Luxman l570 /l540

Μηνύματα
9
Reaction score
5
Καλησπέρα κυριοι.

Θα ηθελα την εμπειρία σας εαν καποιος εχει ακουσει η εχει αποψη για τους εν λόγω ενισχυτες.
Εχω τη δυνατότητα να μου φερουν εναν απο τους δυο απο ασια 100V σε καλη τιμη σε σχεση με αυτες που βλεπω στο ίντερνετ.
Τα ηχεια μου ειναι τα chario syntar 533 και pioneer cs-e531.
Και απο ενισχυτες atoll in200, nakamichi A10 ,pionner sx 727

Ευχαριστώ
 


Μηνύματα
27.336
Reaction score
25.365
Na ξέρεις μόνο ότι θα χρειαστείς κάποιον επαρκή Μετ/στή step down. Δλδ από 230v σε 100v.
Ικανό εννοούμε την διπλή ικανότητα παροχής watts από ότι καταναλώνει ο ενισχυτής.
Αν ας πούμε καταναλώνει 250watts εσύ χρειάζεσαι μετ/στή που να μπορεί δώσει 500watts .
 

Μηνύματα
9
Reaction score
5
Na ξέρεις μόνο ότι θα χρειαστείς κάποιον επαρκή Μετ/στή step down. Δλδ από 230v σε 100v.
Ικανό εννοούμε την διπλή ικανότητα παροχής watts από ότι καταναλώνει ο ενισχυτής.
Αν ας πούμε καταναλώνει 250watts εσύ χρειάζεσαι μετ/στή που να μπορεί δώσει 500watts .
Καλησπέρα ναι ειμαι εννημερος γιαυτο, εχω ανθρώπους που μπορουν να κατασκευάσουν μετασχηματιστη .
Λογικα αφου ειναι απο κατασκευαστη 50-60 hz δεν θα εχουν προβλημα.
Χτύπα τους, τι σχέση έχουν με τους υπάρχοντες ενισχυτές σου?
Άμα είναι και σερβιρισμένοι, ακόμα καλύτερα

The L-570 is the sweeter, "slower", of the two : the L-540 is more energetic.
 

Attachments


Μηνύματα
27.336
Reaction score
25.365
Δεν είναι πρόβλημα η συχνότητα. Στην Ιαπωνία , οι μισές περιοχές είναι 100v50hz και οι άλλες μισές 100v60hz.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Εγώ θα έλεγα να ασχοληθείς με τα ηχεία σου (Chario), αν θέλεις κάποια αναβάθμιση στον ήχο, που θεωρώ πως είναι ο αδύναμος κρίκος του συστήματος σου.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
5
Εγώ θα έλεγα να ασχοληθείς με τα ηχεία σου (Chario), αν θέλεις κάποια αναβάθμιση στον ήχο, που θεωρώ πως είναι ο αδύναμος κρίκος του συστήματος σου.
Τι εννοείς?
Αλλαγη η κάποια αναβάθμιση?
 


Μηνύματα
9
Reaction score
5
Αλλαγή. Δεν είναι κάτι αξιόλογο ούτε σαν μονάδες (μεγάφωνα) ούτε σαν σχεδίαση και υλικά.
Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου.
Το επόμενο βημα θα ειναι η αλλαγη ηχειων ,απλα λογου οτι μπορω να φερω εναν ενισχυτή απο ασια χωρις κοστος μεταφορικων τελωνιων ηθελα να κανω μια αγορα ενος luxman.
Εγινε η αγορα και περιμενω προς τελος του μηνα τον l540.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
... εχω ανθρώπους που μπορουν να κατασκευάσουν μετασχηματιστη...
Ετσι !
Η εμπειρία μου από την φτηνή Ελληνική σειρά που εμφανίζεται ευρέως στο Νετ είναι κά-κι-στη. (στα 500VA και όχι για audio χρήση - φαντάσου νάταν και για τέτοια ... )
 

ika

News
Μηνύματα
14.095
Reaction score
13.028
Καλώς να τον δεχτείς. Δείχνει πολύ καλή κατασκευή.
Δεν ξέρω πόσο τον βρήκες, αλλά μόλις είδα πως με 1475€ τον έφερνες στα 220V.

Απλά για σύγκριση κόστους.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
5
Καλώς να τον δεχτείς. Δείχνει πολύ καλή κατασκευή.
Δεν ξέρω πόσο τον βρήκες, αλλά μόλις είδα πως με 1475€ τον έφερνες στα 220V.

Απλά για σύγκριση κόστους.
750.00 το κοστος αγορας.
Δεν υπαρχει απο το 2019 ο ενισχυτής στα 1475.
 
  • Like
Reactions: ika



Μηνύματα
9
Reaction score
5
Μόλις έρθει έλεγξε μήπως ο μετασχηματιστής έχει δίπλα τυλίγματα και μπορεί να συνδεθεί και σε 220.
Μόλις έρθει έλεγξε μήπως ο μετασχηματιστής έχει δίπλα τυλίγματα και μπορεί να συνδεθεί και σε 220.
Καλημέρα θα παει κατευθείαν στο κ Πετρόπουλο για τσεκαρισμα ελπιζω να γινετε αυτο που μου γραφεις...
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.414
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top