Optoma Hd800x .... ο μικρουλης 1080p :-D

Μηνύματα
1.122
Reaction score
0
Απο χτες εχω τον Hd800x στο σπιτι... ενα 10λεπτακι θεασης στο χωρο του Αντρεα με επεισε οτι ο προβολεας ειναι απιστευτος για αυτα τα λεφτα.

Να πω οτι ειναι ο πρωτος μου προβολεας! Πριν απο 1μιση χρονο ειχα δει στην παρουσιαση τον HD81 και ειχα μεινει με το στομα ανοικτο (πρωτη επαφη με ποιοτικο προβολεα). Τοτε αυτος εκανε 5.500 ευρω....λεφτα που δεν ημουνα διατεθημενος να δωσω, αλλα το μικροβιο ειχε μπει μεσα μου! Ειπα λοιπον τοτε οτι οταν μπορω να παρω αυτην την εικονα σε λεφτα που να μη μου στερησουν μισο αυτοκινητο θα το κανω, και δε ζηταω τιποτα παραπανω! Αυτο που ειδα τοτε με καλυπτε απολυτα. 1μιση χρονο μετα λοιπον, μπορω να πω οτι με λιγοτερα απο το 1/3 των λεφτων παιρνεις περιπου εκεινη την εικονα. Υπαρχουν καλυτεροι προβολεις? πολλοι...αλλα τα 1700 ευρω του τα αξιζει μεχρι τελευταιου λεπτου!

Δεν εχω καταφερει να τον στησω ελλειψει οθονης/βασης κλπ, αλλα προχειρα τον ανοιξα να τσεκαω οτι δεν ειναι DOA και η εικονα που ειδα στον τοιχο (με μια πορτα στη μεση και ενα καρδο lol) ηταν παρα πολυ καλη! Ωστοσο τον αφηνω στην ακρη τωρα μεχρι να ερθουν τα υπολοιπα γιατι δεν νομιζω πως αξιζει να ασχοληθω μεχρι να ολοκληρωθει η εγκατασταση. Ελπιζω μεσα σε 10 μερες να εχω τελειωσει και θα πω εντυπωσεις.

2 πραγματα ουσιας αφησα για το τελος.
1) Ο υπολογιστης τον αναγνωρισε αυτοματα σαν HD803 αν σας λεει κατι αυτο σχετικα με το μοντελο που θα κυκλοφορησει τωρα στις ΗΠΑ και φαινεται ιδιο στα specs (μονη διαφορα οτι λενε 8000:1 contrast) στα 2.600 δολαρια.
2) Οποιος εχει σαν ψυχολογικο οριο τα 2000 ευρω ή εχει πολυ σφικτο budget αλλα δε θελει να παει σε κατι χειροτερο απο 1080p ας τρεξει....μονο αυτο θα πω!

Περισσοτερα οταν στηθει...οποιος αλλος τον πηρε ή τυχον ενδιαφερεται να τον παρει ας γραψει ελευθερα εντυπωσεις/αποριες κλπ!
 


NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Optoma Hd800x .... ο μικρουλης 1080p :-D

Σου ευχομαι να τον χαρεις.Εκανες πολυ καλη επιλογη.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Αν και γαυρος, να εχεις την ευχη μου Blinky!
Επελεξες και εσυ τον σωστο δρομο της αρετης.
Οχι, το φανταζεσαι δηλαδη να ειχες επιλεξει κανεναν Τοπαζ?
Απο την ωρα που εγραψες το μηνυμα εως τωρα που γραφω εγω το δικο μου θα ειχες χασει το 20% της φωτεινοτητας σου:cool_11:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.307
Reaction score
28.079
Απάντηση: Optoma Hd800x .... ο μικρουλης 1080p :-D

Άντε τώρα να μην πω καμιά κουβέντα.

Φίλε Blinky καλορίζικος και να τον ευχαριστηθείς.
 


Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Optoma Hd800x .... ο μικρουλης 1080p :-D

Αν και γαυρος, να εχεις την ευχη μου Blinky!
Επελεξες και εσυ τον σωστο δρομο της αρετης.
Οχι, το φανταζεσαι δηλαδη να ειχες επιλεξει κανεναν Τοπαζ?
Απο την ωρα που εγραψες το μηνυμα εως τωρα που γραφω εγω το δικο μου θα ειχες χασει το 20% της φωτεινοτητας σου:cool_11:
Έπεσε κρύο… θα χιονίσει…<o:p></o:p>
:happy_8:
 


Μηνύματα
1.122
Reaction score
0
Σας ευχαριστω ολους παιδια, σα θηριο στο κλουβι ειμαι...τον εχω διπλα μου και τον κοιταω και δεν εχω οθονη :-/

Απαπα δεν ειμαι για topaz...απο την πρωτη στιγμη που ειδα DLP καταλαβα οτι αμα δε βλεπεις rainbow δεν υπαρχει λογος να πας σε LCD. Απλα υπομονη χρειαζεται να φτασει αυτο που θες στα λεφτα που διαθετεις...μπορει να περιμενα κοντα 2 χρονια αλλα ελπιζω πως τωρα θα φτιαξω αυτο που θελω και θα το ευχαριστηθω!
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Απαπα δεν ειμαι για topaz...απο την πρωτη στιγμη που ειδα DLP καταλαβα οτι αμα δε βλεπεις rainbow δεν υπαρχει λογος να πας σε LCD.
Υπαρχει υπαρχει .... τα λες αυτα επειδη ακομη τον εχεις διπλα σου και δεν εχεις προσπαθησει να τον στησεις :cool_11:

Αντε Καλοριζικος και Καλοθεατος :bravo::bravo::bravo:
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Optoma Hd800x .... ο μικρουλης 1080p :-D

καλοριζικος.... αν δεν εχεις αποφασισει για οθονη δες αυτην:http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977531&product=829730 :την εχω στην.....εξορια μου 18 μηνες και τα εχει βγαλει τα λεφτα της.
αν θελεις πιο μικρη:http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977531&product=829722
σ'αυτην την κατηγορια τιμης ειναι ....tamam!!!
 

Μηνύματα
1.122
Reaction score
0
Προσανατολιζομαι σε κατι τετοιο :
http://www.technixx.gr/detail.jsp;jsessionid=92D43367CBD491C2029D7F3A63940099?gruppe=935638

Δε με ενδιαφερει να ειναι ηλεκτρικη, και η συγκεκριμενη μου εχει κολλησει απο παλια....επι εποχων που σχεδιαζα να παρω HD70...αλλα το ανεβαλα και ναμαι τωρα επιτελους με 1080p σαν πρωτο προβολεα :)
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Optoma Hd800x .... ο μικρουλης 1080p :-D

καλοριζικος.... αν δεν εχεις αποφασισει για οθονη δες αυτην:http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977531&product=829730 :την εχω στην.....εξορια μου 18 μηνες και τα εχει βγαλει τα λεφτα της.
αν θελεις πιο μικρη:http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977531&product=829722
σ'αυτην την κατηγορια τιμης ειναι ....tamam!!!
Βρε αιρετικέ, 4:3 οθόνες προτείνεις στον κόσμο;

Kσσσσσσ

 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Optoma Hd800x .... ο μικρουλης 1080p :-D

εγω παντως σε 16:9 βλεπω μιας και ειναι ηλεκτρικη....
εξαλλου σπιτι εχω την stewart που περιμενει το μαστορα.... Βαγγεελλληηηηηη!!!!!....:crazy_3:
 

Μηνύματα
186
Reaction score
0
Απάντηση: Optoma Hd800x .... ο μικρουλης 1080p :-D

Καλορίζικος, καλοκρέμαστος και καλοθέατος και από εμένα φίλε Blinky, και επί τέλους τελείωνε μα τα ...κρεμάσματα και τις λεπτομέρειες... Περιμένουμε εντυπώσεις φωτό κλπ.
Όσο για τους ...άτυχους που έχουν πρόβλημα με το RBE, τους εκφράζουμε την αμέριστη συμπάθειά μας. DLP και ξερό ψωμί ...ρε παιδί μου!!!! (κατά το "AEΛ τσίπρου κι ξηρό ψουμί" που λέν και οι φίλοι Λαρισσαίοι :cool_1: χα!!!).
Και για το ...παρκάρισμα στο χώρο σου, με λίγο ψάξιμο ...έρχεται μιά χαρά.
Άντε και πάλι καλοθέατος.
(Εγώ ψήνομαι για τον μικρό BenQ 5000. Περιμένω το Firmware update για να κλειδώνει στα 24fps... Μόλις γίνει τον τσίμπησα επί τόπου:happy_4:).


Φιλικά
Γιώργος Δενδρόπουλος.
 

Μηνύματα
186
Reaction score
0
Απάντηση: Optoma Hd800x .... ο μικρουλης 1080p :-D

Πώ πώ Μόλις συνειδητοποίησα ότι το προηγούμενο Post μου είχε Α/Α ...69...
Ανδρέα Help!!!!!:crazy_3: (έχουμε και κάποια ηλικία ρε παιδί μου!!!) (χα) (Καλά μή φωνάζεις, εγώ έχω κάποια ηλικία...!!!)


Φιλικά
Γιώργος Δενδρόπουλος.

ΥΓ. Κ.Κ Συντονιστάδες sorry για το offtopic... Δεν θα επαναληφθεί :happy_4:.
ΥΓ2. Αν το θέμα είναι ακατάλληλο για ανηλίκους, να ...μπαναριστεί άμεσα, ή κάποιος να κλείσει τα ...αυτιά(!!!) του spresv, για να μη το διαβάσει.........


Πάντα
Φιλικά
Γιώργος Δενδρόπουλος.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Optoma Hd800x .... ο μικρουλης 1080p :-D

Πώ πώ Μόλις συνειδητοποίησα ότι το προηγούμενο Post μου είχε Α/Α ...69...
Ανδρέα Help!!!!!:crazy_3: (έχουμε και κάποια ηλικία ρε παιδί μου!!!) (χα) (Καλά μή φωνάζεις, εγώ έχω κάποια ηλικία...!!!)


Φιλικά
Γιώργος Δενδρόπουλος.

ΥΓ. Κ.Κ Συντονιστάδες sorry για το offtopic... Δεν θα επαναληφθεί :happy_4:.
ΥΓ2. Αν το θέμα είναι ακατάλληλο για ανηλίκους, να ...μπαναριστεί άμεσα, ή κάποιος να κλείσει τα ...αυτιά(!!!) του spresv, για να μη το διαβάσει.........


Πάντα
Φιλικά
Γιώργος Δενδρόπουλος.
Γιώργο, διακρίνω έναν ενθουσιασμό ή μου φαίνεται; :lol:
 

Μηνύματα
186
Reaction score
0
Απάντηση: Optoma Hd800x .... ο μικρουλης 1080p :-D

Γιώργο, διακρίνω έναν ενθουσιασμό ή μου φαίνεται; :lol:

Δημήτρη καλημέρα. Ομολογώ ότι και εμένα μου άρεσε πολύ ο μικρός BenQ, ειδικά όταν πειράξαμε λίγο τον In82 και οι δύο εικόνες ήρθαν πάρα μα πάρα πολύ κοντά !!! Ο 5000 του έτριξε τα δόντια, και ξέρεις πολύ καλά τι μπορεί να δείξει ο In82 (κάτι λίγο είδαμε και μαζί στο μεγάλο συγκριτικό!) Άρα???!!!
Άν στις επόμενες φουρνιές η BenQ του διορθώσει και την μικρή ανομοιομορφία στη φωτεινότητα, μειώνοντας παράλληλα ακόμη λίγο την τιμή, τότε δεν θα μιλάμε για Giant Killer???
Κι αν ο Optoma Hd800x .... ο μικρούλης 1080p είναι τόσο καλός για τα λεφτά του, τότε μιλάμε για DLP-επανάσταση στα 1080ρ και στη μικρή κατηγορία τιμής!


Φιλικά
Γιώργος Δενδρόπουλος.
 

Μηνύματα
1.575
Reaction score
69

Μηνύματα
1.122
Reaction score
0
Οντως η συγκεκριμενη οθονη εχει hotspot Ηλια. Το εχουμε δει και στην πραξη...ωστοσο δεν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα φωτεινοτητας. Το κυριο μειονεκτημα της θα ελεγα πως ειναι οι κακη γωνια θεασης. Αν πας αρκετα πλαγια πεφτει αρκετα η ποιοτητα της εικονας σε σχεση με αλλες οθονες, αλλα στο χωρο μου που ειναι ενα παραλληλογραμμο, η οθονη θα πιανει σχεδον ολοκληρη την "μικρη" πλευρα (το πλατος ας πουμε) οποτε δε θα υπαρχει καν η δυνατοτητα να πας πολυ πλαγια.

Γιωργο σ'ευχαριστω πολυ...αντε και εσυ τσιμπα τον BenQ να γινουμε ολοι 1080! :D Πιστευω πως ο BenQ ειναι συνολικα μια καλυτερη αγορα απο τον 800αρη, αφου κερδιζει σε αρκετα σημεια και χανει μονο σε 1-2 ασημαντα πλεον. Κερδιζεις vertical lens shift, την νεου τυπου λαμπα με οτι συνεπαγεται (λιγοτερο rainbow κλπ) και τελικα και μια λιγαααακι καλυτερη εικονα σε ευκρινεια και χρωματα. Και χανεις το hdmi 1.3 που πολυ αμφιβαλω αν ποτε θα δουμε deep color. Οση σημασια εχει στους ενισχυτες για τα codecs του ηχου, αλλο τοσο αχρηστο ειναι στους προβολεις/τηλεορασεις κλπ.

Απλα και τα 500 ευρω για καποιον σαν και εμενα που δεν ψαχνει και το τελευταιο ιχνος αποδοσης και που ειναι πρωτος μου προβολεας ειναι ενα σεβαστο ποσο. Οταν ειχα παει σοτν Αντρεα να παρω τον προβολεα μιλουσε στο τηλεφωνο με τον Joseph....του ειπε οτι ειχα παει εκει να παρω τον 800αρη και ο Joseph φωναζει "παρε τον benq!"(φυσιολογικα μιας και ειναι καλυτερος). Η απαντηση μου ηταν "Αν επαιρνα με τα περιπου 2000 ευρω κατι που θα κραταγε την αξια του για καποια χρονια φυσικα θα πηγαινα στον BenQ. Επειδη ξερω ομως οτι σε 2 χρονια και οι 2 αυτοι προβολεις θα ειναι για το πανερι του 500αρικου προτιμησα να μην πιεστω οικονομικα, αφου και ο Optoma μου εδινε αυτο που ηθελα στην εικονα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.768
Μηνύματα
2.875.603
Members
37.951
Νεότερο μέλος
theo tzio
Top