Roksan Radius 5 - Συμβουλές για ρυθμίσεις

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Θα το αγοράσω και ευχαριστώ γενικά για την χρήσιμες πληροφορίες που μου δίνεις :) Γιαυτό με τον προτάκτορα έχεις καμία παρατήρηση?
Μία και βασική
Καταρχήν πρέπει να αποφασίσεις με ποιόν προτράκτορα θα ρυθμίσεις.
Με τον μαμά της Roskan που έχει σημεία μηδενισμού inner 68.30mm / outer 118.40mm ή με τον custom 3345.gr ? (μάλλον inner 66.04μμ / outer 120.90mm έαν κρίνω από την pic που είδα με τις 2,60 ιντζες και 4,76 ιντζες)

Είναι δύο διαφορετικοί προτράκτορες και σου δείχνουν διαφορετικά null points, overhang και off-set. Δεν μπορείς να ρυθμίζεις με τον έναν και να ελέγχεις με τον άλλο..... Είναι λάθος
Καλύτερα ρύθμισε με τον μαμά της Roskan για μένα. Κάτι θα έχουν δει και βάζουν τα nulls στο 68,30 και 118,40

Δηλαδή αυτό που λες παρακάτω δεν ισχύει :)

Οπως είπα και πριν και με τους δύο προτρακτορες η κεφαλή φαίνετε να είναι στην θέση της και στις δύο θέσεις αλλά ήθελα να δω μήπως κάνω πουθενά λάθος.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
Αν την κοιτάς από πάνω την κεφαλή πάντως είναι μέσα στα πλαίσια δλδ δεν ξεφεύγει και καθόλου. Μια και από τι φαίνετε πάω για ρύθμιση από την αρχή έχει σημασία να ακολουθήσω ακριβώς τις οδηγίες της roksan δλδ να γυρίσω τον βραχίωνα ώστε να είναι ακριβώς πάνω από το σημείο Α? Τώρα είναι ελάχιστα προς τα δεξιά και του προηγούμενου δλδ ιδιοκτήτη ήταν και σε αυτόν προς τα δεξιά αρκετά από αυτό το σημείο. Μετά για να πάει στο C και D θα πρέπει να στρίψω το πλατό ώστε να έρθει πάνω από αυτή την θέση.
Κάτι τελευταίο η κεφαλή η sumiko black pearl που έχω ζυγίζει 6 γραμμάρια είναι πανάλαφρο δλδ την βλέπεις γενικά και σαν αίσθηση σύν ότι έχω βγάλει το μπροστινό στέλεχος της βελόνας που είχε και αυτό κάποιο βάρος και έχω βάλει πάνω μια jico sas που είναι αρκετά ποιο ελαφριά από αυτό το στέλεχος. Νομίζω όλη μαζί η κεφαλή τώρα θα πρέπει να είναι γύρω στα 4-5 γραμμάρια.. Αρά το βαριδι του unipivot νομίζω καλά κάθετε τόσο έξω και εκεί έχει πάει όλες τις φορές που έχω ρυθμίσει τον βραχίωνα.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Αν την κοιτάς από πάνω την κεφαλή πάντως είναι μέσα στα πλαίσια δλδ δεν ξεφεύγει και καθόλου.
Καλημέρα,
Εχει ξεφύγει 2mm στο overhang και 1μοίρα στο off-set. Αυτή είναι η διαφορά των δύο προτρακτορων και για τον μικρόκοσμο τις ακίδας και του αυλακιού είναι τεράστια.

Μια και από τι φαίνετε πάω για ρύθμιση από την αρχή έχει σημασία να ακολουθήσω ακριβώς τις οδηγίες της roksan δλδ να γυρίσω τον βραχίωνα ώστε να είναι ακριβώς πάνω από το σημείο Α?
H roskan λέει να ασφαλίσεις τον βραχίωνα στο rest, να λασκάρεις την κεφαλή και να την σύρεις εντός του headshell έτσι ώστε η ακίδα της κεφαλής σου να βρεθεί πάνω από το σημείο Α του προτράκτορα (τον οποίο γυρνάς και αυτόν με το πλατό).
Δηλαδή εάν κατάλαβα καλά εσύ με βιδωμένη την κεφαλή προσπαθούσες να βρεθείς πάνω από το σημείο Α του προτράκτορα μετακινόντας τον βραχίωνα απο την θέση του pivot?


Νομίζω όλη μαζί η κεφαλή τώρα θα πρέπει να είναι γύρω στα 4-5 γραμμάρια.. Αρά το βαριδι του unipivot νομίζω καλά κάθετε τόσο έξω και εκεί έχει πάει όλες τις φορές που έχω ρυθμίσει τον βραχίωνα.
Ο βραχιωνάς σου ζυγίζει κεφαλές από 5-12γραμμάρια. Με μία κεφαλή βάρους 5γρ πρέπει να είναι κοντά στο Pivot και με μία 12γρ να είναι πίσω. Ξανασκέψου σαν ζυγαριά..... :)
Εάν με 4-5γρ είναι τόσο πίσω τότε με 12 γρ κεφαλή που θα πάει ?

PS Είσαι Αθήνα?
 

Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
Ναι αυτό έκανα και έφερα ποιο κοντά στο Α όλο των βραχίωνα καθώς ήταν αρκετά ποιο δεξιά από την θέση Α. Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορώ να έχω κάνει λάθος και πάει τόσο πίσω η ζυγαριά του. Ούτε στραβός είναι να πεις ότι το τραβάει προς τα πισω Ναι αθήνα είμαι ανατολική αττική. Οποιος θέλει να περάσει καλοδεχούμενος :) μπορώ να σας δείξω και από κοντά πως γίνετε το bitcoin mining :p σε πραγματικό χρόνο φυσικά
 
Last edited:

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Δεν φταις εσύ..... Απλά τα παιδιά δεν μπορούσαν να το φανταστούν.
Σου έστειλα το τηλ μου. Πάρε να κανονίσουμε να στο ρυθμίσω
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Θα ηταν οντως ενδιαφερον να μαθουμε γιατι το αντιβαρο του βραχιωνα παει τοσο πολυ πισω
 

Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
Αύριο κάνει επίσκεψη ο GeoVaz και θα ενημερώσω στο forum μετά σε ότι λάθη έχω κάνει και ότι βρει και ο ίδιος. Τον περιμένω με αρκετό ενδιαφέρων ποιο πολύ για να δω σε τι έχω κάνει λάθος και φυσικά να δω από κοντά κάποιον που να ρυθμίζει σωστά ένα πικάπ.
 

Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
Καταρχήν να πω ένα τεράστιο Ευχαριστώ στον GeoVaz! Πραγματικά σπανίζουν τέτοιοι άνθρωποι με τέτοιο πλούτο γνώσεων και στο πόσο πρόθυμοι είναι στο να το μεταδώσουν. Απλά υποκλίνομαι :) και από μένα θα έχεις πάντα τον απεριόριστο σεβασμό μου.
Αφού έγινε η επίσκεψη από τον GeoVaz μου ρύθμισε στην εντέλεια το πικάπ. Φυσικά και μονος μου είχα κάνει πάρα πολλά λάθη και βλέποντας τον Γιώργο πως κάνει τις ρυθμίσεις νομίζω κατανόησα πάρα πολύ την όλη διαδικασία. Από την άλλη είδα και πόσο μπελαλίδικο είναι να ρυθμίσεις έναν unipivot βραχίωνα.
Το βασικότερο λάθος που είχα κάνει ήταν στην αρχική θέση του βραχίωνα που ήταν αρκετά ποιο δεξιά από την θέση που έπρεπε να είναι. Φυσικά το βαρίδιο τώρα βρίσκετε αρκετά μέσα στον άξονα και όχι όπως το είχα φτιάξει εγώ που.ήταν σχεδόν το μισό εκτός βραχίωνα.
Περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες φαντάζομαι θα γράψει και ο Γιώργος για το τι βρήκε λάθος. Για άλλη μια φορά να γράψω ένα Ευχαρστώ :)
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Καλησπέρα,
Καταρχήν ευχαριστώ και εγώ με την σειρά μου τον chek2fire για την φιλοξενία. Θα τα ξαναπούμε σύντομα πάλι :)
Από το πικαπ του έλειπε ένα βασικό εξάρτημα και κατανοώ το γιατί δεν μπορούσε να ρυθμιστεί το αζιμούθιο


Είναι μία βίδα με ένα Α βάρος που ρυθμίζει το αζιμούθιο. Ελλείψη αυτής ο βραχίωνας έχει μία μόνιμη κλίση anticlockwise (λόγω της ύπαρξης του μηχανισμού εφαρμογής της αντιολίσθησης απο την άλλη μεριά. Ισως ο πωλητής ξέχασε να την βάλει στην συσκευασία, ίσως και να χάθηκε.
Ετσι έγινε δυσκολότερη η ρυθμισή του καθώς έπρεπε το βαρίδι (που ευτυχώς δεν έχει την τρύπα στο κέντρο) να αναλάβει και την ρύθμιση του αζιμουθίου μεταφέροντας το κέντρο βάρους της συνεδρίας απο την άλλη μεριά με την στρέψη του anticlockwise. Φυσικά όλα αυτά με τον βραχίωνα σε ισορροπία.
Οπως είναι φυσικό το αζιμούθιο άλλαζε όταν η ακίδα πατούσε στον δίσκο (η νοητή γραμμή του ενεργού μήκους του βραχίωνα δεν περνούσε από το κέντρο περιστροφής του λόγο της μεταφοράς του κέντρου βάρους του βαριδιού) και ήθελε διόρθωση. Πολλές ψιλορυθμίσεις δηλαδή που έαν υπήρχε αυτή η βιδούλα θα έκαναν την ζωή μας εύκολη.
Ολα καλά όμως :)

@PURETONE
Το βαρίδι είναι πίσω γιατί μάλλον απουσιάζει η βίδα (δεν ξέρω τι βάρος έχει)

@check2fire
Πολύ όμορφο το συστημά σου, αλλά το PC σου είναι hi-end !!!!
Καλοάκουστο
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.983
Reaction score
20.502
Η βίδα που απουσιάζει είναι κάποιο εξειδικευμένο εξάρτημα το οποίο - ελπίζουμε να - υπάρχει στο εμπόριο ή μπορεί να αντικατασταθεί με μια κοινή βίδα;
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Είναι εξάρτημα και έχει συγκεκριμένο βάρος.
Βιδώνοντας ή ξεβιδώνοντας την αλλάζει το μήκος της και ρυθμίζει το αζιμούθιο. Εχει μπει μία απλή στην θέση της
 

Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
Θα ρωτήσω και στην αντιπροσωπεία να δω αν το έχουν αυτό το εξάρτημα. Θα χρειαστώ και ένα μικρότερο βαρυδάκι πάντως σίγουρα θέλω να ακούσω κάποια στιγμή και τους δίσκους μου σε ένα πραγματικά καλό σύστημα :). Το επόμενο βήμα τώρα στην αναβάθμιση είναι η αναζήτηση νέων ηχείων.
 

Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
Να σημπληρώσω μια και εδω και ώρα ακούω συνέχεια δίσκους ότι το πικάπ είναι πλέον ρυθμισμένο στην εντέλεια! Και νομίζω τώρα που άλλα μετά από προτροπή του GeoVaz την έξοδο του phono από high σε low μπορεί να έχασα τις δυναμικές που είχα πριν αλλά κέρδισα πάρα πολύ λεπτομέρεια ενώ πριν υπήρχε φοβερή ασάφεια στην μουσική.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Να σημπληρώσω μια και εδω και ώρα ακούω συνέχεια δίσκους ότι το πικάπ είναι πλέον ρυθμισμένο στην εντέλεια! Και νομίζω τώρα που άλλα μετά από προτροπή του GeoVaz την έξοδο του phono από high σε low μπορεί να έχασα τις δυναμικές που είχα πριν αλλά κέρδισα πάρα πολύ λεπτομέρεια ενώ πριν υπήρχε φοβερή ασάφεια στην μουσική.
Εχασες δυναμικες η τωρα δεν εχεις overload ?
 

Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
Είχε πριν στο high αρκετές δυναμικές σε βαθμό μπουκώματος Τώρα μια χαρά ισορροπημένος ήχος είναι χωρίς φυσικά να λείπει το χαμηλό του. Δεν είναι σίγουρα ιδέα μου αλλά τώρα ο ηχος ακούγετε απίστευτα ποιο καλός από πριν. Νομίζω ότι πλέον ακούω το πικαπ.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
μετά από προτροπή του GeoVaz την έξοδο του phono από high σε low .
Πολυ καλα σε συμβουλευσε ο GeoVaz.
Η ψηλη εξοδος θα ειναι χρησιμη για μια κεφαλη HOMC (1-2 mv) παρα για μια καθαροαιμη ΜΜ.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Δεν έχει τώρα overload.
To phono του έχει 2 εξόδους. Μία για 220mV και μία για 750mV. Ηταν στην high με τα 750mV με αποτέλεσμα να κάνει overload την AUX είσοδο του προ. Η είσοδος ΜΜ είναι τυπική 100pf/47Kohm ενώ της MC έχει παραμετροποίηση εσωτερικά με jumpers, 3 steps για την ωμική και 3 για το gain. Προσεγμένη σχεδίαση.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Πολυ καλα σε συμβουλευσε ο GeoVaz.
Η ψηλη εξοδος θα ειναι χρησιμη για μια κεφαλη HOMC (1-2 mv) παρα για μια καθαροαιμη ΜΜ.
Δίκιο έχεις :)
αυτό θέλει να πει ο κατασκευαστής και έγραψε 750mV (λανθασμένα)
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.510
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top