Jazz + Πιάνο

Μηνύματα
91
Reaction score
80
Η αλήθεια είναι οτι στη jazz μουσική τον πρώτο ρόλο έχουν τα πνευστά. Η τρομπέτα, το άλτο και το τενόρο σαξώφονο είναι τα όργανα που κυριαρχούν και χαρίζουν στη μουσική αυτή, μια έξαψη μια σπίθα και μια ζωντάνια που δεν μπορεί να αντκατασταθεί απο κανένα άλλο όργανο.
Ωστόσο, πίσω απο τα πνευστά υπάρχουν αυτοί που με 88 πλήκτρα μπροστά τους γεμίζουν το χώρο με ακόρντα σε συνεπαίρνουν με τα ιδιοφυή σόλο τους, ενώ πολλές φορές ειναι αυτοί που θα γίνουν οι πρωταγωνιστές, παρέα μ'ένα μπάσο και μια ντράμς και θα σε κάνουν να αφεθείς στις μελωδίες τις αρμονίες και τους ρυθμούς τους.
Έτσι, εδώ αναφερόμαστε σε πιανίστες της jazz. Σε πιανίστες που τους ακούσαμε και ενθουσιαστήκαμε? Σε πιανίστες που τους ακούσαμε και άλλαξε η (μουσική) ζωή μας? Σε πιανίστες που ενώ δεν τους είχαμε σε υπόληψη, σιγά σιγά (ακρόαση την ακρόαση) τους παραδεχτήκαμε!
 

Μηνύματα
91
Reaction score
80
Ας βάλω λοιπόν το πιανίστα που άλλαξε τη μουσική τζαζική ζωή μου. Μετά απο περίπου 10 χρόνια που ακούω τζάζ δεν περίμενα ν'ακούσω κάτι τόσο διαφορετικό, τεχνικά άρτιο και σύγχρονο απο ένα δίσκο του 1959! Αυτός ο τύπος είναι διαφορετικός!!!
Mal Waldron - Impressions
 


Μηνύματα
91
Reaction score
80
Εδώ, απο έναν διαφορετικό δίσκο του Mal Waldron, κινείται σε διαφορετικά μονοπάτια σε μονοπάτια αναζήτησης...
Mal Waldron - The Quest
 


Μηνύματα
91
Reaction score
80
Τον πιανίστα Jaki Byard τον είχα μόνο ακουστά και ίσως ως sideman σε κάποιους δίσκους. Είναι αρκετά καλός, έχει ταχύτητα, τεχνική και χιούμορ! Εδώ σε ντούο με τον Rahsaan Roland Kirk...
Jaki Byard - The Jaki Byard Experience
 


Μηνύματα
91
Reaction score
80
Bobby Timmons ο soulman! Ο άνθρωπος που έχουν χαραχτεί βαθιά μεσα του τα gospel! Φαίνεται σε κομμάτια σαν το παρακάτω.
Bobby Timmons - Here is Bobby Timmons (1960)
 

Μηνύματα
91
Reaction score
80
Άλλο ένα πολύ γνωστό κομμάτι απο το κύριο Timmons! Dat Dere! Αυτή τη φορά απο τη μπάντα του Art Blakey and the Jazz Messangers. Τα περισσότερα γνωστά κομμάτια των Messangers τη περίοδο 1958-1961 είναι γραμμένα απο τον Bobby Timmons!
Art Blakey & The Jazz Messangers - Dat Dere (1960)
 

D

Deleted member 23222

Guest
Τι πανέμορφο κομμάτι είναι αυτό! 3 χρόνια μετά το θάνατο του John Coltrane η γυναίκα του Alice υπογράφει όλες τις συνθέσεις του τρίτου της άλμπουμ...
Alice Coltrane - Ptah, The El Daoud (1970)
Φίλε,μέσα στο μυαλό μου είσαι...
Ψάξε,εφόσον σου αρέσει ο Mal , το θρυλικό live at Dreher 1981...με τον Steve Lacy που για μένα είναι ένας από τα καλύτερους πνευστούς που έβγαλε η φύση...
 



Μηνύματα
91
Reaction score
80
Φίλε,μέσα στο μυαλό μου είσαι...
Ψάξε,εφόσον σου αρέσει ο Mal , το θρυλικό live at Dreher 1981...με τον Steve Lacy που για μένα είναι ένας από τα καλύτερους πνευστούς που έβγαλε η φύση...
Ευχαριστώ πολύ! Πολύ ενδιαφέρον δίσκος! Σε βυνίλιο θα υπάρχει απο καμιά γερμανική ετικέτα φαντάζομαι! Θα το ψάξω..
 

SIMPLYMUSIC

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
972
Reaction score
66
Thelonious Monk, δεν είναι για όλες τις ώρες αλλά αγαπημένος και από αυτούς που άνοιξε δρόμους.
 


D

Deleted member 23222

Guest
Ευχαριστώ πολύ! Πολύ ενδιαφέρον δίσκος! Σε βυνίλιο θα υπάρχει απο καμιά γερμανική ετικέτα φαντάζομαι! Θα το ψάξω..
Eγώ βινυλιάκιας δεν είμαι,οπότε ,ναι μου το έφεραν από Αγγλία σε cd,και είναι από την Γερμανική Hat.
Aπό τις πιο ενδιαφέρουσες εταιρείες...

λινκ
 

Μηνύματα
91
Reaction score
80
Thelonious Monk, δεν είναι για όλες τις ώρες αλλά αγαπημένος και από αυτούς που άνοιξε δρόμους.
Νομίζω οτι τώρα βάλαμε και τις βάσεις οσων αφορά την υπόθεση jazz + piano! Art Tatum - Thelonius Monk...
Παρακάτω το κομμάτι Round Midnight σε μια εκληκτική εκτέλεση...
Gerry Mulligan - Mulligan Meets Monk (1958)
[DOUBLEPOST=1459103129][/DOUBLEPOST]Να ρίξουμε και μια αυτιά...
Steve Lacy - Mal Waldron - Live in Dreier (1981)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.410
Reaction score
79.663
Αλλη μια κοινοτυπία, αλλα δεν γίνεται να μην αναφερθεί:

Duke Ellington

Και μια πρόταση δίσκου, μουσική του Duke απο τον μεγάλο κλασικο πιανίστα Daniel Barenboim
[DOUBLEPOST=1459103618][/DOUBLEPOST]
image.jpeg
 

Μηνύματα
91
Reaction score
80
Όταν ακούω Thelonious Monk, δύο πράγματα μου έρχονται στο μυαλό: JAZZ και ακόρντο.
1. Ο Monk είναι Jazz.
2. Τα ακόρντα του Monk είναι η Jazz που ακολούθησε τη δεκατία του 50' και 60'
Ας ακούσουμε λίγο απ'αυτά τα ακόρντα...
Thelonious Monk - Thelonious Monk
 

Μηνύματα
91
Reaction score
80
Αλλη μια κοινοτυπία, αλλα δεν γίνεται να μην αναφερθεί:

Duke Ellington
Εδώ θα διαφωνήσω λίγο. Ο Duke Ellington ώς συνθέτης, μαέστρος, ενορχηστωτής ήταν πολύ μεγάλος και έχει μείνει στην ιστορία γι' αυτό, αλλά ως πιανίστας δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Συνήθως έγραφε με big bands οπότε το πιάνο το τρώει η μαρμάγκα. Piano in the Background όπως λέγεται και ένας δίσκος του. Αλλα πολύ background λέμε...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.156
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top