[mac] CD, DVD, BD ripping

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.052
Reaction score
41.458
Προτάσεις παρακαλώ για Audio CD ripping σε flac αρχεία,
για dvd ripping είτε την ταινία είτε το .iso
και αντίστοιχα για BD παρακαλώ.

Λειτουργικό OS X 10.9.1

Ευχαριστώ!!!!
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.052
Reaction score
41.458
με το xld ξεκίνησα με τα cd
δούλεψα και το makemkv αλλά για κατευθείαν copy το image του δίσκου δούλεψα με το aurora.
το mkv από bd δούλεψε μια χαρά...
ένα iso (hobbit) που είχα δούλεψε και αυτό...
το iso που έφτιαξα με το aurora μόλις πριν λίγο διαπίστωσα ότι δεν το τρέχει
η πλάκα είναι ότι και το hobbit όταν το προσπάθησα χθες πρώτη φορά να το τρέξω δεν το έπαιζε ενώ σήμερα το έπαιζε...όλα αυτά με το φρέσκο Α-410 :idk:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Για dvd iso και bdmv folder αν θες να το κάνεις mkv ή mp4 δοκίμασε και το HandBrake:http://handbrake.fr
Παρέλαβες το Α-410?Καλές θεάσεις εύχομαι και περιμένουμε εντυπώσεις στο αντίστοιχο νήμα στα media players!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.052
Reaction score
41.458
Τελικά κάνω δουλειά με το DVDfab9 και είναι πολύ καλό.

Το θέμα μου είναι τι γίνεται όταν μια ταινία είναι χωρισμένη σε 2 DVDs. Έχω ριπάρει τα δύο ξεχωριστά (.TS) και θέλω τώρα να τα κάνω ένα αρχείο ας πούμε mkv. Στο makemkv μπορώ να το κάνω αυτό; Δοκίμασα δεν κατάφερα τίποτα...δεν κάνω κάτι καλά ή δεν γίνεται αυτό που ψάχνω;
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Θα χρησιμοποιήσεις το Mpeg StreamClip:http://www.squared5.com/svideo/mpeg-streamclip-mac.html και θα επιλέξεις List/Batch List.Δες και το help που έχει για περισσότερα.
Υπάρχουν και άλλα προγράμματα,αν δε σε ικανοποιεί αυτό,θα βρούμε κάτι άλλο.Σε μένα κάνει δουλειά πάντως.Αν υπάρχει απορία εδώ είμαστε!
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.052
Reaction score
41.458
Έχω τον άρχοντα των δακτυλιδιών, το ένα DVD έχει την παρακάτω μορφή/δομή όπως βγήκε από το DVDfab9 και αντίστοιχη μορφή και το δεύτερο DVD. Δεν με νοιάζει αν θα παραμείνει η δομή όπως φαίνεται στη φωτό ή αν μετατραπεί σε mkv αρχείο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να γίνουν ένα ώστε να τα παίξει ο player ως ένα και να μη χαθεί η ανάλυση της εικόνας που είναι μικρή έτσι κι αλλιώς λόγω DVD απλά να μη πέσει και άλλο.

Screen Shot 2014-02-02 at 7.42.33 PM.png
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Θα πρέπει να διαλέξεις τα vts_01.vob έως 01_5.vob για να σου βγάλει την ταινία.Δοκίμασε και με το ffmpegX:http://www.ffmpegx.com που έχει πολλές επιλογές και για mux files και για join (να τα ενώσεις) κλπ

Ακόμη το D-vision 3:http://d-vision.en.softonic.com/mac κάνει κατευθείαν join σε vob files.Πιθανόν στο 2ο dvd να χρειαστεί να μετονομάσεις τα vob σε vts_02.vob,vts_02_1.vob κλπ ή κάπως έτσι για να το κάνει σωστά!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.052
Reaction score
41.458
Τελικά νομίζω ότι βρήκα τρόπο να το κάνω στο DVDfab...τρέχει τώρα, θα reportάρω σε λίγο τα αποτελέσματα....
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Τελικά το dvdfab δουλεύει καλά σε mac?Από τα γραφόμενα σου φαίνεται να είναι ok.Εχω δοκιμάσει το dvdfab media player και αν και έχει βελτιωθεί πολύ πλέον η mac version,δεν αναγνωρίζει ελληνικούς υπότιτλους,τους δείχνει κινέζικα,εκτός αν κάνω κάτι εγώ λάθος!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.052
Reaction score
41.458
Μέχρι τώρα μια χαρά τα πάει το DVDfab για ripping DVD ή BD

αυτό που τελικά κατάφερε να κάνει τώρα είναι να μετατρέψει τα 2 DVD files σε 2 ξεχωριστά mkv αρχεία και να βάλει και σφραγίδα (!) στην ταινία....τι π@π@ρι@ είναι αυτή...

ΥΓ επιτέλους άκουσα και τους ανεμιστήρες του mac mini, από τη μία το dvdfab να παλεύει με τον 'άρχοντα' και παράλληλα να το XLD να ριπάρει CD...

Screen Shot 2014-02-02 at 8.22.50 PM.png
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Μήπως αν το ανοίξεις τη ματρόσκα με άλλο player πχ vlc δε σου βγάζει το loggo?Αλλιώς είναι μεγάλη βλακεία αυτό που κάνουν αν το κολλάνε στην ταινία.Μήπως έχεις το trial version και γι αυτό στο βγάζει?
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.912
Reaction score
95.359
Ίσως το τελευταίο Λεωνίδα.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.052
Reaction score
41.458
είναι trial το version αλλά σε ότι έχω ριπάρει δεν μου έχει κάνει τέτοια κόλπα...

τέλος πάντων, φτιάχνω νέα mkv με το makemkv και μετά θα χρησιμοποιήσω είτε το MKVtoolnix και αν δεν κάνει δουλειά αυτό τότε το MKVjoiner

ΥΓ δεν με παρακολουθείς, έχω γίνει εδώ και ένα μήνα macακας :roflmao:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Στον abcd το λέω βρε (πλάκα του κάνω):D!Το ξέρω ότι έχεις mac και είναι χαρά μας να έχουμε καινούρια μέλη και δραστήρια στο icorner!;)
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.912
Reaction score
95.359
Windows και dvd shrink. Θα είχες τελειώσει τώρα Βασίλη με την ένωση των 2 DVD! :)
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.807
Μηνύματα
2.876.778
Members
37.951
Νεότερο μέλος
Bobiras123
Top