Nα το πάθω το εγκεφαλικό;

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Εκκίνηση της πρωινής ιεροτελεστίας:καφεδάκι κρύο,τσιγαράκι στριφτό(για να δικαιολογήσουμε το επίθετο) και άνοιγμα του υπολογιστή.Ώπα,διαγράψτε το τελευταίο.
Άνοιξε,αλλά δεν άνοιξε.Κοινώς ενώ φαίνεται να λειτουργεί,η οθόνη είναι μαύρη και έρημη.

Είναι ένα macbook μαυρό του 2007.
1)Που κοιτάω για οθόνες;Σε περίπτωση που είναι όντως αυτό και αν χρειαστεί να την αλλάξω εγώ.
2)Έχει κανείς πρόχειρο το τηλ του service;Για να πάρω την 1η κρυάδα του πόσο μπορεί να μου ξυρίσουν το κεφάλι για την διάγνωση..
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Απάντηση: Nα το πάθω το εγκεφαλικό;

Σκέτο μαύρο?
Τίποτα άλλο?

Θυμάσαι να έκανες κανένα update ή κάτι τέτχιο εχθές?
Όταν τον ανοίγεις ακούγεται ο ήχος (chime)?


Να ξέρεις ότι του '07 τα μονΔέλα έχουν ελλατωματικές Nvidia κάρτες που τον Μπίνουν από θερμοκρασίες.
Αν είναι κάτι τέτχιο, το έχω ψάξει και μπορώ να σε ενημερώσω.
Απεύχομαι βεβαίως.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.896
Reaction score
34.377
μηπως ειναι η καρτα γραφικων, που συχνα καιγεται? ειναι onboard η οχι? ποιο μοντελο εχεις? να σου δωσω τηλ καποιου τεχνικου να σε βοηθησει (απο Θεσνικη αλλα δεν εχει σημασια..)

υπαρχει σοβαρη περιπτωση , υπο προυποθεσεις βεβαια, να στο αλλαξουν η να σου αντικαταστησουν κομματια πχ καρτα γραφικων, δωρεαν .
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Απάντηση: Nα το πάθω το εγκεφαλικό;

Macbook 13.3 intel core duo 2ghz.

Update χθες δεν έγινε.Για το chime μπορω να σου πω το βράδυ που θα πάω σπίτι.

Για ρίξε όμως μια πρώτη ενημέρωση.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Απάντηση: Nα το πάθω το εγκεφαλικό;

ΑΝ είναι η κάρτα γραφικών (ενσωματωμένη στην μητρική) που πάσχουν τα '07, τότε είναι 2 τα σενάρια:

A) Επισκευή
Β) Αντικατάσταση


Σενάριο (Α):

Με ειδικό μηχάνημα αποκολλούν το τσιπάκι της Nvidia από το logicboard και με υπέρυθρες (και μόνο*) ζεσταίνουν (ή κάτι τέτοιο anyway) το τσιπάκι και το επανατοποθετούν.
Αυτό παίρνει τα πάνω του αλλά σε 3-4 μήνες κλάνει πάλι.
Και ξανά μανά.
Κόστος επισκευής: €220 (Τιμή από Authorized Apple Reseller/Service)
Συμπέρασμα: Τον ήπιαμε.


* Θα διαβάσεις στο internet μέχρι και στον φούρνο να τα βάζουν, με πιστολάκι να τα ζεσταίνουν κλπ κλπ... άστο καλύτερα. ΔΕΝ.





Σενάριο (Β):


Αντικατάσταση μητρικής.
Εδώ τα πράματα είναι πιο απλά.
Κόστος: €600 (Τιμή από Authorized Apple Reseller/Service)
Συμπερασμα: Τον ήπιαμε. Με 6 κατοστάρικα και 2 ακόμα από την τσεπούλα σου παίρνεις μτχ. ένα γενιάς 2009 και μετά.





Ότι χρειάζεσαι, εδώ είμαστε.
Ελπίζω να μην είναι η Nvidia σου.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Απάντηση: Nα το πάθω το εγκεφαλικό;

Ερώτηξης: Έχεις άλλον Mac στο σπίτι? Έχει κάποιος φίλος σου?
Σε ρωτώ ώστε να μπορέσεις να τραβήξεις εύκολα όλα σου τα αρχεία από το MacBook προτού κάνεις οτιδήποτε άλλο.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Απάντηση: Nα το πάθω το εγκεφαλικό;

Τα αρχεία είναι σε σκληρό.

Είτε η κάρτα είναι (GMA950) είτε η οθόνη τον ήπιαμε.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Nα το πάθω το εγκεφαλικό;

Γιώργο πάρε τηλέφωνο εδώ αύριο (θα είναι κλειστά τώρα) και θα σου πουν:

PIRAEUS DATA CENTER
2 Afentouli Str & Iroon Polytechneiou 99
18536 PIRAEUS
PHONE 2104517786

Μετά που θα μιλήσεις πάρε με τηλέφωνο ή στείλε pm να μου πεις τι σου είπαν.Είναι το γνωστό και καλό Apple Center Πειραιά που έχει αλλάξει ονομασία.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Απάντηση: Nα το πάθω το εγκεφαλικό;

Σενάριο (Β):

Αντικατάσταση μητρικής.
Εδώ τα πράματα είναι πιο απλά.
Κόστος: 600 (Τιμή από Authorized Apple Reseller/Service)
Συμπερασμα: Τον ήπιαμε. Με 6 κατοστάρικα και 2 ακόμα από την τσεπούλα σου παίρνεις μτχ. ένα γενιάς 2009 και μετά.





Ότι χρειάζεσαι, εδώ είμαστε.
Ελπίζω να μην είναι η Nvidia σου.
Κοίτα επείδή βρίσκω οδηγούς αντικατάστασης της μητρικής(δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο) μάλλον μου είναι πιό οικονομικό να αγοράσω την μητρική(περίπου 400 δολλάρια) και το κάνω μόνος(ή με τον Zizik:biggrin:].Ούτως ή άλλως 6μηνη εγγύηση θα έχει.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Απάντηση: Nα το πάθω το εγκεφαλικό;

Κοίτα επείδή βρίσκω οδηγούς αντικατάστασης της μητρικής(δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο) μάλλον μου είναι πιό οικονομικό να αγοράσω την μητρική(περίπου 400 δολλάρια) και το κάνω μόνος(ή με τον Zizik:biggrin:].Ούτως ή άλλως 6μηνη εγγύηση θα έχει.
Καμία αντίρρηση.
Απλά σκέψου το.

Η μητρική θα έχει κανά 250-350ρι ευρά... και είτε είναι η πρώτης γενιάς είτε η 2ης (Revised θα το βρείς) έχεις πάλι κίνδυνο να κλάσει.
Αν ξανακλάσει, τί κάνεις?






ΥΓ. Μην με παρεξηγείς, τα ερωτήματα αυτά τα αντιμετώπισα προ καιρού όταν έκλασε από Nvidia και το 15ρι της γυναίκας μου.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.947
Σκούρα τα πράγματα Γιώργη...

Πολύ δύσκολο να χάλασε η GMA950, αλλά έτσι κι αλλιώς πας για motherboard.
Αν είναι οθόνη, πώς θα το καταλάβουμε χωρίς service? Δοκίμασες την έξοδο εικόνας (αν έχει);


Μήπως είναι καλύτερα να βρούμε άλλο μεταχειρισμένο;
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Απάντηση: Nα το πάθω το εγκεφαλικό;

Καμία αντίρρηση.
Απλά σκέψου το.

Η μητρική θα έχει κανά 250-350ρι ευρά... και είτε είναι η πρώτης γενιάς είτε η 2ης (Revised θα το βρείς) έχεις πάλι κίνδυνο να κλάσει.
Αν ξανακλάσει, τί κάνεις?






ΥΓ. Μην με παρεξηγείς, τα ερωτήματα αυτά τα αντιμετώπισα προ καιρού όταν έκλασε από Nvidia και το 15ρι της γυναίκας μου.
Τα σκέφτομαι αυτά,αλλά για αγορά καινούργιου ούτε λόγος.Ακόμα και το 800άρι για μτχ 3ετίας είναι εκτός δυνατοτήτων αυτή την στιγμή.

Μάλλον με βλέπω να καταλήγω με κανά οικονομικό pc..
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Απάντηση: Nα το πάθω το εγκεφαλικό;

Είτε η κάρτα είναι (GMA950) είτε η οθόνη τον ήπιαμε.
Συγνώμη, τώρα παρατήρησα πως έχεις το απλό Macbook με την Intel.
Ότι σου έγραφα τόση ώρα αφορούσε Nvidia.


Φαντάζομαι πώς αν έχεις θέμα με την κάρτα, μια από τα ίδια ισχύουν.... απλά σε ότι αφορά την Intel δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Απάντηση: Re: Nα το πάθω το εγκεφαλικό;

Δοκίμασες την έξοδο εικόνας (αν έχει);
Έχει έξοδο αλλά θέλει αντάπτορα από display port σε rs 232,που δεν έχω αυτή την στιγμή.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Nα το πάθω το εγκεφαλικό;

Στο Apple Data Center εκτός από πιστοποιημένο service πουλάνε και μεταχειρισμένα μηχανήματα.Θα σου πουν πόσο θα στοιχίσει η επισκευή και θα σου προτείνουν αν δεν σε συμφέρει,να το πάρουν για ανταλλακτικά και να πάρεις μεταχειρισμένο ή και καινούριο μηχάνημα απ'αυτούς.Κάν'τους ένα τηλέφωνο αύριο,αν και μάλλον θα χρειαστεί να πας από κει για να το δουν από κοντά και να κάνουν τη διάγνωση.

http://www.applepiraeus.com
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Nα το πάθω το εγκεφαλικό;

Και για να μην πας σε pc,δες την αγγελία αυτή:http://www.emarket.gr/item-37016434-e-Macbook 13.3 , 2.4Ghz 160GB HDD

Αν είναι αυτός που νομίζω ο πωλητής,τον ξέρω πολύ καλά και θα το πάρεις σε καλύτερη τιμή από την άμεση αγορά που έχει βάλει.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Απάντηση: Nα το πάθω το εγκεφαλικό;

Και για να μην πας σε pc,δες την αγγελία αυτή:http://www.emarket.gr/item-37016434-e-Macbook%2013.3%20,%202.4Ghz%20160GB%20HDD

Αν είναι αυτός που νομίζω ο πωλητής,τον ξέρω πολύ καλά και θα το πάρεις σε καλύτερη τιμή από την άμεση αγορά που έχει βάλει.
Λεωνίδα σε ευχαριστώ αλλά αν πάω σε μτχ δεν πρόκειτε να πάρω πάνω απο 2ετίας μοντέλο.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Nα το πάθω το εγκεφαλικό;

Ναι,καλύτερα Γιώργο αν πας σε μτχ να είναι 2-3 ετών το πολύ.Απλά για μια λύση που θα στοιχήσει περίπου ή λίγο παραπάνω από την επισκευή,έψαξα να βρω κάτι και αν είναι αυτός που πιστεύω,ότι πουλάει είναι εγγύηση και πολύ προσεγμένο.
Οπως και νάχει,αν μιλήσεις με το Apple Πειραιά καλό θα είναι να επικοινωνήσουμε γιατί γνωρίζω τον ιδιοκτήτη της εταιρίας και θα γίνει ότι καλύτερο.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.143
Reaction score
20.702
Απάντηση: Nα το πάθω το εγκεφαλικό;

Πάρε ένα ίδιο και κράτα το παλιό για ανταλλακτικά...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.739
Μηνύματα
2.874.531
Members
37.941
Νεότερο μέλος
pounentis
Top