Router, outdoor, 5G sim

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Κατάλαβα, για την ιδέα και μόνο. :)

Είμαι σίγουρος ότι δεν περιμένεις από μένα να σου πω ότι είναι υπερβολική χωρίς λόγο αγορά.

Ότ(αν) χρειαστείς 5G στην περιοχή σου θα κυκλοφορούν βελτιωμένα μοντέλα ρούτερ 5G στην ίδια και χαμηλότερη τιμή.

Αν πάρεις σήμερα το DECO X50-4G που σου πρότεινα, είτε το indoor είτε το outdoor, μην ανησυχείς ότι στο μέλλον θα σου μείνει. Θα στο πάρω εγώ τότε να τα κάνω δύο στο εξοχικό.

Εδώ Θεσσαλονίκη έχω τρία Deco, τα μικρά X20, και τερματίζουν οι ταχύτητες wifi και στην τελευταία γωνιά της τετραώροφης οικοδομής. Είναι απίστευτα.

Το νέο X50 είναι πολύ πιο δυνατό. Στο εξοχικό, όπως έγραψα και πιο πάνω, από 40 στο σαλόνι και 20 στον πάνω όροφο στο υπνοδωμάτιο με το παλιό ρούτερ, με ένα X50 στο σαλόνι έχω 85 και 82 αντίστοιχα! Σχεδόν καθόλου πτώση!

Κρίμα που πρόλαβα και το έστησα Χαλκιδική το X50, αλλιώς θα στο έδινα να το δοκιμάσεις. Αν και πιο σίγουρη αγορά δεν ξέρω να υπάρχει.

Και το σετάρισμα πανεύκολο. Δηλαδή ποιο σετάρισμα, βάζεις τη sim και παίζει.
Αν είναι πολλαπλά τα Deco, το ένα βλέπει το άλλο και τελειώνει η υπόθεση σε 5 λεπτά. Ούτε Sonos να ήταν! :)
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Bέβαια, συγκρίνοντας τιμές, στο amazon.de που είναι πιο λογικές από τις ελληνικές, το Χ50-5G είναι μόνο 100 ευρώ ακριβότερο από το X50-4G που κάνει 190.
Αλλά και πάλι, άλλο 190, άλλο 290. Σκοπός να μπορείς να εκμεταλλευτείς άμεσα το 5G. Αν όχι, το 4G+ είναι υπεραρκετό, και το συγκεκριμένο μηχανάκι πολύ δυνατό.
 


Μηνύματα
3.132
Reaction score
10.367
Με 106 ευρώ αυτήν την στιγμή υπάρχει και το

Huawei 4G Router 3 Pro B535-232 4G Mobile Router Gigabit Ασύρματο Wi‑Fi 5.
#1
ρουτερ 5G, 4G, εξωτερικού χώρου, τελείως ανθυγρό , (>IP65,67….) με κάρτα sim ;
Θα βρέχεται, θα λιάζεται, θα φυσιέται, θα, θα ….

θελουμε για έξω
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Αν υποθέσουμε ότι με ρούτερ 4G εσωτερικού χώρου έχεις πολύ υψηλές ταχύτητες, γιατί ντε και καλά θέλεις εξωτερικού χώρου;
 

Μηνύματα
3.132
Reaction score
10.367
Αν υποθέσουμε ότι με ρούτερ 4G εσωτερικού χώρου έχεις πολύ υψηλές ταχύτητες, γιατί ντε και καλά θέλεις εξωτερικού χώρου;
Είναι περίπλοκο να στο εξηγήσω
Είναι έτσι δομημένη η όδευση των καλωδίων (και δεν είναι εφικτό να αλλάξει) προκειμένου , με ένα εξωτερικό πιάτο ασυρμάτου Ίντερνετ να δίνω σε 2 ρουτερ, , 2 καταγραφικά, συναγερμό, επιπλέον κάμερες WiFi , 3 switches , 5 πρίζες σταθερού Ίντερνετ …..
Δεν αλλάζουν εύκολα
Η άλλη λύση είναι να πάρω τουλαχιστον 3 ρουτερ 4G εσωτερικού χώρου , να κρατήσω τα 2 switches και αν δεν μου διαφεύγει κάτι , να ελπίσω ότι θα δουλέψουν . Ε αυτή η λύση αφενός είναι πιο ακριβή (θέλει κ παραπάνω sim), κ δεν ξέρω αν θα συνεργαστούν όλα αυτά. Είναι πιο μπερδεμένο τέλος πάντων.
Η λύση που σκέφτηκα είναι βγάλε (το πιάτο) κ βαλε το εξωτερικό ρουτερ plug and play τέλος. Γλύτώνω το κόστος του ασυρμάτου Ίντερνετ δεν αλλάζω τπτ μέσα στο σπίτι έχω τριπλάσιες ταχύτητες και Το μόνο ρίσκο είναι η σταθερότητα της cosmote. :rolleyes:
α ξέχασα, καλή ταχύτητα 5G θα έχω στο ένα ρουτερ του ισογείου, στο home cinema και στο υπόγειο με καταγραφικά κλπ δεν εχω καλό σήμα , γι αυτό κ θέλω εξωτερικού χώρου που είναι καμπάνα.
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Είναι περίπλοκο να στο εξηγήσω
Είναι έτσι δομημένη η όδευση των καλωδίων (και δεν είναι εφικτό να αλλάξει) προκειμένου , με ένα εξωτερικό πιάτο ασυρμάτου Ίντερνετ να δίνω σε 2 ρουτερ, , 2 καταγραφικά, συναγερμό, επιπλέον κάμερες WiFi , 3 switches , 5 πρίζες σταθερού Ίντερνετ …..
Δεν αλλάζουν εύκολα
Η άλλη λύση είναι να πάρω τουλαχιστον 3 ρουτερ 4G εσωτερικού χώρου , να κρατήσω τα 2 switches και αν δεν μου διαφεύγει κάτι , να ελπίσω ότι θα δουλέψουν . Ε αυτή η λύση αφενός είναι πιο ακριβή (θέλει κ παραπάνω sim), κ δεν ξέρω αν θα συνεργαστούν όλα αυτά. Είναι πιο μπερδεμένο τέλος πάντων.
Η λύση που σκέφτηκα είναι βγάλε (το πιάτο) κ βαλε το εξωτερικό ρουτερ plug and play τέλος. Γλύτώνω το κόστος του ασυρμάτου Ίντερνετ δεν αλλάζω τπτ μέσα στο σπίτι έχω τριπλάσιες ταχύτητες και Το μόνο ρίσκο είναι η σταθερότητα της cosmote. :rolleyes:
α ξέχασα, καλή ταχύτητα 5G θα έχω στο ένα ρουτερ του ισογείου, στο home cinema και στο υπόγειο με καταγραφικά κλπ δεν εχω καλό σήμα , γι αυτό κ θέλω εξωτερικού χώρου που είναι καμπάνα.
Επομένως με το Deco X50-4G outdoor, καθάρισες όσον αφορά το εξωτερικό δέκτη 4G.
Είναι και σε προσφορά αυτές τις μέρες στο amazon.de στα 99 ευρώ.

Από κει και πέρα, αφού λες ότι δεν έχεις καλό σήμα σε κάποιους χώρους ή ορόφους, το X50-4G θα το ζευγαρώσεις με πολλαπλά X50-αράκια, ένα σε κάθε όροφο, και θα έχεις wifi καμπάνα. Το κάθε X50-αράκι έχει και εξόδους ethernet. Επομένως θα αντικαταστήσεις τα υπάρχοντα ρούτερ του σπιτιού σου με X50.
Συμφέρει να πάρεις τριπλό σετ X50 στα 190 ευρώ.

Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις MESH wifi που θα καλύπτει όλους τους ορόφους και γωνιές του σπιτιού, με τη μέγιστη ταχύτητα που θα λαμβάνει o εξωτερικός δέκτης. Το MESH wifi είναι εκπληκτικό. Μόνο του αντιλαμβάνεται από ποια συσκευή να στείλει τα δεδομένα ανάλογα με το ποιο είναι πιο κοντά. Ανεβοκατεβαίνεις ορόφους με το κινητό στο χέρι και το download πιάνει αδιάλλειπτα κορυφές στην ταχύτητα, από διαφορετικό DECO κάθε φορά, χωρίς να αντιλαμβάνεσαι την αλλαγή.
 

Μηνύματα
3.132
Reaction score
10.367
Επομένως με το Deco X50-4G outdoor, καθάρισες όσον αφορά το εξωτερικό δέκτη 4G.
Είναι και σε προσφορά αυτές τις μέρες στο amazon.de στα 99 ευρώ.

Από κει και πέρα, αφού λες ότι δεν έχεις καλό σήμα σε κάποιους χώρους ή ορόφους, το X50-4G θα το ζευγαρώσεις με πολλαπλά X50-αράκια, ένα σε κάθε όροφο, και θα έχεις wifi καμπάνα. Το κάθε X50-αράκι έχει και εξόδους ethernet. Επομένως θα αντικαταστήσεις τα υπάρχοντα ρούτερ του σπιτιού σου με X50.
Συμφέρει να πάρεις τριπλό σετ X50 στα 190 ευρώ.

Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις MESH wifi που θα καλύπτει όλους τους ορόφους και γωνιές του σπιτιού, με τη μέγιστη ταχύτητα που θα λαμβάνει o εξωτερικός δέκτης. Το MESH wifi είναι εκπληκτικό. Μόνο του αντιλαμβάνεται από ποια συσκευή να στείλει τα δεδομένα ανάλογα με το ποιο είναι πιο κοντά. Ανεβοκατεβαίνεις ορόφους με το κινητό στο χέρι και το download πιάνει αδιάλλειπτα κορυφές στην ταχύτητα, από διαφορετικό DECO κάθε φορά, χωρίς να αντιλαμβάνεσαι την αλλαγή.
Αν κατάλαβα , απο την περιγραφή κ τις φωτό το Χ50 το εσωτερικό παίρνει ασύρματα σήμα απο το έξω Χ50-4G ?

κ δε μου πολύ άρεσε η στεγανότητα των Ethernet στο έξω ρουτερ, ούτε στυπιοθλιπτης ούτε τπτ :errwhat: δε σε εμπνέει δηλ ότι δε θα μπει νερό , θα ανεβάσω ένα λινκ απο ένα που μου άρεσε αλλά η τιμή του ξεφεύγει, στο Αμαζόν βεβαια συμαζευετσι κάπως

πολυ έξυπνη η συνεργασία των εσωτερικών μονάδων, φτάνει να «βλέπουν» το ένα το άλλο.
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Είτε ασύρματα είτε ενσύρματα συνδέονται μεταξύ τους.
Δεν έχει διαφορά στην ταχύτητα.
Ναι, δεν έχει διαφορά, είναι τόσο ισχυρά.

Όλα γίνονται με app στο κινητό.
Βάζεις τη sim καρτούλα στο πρώτο σου Deco, στην περίπτωσή σου το outdoor, το συνδέεις στο ρεύμα, και το app στο κινητό αμέσως το αναγνωρίζει. Πληκτρολογείς το επιθυμητό σου όνομα wifi και τέλος, αυτό ήταν, έχεις ίντερνετ.
Βάζεις στην πρίζα το δεύτερο Deco, τσουπ, αμέσως αναγνωρίζεται από το app και ζευγαρώνει με το πρώτο άμεσα. Συνεχίζεις με το τρίτο Deco, τα ίδια, κ.ο.κ.
Σε πέντε λεπτά έχεις wifi καμπάνα σε 4 ορόφους, εφόσον πάρεις το outdoor και το τριπλό σετ.

Σε μένα τερματίζει το wifi σήμα είτε είμαι στο ισόγειο, είτε στον τέταρτο όροφο. Όση είναι η ταχύτητα του VDSL ενσύρματα, την ίδια ακριβώς ταχύτητα έχω στο wifi και στους τέσσερις ορόφους.
 

Μηνύματα
3.132
Reaction score
10.367
Είτε ασύρματα είτε ενσύρματα συνδέονται μεταξύ τους.
Δεν έχει διαφορά στην ταχύτητα.
Ναι, δεν έχει διαφορά, είναι τόσο ισχυρά.

Όλα γίνονται με app στο κινητό.
Βάζεις τη sim καρτούλα στο πρώτο σου Deco, στην περίπτωσή σου το outdoor, το συνδέεις στο ρεύμα, και το app στο κινητό αμέσως το αναγνωρίζει. Πληκτρολογείς το επιθυμητό σου όνομα wifi και τέλος, αυτό ήταν, έχεις ίντερνετ.
Βάζεις στην πρίζα το δεύτερο Deco, τσουπ, αμέσως αναγνωρίζεται από το app και ζευγαρώνει με το πρώτο άμεσα. Συνεχίζεις με το τρίτο Deco, τα ίδια, κ.ο.κ.
Σε πέντε λεπτά έχεις wifi καμπάνα σε 4 ορόφους, εφόσο πάρεις το outdoor και το τριπλό σετ.

Σε μένα τερματίζει το wifi σήμα είτε είμαι στο ισόγειο, είτε στον τέταρτο όροφο. Όση είναι η ταχύτητα του VDSL ενσύρματα, την ίδια ακριβώς ταχύτητα έχω στο wifi και στους τέσσερις ορόφους.
Παντως δεν δείχνει είσοδο για βύσμα Ethernet προερχόμενο απο την εξωτερική μοναδα
IMG_1557.png

Επομενωσ ούτε μεταξύ τους συνδέονται ενσυρματα

Αρα μόνο ασύρματα

Αν δουλέψει ασύρματα είναι σούπερ
Άλλιως τον ήπιαμε

Εντωμεταξύ το σπίτι μου είναι , βαριά μεν , μεταλλική κατασκευή δε , φοβάμαι μήπως επηρεαστεί το σήμα , γι αυτό εξάλλου έβαλα επιπλέον ρουτερ , παρότι είχα καλό ρουτερ (DrayTek) δεν είχα WiFi στον κάτω όροφο. Και γιαυτο έγινε πολύπλοκο το όλο θέμα.
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Συνδέονται και ενσύρματα. Είσοδοι-έξοδοι είναι.
Τα switch μόνο πρόσεχε.

Αν μεσολαβεί switch κάπου στη δικτύωσή σου, να μεσολαβεί μετά το κύριο deco σου.

deco.jpg
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Μάλιστα μπορεί και ανάμεικτη να είναι η σύνδεση, π.χ. wifi το πρώτο με το δεύτερο, και ethernet το δεύτερο με το τρίτο Deco.

deco2.jpg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.991
Reaction score
20.519
Επιτρέψτε μου μια παρέμβαση στην κουβέντα σας, διότι μάλλον μου διαφεύγει κάτι.

Ο @Artemios ζήτησε ένα router 5G με κάρτα sim. Το TP-Link Deco X50, πού ακριβώς δέχεται κάρτα sim; Τουλάχιστον στα χαρακτηριστικά που αναγράφονται στο amazon.de, δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο.
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Έχεις δίκιο, το outdoor δεν είναι 4G, γι' αυτό και η χαμηλή του τιμή στα 99 ευρώ.
Aπό αυτή τη σειρά μοντέλων μόνο αυτό που πήρα εγώ δέχεται sim, το Deco X50-4G, αλλά δεν είναι outdoor.

Επομένως οι προτάσεις μου για Deco αφορούν το εσωτερικό μόνο της οικίας του Αρτέμη, δηλαδή το τριπλό σετ X50.
 

Μηνύματα
3.132
Reaction score
10.367
Είμαστε ξανά στην αρχή
Δεν πειράζει , ευχαριστώ πάντως για τη συμμετοχή.
Αρα ή πάμε σε κάτι πχ σαν το λινκ που έβαλα στο #28 ή σε DIY όπως έκανα πχ #7

:neo:
 


Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Είμαστε ξανά στην αρχή
Στην αρχή δεν είμαστε. Με τα Deco θα λύσεις όλα σου τα προβλήματα με το wifi σε όλο σου το σπίτι.
Απλά έχεις να επιλέξεις τον εξωτερικό δέκτη που θέλεις άλλου κατασκευαστή, ο οποίος θα στείλει στο πρώτο deco κι εκείνο με τη σειρά του στα υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
3.132
Reaction score
10.367
Στην αρχή δεν είμαστε. Με τα Deco θα λύσεις όλα σου τα προβλήματα με το wifi σε όλο σου το σπίτι.
Απλά έχεις να επιλέξεις τον εξωτερικό δέκτη που θέλεις άλλου κατασκευαστή, ο οποίος θα στείλει στο πρώτο deco κι εκείνο με τη σειρά του στα υπόλοιπα.
Μα και τώρα τα έχω όλα
Γιατί να αλλάξω τα εντος του σπιτιού , αφού δουλεύουν μια χαρά.
Αν καταλήξω στην αγορά εξωτερικού μηχανήματος είναι «βγάλε-βαλε» γιατί να κάνω έξοδα, ξανά-μανά ρυθμίσεις συνεγερμων; Καμερών κλπ και αφού είναι ενσυρματα με Ethernet cat6 , ούτε απώλειες έχω ούτε τπτ.

Απλα το ρίσκο μου είναι αν θα είναι σταθερό το δίκτυο της cosmote !!!!

Το επόμενο δίλημμα είναι αν θα πάρω έτοιμο ή θα κάνω DIY όπως έκανα στο εξοχικό.
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Νόμισα έγραψες ότι έχεις προβλήματα με το wifi σε κάποιους χώρους του σπιτιού.

Πιάνεις παντού στο τέρμα wifi, όση ακριβώς ταχύτητα έχεις ενσύρματα;

... στο home cinema και στο υπόγειο με καταγραφικά κλπ δεν εχω καλό σήμα...
 
Last edited:

Μηνύματα
3.132
Reaction score
10.367
Νόμισα έγραψες ότι έχεις προβλήματα με το wifi σε κάποιους χώρους του σπιτιού.

Πιάνεις παντού στο τέρμα wifi, όση ακριβώς ταχύτητα έχεις ενσύρματα;
ναι.
Με το WiFi δεν έχω πουθενά πρόβλημα.
Με το 4G της cosmote, (μειωμένη ταχύτητα σε σχέση με το έξω) και με το κινητό τηλέφωνο έχω θεμα, (κακό σήμα στις συνδιαλέξεις. )
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.120
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top