Klipsch Greek club

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Ηρθε η ωρα να γραψω και εγω στο club.
Και θελω την πολύτιμη βοηθεια σας.
Σαλονι που θα μπουν τα παρακατω ηχεια ειναι 30-35τ.μ
Εχω visaton 890mk3 και τα δινω αυριο γιατι τα ηχεια παραείναι μεγαλα για το σαλονι μου.
Πιστευω το μονο ηχειο κορνα που μπορει να με καλύψει ειναι Klipsch.
Ο ενισχυτής που θα τα οδηγήσει ειναι dared vp845(λαμπα) .βεβαια υπαρχουν και αλλοι τρανζιστορ αλλα θελω την λαμπα στην περιπτωση των klipsch.
Τωρα στα των ηχειων ψαχνω απεγνωσμένα μεταχ. rf7ii ο λογος γιατί τα θελω αμεσα και 3.000+που τα δινουν τα Ελληνικα μαγαζια τα θεωρω κοροϊδία και δεν τα δινω, οταν απο Γερμανια και Γαλλία υπαρχουν μαγαζια που μαζι με μεταφ. φτάνουν τα 2.200 αλλα το κακο σε μενα ειναι οτι πρεπει να περιμενω 2βοδμαδες για να μου ερθουν και θα αρρωστήσω.
Οποτε θελω την βοηθεια σας για τον χωρο μου (ειναι τετραγωνο σαλονι)

Rf7ii εαν και εφόσον τα βρω
Η
Rp280f τα οποια τα εχω βρει σε αρκετα καλη τιμη απο Ελλαδα και τα γλυκοκοιταζω αλλα δεν ξερω πως πανε απο χαμηλο.
Η
Klipsch heresy iii επισης απο Ελλαδα καινούργια σε παρα πολυ καλη τιμη αλλα σε 10 μερες θα τα εχω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
- καλώς ήρθες . . .

- Rp280 είναι πολύ καλά και με επαρκές χαμηλο

- Rf7ii είναι απλώς κορυφαία δεν έχει νόημα να πας μετά σε κάτι άλλο

- Klipsch heresy III , μόνο για μέλη - και φανατικούς ( βλέποντας την ηλικία σου , μάλλον δεν έχεις ξανακούσει-προλάβει κάτι τέτοιο ) , οπωσδήποτε ακρόαση + sub . . . έχουν μπάσο αλλά όχι χαμηλό
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Ευχ
- καλώς ήρθες . . .

- Rp280 είναι πολύ καλά και με επαρκές χαμηλο

- Rf7ii είναι απλώς κορυφαία δεν έχει νόημα να πας μετά σε κάτι άλλο

- Klipsch heresy III , μόνο για μέλη - και φανατικούς ( βλέποντας την ηλικία σου , μάλλον δεν έχεις ξανακούσει-προλάβει κάτι τέτοιο ) , οπωσδήποτε ακρόαση + sub . . . έχουν μπάσο αλλά όχι χαμηλό
Ευχαριστώ για την απάντηση ναι heresy δεν ειχα την τύχη να ακουσω και θα ηθελα πριν προβώ σε αγορα.
Για τα rf7ii μιας και τα εχω ακουσει επειδη τα εχει ο κουμπάρος μου επισης με λαμπα ειναι καταπληκτικο ηχειο σε ολα του και γι αυτο το ψάχνω πως και πως.
Για τα rp280f διαβασα πολλές καλες κρητικές στα εξω φόρουμ ιδικα για την νεα κορνα και ειναι μια επιλογη που δεν αποκλείω συν οτι μου έρχονται πιο φθηνα απο τα rf7ii.
Το κακο ειναι οτι δεν τα εχω βρει πουθενα διαθέσιμα για ακροαση
 


Μηνύματα
774
Reaction score
782
που εχεις ψαξει για τα rf7ii?
Απο Ελλαδα πουθενά μονο για μεταχ.ψαχνω γιατι οικονομικα αυτη την περιοδο δεν με παίρνει να τα παρω καινουρια στις τιμες που τα εχουν εδω.
Συν οτι θα με σκισει η γυναικα εαν κανω τετοια κίνηση.
Σε γερμανικο site-μαγαζι απο κει που τα πηρε και ο κουμπάρος μου έρχονται στην πορτα μου με 2.200 αλλα χρονος αναμονής 15 μερες.
Και με ενα Γαλλικό καταστημα που μιλησα σημερα τα εχουν αρχικη τιμη 1890 ευρω μαζι με μεταφ. φτανουμε κοντά στα 2150 επίσης 10μερες+ για να μου ερθουν.
Με εχει πιασει μουρλιαση γιατι βλεπω γιορτινες μερες να τις περναω χωρις ηχεια.
Με audioshow που ειμαστε φιλοι κι με τον Σπύρο που εχει το μαγαζι μου αφηνει σε καλη τιμη τα rp280f πιο φθηνα απο οτι τα βρίσκω και στο παραπανω Γαλλικό εννοείται σφραγισμενα κτλ. και σε μια μερα παραδωση.
Αλλα δεν υπαρχει δυνατότητα ακροασης πραγμα που καθιστά την αγορα τους ρισκο για εμενα.
Έμπλεξα πάλι μερες που έρχονται
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
- πρόσεξε τα rf7 είναι τόσο καλά που οτιδήποτε άλλο από klipsch ( εκτός από την σειρά heritage ) , θα σου φανεί συμβιβασμός
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
- πρόσεξε τα rf7 είναι τόσο καλά που οτιδήποτε άλλο από klipsch ( εκτός από την σειρά heritage ) , θα σου φανεί συμβιβασμός
Κατα τα λεγόμενα σου μάλλον παμε για σκίσιμο απο την γυναικα.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
Κατα τα λεγόμενα σου μάλλον παμε για σκίσιμο απο την γυναικα.
- άκου πως θα το χειριστείς : δείξε της μεγάλα magnepan , και πές της πως τελικά για χάρη της αγόρασες αυτές τις μινιατούρες ( rf7 )
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
- άκου πως θα το χειριστείς : δείξε της μεγάλα magnepan , και πές της πως τελικά για χάρη της αγόρασες αυτές τις μινιατούρες ( rf7 )
Χαχαχα ξερεις ειχα martin logan odyssey και με το που έμπαινε στο σαλονι μου λεγε δεν τα μπορω αυτα τα πραγματα να τα βλεπω σαν χαρους πανω απο το κεφαλι μου.
Φαντασου τις αρεσαν τα visaton γιατι τα ελεγε πλυντήρια.
Αυτες οι γυναικες δεν τις πιάνεις πουθενά.
Η πλακα ειναι πριν παω τα visaton σπίτι λεω καλα εαν τα δει θα τα στειλει απο τον 2ο παρ ολα αυτα αντιδραση μασουλωντας "ωραια ειναι πλακα εχουν" Και η δικια μου αντιδραση εμεινα μαλακας κοιτωντας την και να λεω απο μεσα μου με δουλεύει δεν μπορεί.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
- πρόσεξε τα rf7 είναι τόσο καλά που οτιδήποτε άλλο από klipsch ( εκτός από την σειρά heritage ) , θα σου φανεί συμβιβασμός
απο το καλυτερο στο χειροτερο, ποια ειναι η καταταξη;
RF-7 II
RF-82 II
R-28F
RP-280F

http://www.klipsch.com/floor-speakers

σχεδιαστικά πιο όμορφο (χωρίς τις γρίλιες) ειναι το RP-280F
και χειρότερο το R-28F
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
- το rf7 είναι άλλη κατηγορία από μόνο του λόγω μεγαλύτερης κόρνας , και εντελώς άλλους μαγνήτες στα γούφερ , όλα τα υπόλοιπα ψιλοδιαφέρουν μεταξύ τους

- αισθητικά και εγώ τα βρίσκω Super-sexy
 



Μηνύματα
67
Reaction score
43
εγω πηρα απο ebay πριν κανα μηνα τα 280f στα 900 ευρω μαζι με τα μεταφορικα.τα rf7-ii που ψαχνεις τα εχει το ιδιο καταστημα στα 1870 ευρω μαζι με τα μεταφορικα.εαν θες σου στελνω το link να τα δεις!
 

Μηνύματα
248
Reaction score
285
Φιλε Νικο και για τα rf 83 δεν εχεις πει οτι ενδιαφερεσαι???Γιατι δεν ειδα καποια αναφορα σχετικα.Ουτε καν και συγκριση, απο "πανω" προς τα "κατω".
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Φιλε Νικο και για τα rf 83 δεν εχεις πει οτι ενδιαφερεσαι???Γιατι δεν ειδα καποια αναφορα σχετικα.Ουτε καν και συγκριση, απο "πανω" προς τα "κατω".
Γιαννο καλησπερα.
Τοτε ηταν για τον κουμπαρο.
Τωρα ψαχνω για μενα χαχαχα.
Εαν δεν βρω rf7ii τοτε παω καρφι σε 83 που βρηκα και ελπιζω να μου κανουν τα χατήρια απο οσο θυμάμαι παιζουν καλα τα 83:p
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα σε ολους.

είμαι νεος στο φορουμ και εννοείται η αφορμή που γραφτηκα είναι πολλα ποσταρισματα που διαβασα περι κλιπςςςςςςς!! :imtheking:

Στο ψητό λοιπόν! Εχω τα rp280f με center 440c , πισω τα 160m και sub to 112sw. Η χρηση είναι 50-50. Εγκατασταση στο καθιστικο , ο χωρος είναι ενιαιος 70τμ, λογω ανοιχτης κουζινας χωλ σαλονιού. Χωρος προβολης 27τμ. Πηγή htpc και οδηγος των χρυσομαυρων διαμαντιων ο pioneer vsx lx70. Σιγα σιγα θα ηθελα να προσθεσω τα γνωστα 4 οροφης και αυτό σημαινει πως ο κυριος pioneer θα παρει ποδι (με λυπη θα τον αποχωριστω φοβερο εργαλειο.) Εδώ θα ηθελα μια βοηθεια,:help: 1) αν εχετε ακουσει το συστημα να παιζει με καποιο καινουριο ενισχυτικο και τι αξιζει στην αγορα αυτή τη στιγμη? Από τιμη σκιζει ο Marantz sr7011 από ότι εχω δει αλλα δεν εχω ιδεα για το ταιριαγμα η το βαταζ του σε σχεση με τον pioneer. Kαι 2) Πιστευετε εχω μεγαλη απωλεια που αντι για 450c εχω 440c?

Ευχαριστω!
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Έχω το 450c, σε 15τμ και είναι σούπερ!
Δεν ξέρω πως παίζει το 440 αλλά το κεντρικό ηχείο είναι πολύ σημαντικό για ταινίες. Και η χρηματικη τους διαφορά είναι ασήμαντη. Πραγματικά δεν έχω καταλάβει την χρησιμότητα του 440, καθώς είναι και ελάχιστα μικρότερο του 450.
 

Μηνύματα
248
Reaction score
285
Έχω το 450c, σε 15τμ και είναι σούπερ!
Δεν ξέρω πως παίζει το 440 αλλά το κεντρικό ηχείο είναι πολύ σημαντικό για ταινίες. Και η χρηματικη τους διαφορά είναι ασήμαντη. Πραγματικά δεν έχω καταλάβει την χρησιμότητα του 440, καθώς είναι και ελάχιστα μικρότερο του 450.
Επι της ευκαιριας, μιας και αναφερεστε στο κεντρικο, ειμαι κι εγω σε διλλημα σχετικα.Για να συνοδευσω τα RF-83 να παρω το 450 C ή να κοιταξω για το RC 62 II (αν το βρω μεταχειρισμενο φυσικα).Ποιο πιστευετε οτι θα ταιριαξει καλυτερα με τα ογκωδη, με οτι αυτο συνεπαγεται, klipsch.Με πολυκαναλο τον RX-A 2050, αν αυτο παιζει καποιον ρολο.
[DOUBLEPOST=1481740160][/DOUBLEPOST]
Γιαννο καλησπερα.
Τοτε ηταν για τον κουμπαρο.
Τωρα ψαχνω για μενα χαχαχα.
Εαν δεν βρω rf7ii τοτε παω καρφι σε 83 που βρηκα και ελπιζω να μου κανουν τα χατήρια απο οσο θυμάμαι παιζουν καλα τα 83:p
Μια χαρα Νικολα μου.Πιστευω οτι με τον 2050 της yami θα παιξουν και καλυτερα απ΄οτι με τον onkyo, αν βασιστω στην αποψη οτι ειναι πιο μουσικος!
 

Μηνύματα
67
Reaction score
43
Καλησπέρα σε ολους.

είμαι νεος στο φορουμ και εννοείται η αφορμή που γραφτηκα είναι πολλα ποσταρισματα που διαβασα περι κλιπςςςςςςς!! :imtheking:

Στο ψητό λοιπόν! Εχω τα rp280f με center 440c , πισω τα 160m και sub to 112sw. Η χρηση είναι 50-50. Εγκατασταση στο καθιστικο , ο χωρος είναι ενιαιος 70τμ, λογω ανοιχτης κουζινας χωλ σαλονιού. Χωρος προβολης 27τμ. Πηγή htpc και οδηγος των χρυσομαυρων διαμαντιων ο pioneer vsx lx70. Σιγα σιγα θα ηθελα να προσθεσω τα γνωστα 4 οροφης και αυτό σημαινει πως ο κυριος pioneer θα παρει ποδι (με λυπη θα τον αποχωριστω φοβερο εργαλειο.) Εδώ θα ηθελα μια βοηθεια,:help: 1) αν εχετε ακουσει το συστημα να παιζει με καποιο καινουριο ενισχυτικο και τι αξιζει στην αγορα αυτή τη στιγμη? Από τιμη σκιζει ο Marantz sr7011 από ότι εχω δει αλλα δεν εχω ιδεα για το ταιριαγμα η το βαταζ του σε σχεση με τον pioneer. Kαι 2) Πιστευετε εχω μεγαλη απωλεια που αντι για 450c εχω 440c?

Ευχαριστω!

αδερφε δικος μου εισαι!εχω τα 280f-450c-250s-115sw και marantz 7011.απλα θα σου πω χωρις να εχω ψαχτει αρκετα και εχοντας μικρη εμπειρια οτι ο ηχος τους ειναι αυτο που εψαχνα!πιστευω marantz με klipsch ειναι ο τελειος συνδιασμος
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.352
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top