KONA 2022

Μηνύματα
268
Reaction score
129
Την καλησπέρα μου παιδιά.
Έχοντας το αυτοκίνητο του τίτλου και ακούγοντας μουσική δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος από τον ήχο του.
Έτσι σκέφτομαι μελόντικα για αλλαγή όλου του ήχου του αυτοκίνητο .
Είμαι άσχετος με το θέμα και θα ήθελα τι γνώμη σας.
Δεν γνωρίζω πόσες ιντζες είναι τα ηχεία μου αλλά θα ήθελα, αν γίνεται βέβαια να έβαζα οχταρια...λέω αν γίνεται.
Επίσης θα ήθελα και μπάσο όμως θα το ήθελα να μην φαίνεται πουθενά.
Και κάτι τελευταίο όταν βάζω Bluetooth η ένταση είναι χαμηλή, συγνώμη που σας κουρασα
 



Μηνύματα
3.125
Reaction score
10.333
1.6 /198/4WD/7DCT
ΙΑΝ/23
Ναι, Το σύστημα έχει 4 γουφερ και 2 τουητερ και είναι μέτριο , μη περιμένεις πολλά απο γουφερ 6,5’’
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι
ή
μια αναβάθμιση στα αντίστοιχα της krell που βάζει και η ίδια η Hyundai σε άλλα μοντέλα
ή
να επιλέξεις ολόκληρο έτοιμο κιτ με σαμπγουφερ το οποίο προτείνεται για το κονα. Το βρίσκεις εύκολα στο Ίντερνετ.

Μάλλον θα απέφευγα την επιλογή των 8’’ , την θεωρώ σοβαρή τροποποίηση στην ταπετσαρία του αυτοκινήτου και θα ήθελες επιπλέον ενίσχυση, οπότε πάει αλλού
 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
Άρτεμιος τι εννοείς έτοιμο Κιτ,όλα μαζί σε ένα πακέτο δεν το καταλαβαίνω.
Μήπως μπορείς να μου στείλεις κάποιο λινκ;
 

Μηνύματα
3.125
Reaction score
10.333




 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
Αρτέμιος μήπως γνωρίζεις πως μπορώ να κάνω το Bluetooth να παίζει το ίδιο δυνατά σε ένταση όπως το ραδιο.
Αυτό πραγματικά θα με έσωζε γιατί ανοίγω πολύ περισσότερο την ένταση στο Bluetooth.
 

Μηνύματα
3.125
Reaction score
10.333
Δεν έχω κάνει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση.
πχ στο σποτιφαι μπαίνει αυτόματα με το που μπαίνω στο αυτοκίνητο και σε ένταση παίζω στο 25-30 όταν θέλω δυνατά
Η αλήθεια είναι ότι έκανα τις ρυθμίσεις με το που το πήρα και δεν ξανά ασχολήθηκα.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
142
με δυο slim 10ιντσα αλουμινιου καμπινες subwoofer ενα σε καθε μπροστινο καθισμα απο κατω.το ιδιο εχω κανει με δυο ground zero.μπασο σφιχτο ακριβες και δυνατο.υπαρχουν μαρκες και μοντελα για οτι φραγκα θες να δωσεις
 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
με δυο slim 10ιντσα αλουμινιου καμπινες subwoofer ενα σε καθε μπροστινο καθισμα απο κατω.το ιδιο εχω κανει με δυο ground zero.μπασο σφιχτο ακριβες και δυνατο.υπαρχουν μαρκες και μοντελα για οτι φραγκα θες να δωσεις

Σε ευχαριστώ καλή λύση φαίνεται και αυτή και δεν θα φαίνονται.
Πες μου κάτι, οι πίσω επιβάτες να υποθέσω πως στριμωχνονται.
Τα sub αφήνουν χώρο για τα πόδια;
 

Μηνύματα
93
Reaction score
142
Α καλή ερώτηση κοιτα να δεις τι έκανα εγώ. τα έβαλα αναποδα βιδωσα δεξια αριστερα στα στιρηγματα τους ένα κοματι κοντρα πλακε θαλλασης 15χιλ για ποδια και με δυο τρεις τρύπες 6 εκατοστά διάμετρο να μην το κλείνει σαν τούνελ αλλα να φεύγει ο ήχος και αναμεσα απο τα κόντρα πλακέ.πυροβολουν προς τα κάτω.το ύψος είναι ίσια ίσια η πλάτη του σαμπ να είναι μισό εκατοστό από το κάθισμα.και η φόρμα του ξύλου στο κάτω μέρος είναι λίγο κυρτή όπως το δάπεδο του αυτοκινήτου.ετσι υπάρχει κενο για τα πόδια τα καθίσματα τρέχουν άνετα μπρος πίσω και τα σαμπ παιζουν την διπλή ένταση σχεδόν από ότι να τα είχα στο πάτωμα.γίνεται ένα είδος φόρτισης και σε ποιότητα.αν παρεις σαμπ με 10 αμπερ ασφαλεια ουτε πυκνωτη δεν θες και μεγαλυτερα σηκωνει αν εχεις σωστη μπαταρια.χωρίς πατέντες εγώ δεν ζω
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Επειδή έγινε αναφορά για 8ιντσα, μήπως εννοείς να παίζει δυνατά κι όχι quality?
 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
Επειδή έγινε αναφορά για 8ιντσα, μήπως εννοείς να παίζει δυνατά κι όχι quality?


Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά.
Τα οκταιντζα τα ανέφερα για ποιο ποιοτικά αλλά μάλλον έκανα λάθος.
Με ενδιαφέρει ο ποιοτικός ήχος,όμως όταν έχω παράθυρο ανοιχτό να ακούω σωστά και να μην ανεβάζω και άλλο ένταση.
Θα ήθελα να έχει Σάμπ και η λύση του φίλου που δεν φαίνονται μου αρέσει πολύ είναι και διακριτική όμως θα παίζει σωστά;
Και τέσσερα ηχεία να γεμίζουν το αυτοκίνητο με ποιοτική μουσική και ενισχυτή για τα ηχεία.
Χωρίς να πειράξω τις θέσεις τους και χωρίς τροποποιήσεις.
Είμαι ανοιχτος σε προτασεις .
Ο Αρτέμιος είπε μια λύση για krell ,όμως εγώ ξέρω ότι βγάζει ακριβούς ενισχυτές ,τα ηχεία είναι δικά της;
Μπήκα στο σαιτ τους και δεν είδα Ηχεια.
 
Last edited:

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Πρώτα φτιάχνουμε το σχέδιο και μετά κοιτάμε τις μάρκες.
Προσωπικά θα έβαζα 4κάναό που θα οδηγούσε ένα σετ διαιρούμενα μπροστά με τα 2 κανάλια του ενισχυτή και τ άλλα 2 γεφυρωμένα το σαμπ.
Τα πίσω μεγάφωνα με την πηγή.

Αν θέλεις και τα πίσω να είναι πάνω στον ενισχυτή τότε θα χρειαστείς 6κάναλο.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
Σε ευχαριστώ για την καθοδήγηση .
Μήπως μπορείς να μου πεις κάποιες αξιόπιστες μάρκες μιας και συμφωνώ με τον τρόπο που θα τα έστεινες.
Είτε σε Σάμπ ,ηχεία, ενισχυτή;
 

Μηνύματα
2.459
Reaction score
1.724
Αρτέμιος μήπως γνωρίζεις πως μπορώ να κάνω το Bluetooth να παίζει το ίδιο δυνατά σε ένταση όπως το ραδιο.
Αυτό πραγματικά θα με έσωζε γιατί ανοίγω πολύ περισσότερο την ένταση στο Bluetooth.
ισως να είναι βλακεία αυτό που θα πω, από το κινητό το έχεις στο τέρμα όταν συνδέεσαι?
 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
ισως να είναι βλακεία αυτό που θα πω, από το κινητό το έχεις στο τέρμα όταν συνδέεσαι?


Τώρα ...δεν είμαι σίγουρος να σου πω .
Ίσως γιατί το έχω πάντα στο δυνατό σε άλλες περιπτώσεις δεν θυμάμαι όμως όταν είμαι στο αυτοκίνητο και ακούω spotify , παίζει κάτι με την ένταση;;;
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Οι μάρκες και τα επίπεδα ποιότητας προϊόντων απέχουν αρκετά. Πρώτα θα επιλέξεις το ποσό που θέλεις να επενδύσεις στον ήχο και μετά οι μάρκες, διότι ο συνδυασμός του όλου εγχειρήματος θα δώσει το απαιτούμενο.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
Οι μάρκες και τα επίπεδα ποιότητας προϊόντων απέχουν αρκετά. Πρώτα θα επιλέξεις το ποσό που θέλεις να επενδύσεις στον ήχο και μετά οι μάρκες, διότι ο συνδυασμός του όλου εγχειρήματος θα δώσει το απαιτούμενο.



Σωστά μιλάς .
Το ποσό που εκ πρώτης μπορώ να διαθεσω είναι 1000 ευρω περιπου.
Για 4 ηχεία ένα Σάμπ και ενισχυτή.
Έχω ακούσει επίσης για αυτοενυσχιομενο Σάμπ ποια η γνώμη σου;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.869.211
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top