Naim NAC32

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Καλημέρα σας!

Έχω αυτόν τον προενισχυτή προίκα απο τον father και παλιά του είχαμε αλλάξει όλα τα βύσματα με rca για να μπορεί να παίξει με καλύτερα Interconnects απο αυτά που μπορεί να δεχτεί το αυθεντικό din ( αργότερα διάβασα ότι η Naim επέλεξε τα din για λόγους χωρητικότητας των καλωδίων και προστασίας των μηχανημάτων της, έτσι τον έβαλα στην άκρη για όταν θα είχα την όρεξη κάποτε να επαναφέρω τα din ). Πολλά χρόνια αφού έγινε η αλλαγή, προχθές τον έβαλα σε λειτουργία με το Kimber Select 1016 προς τον τελικό μου και πραγματικά μαγεύτηκα απο το αποτέλεσμα. Το πρόβλημα είναι ότι χθες το πρωί που ξύπνησα χαρούμενος να ακούσω μουσικούλα και ενώ μέχρι το βράδυ άκουγα απροβλημάτιστα μουσική, σταμάτησε να παίζει και βγάζει έναν ήχο σαν να βραχυκλώνει. Έβαλα τον παλιό rotel τελικό, πάλι το ίδιο. Μάλιστα, όταν ο naim συνδέεται στο ρεύμα, ακούγεται κάτι σαν "τσίριγμα" απο μέσα απο το μηχάνημα ( συνοψίζοντας, βραχυκύκλωμα στα ηχεία, τσίριγμα στο εσωτερικό του nac32 ).
Διαπίστωσα ότι το καλώδιο ρεύματος απο το snapsc στον nac32 ήταν λίγο χάλια και του έκανα ένα ρετούς, κόλλησα απο την αρχή τα καλώδια στα pins ( σωστή τοποθέτηση, επιβεβαιώθηκε ). Κανένα αποτέλεσμα. Στη συνέχεια τον άνοιξα, του έβγαλα όλες τις πλακέτες και άρχισα να τις επαναφέρω ( ανά ζεύγος, εννοείται ). Μόνη της η πλακέτα που έχει το mute relay ( η NA325 αν θυμάμαι ) δεν τσιρίζει. Με το που θα μπει κάποια πλακέτα εισόδου, ακούγεται αυτό το τσίριγμα ( απο την NA325, πάντα ). Την έβγαλα και με εξαίρεση το ρελέ που δεν ξέρω πως να μετρήσω, όλα ήταν σωστά εκτός απο ένα απο τα δύο τρανζίστορ ( ΖΤΧ214 αν θυμάμαι καλά, ίδια και τα δύο ) που δείχνει να έχει καεί. Να σημειωθεί εδώ ότι όλο το βράδυ τον άφησα στο mute, οπότε το πρόβλημα μπορεί να προκλήθηκε απο τα καλώδια ή μπορεί να "υπερφόρτωσα" την NA325 βάζοντάς τη να δουλέψει υπερωρία" στο mute?
Και κάτι ακόμα: Ακολούθησα πιστά τον τρόπο με τον οποίο η Naim μοιράζει τη γείωση στο μηχάνημα, αλλά παρατηρώ ότι βάζοντας το δοκιμαστικό κατσαβίδι επάνω στο σασί του, το λαμπάκι ανάβει, άρα υπάρχει ρεύμα ( δεν ξέρω πως να το μετρήσω σωστά, άρα δεν ξέρω πόσο ρεύμα ). Δεδομένου ότι ποτέ δεν είχα κάνει αυτόν τον έλεγχο, δεν ξέρω αν αυτό είναι φυσιολογικό ή αν αποτελεί ένδειξη για κάποιο πρόβλημα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Κανονικά θα έπρεπε να τους αλλάξεις όλους τους πυκνωτές σε ένα τόσο παλιό μηχάνημα. Πόσο μάλλον που ήταν εκτός λειτουργίας για καιρό.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Έχω αλλάξει ήδη κάποιους ακολουθώντας τις οδηγίες από ένα σχετικό site και περιμένω τη δεύτερη παραλαβή.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Μιλώντας για πυκνωτές και έχοντας δεχτεί τη δεύτερη παραλαβή πια... Έχουμε τον πυκνωτή ανάδρασης που είναι radial και έχω αγοράσει έναν milspec τανταλίου Vishay που είναι "καθιστός" ( και βλέπω ότι χρησιμοποιεί μια εταιρεία που βγάζει βελτιωμένες πλακέτες για naim ), άρα χρειάζεται μεγαλύτερη περιοχή στη πλακέτα. Αφού ούτως ή άλλως επιστρέφει στη γείωση ( όπου η γείωση είναι μια μεγάλη περιοχή που πάνε όλα τα υλικά, δεν είναι δηλαδή ένα track στη πλακέτα ), αν ανοίξω προσεκτικά μια τρύπα λίγο πιο πέρα απο την αρχική, μέσα στη περιοχή της γείωσης για να χωρέσει ο vishay, λογικά δεν θα πρέπει να υπάρξει πρόβλημα, σωστα?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Σωστά. Δεν υπάρχει πρόβλημα με τη τοποθέτηση. Αν και οι τανταλίου έχουν απρόβλεπτη συμπεριφορά.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Εννοείς ότι έχει πολλές πιθανότητες να σκάσει ή ηχητικά;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Και τα δύο κατ'εμένα πιθανά είναι. Χρησιμοποιώ γρήγορους πυκνωτές σε τέτοια θέση και αν θέλεις έναν μικρό πλαστικό παράλληλα.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Προς το παρόν του έχω βάλει nichicon muse kz, αλλά μου φαίνεται ενδιαφέρον και αυτό που είπες για τον πλαστικό παράλληλα. Κάτι σε Wima 100nF δηλαδή;
 


Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Τους έχω σε απόθεμα επειδή ήθελα να παρακάμψω και τους 47uF που έχει στην αρχή του κυκλώματος, οπότε ίσως τους δοκιμάσω και σήμερα. Ευχαριστώ!

( αν έχεις και καμία άλλη πρόταση, δεκτή )
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Επανέρχομαι μετά απο έλεγχο του στοκ μου. 10nF Wima θα ηταν πολύ μικροί?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Επανέρχομαι μετά απο έλεγχο του στοκ μου. 10nF Wima θα ηταν πολύ μικροί?
Ναι είναι πολύ μικροί. Και ΜΚΤ 0.1 είναι μια χαρά σε αυτή τη θέση.

Όταν λες να παρακάμψεις τους 47 που έχει στην αρχή του κυκλώματος εννοείς στην είσοδο?
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Καλημέρα.

Όχι, εννοώ τους - θα το πω στα Αγγλικά για να μη πω καμιά βλακεία - powerrail decoupling capacitors. Η αλήθεια είναι πάντως ότι έχω αλλάξει τους πυκνωτές ανάδρασης απο τα 47uF στα 22uF καθώς μείωσα το κέρδος του προενισχυτή και έπρεπε να κρατήσω την ίδια συχνότητα στο lowpass φίλτρο που σχηματίζεται εκεί πέρα. Μήπως αυτό αλλάζει τα δεδομένα για τους πυκνωτές αποσύζευξης στην ανάδραση?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Καλημέρα.

Όχι, εννοώ τους - θα το πω στα Αγγλικά για να μη πω καμιά βλακεία - powerrail decoupling capacitors. Η αλήθεια είναι πάντως ότι έχω αλλάξει τους πυκνωτές ανάδρασης απο τα 47uF στα 22uF καθώς μείωσα το κέρδος του προενισχυτή και έπρεπε να κρατήσω την ίδια συχνότητα στο lowpass φίλτρο που σχηματίζεται εκεί πέρα. Μήπως αυτό αλλάζει τα δεδομένα για τους πυκνωτές αποσύζευξης στην ανάδραση?
Αναφέρεσαι στους πυκνωτές απόζευξης της τροφοδοσίας που καλά έκανες και τους άλλαξες. Άλλο αυτοί και άλλο η ανάδραση.
Προφανώς μείωσες το κέρδος στο μισό γιαυτό και άλλαξες τον πυκνωτή αλλά πιστεύω πως δεν θα είχες διαφορά εκτός αν σε ενδιαφέρει το βαθυπερατό φίλτρο να έχει συγκεκριμένη απόκριση.
Συνήθως εκεί τα 47μF είναι η ελάχιστη τιμή που συναντάς.

Πρόσεξε... δεν σε ενδιαφέρουν μόνο τα -3db του φίλτρου αλλά και η ολίσθηση της φάσης του.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Πρόσεξε... δεν σε ενδιαφέρουν μόνο τα -3db του φίλτρου αλλά και η ολίσθηση της φάσης του.
Η αλήθεια είναι ότι πριν κάνω την οποιαδήποτε ενέργεια στον τομέα της ανάδρασης, πήρα κάποιες ιδέες απο ένα forum που είναι μαζεμμένοι πολλοί τρελοί με τους Naim και έτσι τα έκανα ταυτόχρονα ( αλλαγή πυκνωτή και αντιστάσεων ), επομένως δεν έχω ακούσει τι θα έκανε με τον 47μF. Ακούω ένα καλό αποτέλεσμα, αλλά με ενδιαφέρει αυτό που έβαλες στη συζήτηση. Έχεις κάποιο Link για να διαβάσω ή μπορείς να το περιγράψεις επιγραμματικά ( για να μη σε κουράσω )?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Η αλήθεια είναι ότι πριν κάνω την οποιαδήποτε ενέργεια στον τομέα της ανάδρασης, πήρα κάποιες ιδέες απο ένα forum που είναι μαζεμμένοι πολλοί τρελοί με τους Naim και έτσι τα έκανα ταυτόχρονα ( αλλαγή πυκνωτή και αντιστάσεων ), επομένως δεν έχω ακούσει τι θα έκανε με τον 47μF. Ακούω ένα καλό αποτέλεσμα, αλλά με ενδιαφέρει αυτό που έβαλες στη συζήτηση. Έχεις κάποιο Link για να διαβάσω ή μπορείς να το περιγράψεις επιγραμματικά ( για να μη σε κουράσω )?
Δεν έχω υπόψιν μου κάποιο σύνδεσμο αλλά αν ψάξεις θα βρεις σχετικούς που να υπολογίζουν την ολίσθηση φάσης σε φίλτρο RC.
Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι στους 15 κύκλους να μην είναι μεγαλύτερη από 30 μοίρες.
 


Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Αν βρήκα τις σωστές πηγές: ( πρώτα εδώ για υπολογισμό καθυστέρησης http://hughestech.com/rc_calculator/ και μετά εδώ για υπολογισμό διαφοράς φάσης http://www.sengpielaudio.com/calculator-timedelayphase.htm ),
47uF Πυκνωτής με 1Κ αντίσταση= time delay 0.047Sec
22uF πυκνωτής με 2.03Κ αντίσταση = time delay 0.0446Sec
22uF πυκνωτής με 2.2Κ αντίσταση = time delay 0.0484Sec
( δεν θυμάμαι αν έβαλα τις 2.03 ή τις 2.2, anyway, μικρή η διαφορά )
Phase difference @0,047sec @15Hz = 0.2538 deg
@ 0.0446 = 0.24084
@0.484 = 0.26136

Άρα, αν αυτές είναι οι παράμετροι που πρέπει να λάβω υπ'όψιν, είμαι μέσα?
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.618
Μηνύματα
2.868.219
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top