iPhone 15

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Καλημέρες.

Λοιπόν, έχουμε το εξής θέμα. Το εταιρικό 15άρι της συζύγου έχει esim Vodafone, με την προσωπική σύνδεση να είναι κανονική sim Cosmote στο σχετικό slot. Στην προσπάθεια να δούμε πως επιλέγει από πια sim θα καλεί ανά κλήση, διαπίστωσα πως δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα (ή δεν την βρίσκω). Πρέπει να πάω μέσα στα settings να δηλώσω primary & second line. Αν το κάνω αυτό όλες οι κλήσεις θα γίνονται από την primary, ακόμα και αν θέλω να κάνω μια κλήση με την second line.

Υπάρχει κάτι που δεν βρίσκω; Γίνεται με άλλο τρόπο ή αυτό είναι και τέλος;
 

Μηνύματα
417
Reaction score
253
Στο SE που έχω, όταν πάς να κάνεις μια κλήση υπάρχει επάνω στην οθόνη ένα combo που μπορείς να επιλέξεις τη γραμμή από την οποία θα καλέσεις (με default την primary - "Κύριο" στην εικόνα) - το ίδιο και από τις επαφες
iph.jpg
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Στο SE που έχω, όταν πάς να κάνεις μια κλήση υπάρχει επάνω στην οθόνη ένα combo που μπορείς να επιλέξεις τη γραμμή από την οποία θα καλέσεις (με default την primary)
Με νέο αριθμό ή με αποθηκευμένο;

Edit: Ναι την φωτό που έβαλες την είδα σήμερα κάπου. Αλλά αυτό είναι μόνο για τα μη αποθηκευμένα. Στα αποθηκευμένα κάνεις προεπιλογή ανά αριθμό; Κάτι τέτοιο είδα.
 

Μηνύματα
417
Reaction score
253
Στον αποθηκευμένο έχει κι εκεί το ίδιο combo και απ ότι είδα (γιατί δεν το έχω δοκιμάσει για καιρό με 2 sim), επιλεγεις ποια γραμμή θέλεις για κάθε επαφή ενώ για κάθε επαφή έχει και επιλογή "πιο πρόσφατη χρήση" (=να καλεί με την γραμμή που επελέγη στην πιο πρόσφατη επικοινωνία με το άτομο αυτό).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Καλημέρες.

Έχουμε θέμα με το wallet. Όποτε θέλει δουλεύει. Μέχρι στιγμής σε 6 συναλλαγές πέρασαν οι δύο.
ΓΤΠΚ wallet. Tης είπαν επίσης πως δεν υπάρχει ρύθμιση για το NFC. Όταν θες να πληρώσεις το καταλαβαίνει και ανοίγει μόνο του. Εγώ λέω ότι είναι πάντα ανοιχτό καθώς και στις δύο συναλλαγές ζήτησε face id.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.755
Reaction score
83.586
Καλημέρες.

Έχουμε θέμα με το wallet. Όποτε θέλει δουλεύει. Μέχρι στιγμής σε 6 συναλλαγές πέρασαν οι δύο.
ΓΤΠΚ wallet. Tης είπαν επίσης πως δεν υπάρχει ρύθμιση για το NFC. Όταν θες να πληρώσεις το καταλαβαίνει και ανοίγει μόνο του. Εγώ λέω ότι είναι πάντα ανοιχτό καθώς και στις δύο συναλλαγές ζήτησε face id.

Εφόσον έχει ενεργοποιημένο το face id, χρειάζεται ένα double click στο πλαϊνό κουμπί για να διαβάσει το πρόσωπο (ή να βάλει το passcode) και είναι έτοιμο.

Στα τελευταία μοντέλα iPhone το chip του NFC είναι προς το πάνω άκρο της συσκευής. Παλιότερα ήταν κοντά στο κέντρο.

Χρησιμοποιώ Google και Apple Wallet εδώ και χρόνια. Τα προβλήματα έχουν μειωθεί και από την εμπειρία μου έχουν να κάνουν περισσότερο με τα POS των εμπόρων. Για παράδειγμα, κάποια παλιότερα της Εθνικής δεν συνεργάζονταν με τίποτα με το Google. Κάποια άλλα έχουν πιο περιορισμένη "δέσμη" στο NFC και απαιτείται πιο ακριβής τοποθέτηση της συσκευής για να δουλέψει. Άλλα έχουν αργό επεξεργαστή και θέλουν περισσότερη ώρα "επαφής".
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Εφόσον έχει ενεργοποιημένο το face id, χρειάζεται ένα double click στο πλαϊνό κουμπί για να διαβάσει το πρόσωπο (ή να βάλει το passcode) και είναι έτοιμο.
Όταν λες έτοιμο; Αυτό το κάνει μια φορά ή σε κάθε συναλλαγή; Δεν ξέρω αναλυτικά τι συμβαίνει. Μεταφέρω ότι μου λέει. Είναι και σε πανικό τώρα γιατί τρέχει με τη δουλειά, meetings, το Σάββατο πετάει για εξωτερικό, πρέπει να μάθει και το iphone οπότε κατάλαβες. 🙂
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.200
Δεν έχει πρροβλγμα το wallet.
Double click το δεξί πλαϊνό κουμπάκι και να βλέπεις την οθόνη για το Face ID. Αν για κάποιο λόγο σέν αναγνωρίσει φάτσα τοτε θα ζητήσει passcode.
Πάει στην κάρτα που έχεις επιλέξει ως default.
Αν δεν θες αυτή τη σπρώχνεις κάτω και εμφανίζονται όλες και διαλέγεις ποια θέλεις για τη συγκεκριμένη συναλλαγή.
Πιο απλό δεν γίνεται.
Για
οτιδήποτε άλλο φταίει το POS, οπως ακριβώς τα γράφει ο προδότης από πάνω.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.755
Reaction score
83.586
Όταν λες έτοιμο; Αυτό το κάνει μια φορά ή σε κάθε συναλλαγή; Δεν ξέρω αναλυτικά τι συμβαίνει. Μεταφέρω ότι μου λέει. Είναι και σε πανικό τώρα γιατί τρέχει με τη δουλειά, meetings, το Σάββατο πετάει για εξωτερικό, πρέπει να μάθει και το iphone οπότε κατάλαβες. 🙂
Το βγάζεις από την τσέπη πατάς 2 φορές το πλαϊνό κουμπί και σου ζητάει face id για να δώσει ελεύθερο στην πληρωμή.

Make purchases using Apple Pay - Apple Support
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.200
Γίνεται. Ανοίγεις GPay, πλησιάζεις το POS και τέλος. 🙂
και πως κάνει verification του χρήστη;
Στα settings appe pay & Waller πρέπει να έχεις επιλέξει το side double click για να δουλέψει.

IMG_4987.png
 


Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Νομιζω δεν χρειαζεται καν να πατησεις απο πριν, μονος σου το κουμπι, το πλησιαζεις κλειδωμενο στο POS και ανοιγει μονο του το wallet, τοτε κανεις διπλο κλικ, το ξεκλειδωνεις με face id και το ξανα-πλησιαζεις στο μηχανακι.
Fingerprint για να ανοίξει το κινητό.
Δηλαδη, αν ειναι ηδη ξεκλειδωτο το κινητο, οποιος το εχει στην κατοχη του, πληρωνει με τις αποθηκευμενες καρτες οποτε θελει ? Δεν ζηταει αυθεντικοποιηση οταν ενεργοποιειται η εκαστοτε πληρωμη ?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Δηλαδη, αν ειναι ηδη ξεκλειδωτο το κινητο, οποιος το εχει στην κατοχη του, πληρωνει με τις αποθηκευμενες καρτες οποτε θελει ?
Έτσι όπως το γράφεις ναι, αλλά ποιος έχει ανοιχτό κινητό αλλουνού για αγορές. Προσωπικά το δικό μου δεν το παίρνει κανένας ακόμα και κλειστό. Συν ότι έχω και άλλες ασφαλιστικές δικλίδες. Ακόμα και στο σενάριο που το βρήκε ανοιχτό και το βούτηξε και το κρατά ανοιχτό μέχρι να φτάσει στο κατάστημα να αγοράσει ότι θέλει, ΔΕΝ θα μπορεί να πληρώσει. Ακόμα και αν βρει το μοτίβο και το ανοίξει, ΔΕΝ θα μπορεί να πληρώσει
 
Last edited:




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.121
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top