_handshake":1234567890,"transfer_rx":1234,"transfer_tx":567}}

Έχω δει και άλλους με το ίδιο πρόβλημα εδώ:
αλλά δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ να το λύσω...
 
Last edited:

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
One server to rule them all έχεις κάνει εσύ, εγώ το προτιμώ χωριστά από τις άλλες υπηρεσίες.

Μου έχει σπάσει και τα νεύρα το Wireguard, τώρα που το είδα. Δεν το θέλω για incoming σύνδεση, αλλά για outgoing, που δεν είναι ακριβώς έτσι σχεδιασμένο το add-on. Του έχω "χαϊδέψει" το configuration και συνδέεται επιτυχώς, αλλά όταν χτυπάω την IP του Home Assistant πάνω από το VPN, μου απαντάει μεν ο web server, αλλά αντί να φορτώσει τη σελίδα, δείχνει:
{"cloudserver":{"endpoint":"ip:port","latest_handshake":1234567890,"transfer_rx":1234,"transfer_tx":567}}

Έχω δει και άλλους με το ίδιο πρόβλημα εδώ:
αλλά δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ να το λύσω...
Wireguard είχα στήσει μόνο για να βλέπω ένα pc στη δουλειά. Remote και ότι άλλο θέλω με cloudflare.

To μόνο που θέλω να στήσω μόνο του είναι το m2z γιατί όλο το σπίτι το έχω με zigbee. Πάνω απο 80 συσκευές με εξαίρεση κάμερες και remote για aircondition οκ και smart συσκευές tv av πλυντήριο.... αναγκαστικά. Το έχω κατά 90% local...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.026
Reaction score
6.827
τα automations για τον ηλιακό και εμένα μου τα έστειλαν από group στο discord. έχεις discord? θέλεις να σε βάλω στην ομάδα?
Έχω discord ναι, αλλά προς το παρόν και μέχρι να προσανατολιστώ λίγο καλύτερα μόνος μου, θα έλεγα άστο. Όταν θα το έχω κατανοήσει λίγο καλύτερα θα μπορώ να κάνω και πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις. Αν και να σου πω την αλήθεια και το chatgpt έχει φανεί πολύ knowledgeable όσον αφορά το HA μέχρι στιγμής, με έχει βοηθήσει.

τα yaml φυσικά να στα στείλω. πρέπει να φτιαχτούν και κάποια boolean για να λειτουργήσει.
Ναι, στείλτα μου please! Εννοείται ό,τι entities, helpers κλπ χρειάζεται, θα τα φτιάξω.

δεν σε κατάλαβα, μπορείς να φτιάξεις ότι automation θέλεις με interface χωρίς yaml. χωρίς extra addon
Ναι βρε, προφανώς γίνεται και με το UI, έτσι έφτιαξα τα λιγότερο περίπλοκα. Απλά κώδικας > YAML > UI.

Στο automation για τον ηλιακό έχω ένα περίπλοκο logic με variables και timers και δεν είναι straightforward να το φτιάξω με το UI. Ίσως και να γίνεται, απλά μάλλον είναι πιο εύκολο να ξεκινήσω από κάτι έτοιμο και να προσθέσω κάτι που θέλω, παρά να το στήσω από την αρχή.

που έστησες home assistant και τι έκδοση? τρίτη επιλογή. πολλά ωραία άρθρα και οδηγίες θα βρεις εδώ
Σε proxmox το έχω στήσει με βάση το guide που έστειλες. Εκεί έχω και το openHAB, τώρα τρέχουν παράλληλα, απλά μεταφέρω το Z-Wave dongle από το ένα στο άλλο.

Θα βάλω και το HACS, το είχα ήδη στα υπόψιν. Θα τσεκάρω και τα υπόλοιπα screenshots να πάρω ιδέες.

Μετά όπως είπα μένει να δω τι θα κάνω με το UI, γιατί αυτό είναι μεγάλο downgrade σε σχέση με το custom UI που είχα φτιάξει για το openHAB. Θεωρητικά μπορώ να αλλάξω τα calls που κάνει το UI μου και να χτυπάει το API του HA αντί για το openHAB, αλλά προτιμάω να μην το συνεχίσω με το custom, γιατί εκεί θέλει πιο πολλή δουλειά να προσθέτεις πράγματα και στην πράξη το έχω παρατημένο με όσα είχα φτιάξει αρχικά. Απλά πρέπει να φτιάξω μάλλον κάποια custom components στο HA που να με ικανοποιούν.

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις ιδέες!
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Έχω discord ναι, αλλά προς το παρόν και μέχρι να προσανατολιστώ λίγο καλύτερα μόνος μου, θα έλεγα άστο. Όταν θα το έχω κατανοήσει λίγο καλύτερα θα μπορώ να κάνω και πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις. Αν και να σου πω την αλήθεια και το chatgpt έχει φανεί πολύ knowledgeable όσον αφορά το HA μέχρι στιγμής, με έχει βοηθήσει.



Ναι, στείλτα μου please! Εννοείται ό,τι entities, helpers κλπ χρειάζεται, θα τα φτιάξω.



Ναι βρε, προφανώς γίνεται και με το UI, έτσι έφτιαξα τα λιγότερο περίπλοκα. Απλά κώδικας > YAML > UI.

Στο automation για τον ηλιακό έχω ένα περίπλοκο logic με variables και timers και δεν είναι straightforward να το φτιάξω με το UI. Ίσως και να γίνεται, απλά μάλλον είναι πιο εύκολο να ξεκινήσω από κάτι έτοιμο και να προσθέσω κάτι που θέλω, παρά να το στήσω από την αρχή.



Σε proxmox το έχω στήσει με βάση το guide που έστειλες. Εκεί έχω και το openHAB, τώρα τρέχουν παράλληλα, απλά μεταφέρω το Z-Wave dongle από το ένα στο άλλο.

Θα βάλω και το HACS, το είχα ήδη στα υπόψιν. Θα τσεκάρω και τα υπόλοιπα screenshots να πάρω ιδέες.

Μετά όπως είπα μένει να δω τι θα κάνω με το UI, γιατί αυτό είναι μεγάλο downgrade σε σχέση με το custom UI που είχα φτιάξει για το openHAB. Θεωρητικά μπορώ να αλλάξω τα calls που κάνει το UI μου και να χτυπάει το API του HA αντί για το openHAB, αλλά προτιμάω να μην το συνεχίσω με το custom, γιατί εκεί θέλει πιο πολλή δουλειά να προσθέτεις πράγματα και στην πράξη το έχω παρατημένο με όσα είχα φτιάξει αρχικά. Απλά πρέπει να φτιάξω μάλλον κάποια custom components στο HA που να με ικανοποιούν.

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις ιδέες!
καλύτερα να στα στείλω στο discord γιατί ο κώδικας κρατάει και τη σωστή μορφή, με το ίδιο logo και username με βρίσκεις
 



Μηνύματα
76
Reaction score
82
Έχω ξεκινήσει τη (δοκιμαστική) μετάβαση σε Home Assistant.

Εξαιρώντας τα αισθητικά θέματα/UI customization που θα ασχοληθώ αργότερα, έχω στήσει τα περισσότερα πράγματα, έχω φτιάξει και τα automations που είχα για το HiFi κλπ., αυτό που μου μένει είναι το automation για τον ηλιακό.
Μπορεί να μη σε αφορά μιας και ξέρεις προγραμματισμό αλλά προσωπικά βρήκα πολύ ευκολόχρηστο το Node Red για να στήσω τους αυτοματισμούς μου.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.026
Reaction score
6.827
Μπορεί να μη σε αφορά μιας και ξέρεις προγραμματισμό αλλά προσωπικά βρήκα πολύ ευκολόχρηστο το Node Red για να στήσω τους αυτοματισμούς μου.
Ευχαριστώ!

Είπα σε πρώτη φάση να προσπαθήσω να μην χρησιμοποιήσω κάποιο "βαρύ" add-on. Βαρύ όχι υπό την έννοια των resources, αλλά πόσο βαθιά εμπλέκεται στο σύστημά σου.

Δηλαδή, αν εγκαταστήσεις π.χ. ένα theme και μετά για κάποιον λόγο θες να το ξηλώσεις, το βγάζεις και τέλος. Θα αλλάξει η εμφάνιση σε κάποια πράγματα, οπότε ή εγκαθιστάς κάποιο άλλο ή ζεις έτσι.

Ενώ αν φτιάξεις όλα σου τα automations σε node-red, python ή δεν ξέρω τι, ένα σημαντικό κομμάτι του συστήματος θα ζει για πάντα εκτός HA. Αν κάποια στιγμή δεν σε εξυπηρετεί πια το add-on για οποιονδήποτε λόγο (γίνει abandon, δεν συνεργάζεται σωστά κλπ.), θα πρέπει να τα φτιάξεις όλα από την αρχή.

Θα μου πεις θα γίνει abandon το node-red ή δεν θα υποστηρίζεται; Μάλλον όχι αλλά ξέρω γω, αλλάζουν τα πράγματα.

Anyway, είναι ωραίο εργαλείο πάντως.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
@symos Στο openhab πως γράφεις ενα αυτοματισμό; Έχεις ενα screenshot απο περιέργεια; Είναι πολυ πιο εύκολο απο όσο νομίζεις να φτιάξεις τον αυτοματισμό που θέλεις όσο πολύπλοκος και αν είναι.Το όλο θέμα είναι η ιδέα και πως θα τα μπλέξεις μεταξύ τους τα οποία τα έχεις έτοιμα. Εγώ για τον ηλιακό συγκεκριμένα δε βρήκα κάτι έτοιμο να ταιριάζει στις ανάγκες μου μιας και ήθελα διαφορετική θερμοκρασία ανα ώρα της ημέρας και διάφορα άλλα οπότε το έφτιαξα απο την αρχή. Βέβαια και εγώ είμαι ανοιχτός σε νέες ιδέες.Το έχω ξανα γράψει και παλαιότερα αν θέλετε γράψτε τι αυτοματισμούς έχετε ώστε να υπάρχουν ιδέες έτοιμες
Πως και δοκιμάζεις ha; Πειραματισμός ή άλλος λόγος;
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
@symos στα έχω στείλει....
Εδώ έχει πολύ πράμα https://community.home-assistant.io...ydqy8Ns0rvMHXcs5blB40VuL6P0M0SLVBbeR3yzL3wkFA
Και αυτό ίσως σου φανεί χρήσιμο για τον ηλιακό https://community.home-assistant.io/t/scheduler-card-custom-component/217458
το δεύτερο στην ουσία είναι μια συντόμευση σε μορφή κάρτας για να κάνεις απλούς αυτοματισμούς. το χρησιμοποιώ για τα απλά.....
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.026
Reaction score
6.827
Στο openhab πως γράφεις ενα αυτοματισμό; Έχεις ενα screenshot απο περιέργεια;
Κατά βάση με κώδικα, σε διάφορες γλώσσες. Νομίζω πλέον μπορείς να φτιάξεις και μέσω του UI όπως και στο HA, αλλά εγώ τα έχω φτιάξει με κώδικα, σε (κάτι σαν) Java.

Σου επισυνάπτω 2 screenshots.

Πως και δοκιμάζεις ha; Πειραματισμός ή άλλος λόγος;
Παλιά όταν είχε πρωτοβγεί το HA ήταν πιο "απλοϊκή" λύση από το openHAB, το οποίο ήταν πιο advanced, με περισσότερες δυνατότητες customization κλπ. Από τότε κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι και το HA είναι ένα project με 100πλάσιο και βάλε μέγεθος. Έχει λοιπόν επεκταθεί να υποστηρίζει όλα τα use cases (μέχρι τα πιο περίπλοκα) και έχει πολύ μεγαλύτερη υποστήριξη και κοινότητα.

Συγκεκριμένα η αφορμή δόθηκε όταν έψαχνα να δω αν θα πάρω ένα zigbee διακόπτη (μέχρι στιγμής είχα Z-wave, MySensors και κάποια wired MQTT arduinos) ή θα περάσω απευθείας σε Matter/Thread. Γιατί είχα ήδη πολλές τεχνολογίες και δεν ήθελα να βάλω και zigbee αν ήταν σύντομα να περάσω σε Thread. Αλλά ψάχνοντας για υποστήριξη Thread από το openHAB βρήκα μόνο ένα ξεχασμένο forum thread που λέει κάτι του στυλ "θα δούμε... δύσκολο... αργότερα..." κλπ. Οπότε έψαξα αντίστοιχα για το HA και υπάρχει αναλυτικότατο progress report, webinars, hardware (SkyConnect), είναι μέλη στο CSA. Γενικά η μέρα με τη νύχτα. Ε, και κάπου εκεί κατάλαβα πως το πράγμα έχει κριθεί και δεν έχει να μου προσφέρει κάτι πια το openHAB.

@symos στα έχω στείλει....
Τέλεια, σε ευχαριστώ! Θα τα μελετήσω όταν βρω χρόνο και ίσως επανέλθω με ερωτήσεις.
 

Attachments


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.026
Reaction score
6.827
Τελικά κατέληξα να κάνω recreate τα rules που είχα και στο openHAB (με μια μικρή απλοποίηση όσον αφορά τον "cooldown" timer που δεν τον χρειάζομαι πια). Θέλω να κάνω λίγο testing ακόμα, αλλά πιστεύω θα είναι ΟΚ.

Η λογική πάει ως εξής (αν και μάλλον την έχω εξηγήσει και σε παλιότερα μηνύματα):

Το σύστημα λειτουργεί πάντα με θερμοκρασία-στόχο και όχι με χρονικό διάστημα. Δεν του λέω δηλαδή "άναψε από τότε μέχρι τότε", αλλά του λέω "άναψε για να φτάσεις τη Χ θερμοκρασία".

Έχω φτιάξει 2 κουμπιά, το "boost 1x" και το "boost 2x" όπου το μεν πρώτο έχει μια χαμηλότερη θερμοκρασία-στόχο και το δεύτερο μια μεγαλύτερη.

Άρα κάθε φορά που ανάβει το θερμοσίφωνο σε ένα από τα δύο modes (είτε χειροκίνητα, είτε με πρόγραμμα), δουλεύει μέχρι να πιάσει τον στόχο.

Αυτό έχει το πλεονέκτημα πως δεν θα δουλέψει παραπάνω απ'όσο χρειάζεται. Αν π.χ. έχω θέσει ως στόχο τους 42 και όταν ανάψει το πρωί είναι στους 41, δεν θα ανάψει ντε και καλά ένα μισάωρο επειδή έτσι το έχω προγραμματίσει. Αντίστοιχα εξασφαλίζει πως το νερό δεν κινδυνεύει να μείνει πιο κρύο απ'ότι το θες (αν είναι πολύ παγωμένο αρχικά και δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί στον προκαθορισμένο χρόνο).

Στα παραπάνω έχω προσθέσει 2 timers:
- Το failsafe timer, που λέει ότι αν περάσουν 2 ώρες από το άναμμα και δεν έχεις πιάσει τον στόχο, σβήσε
- Το delay timer, που λέει ότι όταν πιάσεις τον στόχο, άναψε άλλα 8 λεπτά (προφανώς ρυθμίζεται αυτό) πριν σβήσεις. Αυτό το έχω κάνει γιατί την ώρα που είναι αναμμένη η αντίσταση μπορεί να παίζει λίγο πάνω κάτω η θερμοκρασία και μπορεί να μην θες να σβήσει ακριβώς τη στιγμή που πρωτοπιάνει τη θερμοκρασία

Σαν επόμενο βήμα θέλω να προσθέσω timer, δηλαδή τη δυνατότητα να μπορείς να του πεις "άναψε στις 3 το μεσημέρι". Όχι βάσει προγράμματος (όπως το έχω τώρα που ανάβει κάθε πρωί συγκεκριμένη ώρα), αλλά μία φορά.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τελικά κατέληξα να κάνω recreate τα rules που είχα και στο openHAB (με μια μικρή απλοποίηση όσον αφορά τον "cooldown" timer που δεν τον χρειάζομαι πια). Θέλω να κάνω λίγο testing ακόμα, αλλά πιστεύω θα είναι ΟΚ.

Η λογική πάει ως εξής (αν και μάλλον την έχω εξηγήσει και σε παλιότερα μηνύματα):

Το σύστημα λειτουργεί πάντα με θερμοκρασία-στόχο και όχι με χρονικό διάστημα. Δεν του λέω δηλαδή "άναψε από τότε μέχρι τότε", αλλά του λέω "άναψε για να φτάσεις τη Χ θερμοκρασία".

Έχω φτιάξει 2 κουμπιά, το "boost 1x" και το "boost 2x" όπου το μεν πρώτο έχει μια χαμηλότερη θερμοκρασία-στόχο και το δεύτερο μια μεγαλύτερη.

Άρα κάθε φορά που ανάβει το θερμοσίφωνο σε ένα από τα δύο modes (είτε χειροκίνητα, είτε με πρόγραμμα), δουλεύει μέχρι να πιάσει τον στόχο.

Αυτό έχει το πλεονέκτημα πως δεν θα δουλέψει παραπάνω απ'όσο χρειάζεται. Αν π.χ. έχω θέσει ως στόχο τους 42 και όταν ανάψει το πρωί είναι στους 41, δεν θα ανάψει ντε και καλά ένα μισάωρο επειδή έτσι το έχω προγραμματίσει. Αντίστοιχα εξασφαλίζει πως το νερό δεν κινδυνεύει να μείνει πιο κρύο απ'ότι το θες (αν είναι πολύ παγωμένο αρχικά και δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί στον προκαθορισμένο χρόνο).

Στα παραπάνω έχω προσθέσει 2 timers:
- Το failsafe timer, που λέει ότι αν περάσουν 2 ώρες από το άναμμα και δεν έχεις πιάσει τον στόχο, σβήσε
- Το delay timer, που λέει ότι όταν πιάσεις τον στόχο, άναψε άλλα 8 λεπτά (προφανώς ρυθμίζεται αυτό) πριν σβήσεις. Αυτό το έχω κάνει γιατί την ώρα που είναι αναμμένη η αντίσταση μπορεί να παίζει λίγο πάνω κάτω η θερμοκρασία και μπορεί να μην θες να σβήσει ακριβώς τη στιγμή που πρωτοπιάνει τη θερμοκρασία

Σαν επόμενο βήμα θέλω να προσθέσω timer, δηλαδή τη δυνατότητα να μπορείς να του πεις "άναψε στις 3 το μεσημέρι". Όχι βάσει προγράμματος (όπως το έχω τώρα που ανάβει κάθε πρωί συγκεκριμένη ώρα), αλλά μία φορά.
Σε αυτό που σου έστειλα η λογική είναι να έχω την θερμοκρασία που έχουμε ανάγκη συγκεκριμένες ώρες τις μέρας.

Δλδ στις 7 το πρωί. θέλουμε χλιαρό νερό για να το πρόσωπο - χέρια.... αν ή θερμοκρασία είναι κάτω από τον στόχο που σου έχω πει το πρωί άναψε για την ώρα που σου έχω ορίσει.

το ίδιο για το μεσημέρι τις ώρες που έχουμε νυχτερινό. δλδ αν στις 3 έχεις κάτω από τον στόχο που σου έχω πει άναψε για τόση ώρα την οποία ορίζω ώστε να είναι μέσα στο εύρος του νυχτερινού.

φυσικά υπάρχει και ρυθμιζόμενο timer ώστε αν το ανάψεις χειροκίνητα να μην ξεχαστεί
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.026
Reaction score
6.827
Σε αυτό που σου έστειλα η λογική είναι να έχω την θερμοκρασία που έχουμε ανάγκη συγκεκριμένες ώρες τις μέρας.

Δλδ στις 7 το πρωί. θέλουμε χλιαρό νερό για να το πρόσωπο - χέρια.... αν ή θερμοκρασία είναι κάτω από τον στόχο που σου έχω πει το πρωί άναψε για την ώρα που σου έχω ορίσει.
Ναι, τα διάβασα τα automations που μου έστειλες, το είδα πως το κάνεις. Τον ίδιο στόχο/σκεπτικό έχουμε, απλά το κάνουμε με άλλον τρόπο.

Εγώ προτίμησα να κρατήσω το logic βάσει θερμοκρασίας (και όχι χρόνου) για να αποφύγω το σενάριο που έγραψα παραπάνω. Δηλαδή αν έχω θέσει στόχο π.χ. τους 50C και το πρωί είναι στους 49, να μην ανάψει με το ζόρι μισή ώρα (ή όσο το έχω βάλει). Και αν είναι στους 15, να είμαι σίγουρος πως θα φτάσει τους 50 και όχι μετά από μισή ώρα που θα κλείσει να είναι στους 45.

Εμένα στο πρώτο σενάριο θα ανάψει μόνο ελάχιστα συν 8 λεπτά (ή για όσο έχω ορίσει τον delay timer) και στο δεύτερο για όσο χρόνο χρειαστεί (μέχρι 2 ώρες που θα το κλείσει ο failsafe timer, αν δεν έχει ήδη φτάσει τη θερμοκρασία).
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Σωστό το σκεπτικό σου έτσι το έχω και εγώ. Το μόνο που έχω διαφορετικό είναι πως έχω σε ξεχωριστό αυτοματισμό το failsafe timer μη πάει κάτι πολύ στραβά όπως και ειδοποίηση στο κινητό για αυτό το λογο
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.026
Reaction score
6.827
Σωστό το σκεπτικό σου έτσι το έχω και εγώ. Το μόνο που έχω διαφορετικό είναι πως έχω σε ξεχωριστό αυτοματισμό το failsafe timer μη πάει κάτι πολύ στραβά όπως και ειδοποίηση στο κινητό για αυτό το λογο
Στο HA κι εγώ ξεχωριστά το έβαλα.

Οι timers είναι helpers και έχω έναν αυτοματισμό που λέει ότι αν λήξει κάποιος από τους δύο timers, ακύρωσε τον άλλον και κλείσε το θερμοσίφωνο (και μηδένισε τη θερμοκρασία στόχο).
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ναι, τα διάβασα τα automations που μου έστειλες, το είδα πως το κάνεις. Τον ίδιο στόχο/σκεπτικό έχουμε, απλά το κάνουμε με άλλον τρόπο.

Εγώ προτίμησα να κρατήσω το logic βάσει θερμοκρασίας (και όχι χρόνου) για να αποφύγω το σενάριο που έγραψα παραπάνω. Δηλαδή αν έχω θέσει στόχο π.χ. τους 50C και το πρωί είναι στους 49, να μην ανάψει με το ζόρι μισή ώρα (ή όσο το έχω βάλει). Και αν είναι στους 15, να είμαι σίγουρος πως θα φτάσει τους 50 και όχι μετά από μισή ώρα που θα κλείσει να είναι στους 45.

Εμένα στο πρώτο σενάριο θα ανάψει μόνο ελάχιστα συν 8 λεπτά (ή για όσο έχω ορίσει τον delay timer) και στο δεύτερο για όσο χρόνο χρειαστεί (μέχρι 2 ώρες που θα το κλείσει ο failsafe timer, αν δεν έχει ήδη φτάσει τη θερμοκρασία).
Ναι λογικό και αυτό απλά εγώ θέλω να περιορίσω την κατανάλωση τις ώρες του νυχτερινού. Δλδ το πρωί δεν με νοιάζει αν θα ειναι 35 η 38 η 40, θέλω απλά να μην είναι παγωμένο. Και το μεσημέρι το ίδιο. Όπου φτάσει σε θερμοκρασία γιατί έτσι κι αλλιώς αν θέλουμε να κάνουμε και τα παιδιά μπάνιο δεν φτάνει οπότε θα ανάψει αργότερα έτσι κι αλλιώς.
Σωστό το σκεπτικό σου έτσι το έχω και εγώ. Το μόνο που έχω διαφορετικό είναι πως έχω σε ξεχωριστό αυτοματισμό το failsafe timer μη πάει κάτι πολύ στραβά όπως και ειδοποίηση στο κινητό για αυτό το λογο
Ειδοποίηση στα κινητά και το δικό μου και της γυναίκας πότε είναι on και πότε off. Επιπλέον είναι και στις συσκευές τις οποίες εχω αυτοματισμό και κλείνουν όταν δει ότι λείπουμε όλοι απο το σπίτι.
 
Last edited:



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.685
Μηνύματα
2.869.905
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top