Mac ρύθμιση ήχου.

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.066
Reaction score
8.081
Δύο τρόποι σύνδεσης του mac μου με το σύστημα, χρήση αποκλειστικά για το πρόγραμμα music της apple.
α. Μέσω dac και κατόπιν αναλογικά στον pro μου. aux 1.

β. Μέσω του rx 3080 Yamaha.

Σε ήχο προς το παρόν καλύτερος ο pro.

Το θέμα που με απασχολεί είναι το εξής:
Ο yamaha βλέπει 5.1 ηχεία, ότι και να κάνω.
Ακόμη και σε pure direct συμβαίνει το ίδιο. Φυσικά το σήμα που αναπαράγεται είναι για δύο κανάλια.
Έτσι ενώ παίζει πχ το music δικαναλο σήμα μουσικής, ενεργοποιείται και το sub. (τα υπόλοιπα κανάλια φυσικά δεν παίζουν, αφού είναι δύο τα κανάλια μετάδοσης). Όμως στην οθόνη του yamaha φαίνονται και εδώ 5,1.

Στα windows αυτό συμβαίνει μόνο όταν έχουμε δηλώσει στον ήχο (των windows εννοείται), 5.1 κανάλια αντί για 2 (stereo).

Τι κάνω?
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.066
Reaction score
8.081
Δεν είναι ανεπιθύμητο φυσικά. Όμως ως γνωστό σε pure direct η yamaha βλέπει όλα τα ηχεία σαν large άρα σε δικαναλο σήμα δεν υπάρχει η δυνατότητα χρήσης sub.

Διερωτάται λοιπόν αν αυτό είναι σωστό.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.066
Reaction score
8.081
Λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξής:

Αν το σήμα είναι δικαναλο, παίζουν μόνο τα δύο κύρια ηχεία. Αν είναι δηλωμένα σαν large τότε δεν λειτουργεί το sub. Αν είναι δηλωμένα small τότε λειτουργεί το και το sub. Ακόμη και σε direct. Τα βοηθητικά ηχεία δεν λειτουργούν ακόμη και σε εικονικό πολυκάναλο πχ neo music , movie, dolby sur.. κλπ. Αν το σήμα είναι πολυκάναλο, τότε τα βοηθητικά ηχεία ok. 5,1. ,κλπ.

Άρα όχι σωστό.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.066
Reaction score
8.081
Τελικά υπάρχει λύση..

Όμως ενδιαφέρον παρουσιάζει το θέμα ως προς το ηχητικό αποτέλεσμα.

Παρ όλο που έχω συνδεδεμένο στο σύστημα pc, σκέφτηκα ότι σαν αποκλειστικό player για την εφαρμογή music της apple στην οποία είμαι συνδρομητής θα ήταν ένα mini Mac . Έτσι βρήκα ένα μεταχειρισμένο του 2015. Αποτέλεσμα, υπέροχος ήχος υψηλής ανάλυσης ο οποίος υπερέχει αυτόν του pc.
Και οι δυο πηγές συνδέονται μέσω usb σε stereo pro επίσης και μέσω hdmi στον Yamaha 3080. Εννοείται η καλύτερη σύνδεση είναι μέσω usb.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.868.979
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top