ncore και προενισχυτης

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Βασιλάκη Μου, εσύ τι πιστεύεις;

Αυτή θα είναι η τελευταία φορά που ακούμε το ίδιο βαρετό παραμύθι περί δυσκολίας στην οδήγηση των nCore ή όχι;

Εγώ πάντως, εμπιστευόμενος πλήρως τις ικανότητες του "σοφού λαού" πιστεύω πως όχι.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Ερώτηση προς άπαντες τους "γνώστες":

Τα ηχεία - χώρος σας επαρκούν για να κρίνετε ακουστικά τα nCore;
Τα αυτιά σας;
Τα ηχεία - χώρος σας παίζουν το ίδιο σε χαμηλές και υψηλές εντάσεις;
Μήπως ψάχνετε για loudness και δεν το γνωρίζετε;
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Ερώτηση προς άπαντες τους "γνώστες":

Τα ηχεία - χώρος σας επαρκούν για να κρίνετε ακουστικά τα nCore;
Τα αυτιά σας;
Τα ηχεία - χώρος σας παίζουν το ίδιο σε χαμηλές και υψηλές εντάσεις;
Μήπως ψάχνετε για loudness και δεν το γνωρίζετε;
Πόσο δίκιο έχεις εδώ... εσύ μου τα έλεγες... εμένα μου πήρε καιρό... αλλά το κατάλαβα στο τέλος....;)
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Ρε πείτε οτι θέλετε .....τα κοκόρια θέλουν περισσότερο voltage απο 2 volts.....ας λένε τα νούμερα οτι θέλουν.....αμάν πχια με δαυτα.....τουλάχιστον εγώ τα είχα για 6 μήνες και έγιναν δοκιμές ....ακομα και με έναν Audio research LS 26 τα άκουσα με υψηλό voltage και το κέρδος στα 12 DBS και οι ενισχυτές έδειχναν ποιο σωματωδες σε όλο το φάσμα.....τουλάχιστον εγώ ξαναλέω τα είχα και δεν μιλάω βάση απόψεων του Internet!!!!!!τα δυο volts ειναι λίγα κύριοι και ειναι εύκολο να κάνουμε μια δοκιμή....αλλά θέλω όταν τα ακούσετε να το ξανά συζητήσουμε το θέμα και η πρώτη ερώτηση να ειναι....μα πως γίνεται?αλλα λένε οι αριθμοί.....
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Κι έχουμε και τη Hypex που ψεύδεται και στα pdfια της... :taunt:

http://www.avsite.gr/forum/threads/f-o-Ενισχυτής-mosfet-από-τη-Σλοβενία.136948/page-10

Για τους δε τελεστικούς (και εν γένει τα κυκλώματα) που χρησιμοποιούνται στο audio είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ένα εύρος ζώνης τουλάχιστον στην περιοχή των GHz, όπως λένε οι "γνώστες": :taunt:

http://www.avsite.gr/forum/threads/f-o-Ενισχυτής-mosfet-από-τη-Σλοβενία.136948/page-7
 
  • Like
Reactions: vet

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Ρε πείτε οτι θέλετε .....τα κοκόρια θέλουν περισσότερο voltage απο 2 volts.....ας λένε τα νούμερα οτι θέλουν.....αμάν πχια με δαυτα.....τουλάχιστον εγώ τα είχα για 6 μήνες και έγιναν δοκιμές ....ακομα και με έναν Audio research LS 26 τα άκουσα με υψηλό voltage και το κέρδος στα 12 DBS και οι ενισχυτές έδειχναν ποιο σωματωδες σε όλο το φάσμα.....τουλάχιστον εγώ ξαναλέω τα είχα και δεν μιλάω βάση απόψεων του Internet!!!!!!τα δυο volts ειναι λίγα κύριοι και ειναι εύκολο να κάνουμε μια δοκιμή....αλλά θέλω όταν τα ακούσετε να το ξανά συζητήσουμε το θέμα και η πρώτη ερώτηση να ειναι....μα πως γίνεται?αλλα λένε οι αριθμοί.....
Τι προβοκάτορας που είσαι... :)
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Τι προβοκάτορας που είσαι... :)
ποτε δεν ημουνα βρε Αλεξακο και το ξερεις.....και παντα επεμενα για κατι που εχω δοκιμασει.....δεν ξερω απο νουμερα και σχεδιαγραμματα για να παω βαση αυτων.....εδω πηγα με βαση αυτα που ακουσα και ειλικρινα το μονο που δεν ακουσα ηταν παραμορφωση!!!!!
Με τον λαμπατο προ της Mod Wright μοντελο 36,5 και 1,6 volt τα ncores ηταν κυριολεκτικα ψοφια ....σχεδον αμπασα και υποτονικα σε σημειο τετοιο που τσεκαρα αν ειχα βαλλει καλα τα καλωδια ηχειων μιας και δεν επαιζαν ....τι να λεμε τωρα!!!!
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
τελικά ποσα volt πρέπει να βγάζει ένας προενισχυτης για να οδηγήσει τα ncore και να τα διεγείρει ώστε να ακούγονται "γεμάτα" και σε χαμηλές εντασεις??η μήπως δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ αυτο??
ωραία,οπότε καταληγουμε ότι 4v απο το dac δεν φτανουνε για να παίξουμε τα ncore σε χαμηλές εντασεις και ο προενισχυτης επιβάλλεται,εαν βάζαμε στην αλυσίδα ένα προ με 24v έξοδο,θα ακούγαμε γεμάτα απο χαμηλά η θα παραμορφώνει το σήμα??
Δε φτάνουν τα 24 Volt...

Θες από 48 και πάνω.

Με 96 ακόμα καλύτερα...

Αν μάλιστα θες να τα κάνεις να βγάλουν σπίθες (κυριολεκτικά) βάλε στην είσοδό τους τα 230V της ΔΕΗ.
Το ξανασκέφτηκα...

Ούτε τα 230V μιας απλής μονοφασικής παροχής φτάνουν...

Για να παίξουν καλά τα nCore πρέπει να συνδέσουμε στην είσοδό τους δύο διαφορετικές φάσεις μιας τριφασικής παροχής ώστε Vin = 230*sqrt(3) = 400V.


Ή, έστω, να τα συνδέσουμε στη μαύρη ρόμπα της παρακάτω τρελής:

Μητροπολίτης σε παραλήρημα: «Το ράσο μου πετάει τριφασικό ρεύμα»!

http://www.koutipandoras.gr/article...se-paralirima-raso-moy-petaei-trifasiko-reyma
 

Μηνύματα
4.005
Reaction score
3.850
Στείλτε μεηλ στον Μπρούνο και θα σας απαντήσει άμεσα.

Όλα τα υπόλοιπα...άλλα λόγια να αγαπιόμεθα.8-)
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Ρε πείτε οτι θέλετε .....τα κοκόρια θέλουν περισσότερο voltage απο 2 volts.....ας λένε τα νούμερα οτι θέλουν.....αμάν πχια με δαυτα.....τουλάχιστον εγώ τα είχα για 6 μήνες και έγιναν δοκιμές ....ακομα και με έναν Audio research LS 26 τα άκουσα με υψηλό voltage και το κέρδος στα 12 DBS και οι ενισχυτές έδειχναν ποιο σωματωδες σε όλο το φάσμα.....τουλάχιστον εγώ ξαναλέω τα είχα και δεν μιλάω βάση απόψεων του Internet!!!!!!τα δυο volts ειναι λίγα κύριοι και ειναι εύκολο να κάνουμε μια δοκιμή....αλλά θέλω όταν τα ακούσετε να το ξανά συζητήσουμε το θέμα και η πρώτη ερώτηση να ειναι....μα πως γίνεται?αλλα λένε οι αριθμοί.....
Αν δε βεβαιώθηκες ότι άκουγες στις ίδιες στάθμες και στις δύο περιπτώσεις (απαιτούνται μετρήσεις αν θες να είσαι βέβαιος) τότε όποιο άκουσμα ήταν πιο "μπασσερό και σωματώδες" ήταν σχεδόν σίγουρα (αν παρέμενες κάτω από το όριο του κλιπαρίσματος) και αυτό που βρισκόταν σε υψηλότερη στάθμη.

Τα διαφορετικά settings στο volume ανάμεσα στις δύο περιπτώσεις ώστε να "φέρουμε" τις στάθμες "με το αυτί" δεν επαρκούν, γιατί ακόμα και μια διαφορά της τάξης του 0.5dB αρκεί για να μας μπερδέψει.

Μια τέτοιου είδους δοκιμή δε μπορεί να γίνει μόνο με το αυτί, όσο καλή διάθεση και όσο καλό αυτί και αν έχει κάποιος.


ΥΓ.
Εννοείται πως έχουμε να κάνουμε με σοβαρές συσκευές "πίσω" από τους nCore, που διατηρούν σταθερή συμπεριφορά σε όλα τα επίπεδα τάσης εξόδου.


ποτε δεν ημουνα βρε Αλεξακο και το ξερεις.....και παντα επεμενα για κατι που εχω δοκιμασει.....δεν ξερω απο νουμερα και σχεδιαγραμματα για να παω βαση αυτων.....εδω πηγα με βαση αυτα που ακουσα και ειλικρινα το μονο που δεν ακουσα ηταν παραμορφωση!!!!!
Με τον λαμπατο προ της Mod Wright μοντελο 36,5 και 1,6 volt τα ncores ηταν κυριολεκτικα ψοφια ....σχεδον αμπασα και υποτονικα σε σημειο τετοιο που τσεκαρα αν ειχα βαλλει καλα τα καλωδια ηχειων μιας και δεν επαιζαν ....τι να λεμε τωρα!!!!
Το ξέρω, γι' αυτό και σε πειράζω ομορφάντρα μου. :hi:

Ενας είναι ο Απόλυτος Προβοκάτορας του AVsite... ο κτηνίατρος. :)

Ομοίως, ΕΝΑ είναι το Απόλυτο Στέρνο... η Κωνσταντίνα. :thumbsup:

Και ΕΝΑΣ είναι η Επιτομή του Ερωτισμού... ο αβουγουδου. :party:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Στείλτε μεηλ στον Μπρούνο και θα σας απαντήσει άμεσα.

Όλα τα υπόλοιπα...άλλα λόγια να αγαπιόμεθα.8-)
1ον. Ποιος είναι αυτός ο Μπρούνος;
2ον. Τι κσέρει αυτός ο Μπρούνος; Από "χάϊεντ" κσέρει;
3ον. Τα nCore τα έχει ακούshει;
4ον. Τι στερεοφονικό έχει; Πόσο κάνουν τα καλώδιά του;
5ον. Το μυστηριώδη μαέστρο τον γνωρίζει; (δείτε παρακάτω)

Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.
http://www.avsite.gr/forum/threads/Νκορίασις-πως-λέμε-ψωρίασις.122616/page-63


6ον και σημαντικότερον

Δε φτάνουν οι απίστευτες μ@λ@κίες περί nCore που 3χεζ3 ο κάθε αγράμματος εδώ μέσα, θέλεις τώρα να μεταφέρεις όλον αυτό το θόρυβο και κατά Ολλανδία μεριά;
Μας βρίζουν που μας βρίζουν εκεί στη βόρεια Ευρώπη, θες να μας διαολοστέλνουν κιόλας;
Τι σου φταίει ο άθρωπας;
Κανόνισε ν' αρχίσει να παίρνει ο Bruno μ@λακισμένα e-mail από Ελλάδα και θα σε "δώσω" κανονικά...
Προβλέπω να σου έρχεται μια πολύ special έκδοση των sub των Grimm σου...
 
Last edited by a moderator:


VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Μπερδευτηκαμε, τα ncore ειναι μοντουλες, ναι?
Τα παιρνεις και φτιαχνεις εναν , 2 ,3,4,5, οσους θελεις ενισχυτες.
Και ποσοι ενισχυτες με ncore εχουν φτιαχτει σωστα?
Η μηπως ολοι οι ενισχυτες με ncore μετρανε το ιδιο.
Για δωστε την λιστα με τα συνηθη λαθη της συναρμολογησης.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
καλά, δε θα σε πετοίχο πουθενά εσένα ακόρεστε νεανία? Προμισ ότι θα υπουφέρς!!!:fuckyou:
Σου (απ)εύχομαι ατίθασε νεανία (Ζάπ).... να μην σε πιάσει πονόδοντος ποτέ.... θα σε σκίσει στα δυο ο Γιώργος....:roflmao: :roflmao: :roflmao:
 
Last edited:

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Το δοντάκι μου με έχει πονέσει ΜΟΝΟ για τον αβουγουδου...

Συνεπώς, από τη στιγμή που έκανα δικό μου το ΘΕΙΟ ΑΥΤΟ ΠΛΑΣΜΑ, ο καρδιτσιοβολιώτης ain't got sh!t on me... :fuckyou:
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Όταν ακούσαμε τα ncore σπίτι μου με τον musiclo και μερικούς συνήθεις υπόπτους ....

προσωπικά δεν μου φαινόταν σε καμία περίπτωση να μην οδηγούνται σωστά με προενισχυτη τον προ 32 της πριμαρε έχει έξοδο 10 βολτ .
απλά θεωρώ την συγκεκριμένη κατασκευή diy οχι τόσο προσεγμένη ( σε τακτοποίηση καλωδίων και ποιότητα αυτων)
περί ορέξεως ..... Σε άλλους άρεσε σε άλλους όχι .
χαμηλά όντως ήταν λίγο στεγνός αλλά στον ΧΩΡΟ μου ήταν ταμάμ !
 


Μηνύματα
4.005
Reaction score
3.850
Το δοντάκι μου με έχει πονέσει ΜΟΝΟ για τον αβουγουδου...

Συνεπώς, από τη στιγμή που έκανα δικό μου το ΘΕΙΟ ΑΥΤΟ ΠΛΑΣΜΑ, ο καρδιτσιοβολιώτης ain't got sh!t on me... :fuckyou:
αη μαρή...ασε τα χαζά και ξαναπές 2 κουβεντούλες για τον Μπρούνο, μπας και αντιληφθεί ο κόσμος ότι ο άθρω πας παράγει κορυφαία προιόντα τα οποία μπορούν να κριθούν μόνο σε κορυφαίες συνθήκες (σύστημα, χώρος) και όχι σύμφωνα με την τιμή κτίσης τους.
 

Μηνύματα
852
Reaction score
748
Αν δε βεβαιώθηκες ότι άκουγες στις ίδιες στάθμες και στις δύο περιπτώσεις (απαιτούνται μετρήσεις αν θες να είσαι βέβαιος) τότε όποιο άκουσμα ήταν πιο "μπασσερό και σωματώδες" ήταν σχεδόν σίγουρα (αν παρέμενες κάτω από το όριο του κλιπαρίσματος) και αυτό που βρισκόταν σε υψηλότερη στάθμη.

Τα διαφορετικά settings στο volume ανάμεσα στις δύο περιπτώσεις ώστε να "φέρουμε" τις στάθμες "με το αυτί" δεν επαρκούν, γιατί ακόμα και μια διαφορά της τάξης του 0.5dB αρκεί για να μας μπερδέψει.

Μια τέτοιου είδους δοκιμή δε μπορεί να γίνει μόνο με το αυτί, όσο καλή διάθεση και όσο καλό αυτί και αν έχει κάποιος.


ΥΓ.
Εννοείται πως έχουμε να κάνουμε με σοβαρές συσκευές "πίσω" από τους nCore, που διατηρούν σταθερή συμπεριφορά σε όλα τα επίπεδα τάσης εξόδου.




Το ξέρω, γι' αυτό και σε πειράζω ομορφάντρα μου. :hi:

Ενας είναι ο Απόλυτος Προβοκάτορας του AVsite... ο κτηνίατρος. :)

Ομοίως, ΕΝΑ είναι το Απόλυτο Στέρνο... η Κωνσταντίνα. :thumbsup:

Και ΕΝΑΣ είναι η Επιτομή του Ερωτισμού... ο αβουγουδου. :party:
Όταν το δάκτυλο (του Βλασση) έδειχνε το φεγγάρι Αυτός κοίταγε το δάκτυλο. :boast:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.520
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top