Klipsch Greek club

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.083
Reaction score
8.095
Καλορίζικα, ακόμη είναι πολύ νωρίς. Θα έχεις αναβάθμιση και στο χαμηλό αλλά κυρίως βελτίωση στην όποια επιθετικότητα της κόρνας. Θέλουν όπως αναφέρουμε εκτενώς παραπάνω, αρκετές ώρες στρώσιμο.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Να φέρεις τα ηχεία πιο μπροστά και να βάλεις τον ενισχυτή πάνω από το cd η τοποθέτησε ένα από τα δυο σε άλλο σημείο
Θα τον κάψεις δεν παίρνει αέρα
 

Μηνύματα
70
Reaction score
55
Καλορίζικα, ακόμη είναι πολύ νωρίς. Θα έχεις αναβάθμιση και στο χαμηλό αλλά κυρίως βελτίωση στην όποια επιθετικότητα της κόρνας. Θέλουν όπως αναφέρουμε εκτενώς παραπάνω, αρκετές ώρες στρώσιμο.
Ευχαριστω πολυ, ειμαι ηδη τρελα ευχαριστημενος απο την αγορα, αν ερθουν και οι βελτιωσεις που διαβαζω να λετε στο θεμα τι αλλο να ζητησω?!


Να φέρεις τα ηχεία πιο μπροστά και να βάλεις τον ενισχυτή πάνω από το cd η τοποθέτησε ένα από τα δυο σε άλλο σημείο
Θα τον κάψεις δεν παίρνει αέρα
Ευχαριστω πολυ, δεν ξερω πως φαινεται στην φωτογραφια αλλα τα ηχεια ειναι σε παραλιγο ισοσκελες τριγωνο σε σχεση με την θεση ακροασης η οποια ειναι εκτος του πλανου. Οταν θελω να ευχαριστηθω μουσικη δεν καθομαι στο γραφειο αλλα αρκετα πιο πισω, για την ακριβεια το ιδανικο θα ηταν να πανε και 10cm πιο πισω προς τον τοιχο τα ηχεια.
Ο ενισχυτης απο την αλλη εχει περιθωριο 1cm απο τα πλαινα και σχεδον 2cm απο πανω.
Επισης το tuner εχει σχεδον το μισο βαθος του ενισχυτη οποτε ο μισος ενισχυτης ειναι εντελως εκτεθειμενος.
Ακομα, το γραφειο δεν εχει πλατη αρα και απο πισω ειναι εντελως εκτεθειμενος.
Αν σε αυτα συνυπολογισεις την ευαισθησια των ηχειων σε συνδιασμο με το μικρο δωματιο και το γομαρακι a-s500 ακομα και οταν οι εντασεις ειναι σε σημειο να σου βουιζουν τ αυτια, ο ενισχυτης παραμενει δροσερος.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.083
Reaction score
8.095
Καλησπερα κι απο μενα!
Παρεληφθησαν πριν απο καμια βδομαδα αλλα μολις τωρα επεστρεψα απο ταξιδι και η πρωτη μου δουλεια ηταν να τα συνδεσω.
Παρα το πολυ μετριο καλωδιακι που χρησιμοποιηθηκε, εχω μεινει εκπληκτος!
Με Yamaha A-S500 εδεσαν μια χαρα νομιζω!


View attachment 70622
Οκ και να μην πειράξεις τίποτα, δεν έχεις μεγάλο πρόβλημα. Ίσως με λίγο πιο ψηλές βάσεις να έχεις καλύτερη εστίαση (εκτός αν με αυτές βρίσκονται οι κόρνες στο ύψος του αυτιού).
Σχετικά με τον φορητό, προτείνω την σύνδεση του με τον a500 (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) μέσω dac για ακρόαση αρχείων υψηλής ανάλυσης, θα δεις αρκετή διαφορά στην απόδοση. Ακόμη και η απόδοση του cd θα ανέβει, ανάλογα με την ποιότητα του dac.
 

Μηνύματα
70
Reaction score
55
Οι βασεις ηταν καλες για τα προηγουμενα ηχεια, γι αυτα ομως οχι και τοσο.
Αυτες ειναι 40cm αλλα πρεπει να παω σε καποιες γυρω στα 60cm.
Dac(μετριο για αρχη) μαζι με καλωδιο της προκοπης περιμενω να μου φερει ο ταχυδρομος απο μερα σε μερα.
Γενικα μπηκα στο χορο μεσα στα Χριστουγεννα και απο τοτε χορευω...
Το θεμα ειναι οτι ολο ψαχνομαι ποια θα ειναι η επομενη μου αγορα. :gamer:


Με βαση 60cm οι κορνες θα ειναι ακριβως στο υψος του αυτιου οποτε απο αυτο το θεμα ειμαστε οκ.
Μηπως ομως θα ειναι αρκετα ψηλες και προκυψει αλλο προβλημμα?
Μηπως χασω στα χαμηλα?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.083
Reaction score
8.095
Το χαμηλό δεν επηρεάζεται με τίποτα.

Άσχετα με αυτό, όμως, με τον καιρό, θα παρουσιάζουν μόνο βελτίωση διότι θα στρώνουν οι αναρτήσεις των γούφερ (τουλάχιστον 40 ώρες min - έως 100 ώρες θέλουν για να πάρει ο ήχος τους την τελική μορφή - απόκριση).
Ως προς το θέμα dac γράψε μας τι έχεις παραγγείλει, μπας και είναι καλύτερα να συνδέσεις και το cd player σε αυτό.
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Οι βασεις ηταν καλες για τα προηγουμενα ηχεια, γι αυτα ομως οχι και τοσο.
Αυτες ειναι 40cm αλλα πρεπει να παω σε καποιες γυρω στα 60cm.
Dac(μετριο για αρχη) μαζι με καλωδιο της προκοπης περιμενω να μου φερει ο ταχυδρομος απο μερα σε μερα.
Γενικα μπηκα στο χορο μεσα στα Χριστουγεννα και απο τοτε χορευω...
Το θεμα ειναι οτι ολο ψαχνομαι ποια θα ειναι η επομενη μου αγορα. :gamer:


Με βαση 60cm οι κορνες θα ειναι ακριβως στο υψος του αυτιου οποτε απο αυτο το θεμα ειμαστε οκ.
Μηπως ομως θα ειναι αρκετα ψηλες και προκυψει αλλο προβλημμα?
Μηπως χασω στα χαμηλα?
Καλοακουστες οι ηχειαρες σου.
Οπως μου ειπαν και σου ειπαν ολοι οι κάτοχοι klipsch οπως θα σου πω και εγω τα δικα μου έχουν κοντα στις 20 ωρες παιξίματος μπορεί να λεω ναι πολλές αλλα έχουν αρκετή βελτίωση σε σχεση με την αρχή.
Μιας και εχεις as500 εγω εχω τον 1000 κανε ενα κλικ στο ποντασιομετρο του bass στο +2 θα στα γεμίσει πολύ πιο καλα
 

Μηνύματα
70
Reaction score
55
Το χαμηλό δεν επηρεάζεται με τίποτα.
Άσχετα με αυτό, όμως, με τον καιρό, θα παρουσιάζουν μόνο βελτίωση διότι θα στρώνουν οι αναρτήσεις των γούφερ (τουλάχιστον 40 ώρες min - έως 100 ώρες θέλουν για να πάρει ο ήχος τους την τελική μορφή - απόκριση).
Ως προς το θέμα dac γράψε μας τι έχεις παραγγείλει, μπας και είναι καλύτερα να συνδέσεις και το cd player σε αυτό.
Tuner ειναι το απο πανω (Yamaha T-S500)
Οσο για το dac δεν ειναι τιποτα σπουδαιο, ενα behringer ειναι που το πηρα για δοκιμη κυριως γιατι με δελεασε η τιμη του.
Εχω στα σχεδια το νεο ifi αλλα αργω ακομα...


Καλοακουστες οι ηχειαρες σου.
Οπως μου ειπαν και σου ειπαν ολοι οι κάτοχοι klipsch οπως θα σου πω και εγω τα δικα μου έχουν κοντα στις 20 ωρες παιξίματος μπορεί να λεω ναι πολλές αλλα έχουν αρκετή βελτίωση σε σχεση με την αρχή.
Μιας και εχεις as500 εγω εχω τον 1000 κανε ενα κλικ στο ποντασιομετρο του bass στο +2 θα στα γεμίσει πολύ πιο καλα
Εχεις απολυτο δικιο, το ποτενσιομετρο του bass το εχω στις 2 με 3 η ωρα και ειναι ακριβως οπως πρεπει.
Αναλογως των ακουσματων παιζω και με τα treble και loudness καμια φορα.
Για μεσες και υψηλες συχνοτητες δεν χρειαζεται να συζητησουμε καν, αλλα και απο χαμηλες με την ρυθμιση εκει που την εχω στο 90% των περιπτωσεων δεν χρειαζομαι καν sub και το λεω μετα απο δοκιμη που εκανα.

Γενικα εχω χεστει απο την χαρα μου!! :vinsent:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.083
Reaction score
8.095
Προσωπικά δεν τα πάω καθόλου καλά με τα sub (για μουσική ακρόαση εννοώ φυσικά). Κάποτε είχα 2 ταυτόχρονα και συνόδευαν τα ηχεία μου (jbl) όμως μετά τα klipsch, μόνο κακό κάνουν στο σύστημα, ακόμη και σε πολύ χαμηλές εντάσεις. Το sub μου λοιπόν, μόνο για κινηματογράφο και ασφαλώς αποκλειστικά σαν +1 (δηλαδή όποτε κρίνει ανάγκη ο σκηνοθέτης ). (Βέβαια τα δικά μου είναι δαπέδου).

Παρά ταύτα και τα rp 160m θεωρώ ότι διαθέτουν επαρκέστατο χαμηλό και αυτά αν τα επέλεγα, δεν θα χρησιμοποιούσα sub. Ο λόγος που προτιμώ τα rf είναι αποκλειστικά η καλύτερη διαχείριση - απόδοση της κόρνας, ύστερα από την επέμβαση στο κροσόβερ. Ως προς το χαμηλό, κανένα πρόβλημα και με τα 160. Σε πολύ λίγες περιπτώσεις κάνουν αισθητή την διαφορά από τα rf (Εκκλησιαστικό όργανο πχ).
 
Last edited:


Μηνύματα
774
Reaction score
782
Τελικα εγινα πολυ klipschακιας.
Τα νεα μου μωρα στο 2ο συστημα
Παίζουν εξαιρετικά η σκηνή και το χαμηλο τους απίστευτα.

Klipsch KLF 30
 

Attachments



Μηνύματα
774
Reaction score
782
Μπόλικες Κόρνες, λαμπάτος... όλα συντρέχουν... για ονειρικές ακροάσεις!
Ετσι ετσι!!!
Παντα εχω μια λαμπα καβατζα οσα τρανζιστορ και να εχω ειναι κανονας.
Το μονο θεμα οτι δεν με αφηνει η γυναικα να βαλω τα klf30 στο σαλονι γιατι ειναι σαν κασες λεει.
Τι να κανω θα το υποστώ
 

Sokovb

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
546
Reaction score
206
Καλησπέρα στην παρέα .. κάτοχος πλέον συστήματος klipsch για την "τρέλα" του home cinema ,θα ήθελα να ρωτήσω για τα L-R κυρία εμπρός Ηχεια ( klh 30) τι τελικός θα ταίριαζε καλύτερα ;; Ρωτάω επειδή μάλλον θα τα κρατήσω κ για δικάναλες ακροάσεις ... ευχαριστω ..
 

Attachments


Μηνύματα
774
Reaction score
782
Καλησπέρα στην παρέα .. κάτοχος πλέον συστήματος klipsch για την "τρέλα" του home cinema ,θα ήθελα να ρωτήσω για τα L-R κυρία εμπρός Ηχεια ( klh 30) τι τελικός θα ταίριαζε καλύτερα ;; Ρωτάω επειδή μάλλον θα τα κρατήσω κ για δικάναλες ακροάσεις ... ευχαριστω ..
Welcome to the club!!!
Του klipsch το καγκελο γινετε εκει περα;)Klf30 θες να πεις φιλε Σωκράτη:D
Σου ειπα τελικο
Ας πει και κανενας αλλος.
Εαν δεν βαρεθω και εχω χρονο στο Σ.Κ μεσα θα σου πω και με yamaha πως πανε.
Μεχρι στιγμης με τον Omega class d βαρανε άσχημα.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
8
Καλημέρα σε όλους.
Είμαι με το "ένα πόδι" σε αγορά klipsch ηχείων για χρήση home cinema.
Μπορώ να ακούσω την αποψη σας για τα RP-280FA και αν είναι καλύτερα πραγματικά απο τα RP-280F?
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Καλημέρα σε όλους.
Είμαι με το "ένα πόδι" σε αγορά klipsch ηχείων για χρήση home cinema.
Μπορώ να ακούσω την αποψη σας για τα RP-280FA και αν είναι καλύτερα πραγματικά απο τα RP-280F?
Νομίζω ότι είναι τα 'ίδια' με μόνη διαφορά με την προσθήκη atmos στα rp-280fa.
Αν σε ενδιαφέρει το atmos -και έχεις κατάλληλο ενισχυτή- πας για το 280fa αλλιώς στο 'απλό'..
Λένε ότι είναι εξαιρετικά ηχεία πάντως...
 

Μηνύματα
8
Reaction score
8
Νομίζω ότι είναι τα 'ίδια' με μόνη διαφορά με την προσθήκη atmos στα rp-280fa.
Αν σε ενδιαφέρει το atmos -και έχεις κατάλληλο ενισχυτή- πας για το 280fa αλλιώς στο 'απλό'..
Λένε ότι είναι εξαιρετικά ηχεία πάντως...

Ευχαριστώ πολύ.Είμαι μπερδεμένος αν θα πάω στα 280f και προσθέσω απο πάνω τα atmos ή αν θα πάρω τα 280fa ...
Για προενισχυτή μάλλον καταλήγω στον yamaha 5100.......ψάχνομαι όμως για οτι καλύτερο.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.470
Reaction score
50.687
Ένας καλός λόγος για να παρατήσω την klipsch και να ησυχάσετε και εσείς! Βοηθήστε!
http://www.homecinemachoice.com/news/article/monitor-audio-gold-300av-review/22347
- τα monitor audio απ΄ ότι θυμάμαι σε παλαιότερες αναρτήσεις σου , τα γνωρίζεις , οπότε ξέρεις και τον ήχο τους

- και εγώ κατά καιρούς αντικαθιστώ τα rb81-i από κάποια άλλα δαπέδου πού έχω και πολύ ακριβότερα μάλιστα , αλλά την αίσθηση του εδώ και τώρα ζωντανά και δυνατά , δεν την έχω
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.470
Reaction score
50.687
Το μονο θεμα οτι δεν με αφηνει η γυναικα να βαλω τα klf30 στο σαλονι γιατι ειναι σαν κασες λεει.
Τι να κανω θα το υποστώ
- ιδέα : . . . θα μπορούσες να δείξεις στην σύζυγό σου τα cornwall που θα έβαζες στο σαλόνι , αλλά επειδή έχεις κατανόηση θα βάλεις τελικά τα klf30


 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.141
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top