Sonos

Μηνύματα
6.690
Reaction score
5.218
Το ίδιο πρόγραμμα που παίζει ένα home cinema σετάπ, μπορείς να ορίσεις να το
παίζουν κι άλλα ζευγάρια ηχείων στο σπίτι ως stereo.

Αυτά τα ηχεία δεν σε απαγορεύει κανείς
να τα φέρεις στον ίδιο χώρο ως L/R.
 

Μηνύματα
479
Reaction score
62
Όταν ανοίγει η τηλεόραση μπορεί να συνδέεται μόνη της πάνω στο ηχείο; Και όταν θέλω να παίζει μουσική από το κινητό;
Από τι άλλες πηγές θα μπορούσε να παίξει; Περιγράψατε ένα σενάριο.
 

Μηνύματα
6.690
Reaction score
5.218
Όταν ανοίγει η TV γίνεται αντιληπτό από την ηχομπάρα μέσω της σύνδεσης hdmi arc και σταματάει μόνη της η μουσική που τυχόν έπαιζε μέχρι τώρα το σύστημα με την μπάρα.

Μουσική επιλέγεις να παίξει το σύστημα μέσω του Sonos app κι επιλέγεις από ποιο γκρουπ ηχείων θα παίξει. Το γκρουπ ηχείων μπορεί να είναι home cinema (μπάρα+δύο surround+1 ή 2 σαμπ), ζεύγος ηχείων ή μονό ηχείο. Μέχρι 32 ηχεία μπορείς να έχεις σε έναν λογαριασμό. Κάθε γκρουπ μπορεί να παίζει το ίδιο πρόγραμμα είτε διαφορετικό.
Οι πηγές μπορεί να είναι οι γνωστές πλατφόρμες streaming που θα τις ενσωματώσεις στο Sonos app, και σε αυτό μπορείς να φτιάξεις και playlist ακόμα και από διαφορετικές πλατφόρμες streaming.
Από κει και πέρα μπορείς να εκμεταλλευτείς το line in που έχουν μερικά Sonos ηχεία και να παίξεις από όποια πηγή θέλεις, μέχρι και πικάπ.
 


Μηνύματα
6.690
Reaction score
5.218
Δεξιά του χώρου που θα μπει (/ έμπαινε, δεν ξέρω ακόμα) η TV υπάρχει κανονική πόρτα και ενδιάμεσα διακόπτες. H απόσταση της TV από το απέναντι έπιπλο θα είναι περίπου 60cm. Αν μπει κάτι εκεί, θα πρέπει να είναι σαν να μην υπάρχει ώστε να μην γίνει η ζωή δύσκολη, και το πέρασμα επικίνδυνο για την συσκευή.
Δεν θα κάνεις παρέλαση στο υπνοδωμάτιο φορώντας perfecto δερμάτινο, να γραντσουνιστεί η TV από τα φερμουάρ.

Μέτρησα από περιέργεια και σε μένα. Δεξιά της TV υπάρχει μπαλκονόπορτα. Μπροστά το διπλό κρεβάτι, στους 75 πόντους. Αριστερά της μπαλκονόπορτας που δεν χωρούσε μέχρι τη γωνία του δωματίου η 48άρα, μπήκε με κλίση προς τα έξω προς το κρεβάτι.
TV με κρεβάτι από 75 κατέληξε η απόσταση να είναι μόλις 35 εκατοστά. Κανένα πρόβλημα στην TV, κι έχει μείνει και πολύς κόσμος στο δωμάτιο λόγω airbnb.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.707
Reaction score
28.050
Δεν θα κάνεις παρέλαση στο υπνοδωμάτιο φορώντας perfecto δερμάτινο, να γραντσουνιστεί η TV από τα φερμουάρ.

Μέτρησα από περιέργεια και σε μένα. Δεξιά της TV υπάρχει μπαλκονόπορτα. Μπροστά το διπλό κρεβάτι, στους 75 πόντους. Αριστερά της μπαλκονόπορτας που δεν χωρούσε μέχρι τη γωνία του δωματίου η 48άρα, μπήκε με κλίση προς τα έξω προς το κρεβάτι.
TV με κρεβάτι από 75 κατέληξε η απόσταση να είναι μόλις 35 εκατοστά. Κανένα πρόβλημα στην TV, κι έχει μείνει και πολύς κόσμος στο δωμάτιο λόγω airbnb.
Δεν παίζουν αυτά τα σενάρια που λες. Έχουν γίνει τα απαραίτητα test drive, και τόσο η ελεύθερη διέλευση όσο και η καλή λειτουργεία της TV (μη γρατζουνιστεί ή φάει καμία και πέσει κάτω) υπάρχουν μόνο με συσκευές το πολύ 5cm. Αρνούμαι να υπηρετήσω κάτι που μειώνει παραπάνω το χώρο.
 

Μηνύματα
6.690
Reaction score
5.218
Από τη βάση κούνια μπορώ να κρεμάσω να κάνει κανείς τραμπάλα. Δεν θα πέσει καμία TV. Ούτε πρόκειται να γραντσουνιστεί η οθόνη στον αιώνα τον άπαντα όσες φορές κι αν ακουμπήσει κατά λάθος ένας ώμος. Που σε μένα δεν έχει φανεί ίχνος ακουμπίσματος μετά από δεκάδες ξένους που έχουν μείνει στο δωμάτιο.

To τι αρνείσαι εσύ λόγω ιδιοτροπίας δεν το κάνει και αδύνατο. Ακούς εκεί, δεν υπάρχει χώρος σε βάθος να κρεμαστεί στον τοίχο TV επειδή είναι διάδρομος 60 εκ. :roflmao:
Μια χαρά και TV μπορεί να μπει επιτοίχια και Sonos Beam Gen2. Tα 60 εκατοστά θα γίνουν 50. Σιγά τα ωά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.707
Reaction score
28.050
Κοίτα. Σε εσένα που βάζεις τις τηλεοράσεις στο ταβάνι μπορεί και να είναι όπως τα λες. Εδώ δεν. Δεν μπορώ με τίποτα τις εγκαταστάσεις τόσο ψηλά, συν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω τηλεόραση να γέρνει εξω για αισθητικούς λόγους. Μπλιάχ. Ο καθένας ζει όπως επιθυμεί. :)
 

Μηνύματα
6.690
Reaction score
5.218
Δεν είπε κανείς για ταβάνι.
Δεν αλλάζει κάτι το ύψος γι' αυτό που μιλάμε. Ούτε από ώμο ούτε από αγκώνα κινδυνεύει η επιτοίχια TV.
O διάδρομος 60 εκατοστών ΔΕΝ είναι εμπόδιο να μπει TV στον τοίχο.
Για τον ίδιο λόγο που δεν θα σύρει τον αγκώνα ή τον ώμο στον τοίχο αυτός που θα περάσει, για τον ίδιο λόγο δεν θα γραντσουνίσει και την TV.
Και είπαμε, ακόμα και κατά λάθος να ακουμπιστεί η οθόνη δεν θα πάθει κάτι.
Είναι απλά μια φοβία, που υπάρχει στο μυαλό σου, την καταλαβαίνω, αλλά στην πράξη αποδεικνύεται ότι δεν έχει βάση.

H TV φλατ στον τοίχο χωρίς να προεξέχει από καμία πλευρά μη νομίζεις, σε όλους είναι αισθητικά η προτιμητέα θέση, αλλά αν υπάρχει μπαλκονόπορτα μπροστά στο κρεβάτι, δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω flat την TV και την ηχομπάρα να βλέπουν το κομοδίνο αντί με κλίση προς εμένα. Και φυσικά ούτε να δεχτώ ότι έτσι το είχε η μοίρα, "δεν χωράει ούτε TV ούτε ηχομπάρα στο δωμάτιο".
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.707
Reaction score
28.050
Δεν αλλάζει κάτι το ύψος γι' αυτό που μιλάμε. Ούτε από ώμο ούτε από αγκώνα κινδυνεύει η επιτοίχια TV.
Εκεί που θέλω να μπει η τηλεόραση ο ώμος μου είναι στο ίδιο ύψος με το κάτω μέρος της TV.
O διάδρομος 60 εκατοστών ΔΕΝ είναι εμπόδιο να μπει TV στον τοίχο.
Άποψη σου.
Και είπαμε, ακόμα και κατά λάθος να ακουμπιστεί η οθόνη δεν θα πάθει κάτι.
Στις τηλεοράσεις που βιδώνουν πάνω στη βάση. Η Frame δεν βιδώνει πάνω στην βάση. Απλά κρέμεται από αυτή.
....αλλά αν είναι μπαλκονόπορτα μπροστά στο κρεβάτι, δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω flat την TV και την ηχομπάρα να βλέπουν το κομοδίνο αντί εμένα. Και φυσικά ούτε να δεχτώ ότι έτσι το είχε η μοίρα, "δεν χωράει ούτε TV ούτε ηχομπάρα στο δωμάτιο".
Δεν θα έβαζα ποτέ τηλεόραση σε γωνία. Απλά δεν θα έβαζα τηλεόραση σε αυτό το δωμάτιο. Το πολύ να έβαζα μια φθηνή οθόνη να κατεβαίνει και έναν μικρό προβολέα κάπου που να μην φαίνεται το παραμικρό.

Από ότι βλέπεις δεν έχουμε καμία σχέση στο τρόπο που βλέπουμε - θέλουμε τα πράγματα. :)
 

Μηνύματα
6.690
Reaction score
5.218
Σίγουρα, δικαιολογίες να ΜΗΝ κάνει κανείς κάτι, υπάρχουν άφθονες.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.707
Reaction score
28.050
Δεν είναι θέμα δικαιολογιών.

Εσύ το θες όπως να ναι φτάνει να γίνει.
Εγώ το θέλω όπως πρέπει, αλλιώς καθόλου.

Όπως να ναι και η αφεντιά μου δεν πήγαν ποτέ παρέα και ούτε πρόκειται.
 

Μηνύματα
6.690
Reaction score
5.218
Η ανησυχία μου είναι μήπως όντως μπαίνει απροβλημάτιστα TV στον χώρο σου και "σωστά", όπως ακριβώς δηλαδή θέλεις να μπει, και απλά οι φοβίες σου δεν σε αφήνουν να το πραγματοποιήσεις το πρότζεκτ.

Γι' αυτό έφερα παράδειγμα τη δική μου περίπτωση, που ακόμα και σε 35 πόντους διάδρομο και την TV στον αέρα, δεν βρέθηκε ίχνος ακουμπίσματος στην οθόνη. Αυθόρμητα προσέχει πώς θα περάσει ο άλλος, δεν θα τρίβεται στην οθόνη περνώντας.

Τώρα, αν προτιμάς να μην έχεις καθόλου TV για να μη σε τρώει η αγωνία μην τυχόν πάθει κάτι, ε μετά είναι θέμα ψυχολογίας/ιδιοσυγκρασίας το θέμα.

Απορίας άξιο βέβαια, γιατί ψάχνεις για καλύτερο ήχο τηλεόρασης σε μια υποτιθέμενη TV στο υπνοδωμάτιο που απ' ό,τι φαίνεται δεν πρόκεται να βάλεις ποτέ. :)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.707
Reaction score
28.050
Όταν λέω ότι έχουν γίνει test drives εννοώ ότι Πραγματικά έχουν γίνει, όχι λόγια.

Για αρχή κόπηκε ένα μαύρο χαρτόνι στη διάσταση της 48άρας Sony Master Series και μπήκε στον τοίχο στο σημείο και ύψος που θέλω. Μέχρι εκεί όλα καλά. Μετά κατασκευάστηκε κουτί διαστάσεων 48αρας με την βάση της στον τοίχο και πάχους 8.5cm αν θυμάμαι καλά και μπήκε στο σημείο. Η συμβίωση δεν ήταν τόσο ευχάριστη. Όντως δεν υπήρξε επαφή με την συσκευή αλλά αυτό συνέβαινε επειδή πάντα προσέχαμε. Δεν θέλω να προσέχω ούτε να σκέφτομαι πως θα περάσω. Κάποια στιγμή δεν θα προσέξω και είτε θα χτυπήσω εγώ ή η σύζυγος ή θα έρθει κάτω.

Το ίδιο έγινε και με την Frame σε διαστάσεις 43" και 50" και επιλέχθηκε η 43" χωρίς δεύτερη σκέψη.

Δεν φαντάζεσαι πόσο ήθελα να μπορεί να υπάρξει στο χώρο η Sony. Τελείωνα και με τον ήχο καθώς έχει ενσωματωμένο sub. Δυστυχώς δεν γίνεται, γίνονται άλλα πράγματα δύσκολα και για μένα δε αξίζει.

Στην δική περίπτωση και για τα δικά μου τα θέλω, η Frame είναι μονόδρομος, με κάτι για ήχο.

Δεν βιάζομαι να κάνω αγορά. Ποτέ δεν αγοράζω "ζεστός". Εξάλλου έρχεται και νέο μοντέλο. Συν ότι θέλω να δω αν θα βγάλει OLED anti glare και σε μικρές τηλεοράσεις η Samsung. To anti glare είναι κάτι που επίσης δεν συζητώ. Είτε αφορά το υπνοδωμάτιο είτε το σαλόνι. Και την Sony να έπαιρνα θα ερχόταν μόνο anti glare.

Υγ: ψήνομαι να φτιάξω και 98" μαύρο χαρτόνι για να το βάλω στο σαλόνι για test drive. Τώρα έχω 85".
 
Last edited:


Μηνύματα
6.690
Reaction score
5.218
Όταν λέω ότι έχουν γίνει test drives εννοώ ότι Πραγματικά έχουν γίνει, όχι λόγια.

Για αρχή κόπηκε ένα μαύρο χαρτόνι ...

Υγ: ψήνομαι να φτιάξω και 98" μαύρο χαρτόνι ...
Ξέρω, έχεις ξαναγράφει για τη μεγάλη εμπειρία που έχεις με τα ...χαρτόνια-ομοιώματα TV. :roflmao:

Ούτε εσύ ούτε η σύζυγος θα τη χτυπήσετε και ούτε ποτέ θα πέσει κάτω, μην ανησυχείς.
Κάδρα-πίνακες σου έχουν πέσει πολλές φορές κάτω; Δεν υπάρχει αυτό το σενάριο, μόνο στο μυαλό σου.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.707
Reaction score
28.050
Ξέρω, έχεις ξαναγράφει για τη μεγάλη εμπειρία που έχεις με τα ...χαρτόνια-ομοιώματα TV. :roflmao:
😁

Εννοείτε test drive. Μια φορά αγοράζω. Επόμενη σε 15 χρόνια στην καλύτερη.
 

Μηνύματα
6.690
Reaction score
5.218
Το τερματίσατε και οι 2 😂🤣😂.
Μην ξεχνάμε Sonos.
Εσύ παρήγγειλες δυο Five ή περιμένεις να φύγουν τα παλιά πρώτα;

Κι ένα Five να πάρεις για αρχή, αρκεί για να μην ξανανοίξεις το παλιό σου σύστημα.
 

Μηνύματα
479
Reaction score
62
Εσύ παρήγγειλες δυο Five ή περιμένεις να φύγουν τα παλιά πρώτα;

Κι ένα Five να πάρεις για αρχή, αρκεί για να μην ξανανοίξεις το παλιό σου σύστημα.
Ούτως ή άλλως στο παλιό δεν έχω ηχεία.
Θα παραγγείλω ένα για αρχή.
 

Μηνύματα
6.690
Reaction score
5.218
Sonos tv wall mount

28 Ευρώ η Ricoo:

58,70 Ευρώ σε μας η Crystal Audio:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.543
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top