REW


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Καλημέρα στην παρέα,

Θυμάμαι που το συζητήσαμε κ ενημερώνω ότι ο ΓιάννηςΜ έχει ανεβάσει έκδοση του REW (beta, έστω) με υποστήριξη timing reference για μικρόφωνα USB... όσοι πιστοί...

Μφχ,

Κώστας
Άψογο το time reference για μικρόφωνα USB! Και επιτέλους το REW παίζει με μικρόφωνα 48KHz σε OS-X χωρίς την ανάγκη να χρησιμοποιείς line-in και soundflower!

Όσοι θέλετε να κάνετε χρ. ευθυγράμμιση sub και έχετε το umik-1, αξίζει να το επιχειρήσετε, η βελτίωση είναι ουσιαστική! Συνειδητοποιεί κανείς ότι προσθήκη sub χωρίς χρ. ευθυγράμμιση είναι απλά λάθος - η χρήση μόνος του ρυθμιστικού φάσης είναι ημίμετρο καθώς δεν ευθυγραμμίζει τα impulses, απλά ευθυγραμμίζει τις φάσεις.

Τελικά τα svs δεν είναι τόσο χάλια sub ;-)
 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Λοιπόν, χρ. ευθυγράμμιση σαμπ με δορυφόρο με χρήση REW και umik-1. (Το παρακάτω είναι μία παραλλαγή του αντίστοιχου νήματος του Χάρη που αφορά χρ. ευθυγράμμιση μονάδων ηχείου με το ίδιο μικρόφωνο αλλά με παλιότερη έκδοση του REW.)

1. Ιδανικά κλείνουμε τις οπές bass reflex του δορυφόρου.

2. Μετράμε σαμπ και κάθε δορυφόρο ξεχωριστά. Μικρόφωνο στη θέση ακρόασης.
Αποφασίζουμε που θα κόψουμε.

3. Επιλέγουμε στα preferences του REW 'use acoustic timing reference'.

Screen Shot 2016-06-14 at 19.51.54.png


4. Ενεργοποιούμε το cross τόσο για το δορυφόρο όσο και για το σαμπ. Π.χ. 100Hz. Μετράμε με εύρος μια οκτάβα κάτω και μια επάνω από το σημείο cross που επιλέξαμε. Π.χ. από 50Hz έως και 200Hz.

5. Πρώτα π.χ. το δορυφόρο μόνο του. Επιλέγουμε impulse και %FS.
Screen Shot 2016-06-14 at 19.49.50.png


6. Στη συνέχεια το σαμπ μόνο του:

Screen Shot 2016-06-14 at 19.50.42.png


7. Προσθέτουμε delay στο δορυφόρο ή μετακινούμε το σαμπ προς το μικρόφωνο και ξαναμετράμε μόνο το δορυφόρο ή το σαμπ, αντίστοιχα. Εγώ πρόσθεσα delay στο δορυφόρο:

Screen Shot 2016-06-14 at 19.51.11.png


8. Δοκιμάζουμε ότι όλα πήγαν καλά "παίζοντας" με το διακόπτη φάσης 0-180 μοίρες του σαμπ. Αν όλα πήγα καλά, πρέπει στο 180 να έχουμε ακύρωση στην περιοχή πέριξ του cross.

9. Μετράμε και τα δύο μαζί και βλέπουμε τι ΕQ χρειάζεται ή δοκιμάζουμε κάποιο αυτόματο room correction.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
:thumbsup:

Δεν υπάρχουν δικαιολογίες πλέον, διαφωτιστικότατος.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.428
η χρονικη ευθυγραμμιση με delay δε μπορει να αντικαταστησει την ευθυγραμμιση με φυσικη τοποθετηση αυτο οσο αναφορα την κατασκευη ηχειων :whistling:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Και επειδη τιποτε δεν ειναι απλο οταν εχουμε να κανουμε με κυματικη φυσικη, οποιος εχει ορεξη ας διαβασει ενα ενδιαφερον και πιο σε βαθος αρθρο για το ιδιο θεμα (χρ. ευθυγραμμιση σαμπ και δορυφορου, και οχι κατασκευη ηχειου φιλε soco!):

http://www.hometheatershack.com/forums/rew-forum/28894-case-study-sub-alignment-using-rew-v5.html
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.428


κοιτα αυτα τα φωτιστικα , υπαρχει περιπτωση να με ξεγελασεις οτι δεν εκπεμπουν φως απο διαφορετικη αποσταση?
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.428
ημουν σιγουρος οτι δε θα ειχες απαντηση γιατι δε γινεται ...
μπορεις να καθυστερησεις το φως ετσι ωστε να φτανει την ιδια στιγμη ως αναμα αλλα οχι το σημειο που ξεκινα..
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
Εγώ προσπάθησα να κατανοήσω τη θεωρία των Χορδών. Δεν τα κατάφερα. Λες οι επιστήμονες να λένε βλακείες; Έτσι αποφάσισα να ασχοληθώ με το πλέξιμο. :p
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.428
εχω θεμα με το προγραμμα δε μου αναγνωριζει το μικροφωνοσυμβατο?soundcard calibration is not aplicable when using a USB mic ! τι γινεται,ξερει κανεις?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Απο οτι θυμάμαι τα USB mic δεν χρειάζονται calibration. To umik σίγουρα δεν χρειάζεται.
Απλως προσπερνάς αυτο το βήμα.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
εχω θεμα με το προγραμμα δε μου αναγνωριζει το μικροφωνοσυμβατο?soundcard calibration is not aplicable when using a USB mic ! τι γινεται,ξερει κανεις?
Ποιο μικρόφωνο έχεις;
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Ανοίγεις REW.
Βάζεις το μικρόφωνο.
Βγάζει μην. ''αναγνωρίστηκε μικρόφωνο ''
έχετε calibration file;
Ναι ρε έχω του λες.
Πάς στο site της minidsp, δεν θυμάμαι που ακριβώς , κάπου εκεί με το μικρόφωνο.
Βάζεις serial number του μικροφώνου και κατεβάζεις τα αρχεία.
Είναι δύο αρχεία, ένα όταν μετράς με το μικρόφωνο ευθεία και ένα όταν το βάζεις να κοιτάει ταβάνι ( το 90 μοίρες )
Βάζεις το αρχείο και έτοιμος.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.428
τα εκανα αυτα αλλα εκανα παραπανω τελικα αφου πηγα να καλιμπραρω και την soundcard :o
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.617
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top