Parasound βελτίωση/διόρθωση



Μηνύματα
27.349
Reaction score
25.381
πάρε ενισχυτή......Κάνε και ένα φρεσκάρισμα το crossover του ηχείου με καλύτερους πυκνωτές.

έχω τα polk R700 με τελικό Α23 (125@8/220@4) της Parasound....νόμιζα ότι τα οδηγεί επαρκώς μέχρι που έβαλα δοκιμαστικά ένα set μονομπλοκ της hypex και μου έφυγε το σκατό.
Αναμενόμενο αφού πήγες σε τετραπλάσια ισχύ.
Τι συγκρίνεις ? 2χ125 με 2χ500 ?
 

gid

Μηνύματα
7.454
Reaction score
8.678
Δε νομίζω πως η σύγκριση έγινε με κριτήριο τα ντεσιμπέλ που έβγαλαν τα ηχεία.

Ωστόσο δυσκολεύομαι πολύ να πιστέψω πως ένας τελικός Parasound είναι τόσο χάλια.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.631
Reaction score
12.226
Δε νομίζω πως η σύγκριση έγινε με κριτήριο τα ντεσιμπέλ που έβγαλαν τα ηχεία.

Ωστόσο δυσκολεύομαι πολύ να πιστέψω πως ένας τελικός Parasound είναι τόσο χάλια.
Οι μικροί της σειράς, ξεκινώντας από τον 1000 που είναι ουσιαστικά το ίδιο κύκλωμα, είναι ψόφιοι.
 


Μηνύματα
27.349
Reaction score
25.381
Μα ! τι περιμένετε από έναν τελικό 2χ125w/8 ohms ?
Και εν συνεχεία τι σύγκριση μπορεί να γίνει με έναν ή δύο μονομπλόκ με τετραπλάσια ισχύ ?
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.154
Μα ! τι περιμένετε από έναν τελικό 2χ125w/8 ohms ?
Και εν συνεχεία τι σύγκριση μπορεί να γίνει με έναν ή δύο μονομπλόκ με τετραπλάσια ισχύ ?
Διπλάσια ισχύ.
Είναι 125/220 στα 8/4 αντίστοιχα, ο hypex είναι 250/500

Οι μεγαλύτερες διαφορές ήταν
1. καλύτερο μακράν καλύτερο control στα χαμηλά
2. τα δυναμικά ήταν αλλου...(βασικά εκεί ήταν το μεγαλύτερο ατου του)
3. Ποιο καθαρός ήχος γενικά, καμία παραμόρφωση/θόρυβος πουθενα.
4. όση ενταση και να έβαζες ο hypex έπινε φραπόγαλο, ο parasound μετά από ένα σημείο άρχιζε να ζορίζεται. ( σε αυτο το σημείο δεν ακους μουσική βέβαια κάνεις συναυλία).

Στην αντιπέρα όχθη τώρα, μου ακούστηκε πιο ντελικάτος και λεπτόηχός αλλά κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται στον προενισχυτή που είναι αναλυτικός απο την φύση του, δεν έχει ζεστό ήχο. Η μπορεί να μου φάνηκε έτσι λόγω του πιο κοντρολαρισμένου μπάσου.

Ο parasound χάλια δεν είναι, μια χαρά μηχάνημα είναι, απλά είναι οριακός για τα ηχεία που έχω.
 

Μηνύματα
27.349
Reaction score
25.381
οκ νόμισα προς στιγμήν ότι ήατν 2χ500/8 .
Οπως και να έχει , ακόμα και διπλή ισχύς , φυσικά και θα παίξει καλύτερα .
Επίσης , μήπως ο parasound έχει γεράσει , και θέλει πυκνωτές ?
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.154
οκ νόμισα προς στιγμήν ότι ήατν 2χ500/8 .
Οπως και να έχει , ακόμα και διπλή ισχύς , φυσικά και θα παίξει καλύτερα .
Επίσης , μήπως ο parasound έχει γεράσει , και θέλει πυκνωτές ?
Του πυκνωτές σήματος τους έκανα πριν κανα χρόνο. Του ρεύματος όχι γιατί είχαν ψωμί ακόμα.
Παίζει να θέλει το bias σετάρισμα, σαν να μην μου αρέσει κάτι.

Επίσης θέλει κάνα μισάωρο να παίξει για να αρχίσει να ακούγεται καλά. Όταν τον πρωτοανοίγεις έιναι χειρότερος στο άκουσμα μέχρι να ζεσταθεί.
Άλλο ένα ατου του class d...τον ανοίγεις και παιζει όπως θα έπαιζε μετα από 2 ώρες.
 

Μηνύματα
27.349
Reaction score
25.381
Δεν υπάρχουν αυτά Αντρέα. Κάποιο θέμα έχει ο ενισχυτής σου και θέλει ψάξιμο.
Οι πυκνωτές αλλάζονται πάντα όλοι μαζί.
Αν λέγοντας του ρεύματος εννοείς τους μεγάλους του τροφοδοτικού , μόνο με μέτρηση μπορείς να το δείς με γέφυρα.
Οι μικροί σίγουρα στεγνώνουν νωρίτερα.
Ομως όλοι οι ηλεκτρολυτικοί , μετά από κάποια χρόνια χάνουν , λόγω εξάτμισης του ηλεκτρολύτη .
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.154
Δεν υπάρχουν αυτά Αντρέα. Κάποιο θέμα έχει ο ενισχυτής σου και θέλει ψάξιμο.
Οι πυκνωτές αλλάζονται πάντα όλοι μαζί.
Αν λέγοντας του ρεύματος εννοείς τους μεγάλους του τροφοδοτικού , μόνο με μέτρηση μπορείς να το δείς με γέφυρα.
Οι μικροί σίγουρα στεγνώνουν νωρίτερα.
Ομως όλοι οι ηλεκτρολυτικοί , μετά από κάποια χρόνια χάνουν , λόγω εξάτμισης του ηλεκτρολύτη .
Στο κατάστημα που τον πήγα έκανε όλους τους πυκνωτες του σήματος αλλαγή (με λίγο καλύτερους που πρότεινε η ίδια η parasound όπου χρειαζόταν) , μαζί με κάποιες αντιστάσεις και μια επιδιόρθωση στη μία γέφυρα που είχε θέματα και δεν τον άφηνε να πιάσει θερμοκρασία στο ένα κανάλι.
Του ρεύματος (ναι τους μεγάλους) τους μέτρησε και αν θυμάμαι καλά ήταν στο 92-93% της αρχικής τους τιμής και μου πρότεινε να το τρενάρω λέγοντας να το δούμε σε κανά 3χρόνια πάλι. Κάτι μικρούληδες στο σύστημα της τροφοδοσίας του άλλαξε και αυτούς.
Τα ρεύματα ηρεμίας του θέλω να τσεκάρω αλλά δεν το έχω το έργο που να το μετρήσω. Είδα μερικά βίντεα διάβασα και λίγο αλλά το φοβάμαι μην κάνω καμιά πατάτα και τα πάρω όλα στο χέρι.

Να τα ξηλώσω όλα και να κάνω recap μόνος μου το έχω, δεν με φοβάμαι στις κολλήσεις. Τώρα αν παίζει καλά μετά δεν μπορώ να το μετρήσω/τσεκάρω, κομπίουτερ φτιάχνω :p

Όταν λέω χειρότερος δεν λέω οτι δεν ακούγεται. Απλά όταν είναι κρύος ακούγεται λίγο πιο σκληρος μέχρι να ζεσταθει λίγο (κάνα 20λεπτο πάνω κάτω).
Πάντως μετά το service που του έκανε πάιζει πολύ καλύτερα από πριν. Τον πήγα γιατί νόμιζα ότι είχε πρόβλημα και του ζήτησα να το ξεψαχνίσει λίγο, αλλά τελικά το πρόβλημα ήταν αλλου.

Μπορεί και να με παραμύριαθε μικρό και αθώο παιδι είμαι τι να πω.
 

Μηνύματα
27.349
Reaction score
25.381
Κοίτα , το ρεύμα ηρεμίας είναι σημαντικό , αλλά όχι τόσο πολύ , ώστε να πείς δεν παίζει για 20 λεπτά.
Αν είναι τόσο χαμηλό , όντως μπορεί να μην σου αρέσει στην αρχή και μετά να στρώνει κάπως.
Σε κάθε περίπτωση θέλει ψάξιμο , και έλεγχο. Δεν είναι κάτι δύσκολο .
Πες μου τι κάνει από θερμοκρασία ο ενισχυτής?
Δλδ μετά το μισάωρο αφού παίξει , έστω και δυνατά είναι κρύος? είναι χλιαρός , ζεστός δεν νομίζω να είναι , αλλά για πες .
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.154
Κοίτα , το ρεύμα ηρεμίας είναι σημαντικό , αλλά όχι τόσο πολύ , ώστε να πείς δεν παίζει για 20 λεπτά.
Αν είναι τόσο χαμηλό , όντως μπορεί να μην σου αρέσει στην αρχή και μετά να στρώνει κάπως.
Σε κάθε περίπτωση θέλει ψάξιμο , και έλεγχο. Δεν είναι κάτι δύσκολο .
Πες μου τι κάνει από θερμοκρασία ο ενισχυτής?
Δλδ μετά το μισάωρο αφού παίξει , έστω και δυνατά είναι κρύος? είναι χλιαρός , ζεστός δεν νομίζω να είναι , αλλά για πες .
Αν παίξει χαμηλά (απο το 100 που φτάνει στο 40-50 ας πουμε) για ώρες είναι το πολύ χλιαρός. Σε εντάσεις 60-70 από τα 100 (εκει παίζει 75-80db) είναι χλιαρός. Ζεστό τον έχω δει μια φορά που τον έβαλα το 85-90 για κανά μισώρο για να κανω καζούρα στους γέιτονες 1 τη νύχτα που δεν με αφήναν να κοιμηθώ.
Καυτό ποτέ.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.622
Ωραία όλα αυτά, αλλά τι σχέση έχουν με το ερώτημα του θέματος?

Θα μεταφερθούν σε δικό τους θέμα.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.125
Reaction score
20.633
Αθεράπευτα ρομαντικός; 😁🤣🤪
Ε! Ολίγον τι. Απλώς βάλαμε τον τελικό στην άκρη, αφήσαμε τον προενισχυτή ως είχε και συνδέσαμε τα NC400. Μου ήταν αδύνατο να πιστέψω ότι θα έκανε τέτοια διαφορά, και ότι τα ηχεία είχαν τη δυνατότητα να παίξουν έτσι, (κάτι Focal με 6,5άρια γούφερ). Καλά, να διαβάζεις την καμπύλη παραμόρφωσης και το νούμερο του συντελεστή απόσβεσης, αλλά άλλο πράγμα να το νιώθεις με τις αισθήσεις σου. Κι αντί να αρχίσουμε τις διαμαρτυρίες, όπως θα έκανε κάθε ρομαντικός που σέβεται τον εαυτό του, ξέρεις τώρα, το μπάσο έχει υπεραπόσβεση, τα πρίμα κατάντησαν κλινικά και άψυχα, η μεσαία δεν έχει την παρουσία που της αξίζει, το σύστημα δεν αναδεικνύει τον αφηγηματικό χαρακτήρα της ηχογράφησης, μετά από 10 λεπτά ακρόαση κουράζεσαι, αντί να αρχίσουμε να λέμε διάφορα τέτοια, βάλαμε τα γέλια του στυλ, ρε μ@λ@κα τί άκουγες μέχρι τώρα. Ήταν ο ενισχυτής που λαχταρούσαμε και ψάχναμε από παιδιά και δεν μπορούσαμε να βρούμε πουθενά, αφού δεν υπήρχε πουθενά.

Και σήμερα, τους δίνεις αυτόν τον ενισχυτή, τους λες, να ρε, πάρτον να ακούσεις μουσική να ευχαριστηθείς, κι αυτοί ξινίζουν τα μούτρα. Θα μπορούσε να το αποκαλέσει κανείς και αχαριστία, αλλά ίσως αυτή να είναι βαρειά κουβέντα. Αναλόγως της σύνθεσης της προσωπικότητας αλλά -θα το πω- και του επιπέδου νοημοσύνης, δεν μπορούν όλοι οι άνθρωποι να αποδεχθούν το καινούργιο και καθολικά καλύτερο, αυτό το πράγμα είναι αδύνατο για τον εγκέφαλό τους. Άλλωστε, εκ φύσεως, ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι hardwired to avoid pain, όπως λέει ο Huberman.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.125
Reaction score
20.633
...δεν μπορούν όλοι οι άνθρωποι να αποδεχθούν το καινούργιο και καθολικά καλύτερο, αυτό το πράγμα είναι αδύνατο για τον εγκέφαλό τους.
Κι έχουν έτοιμη την ανταπάντηση: Και τί έγινε δηλαδή που αυτός είναι καλύτερος ενισχυτής; Εμένα έτσι μ' αρέσει ν' ακούω! Πειράζω κανέναν;

Ε, μετά σου έρχεται αβίαστα η τελική απάντηση:

<zap>
Τον εαυτό σου, τον ίδιο σου τον εαυτό πειράζεις, ηλίθιε!
</zap>
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.445
Reaction score
125.864
αντί να αρχίσουμε να λέμε διάφορα τέτοια, βάλαμε τα γέλια του στυλ, ρε μ@λ@κα τί άκουγες μέχρι τώρα.
Έτσι.

Εδώ και αρκετά χρόνια έχει λήξει το "θέμα" των ενισχυτικων, κι όλα κεινα τα πανάκριβα που κάποτε ονειρευόμασταν και δε φτάναμε, έχουν μετατραπεί σε αχρείαστες μπακατέλες.

Αχρείαστες για όλους; όχι φίλε μου, όχι για τους ρομαντικούς. 😁🤣🤪


ΥΓ. Πολύχρονος βρε! ❤❤❤
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.507
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top