New Desktop PC

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.624
Reaction score
31.114
Nas ειχα παρει περσι με 3 X 8 Tb ( Synology DiskStation DS920+ NAS Tower)
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.801
Reaction score
31.288
Άρα τι τον θέλεις τόσο αποθηκευτικό χώρο σε πισί;

Έχεις nvme 1 τέρα, παίρνεις άλλον έναν ssd 2 τέρα και είσαι τζετ. Αυτά χωράνε σχεδόν σε όλα τα μίνια.

Με έναν Ryzen 7 5800h και 32 γίγα μνήμη πετάς.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.028
Reaction score
41.403
Nas ειχα παρει περσι με 3 X 8 Tb ( Synology DiskStation DS920+ NAS Tower)
δες από πίσω στο NAS, θα έχει τουλάχιστον 2 USB θύρες να συνδέσεις όσους σκληρούς θέλεις (και εσωτερικούς με θήκες, έτσι τους έχω εγώ).
 



Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.588
άλλη η δουλειά του NAS και άλλη του PC,
αν έχεις μεγάλα αρχεία που χρησιμοποιείς μόνο στο PC υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι να βρίσκονται στο NAS

πχ
έχεις από αυτά τa αναιμικά mac με τον μικρό κολλημένο στην πλακέτα δίσκο

ή
είναι σημαντικά αρχεία και βρίσκονται στο NAS σε filesystem με ενσωματωμένα healing + error correction που δεν υπάρχει στο desktop (windows ή mac) κλπ
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.169
Reaction score
8.178
Μην ξεχνάτε και αυτές τις λύσεις

HP EliteDesk 800 G3 Tower - Intel Core i7 6ης γενιάς 6xxx - 16GB RAM - 512GB SSD NVMe - DVD - Windows 10 Pro
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.801
Reaction score
31.288
Παραπλήσια σύνθεση (δεν θυμάμαι μόνο εάν ήταν G2) είχε ο μικρός, με i5 6500, 16 γίγα και 512 ssd (αλλά όχι nvme), κάποιο πρόβλημα έβγαλε μάλλον μητρική ή τροφοδοσία δεν κάθισα να το ψάξω, του το αντικατέστησα με το μινι πισι με Ryzen 7 4800h και δεν έχουν καμία σχέση. Δεν υπάρχει λόγος για επεξεργαστή τόσο παλιάς γενιάς σήμερα, ιδίως με τον προϋπολογισμό που μιλάμε. Που ούτε και ο ryzen είναι και η τελευταία λέξη, 3ετίας μοντέλο είναι, και μάλιστα έκδοση χαμηλής κατανάλωσης άρα πετσοκομένος. Και πάλι όμως, σφαίρα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.063
Reaction score
6.899
Τα mini pc είναι ωραία φάση αλλά δεν έχουν νόημα για σένα που όχι απλά έχεις ήδη το case (και τους δίσκους) αλλά όπως λες θες να έχεις κανονικού μεγέθους κουτί. Άρα τα mini τα βγάζουμε από την κουβέντα.

NAS επίσης είπες διαθέτεις, οπότε το βγάζουμε από την κουβέντα.

Κάτι υπολογιστές για νεόπλουτους χαιεντάδες δεν τους βάζω καν στην κουβέντα.

Παμ'παρακάτ.

Εφόσον οι απαιτήσεις σου δεν είναι μεγάλες πιστεύω κι εγώ πως καλύτερα να πάρεις ένα mid spec mobo-cpu combo και όχι ένα high end για να είναι "future proof". Το τελευταίο μπορεί να το πληρώσεις τώρα x2 ή x3, σε 5 χρόνια να χαλάσει και να το έχεις πληρώσει τζάμπα χωρίς να το εκμεταλλευτείς.

Προσωπικά πριν έναν χρόνο και κάτι έστησα ένα σερβεράκι με Ryzen 5600G, εντελώς αθόρυβο και μου κόστισε 330€ (χωρίς δίσκο, κουτί, τροφοδοτικό). Ααα αν και όταν χαλάσει ή δεν τραβάει άλλο (δεν προβλέπεται να συμβεί για πολλά χρόνια) παίρνω άλλο.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.624
Reaction score
31.114
Αν δεν χρησιμοποιησω το κουτι που εχω θα παρω το Be Quiet Pure Base 500 Midi Tower που το ειχε πει καποτε ο Costas Coyias και το εχω κρατησει σε σκονακι!

Θελω motherboard CPU ανεμ cpu RAM nvme τροφοδοτικο (πολυ καλο ,αφηνω τον υπ παντα on)
για αρχη και για αμεση αγορα ! Αν βαλω καινουργιους σκληρους 4tb ποιους ?
(προσφατα μου καηκε ο 4tb απο στιγμιαια διακοπη ρευματος χωρις να ειχε παρουσιασει πριν προβλημα.)

Θα παρω και UPS με ξεχωριστο budget μεχρι 300 ευρω!

Το budget ειναι 1200 ευρω και δεν θελω να κανω οικονομια :)


Please help 🙏
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.624
Reaction score
31.114
Το πρωι ξυπνησα 0.jpg
Και τωρα ειναι παλι οκ
Εχει καει η on board καρτα ηχου και το onboard modem
Δεν κανει επανεκινηση απο σβηστο ,πρεπει να κανω 10 προσπαθειες για να δει το λειτουργικο.

Το συστημα καταρρεει , κανει που και που κατι ηχους σαν επιθανατιο ρογχο :biggrin:
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.624
Reaction score
31.114
LG 1080 27" αν θυμαμαι καλα . Και αυτη θα την αλλαξω μολις μπουν τα αλλα στην θεση τους!

LG ips 27ea73
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.624
Reaction score
31.114
Μα το θεμα ειναι συγκριση με αντιστοιχης τιμης Intel τωρα !
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.108
Reaction score
77.953
Μα το θεμα ειναι συγκριση με αντιστοιχης τιμης Intel τωρα !
το πισι το καίγεσαι για τώρα ΤΩΡΑ...ή μπορείς να κάνεις και λίγη υπομονή?

Υ.Γ. Αντίστοιχο σε ιντελ είσαι σε 13600κ ο οποίος είναι και ακριβότερος κατα 100 ευρω περίπου και ελαφρά πιο γρήγορος
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.624
Reaction score
31.114
Τωρα γιατι το εχω αναβαλει περιπου εικοσι φορες :biggrin:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.833
Reaction score
95.144
Κι άλλες 100 φορές τον ενισχυτή! :biggrin:
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.758
Μηνύματα
2.874.920
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top