Klipsch Greek club

Μηνύματα
6.701
Reaction score
5.233
Γιατί τόσο θάρρος πια να χρειάζεται; Τα μαμά κρος στο πίσω μέρος από τις μπόρνες των ηχείων βρίσκονται. Πανεύκολα βάζεις εξωτερικά κρος, χωρίς καμία μόνιμη τροποποίηση.

Αν ποτέ έχω την τύχη να πάρω LaScala, πρώτα θα πάρω τα κρος του Werner Jagusch και μετά τα ηχεία.
 

A

amoustakas

Guest
Εκτός ότι τo κρος του Jagusch για τα Heresy έχει σχεδόν τη μισή τιμή του ηχείου, ο ήχος είναι περίεργο πράγμα καμιά φορά δεν ξέρεις αν σου αρέσει η αλλαγή. Ευτυχώς που τα έχει ο Epavlis και πριν κάνω την αναβάθμιση θα τα ακούσω (αν τα έχει μέχρι τότε και δεν πάει στα Cornwall!!!!) :D.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
υλικα για κρος υπαρχουν από πολλες μπραντες
προσωπικα πιστευω ότι η τιμη δεν κανει την διαφορα
στα κρος δουλεψα μουντορφ, την άλλη φορα θα βαλω
http://www.jantzen-audio.com/superior-z-cap/
τωρα που εχω τα κρος εκτος ηχειων,και κολλημένα Point to point
το παιχνιδι δεν σταματα..............
 

Attachments


Μηνύματα
6.701
Reaction score
5.233
Του Jagusch τα κρος διατίθενται έτοιμα για συγκεκριμένα μοντέλα της σειράς Heritage. Ούτε DIY'er χρειάζεται να είσαι, ούτε ρίσκο πειραματισμών που δεν τελειώνουν ποτέ αναλαμβάνεις.

Δεν είναι απλά αλλαγή υλικών στα υπάρχοντα κροσόβερ, αλλά ολοκληρωμένη λύση set it and forget it.

Και πριν τις βελτιώσεις στην καμπίνα, η διαφορά προς το καλύτερο που έφερε το κρος του Jagusch στο Heresy ήταν ουσιαστική.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
γιαννη πολυς κοσμος εχει σχεση με το κατσαβιδι
όπως ο διαολος το λιβανι
μην κοιτας εμεις που ζητάμε και ψαχνουμε
αλλοι δεν μπαινουν καν στην διαδικασια της συγκρισης
 

Μηνύματα
275
Reaction score
494
Μετά από ένα ξέφρενο ΣΚ ήρθε η ώρα να μπώ και εγώ στο παιχνίδι.
Κάποιες σκέψεις θα πώ φωναχτά και ερωτήσεις προς τον εαυτό μου που
ίσως μάλλον σίγουρα δεν ψάχνουν απάντηση απλά
είναι όμορφο να σβουρίζουν στο μυαλό μου και όλα αυτά βεβαια
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΗΧΟΥ παρά ένας μουσικός.

i) Τί ήταν ή τί είναι άραγε αυτό που έκανε το heresy από έναν απλό κεντρικό ηχείο
( χώρις σχεδόν να αλλάξει η τεχνολογία του ) μετά από τόσα χρόνια να στολίζει
τόσο καλά σαλόνια με άλλο ρόλο πλέον , αυτού του Left-Right ( stereo )
και να συνοδεύει ή να συνοδευέτε από μηχανήματα 3000 ή 4000 euros ?
Πείτε μου σας παρακαλώ ποιά άλλη εταιρία το έχει καταφέρει αυτό!?

ii) Από τον αρχικό του ρόλο ώς κεντρικό ηχείο σίγουρα αυτό που δεν θα περίμενε κανείς
και φυσικά δίχως να το έχει απαίτηση είναι το μπάσο ( περιοχή συχνοτήτων 30Hz-50Hz ).
Οπότε "λειψό" ηχειο ΔΕΝ το χαρακτήρίζεις με τίποτα.

iii) Το ότι πολύ εύκολα μπορεί κανείς να το "πειράξει" μόνο σαν καλό μπορώ να το θεωρήσω
και να το φέρει στα δικά του μέτρα και σταθμά. Τολμήστε κάτι ανάλογο σε kef, b&w κτλ..

iv) Γιατί να ξοδεύω φαιά ουσία και να κάτσω να το συγκρίνω με RF, TE, FV, GT, ZX, OL κτλ. ?

v) Λέτε ή ίδια η Klipsch να είναι τόσο μαζόχα και να λέει "ας τους να βασανίζονται δίχως μπάσσο" ?

vi) Η κάθε σειρά της Klipsch έχει και τον δικό της χαρακτήρα/χαρακτηριστικά και σκοπό για τον οποίο φτιάχτηκε.
Νομίζω ( δείτε το σε σειρά ετών ) η Heritage είναι αυτή που κρατάει τα ινία.

vi) Το σπίτι μου είναι ανοιχτό για ακροάσεις, καφεδάκι, μπυρίτσα...

vii) Όλα αυτά πάντα φιλικά και με τιμή σε αυτό που ακούμε και αγαπάμε.



 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
3 τεμαχια (αστα κοματια)
και καμποσα σαμπακια και εχεις σινεμά περιοπης
οι μεσαιες τους είναι δαγκωτικες
και αν το ηχειο είναι χεριασμενο (εστω και με σχετικα φτηνα υλικα)
είναι σε άλλη λιγκα
μονος περιορισμος ο ογκος του κεντρικου (αν ο χωρος εκει είναι καβατζωμενος από κανα τελικο ή av) εκει εχεις θεμα
Αν εχεις χωρο σαχνεις κατι το μαγευτικο
 

Μηνύματα
6.701
Reaction score
5.233
Έχετε ιδέες για νέα προϊόντα ή για βελτιώσεις/αναβαθμίσεις;

Η Klipsch σας ακούει, και κληρώνει και ακουστικά ανά περιόδους επιβραβεύοντας τους συμμετέχοντες:

http://thinktank.klipsch.com
 




Μηνύματα
6.701
Reaction score
5.233
Επειδή οι περισσότεροι προτιμούν το RF7II έναντι ενός θεωρητικού "RF83II", που δεν χρειαζόταν να προστεθεί στην γκάμα.
 

Μηνύματα
200
Reaction score
63
Marketin
Ομως γιατί κατήργησαν το RF-83 και δεν το αντικατέστησαν με RF-83 II όπως έκαναν με τα υπόλοιπα μοντέλα;

Αν και εμένα πάντα μού άρεσε περισσότερο το RF-82 ...
Marketing μήπως?
 

A

amoustakas

Guest
Αν και εμένα πάντα μού άρεσε περισσότερο το RF-82 ...
Έχω το RF-3 που είναι πρόγονος του RF-82 και καθαρόαιμο made in usa. Ο ορισμός της απόλαυσης.

Το συμπέρασμά μου είναι ότι και η σειρά RF θέλει ΚΑΛΟ ενισχυτή για να κελαηδήσει. Με εισαγωγικό τρανζίστορ ή πεντακάναλο δεν παίζουν τίποτα τα ηχεία. Και οι περισσότεροι δυστυχώς έτσι τα παίζουν.
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
275
Reaction score
494
Παίδες είμαι και για la scala και για cornwall, απλά πρέπει να φύγουν πρώτα τα heresy...
Το σαλόνι τα σηκώνει και τα δύο σε 3,5 μέτρα ακρόασης σε ισοσκελές τρίγωνο... ακόμη και 4...!!!
 



A

amoustakas

Guest
Σαν ψυγεία είναι ρε συ. Σε άσπρο θα τα πάρεις ή σε inox?

Τα δε Klipschhorn έχουν χαρακτηριστεί από τους haters των Klipsch ως .... ψαροκασέλες....

Περιμένω like από τους B&Wάδες.... :rofl:

 
Last edited by a moderator:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.763
Μηνύματα
2.875.066
Members
37.946
Νεότερο μέλος
evans1831
Top