Off Topic

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.832
Reaction score
28.239
Πέραν της μουσικής απόδοσης, το κύριο γνώρισμα ενός πιάνου ουράς είναι η αίσθηση του πλήκτρου. Δεν έχει την αίσθηση του πλαστικού, πανάλαφρου πλήκτρου των synthi η των πιάνων τοίχου! Και η ένταση εξαρτάται από την πίεση!!! Κάποιος που έχει παίξει σε πιάνο με ουρά ΔΕΝ μπορεί να παίξει σε τέτοια πιάνα. Ούτε έχει νόημα να μάθει κάποιος έτσι. Το μοναδικό ηλεκτρονικό πιάνο που έχει αίσθηση πλήκτρου και παίζει ένταση ανάλογα με το πάτημα είναι το κλαβινόβα. Γιαυτό και είναι πανάκριβο. Αλλά σε κανονικό σπίτι πιάνο με ουρά δεν μπαίνει. Βάλτε κουβέρτες, βάλτε παπλώματα, βάλτε ότι θέλετε, δεν κόβει ήχος!! Ενώ στο κλαβινόβα απλά μειώνεις volume. To MONO υποκατάστατο άξιο αναφοράς. Μια βόλτα από ΝΑΚΑ θα σας δώσει να καταλάβετε τι εννοώ.
Άλεξ, άργησες κάτι δεκαετίες! Πολύ δύσκολο να μάθεις με τα δύο χέρια σε πλήρη κλαβιέ και πόδι αν δεν ξεκινήσεις πιτσιρίκι. Δύσκολο όργανο, πολύ δύσκολες αρμονικές, killer octave. Και για να βγάλεις ένα απλό κομμάτι θα σου πάρει ατελείωτες ώρες εξάσκησης ακόμη και αν προχωρήσεις. Εκτός αν ζεις τη μέρα της μαρμότας και δεν έχεις πρόβλημα χρόνου. :p
Μάθε κιθάρα, πολύ πιο εύκολη, οικονομική, την παίρνεις μαζί, σε σχετικά λίγα μαθήματα παίζεις βασικά κομμάτια.
Μα για αυτό είπα για Clavinova. Κάτι έχω ψάξει και εγώ :) . Δεν πάω έτσι. Καλά ποτέ δεν πάω για το οτιδήποτε.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Μα για αυτό είπα για Clavinova. Κάτι έχω ψάξει και εγώ :) . Δεν πάω έτσι. Καλά ποτέ δεν πάω για το οτιδήποτε.
Ρε δε μαθαίνεται τώρα σου λέω! Θές 3 χρόνια για να πεις ότι παίζεις κομμάτια που δούλεψες καλά δίχως 5 λάθη το δευτερόλεπτο.
Όταν έρθεις σπίτι θα καταλάβεις......
Ρε εδώ για ίντσες δε μιλούσαμε; α, καλά.......
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.793
Reaction score
31.248
Έχω ένα παλιό clavinova (clp840 μοντέλο του 2000).
Πέρσι πήρε ο αδερφός μου ένα καλό μεγάλο Roland, και πανέμορφο (λευκή λάκα) και σαφώς ανώτερο (για το κλαβιε λεω, το τμηματης μηχανής ήχου λόγω διαφοράς ηλικίας είναι καμιά σχέση).

IMG_20230416_142733_1_edit_64815744913546.jpg


(μη γελάτε, με έβαλε η ανηψουλα να της κάνω το μοντέλο)
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.028
Reaction score
20.576
« Στα βουνά« έγραψα - με το καλό να πάμε -,στα βουνά μένεις?

Τοσο γρήγορα γινόμαστε off topic! :biggrin:
Τα "μέρη" μου είναι το νησί της Κύπρου - δεν είναι δα και τόσο μεγάλη! :) Έλα, με το καλό κι αν θέλεις, επικοινώνησε μαζί μου.
 




Μηνύματα
27.441
Reaction score
25.581
Αν δεν έχεις φάει Μετσοβόνε , είναι σαν να μην έχεις φάει ποτέ σου τυρί.
Ναι ρε καπνιστό. Κάπνα κι αντάρα. :gotcha:
Το τζατζίκι πρέπει να έχει τόσο σκόρδο που να καίει . Οχι τρίχες .
Να βγάζει μαλλιά ο κώλοςς . Και αλλάτι , πολύ , και δυόσμο.
Αντρικό ρε παιδί μου.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.714
Reaction score
43.112
Αϊ αρέ που ξέρς και από τζιτζίκι :fuckyou: :tongue:

ΥΓ
Μετσοβόνε δεν έχω φάει ποτέ, είναι ακριβό και δεν έχω παράδες να αγοράσω
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.714
Reaction score
43.112
Συ ρε χαμένε είσαι 46 , τι να μας πείς ?
Στα 46 εγώ έστυβα τσι πέτρες .
Συ μόνο ποδήλατο κανς.
46 έχω γράψει στο προφίλ, μπορεί να είμαι ακόμα μικρότερος, θα σέβεσαι μπάρμπα Γιάννη :fuckyou:
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.714
Reaction score
43.112
Πως το βλέπς, έτσι θα το πάμε, γεμίζοντας σελίδες?
Βγαλτη έξω να τις μετρήσουμε!! :lolsign:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.739
Μηνύματα
2.874.524
Members
37.941
Νεότερο μέλος
pounentis
Top