Raga Rock - Μουσική με sitar

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Μου την βάρεσε η ζέστη στο κεφάλι, ανοίγω αυτό το θέμα για να καεί και το τελευταίο εγκεφαλικό κύτταρο καλοκαιριάτικα. Κομμάτια που να έχουν sitar λοιπόν εδώ, κουδούνι το κεφάλι, αλλα τουλάχιστον όχι απο τα πολιτικά και αυτά που συμβαίνουν σε καθημερινή πλέον βάση.

Deuter - Krishna Eating Fish And Chips :lolsign::roflmao: :lol: from LP "D" (1971) Kuckuck Records


Πρώτο αριστούργημα με το καλημέρα απο τον τρομερό Γερμανό, θα ακολουθήσει άλλο ένα στο καπάκι την επόμενη χρονια το 1972, με τίτλο "Aum" και μετά θα αρχίσει να μεταμορφώνεται σε έναν απο τους πιο σημαντικούς καλλιτέχνες στον χώρο του new age και του ambient.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Merrell Fankhauser & HMS Bounty - A Visit With Ashiya from LP "Things!" (1968) Shamley Records


Το αξεπέραστο αριστούργημα του Merrell απο το 1968, ειναι απο τα λίγα albums, που παρ´οτι ειναι αυτό που λέμε period piece, και το δείχνει, παρ'ολα αυτά στέκει ακόμα περίφημα μέχρι και σήμερα σαν ένα απο τα μεγαλύτερα ψυχεδελικά ποπ μανιφέστα.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Blue Cheer - Babaji (Twilight Raga) from LP "The Original Human Being" (1970) Philips Records


Πέμπτο αριστούργημα στην σειρά για τους Blue Cheer, δεν θά πω πολλά εδώ μιας και κι έχω ανοίξει ειδικό ποστ γι'αυτους σε άλλο νήμα, που εκκρεμεί το δεύτερο και τρίτο μέρος, απλά μονο ότι ειναι ένα απο τα πολυ αγαπημένα μου κομμάτια ever.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Broselmaschine - La Rotta from LP "Broselmaschine" (1971) Pilz Records


Άλλη μια καταπληκτική φολκ μπάντα απο το Duisburg, όχημα του Peter Bursch, έβγαλε αλλα 2 καλά albums, δυστυχώς όχι του ίδιου επιπέδου με αυτό το αριστουργηματικό πρώτο τους που ειναι απο τα καλύτερα psych folk albums της δεκαετίας του 70.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Shocking Blue - Water Boy from LP "Scorpio's Dance" (1970) Pink Elephant Records


Τρίτο album και μάλλον το καλύτερο για τους γνωστούς και μη εξαιρετέους Ολλανδούς της απίθανα τσαμπουκαλεμενης φωνής που άκουγε στο όνομα Mariska Veres. Γενικότερα, αν και σχετικά mainstream group οι Shocking Blue, διατηρήσουν ένα πολυ υψηλό επίπεδο σταθερά στα albums τους, δεν υπήρχαν αδύναμες στιγμές και fillers. Φανταστική μπάντα που κατόρθωνε να παντρέψει υπέροχα το underground με το mainstream, πράγμα που ελάχιστα groups κατόρθωσαν στην ιστορία.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Meir Stevens - The Sailor & Madonna from LP "Outlander" (1970) Warner Bros. Records


Τα έχουμε ξαναπεί νομίζω, αυτό το album ειναι στα 5-10 καλύτερα folk albums όλων των εποχών, ευρωπαϊκών προδιαγραφών, Ουαλλικων για την ακρίβεια, εδώ ο Meic ξεπέρασε εαυτόν με το καλημέρα στην δικογραφία κι έκανε την απόλυτη υπέρβαση. Οριακό album απο κάθε άποψη, ακούς Dylan στο καπάκι και σαν φαίνεται σαν κακό αστείο, τουλάχιστον μουσικά.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Mehrpoojah - Love Dance Of The Lemmings unknown


Σχετικά γνωστός Ιρανός η Πέρσης αν θέλετε, καλλιτέχνης με δισκογραφία ως Mehrpooya, έβγαλε αυτό μονο με αυτή την παραλλαγή στο όνομα του για αγνώστους λόγους. Πάντρεψε την κλασική, κυρίως Bach, με την Ανατολιτικη βαριά μουσική με το sitar κυρίαρχο παντού. :smoke: Για μερακλήδες. :lolsign: Ακούγεται καλύτερα μέσου μουστάκι. :lol:
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Dantalian's Chariot - This Island (taken from acetate never released)


Andy Summers, Colin Allen, Pat Donaldson, Zoot Money, μια πραγματικά future all star band, όλοι ένας κι ένας, η ζωή τα έφερε έτσι, κι όση αναγνώριση δεν έτυχαν με το καταπληκτικό αυτό group την γνώρισαν μελλοντικά είτε με τις μπάντες τους είτε ως session μουσικοί τεράστιων καλλιτεχνών και groups. Ένα κομμάτι που πρέπει να ηχογραφήθηκε γύρω στο 67-68 και διασώθηκε μονο το acetate αφού δεν κυκλοφόρησε ποτέ. Επίσημα κυκλοφόρησαν μονο ένα εφταιντςααλλα, αλλα την δεκαετία του 90 η Tenth Planet κυκλοφόρησε ότι ηχογραφήσεις έκαναν σε συνεργασία με το group. Γκρουπαρα.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Ωραιο θεμα cosmarpan.
Ευτυχως που σε βαρεσε η ζεστη στο κεφαλι. (οχι δηλαδη οτι αμα δε σε βαραει η ζεστη εισαι σε καλυτερη κατασταση.. αλλα οκ.)

Α...και τελειωνε με τα ανεβασματα να βαλω και εγω τιποτα...:gamer:
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Ωραιο θεμα cosmarpan.
Ευτυχως που σε βαρεσε η ζεστη στο κεφαλι. (οχι δηλαδη οτι αμα δε σε βαραει η ζεστη εισαι σε καλυτερη κατασταση.. αλλα οκ.)

Α...και τελειωνε με τα ανεβασματα να βαλω και εγω τιποτα...:gamer:
Παίξε μπάλα ΜΙΧΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ, βάλε ότι γουστάρεις, εγω ούτως η άλλως τα απογ@μηδια βάζω πάντα. :p
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
United States Of Existence - Makin' My Scene from LP "Introducing" (1986) Bam-Caruso Records


Κάτι πιο σύγχρονο, οι αγαπημένοι μου USOE, σε ένα ψυχεδελο-garage-raga κοματι απο το ένα και μοναδικό album που έβγαλαν. Θεσπεσιοι, να γλείφεις τα δάχτυλα σου, λιώνει και πέφτει απο τους τοίχους η μουσική τους.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Παίξε μπάλα ΜΙΧΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ, βάλε ότι γουστάρεις, εγω ούτως η άλλως τα απογ@μηδια βάζω πάντα. :p

Οκ cosm.

Εγω ξεκιναω με το κομματι, απο το οποιο ξεκινησαν ολα τα "raga".
Eιτε σου αρεσει φιλε cosm ειτε οχι, αυτος ειναι ενας ακομα λογος που οι Beatles ηταν πρωτοποροι ακομα και σε αυτο.
Το πρωτο κομματι στην ιστορια της pop στο οποιο χρησιμοποιηθηκε sitar. Για πρωτη φορα...

BEATLES - NORWEGIAN WOOD (1965)

 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Mystic Astrological Crystal Band - Factory Endeavour from LP "Mystic Crystal Band feat. Steven Hoffman" (1968) GNP Crescendo Records


Αξιόλογο group απο το L.A., με δυο καλά albums στο ενεργητικό του, ενεργό για μην τριετία 67-69, όποτε και διέλυσαν. Τα albums πάσχουν απο μια τραγική ηχοληψία και παραγωγή, ειδικά αυτό εδώ το πρώτο, απο τις χειρότερες που έχω ακούσει, ίσως να μιλάγαμε για αλλα πράγματα αν ήταν καλύτερες. Σ'αυτη το κοματι έχουν κλέψει και λίγο τον εντυπωσιακό ήχο των Chcolate Watchband, εμφανώς επηρεασμένοι.
 


cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Nick Carter - Prayer to Saint Peter from LP "Abstracts And Extracts" (1979) private press self-released


Άλλο ένα απο τα albums που πάω με χίλια, απο αυτά τα ουρανοκατέβατα, εκτός τόπου, χρόνου, μόδας και εποχής. Ένας original looner και looser, που πάταγε με το ένα πόδι πίσω και με το άλλο μπρος μην ξέροντας κι ο ίδιος προς τα που θέλει να πει, έξω οι και η ληστεία αυτού του εκπληκτικού αριστουργήματος.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Beatles και Donovan. Αυτοι ηταν οι πρωτοποροι της "raga-pop".
Aυτοι "εφεραν" το σιταρ απο την Ινδια μετα το ταξιδι τους εκει. (ηταν και η Marianne Faithfull μαζι τους)

DONOVAN - THREE KING FISHERS (1966)

...τι κομματαρα...


..και σε "live"

 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
....και συνεχισαν βεβαια οι Beatles με το σιταρ και σε αλλες ηχογραφησεις τους...
Δυο απο αυτες...

ΒEATLES - TOMORROW NEVER KNOWS (1966) απο το REVOLVER.


BEATLES - WHITHIN YOU WITHOUT YOU (1967) απο το SGT...

ΜΙΧΑ μου έχει φύγει ο πάτος στα posts, κι δεν έχω πάρει ούτε ένα λαϊκ, εκτός του Stathis, κι ΕΣΥ μου έριξες Beatles τα εύκολακια και καθάρισες με την μια, για ρίξε κανα λαϊκ λέμε...:D Μου έχετε βρει όλοι με Beatles και Pink Floyd τσιμπάτε τα λαϊκ σαν στραγάλια. :rolleyes:
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
ΜΙΧΑ μου έχει φύγει ο πάτος στα posts, κι δεν έχω πάρει ούτε ένα λαϊκ, εκτός του Stathis, κι ΕΣΥ μου έριξες Beatles τα εύκολακια και καθάρισες με την μια, για ρίξε κανα λαϊκ λέμε...:D Μου έχετε βρει όλοι με Beatles και Pink Floyd τσιμπάτε τα λαϊκ σαν στραγάλια. :rolleyes:

Cosmarpan...να μην ακους τις παπαριες που ακους να τσιμπας και εσυ κανενα like ποτε ποτε.
Ε μα πια. :gamer:
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Popol Vuh - Nosferatu from LP "Nosferatu" (1978) Egg Records


Νυχτερινή ποίηση για καταραμένες ψυχές, πλάσματα καταδικασμένα να γυρνούν ψάχνοντας σάρκα, ένα ταξίδι στην ψυχή αυτών των τόσο ελεύθερων αλλα και τόσο φυλακισμένων ταυτόχρονα πλαςματων. Κανονικό album των Vuh, δεν ειναι soundtrack στο αριστούργημα του Hertzog, που εκεί ακούγονται μονο κάποια απο τα κομμάτια αυτού του αριστουργηματικού album.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top