Revival audio atlante 5 vs Spendor classic 100?



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.632
Reaction score
12.226
Αν έχεις εμπειρία στην ανάγνωση μετρήσεων, βγαίνουν εξαιρετικά ενδιαφέροντα συμπεράσματα για τις σχεδιάσεις και κατ'επέκταση την εκάστοτε ακουστική.
Για παράδειγμα το παρακάτω λέει πάρα πολλά για την ορθή ή όχι σχεδίαση του crossover.
2022-12-31-TST-Revival-Audio-Atalante-5-m4.png
 


Μηνύματα
251
Reaction score
133
Αν έχεις εμπειρία στην ανάγνωση μετρήσεων, βγαίνουν εξαιρετικά ενδιαφέροντα συμπεράσματα για τις σχεδιάσεις και κατ'επέκταση την εκάστοτε ακουστική.
Για παράδειγμα το παρακάτω λέει πάρα πολλά για την ορθή ή όχι σχεδίαση του crossover.
View attachment 327246
Δεν μας κάνετε μια μετάφραση μπας και καταλάβουμε τίποτα...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.632
Reaction score
12.226
Δεν μας κάνετε μια μετάφραση μπας και καταλάβουμε τίποτα...
Θα μείνω σε ένα σχόλιο για τον λάθος τρόπο απεικόνισης της στάθμης των <<συντονισμένων σωλήνων>>.
2022-12-31-TST-Revival-Audio-Atalante-5-m4.png

Οι παραπάνω καμπύλες (μπλε & κόκκινη) που περιβάλλονται από το μαύρο οβάλ σχήμα, είναι οι έξοδοι των δύο σωλήνων που βρίσκονται στην πλάτη.
Η απεικόνιση δείχνει την στάθμη τους να βρίσκεται αρκετά πάνω από αυτήν του μεγαφώνου χαμηλών (κίτρινη). Εύκολα νομίζω γίνεται αντιληπτό ότι ένας παθητικός συνδυασμός, όπως είναι η καμπίνα-σωλήνας, δεν μπορεί να έχει αυξημένη στάθμη σε σχέση με τον μετατροπέα ηλεκτρικής ενέργειας σε ακουστική (μεγάφωνο).
Αυτό που όφειλε να κάνει ο διενεργών την δοκιμή ήταν να αντισταθμίσει τις διαμέτρους του μεγαφώνου και των σωλήνων, υπάρχει σχετικώς τύπος υπολογισμού, και να βρει πόσα db κάτω είναι η πραγματική έξοδος, σε σχέση με του <<κοντινού πεδίου>> μέτρηση στο στόμιο των σωλήνων.
Συνήθως είναι -6db.
Αν ίσχυε αυτό που φαίνεται παραπάνω το ηχείο θα είχε απόκριση κοντά στα 20 Hz, πράγμα που βέβαια δεν ισχύει και είναι αρκετά παραπάνω.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
3
Αν έχεις εμπειρία στην ανάγνωση μετρήσεων, βγαίνουν εξαιρετικά ενδιαφέροντα συμπεράσματα για τις σχεδιάσεις και κατ'επέκταση την εκάστοτε ακουστική.
Για παράδειγμα το παρακάτω λέει πάρα πολλά για την ορθή ή όχι σχεδίαση του crossover.
View attachment 327246
Αν έχεις εμπειρία στην ανάγνωση μετρήσεων, βγαίνουν εξαιρετικά ενδιαφέροντα συμπεράσματα για τις σχεδιάσεις και κατ'επέκταση την εκάστοτε ακουστική.
Για παράδειγμα το παρακάτω λέει πάρα πολλά για την ορθή ή όχι σχεδίαση του crossover.
View attachment 327246
Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πώ ότι έχω σοβαρές γνώσεις ώστε να καταλάβω όλα τα ηχητικά διαγράμματα, πάρα μόνο ερασιτεχνικές, όπου σχεδόν πάντα χρειάζομαι σημεία αναφοράς για να συγκρίνω και αυτό όσο μιλάμε για μόνιτορ... Αν μπλέξουμε με χρωματικές άστα να πάνε... Εγώ μπορεί να το βλέπω χαλιά, κι αυτό να κελαηδεί... 😅
Προσπαθώ να μαθαίνω όμως... Θέλει πολύ διάβασμα και χρόνο...😞
Ευτυχώς που το hifi voice έχει αντίστοιχη ανάλυση και στα Spendor...
Τα δισδιάστατα γραφήματα εκεί είναι πιο κατανοητά για εμένα...
 

Μηνύματα
10
Reaction score
3
Εδώ έχουμε το αντίστοιχο του spendor.
Εδώ έχει λάβει σωστά την μέτρηση;
Κι αν ναι θα ήθελες να μας πείς την γνώμη σου απ' την σύγκριση;
(Μιας που σε βρήκαμε!) 😅
2022-10-31-TST-Spendor-Classic-100-m4.png
 

Μηνύματα
10
Reaction score
3
Το διάγραμμα απόκρισης σου άρεσε; Δεν έχω εμπειρία αλλά δεν μου φάνηκε και πολύ καλό!
Φίλε μου εμένα για τα λεφτά του, πολύ καλό μου φάνηκε!
Συγκρίνοντας το, με του spendor, όπου κοστίζει πάνω απ'τα διπλάσια χρήματα, διακρίνω πιο γεμάτα και πιο γραμμικά μεσαία! Νομίζω υστερεί ελάχιστα σε χαμηλά και γραμμικότητα, αλλά δεν είναι η γνώμη μου εμπιστοσύνης προς το παρόν. Μαθαίνω ακόμα.
Ίσως να μας βοηθήσει λίγο ακόμα ο φίλος μας ο peter που έχει σοβαρότερη άποψη αν μπορεί.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.647
Μηνύματα
2.870.605
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top