KH 310 A - Active Studio Monitor στο σαλόνι?


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
The original KH300 on which the KH310 is based used the famous ATC 75mm midrange driver which provided the KH300 with a formidable amount of midrange detail. Along with a redesigned bass driver and tweeter, Neumann chose to design their own mid range driver to replace the ATC, and they have managed to improve on the performance of the ATC, which is a major achievement. (It would seem we may have been mislead on the ATC midrange, and instead the KH3000 was fitted with a Dynaudio midrange driver, either way it is still an impressive achievement by Neumann)
[DOUBLEPOST=1471028239][/DOUBLEPOST]Νομίζω μόνο τα μεγάλα έχουν atc
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.593
Σωστά.
Τα 500 φορούσαν ίδιο ακριβώς μιντ με τα ATC, και τα υπόλοιπα λίγο υποδεέστερο, αλλά εμφανισιακά όμοιο.
Στο 310 η νιουμαν έκανε τα μαγικά της και βελτίωσε το ήδη κορυφαίο μεγάφωνο μεσαίων που έγινε γνωστό από τις υλοποιήσεις της ATC.
Αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες.
Επί της ουσίας, η συγχώνευση της κλαϊν με τη νιουμαν, οδήγησε σε βελτίωση του ήδη εξαιρετικού 300 με τη δημιουργία του 310, το οποίο δεν αποτελεί απλή μετονομασία από 300 σε 310, αλλά κρύβει πολύ ρισερτς και ουσιαστική βελτίωση στα σημεία.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Νομιζω (πολυ φοβαμαι δηλαδη) οτι δεν ειναι καλυτερο απο το ATC........πρεπει να ειναι υποδεεστερο οχι μονο απο το S αλλα και απο το απλο.
Αυτα τα λεω χωρις να το εχω ψαξει απλα αυτο πιστευω.
Μπορει και να κανω λαθος .........μακαρι δηλαδη.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.385
Reaction score
79.503
Εχω δει απόψεις να στηρίζονται σε μετρησεις/χαρακτηριστικά.
Εχω δει απόψεις να στηρίζονται σε reviews ή συστάσεις φίλων.
Εχω δει απόψεις να στηρίζονται σε υποκειμενικές ακροαματικής εμπειρίες.

Πρώτη φορα βλέπω άποψη που στηρίζεται στην πίστη.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Αν εχεις ή κανενας αλλος, μετρησεις του μεσαιου απο το 310 πολυ ευχαριστως να τις δουμε και να τις σχολιασουμε.
Μεχρι να γινει αυτο..........και επειδη ειμαι της παλιας σχολης, εμαθα οτι το καλο μεσαιο καλυπτει οσο το δυνατον μεγαλυτερο φασμα, "σπρωχνοντας" τα σημεια κρος οσο πιο χαμηλα και ψηλα γινεται.
Στο ATC το μιντ παιζει απο τους 380 μεχρι τους 3800 κυκλους.
Στο 310 απο 650 μεχρι 2000 κυκλους.
Σαφως και ολα ειναι θεμα σχεδιασεις και το δεχομαι. Ομως το παραπανω με κανει "καχυποπτο".
Πιστευω λοιπον οτι αν μπορουσαν να κατεβασουν το μιντ πιο χαμηλα χωρις επιπτωση στην αποδοση ΟΛΟΥ του ηχειου, (με κρος στα 650ΗΖ το προβλημα μετατοπιζεται στο γουφερ πλεον) θα το ειχαν κανει.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Αν εχεις ή κανενας αλλος, μετρησεις του μεσαιου απο το 310 πολυ ευχαριστως να τις δουμε και να τις σχολιασουμε.
Μεχρι να γινει αυτο..........και επειδη ειμαι της παλιας σχολης, εμαθα οτι το καλο μεσαιο καλυπτει οσο το δυνατον μεγαλυτερο φασμα, "σπρωχνοντας" τα σημεια κρος οσο πιο χαμηλα και ψηλα γινεται.
Στο ATC το μιντ παιζει απο τους 380 μεχρι τους 3800 κυκλους.
Στο 310 απο 650 μεχρι 2000 κυκλους.
Σαφως και ολα ειναι θεμα σχεδιασεις και το δεχομαι. Ομως το παραπανω με κανει "καχυποπτο".
Πιστευω λοιπον οτι αν μπορουσαν να κατεβασουν το μιντ πιο χαμηλα χωρις επιπτωση στην αποδοση ΟΛΟΥ του ηχειου, (με κρος στα 650ΗΖ το προβλημα μετατοπιζεται στο γουφερ πλεον) θα το ειχαν κανει.
Η atc εχει αυτο το κρος γιατι ταιριαζει το ιδιο μιντ με μεχρι και 15inch woofer αρα θελει χαμηλο κατω οριο cross στο μιντ. Επισης εχει και το μικρο waveguide που βοηθαει να παιξει χαμηλα. Τωρα για το ανω οριο, θα σε γελασω, ισως στο κλαιν θελανε καλυτερη διασπορα του μιντ ισως δεν τους εννοιαζε η μεγαλη προσληψη ισχυος στο tweeter, μια και ειναι σχετικα μικρο ηχειο το 310;
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Επισης, το kh310 εχει waveguide στο tweeter για να παιζει απο τα χαμηλα 2000hz.

Παντως συμφωνω μαζι σου οτι ειναι προτιμοτερη η καλυψη που εχει το μιντ της atc, ειδικα οταν μιλαμε για ηχεια χωρις χρ. ευθυγραμμιση μεσω dsp.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Χειροτερο καλυτερο , ποιος θα το πει? εδω εγω που εχω το m3-8της m-audio το εχει 450hz -3,9k που βεβαια ειναι το δυνατο του σημειο οι μεσαιες
http://www.m-audio.com/products/view/m3-8 αλλα και παλι ειναι ηχειο των 300 ευρω τι σημαινει οτι ειναι καλυτερο του 310?
θα ξαναεπιμεινω οτι η χρονικη ευθυγραμιση μεσω dsp δε μπορει να αντικαταστησει απο μονη της την φυσικη ευθυγραμιση με τοποθετηση:whistling:
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Είναι λίγο περίεργο να δίνει η ATC το mid της σε ανταγωνιστές, εκτός και αν είναι συμμέτοχος και το κρατάει κρυφό.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
θα ξαναεπιμεινω οτι η χρονικη ευθυγραμιση μεσω dsp δε μπορει να αντικαταστησει απο μονη της την φυσικη ευθυγραμιση με τοποθετηση:whistling:
Εφόσον επιμένεις,κρίνεται ωφέλιμο -εάν είχες την καλοσύνη- να δώσεις μιαν αναλυτική επεξήγηση πάνω σε αυτήν την πρόταση.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.593
Εφόσον επιμένεις,κρίνεται ωφέλιμο -εάν είχες την καλοσύνη- να δώσεις μιαν αναλυτική επεξήγηση πάνω σε αυτήν την πρόταση.
Και να ενημερώσεις επ'αυτου τον μπρουνο.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
θα ξαναεπιμεινω οτι η χρονικη ευθυγραμιση μεσω dsp δε μπορει να αντικαταστησει απο μονη της την φυσικη ευθυγραμιση με τοποθετηση
Κι εγώ θέλω μια τεκμηριωμένη απάντηση, παρακαλώ.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Αφου συμπληρωσατε τριαδα θα απαντησω(μαλλον 4αδα με τα like:D).
Ti σχεση εχει η αποσταση με την ηλεκτρονικα ελεγχομενη καθυστερηση ετσι ωστε να φτασει στα αυτια μας την ιδια χρονικη στιγμη? παντα αυτο που βρισκεται σε διαφορετικη αποσταση θα αντιλαμβανεται απο τα αισθητηρια μας οτι βρισκεται αλλου παντα.
Μονο με παραδειγμα μπορω να σας το τεκμηριωσω βεβαια αυτο ...


βλεπουμε δυο πορτατιφ και αντιλαμβανοματσε οτι βρισκονται το ενα μακρυτερα απο το αλλο, προσπαθηστε εσεις να με ξεγελασετε οτι βρισκονται στην ιδια αποσταση ... με οποια καθυστερηση στο αναμα ...groeten...στο Bruno:)
 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Ναι.

Στον ηχο τωρα: Αν εχεις δυο ιδιες ηχ. πηγες, στην ιδια αποσταση, οπου η μια για καποιο λογο αργει να παιξει (υπαρξη cross), αν βαλεις ισόποση καθυστέρηση και στη δεύτερη θα ξεκινουν να παιζουν ταυτόχρονα και θα έχουν καθολα ομοιες εκπομπες καθώς ο περιβάλλων χωρος θα ειναι ιδιος. Αν αντι καθυστέρησης μετακινησεις τη δευτερη πιο κοντα σου μπορεις να επιτυχεις ταυτοχρονο παιξιμο. Αλλά οι εκπομπες δε θα ειναι καθολα ομοιες λογω του εστω και ελαχιστα διαφορετικού περιβαλλοντος χωρου (π.χ. η ακυρωση απο την ανακλαση στο πατωμα θα ειναι λιγο διαφορετική ) κάτι που ισως να γίνεται αντιληπτό οπως γινεται στη φωτογραφία που εβαλες.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.593
Ti σχεση εχει η αποσταση με την ηλεκτρονικα ελεγχομενη καθυστερηση ετσι ωστε να φτασει στα αυτια μας την ιδια χρονικη στιγμη?
Είναι το ίδιο, το ένα και το αυτό.
Αν-ντιστιγκουισαμπλλλ
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.121
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top