SONY TV Offers




Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
Απο 7000€ αρχικη τιμη στα 3499€ με πενταετη εγγυηση δωρο ! :)
 





alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.727
Reaction score
28.097
Αν κάποιος βλέπει κανάλια θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να πάρει OLED. Αν κάνει mixed use και πάλι εξαρτάται από τα ποσοστά. Αν βλέπει με κάποιο φως ή αν είναι γενικά φωτεινό το δωμάτιο δεν αξίζει να δώσει τόσα χρήματα. Πρέπει να έχει πολύ εκπαιδευμένο μάτι για να δει διαφορές, αλλά και πάλι δεν είμαι βέβαιος πως αξίζει. Επίσης, αν θέλει να ακούει πολυκάναλη μουσική από Tidal που πρέπει να είναι η τηλεόραση ανοιχτή, όσο εξελιγμένες και να είναι με OLED παίζει με την τύχη του. Αν βλέπει μόνο σειρές και ταινίες από streaming ή δίσκους και μόνο βράδυ ή σε αρκετά χαμηλό φωτισμό τότε οκ.

Θεωρώ πως η αγορά OLED δεν εξαρτάται μόνο από το αν έχεις τα χρήματα αλλά από όλους τους παραπάνω παράγοντες. Ίσως και ξεχνάω και άλλους.

Οι Mini LED είναι πιο safe επιλογή για mixed use. Αν δεν έχεις τα χρήματα τότε Full Array. Πλέον και αυτές είναι εξαιρετικές. Ειδικά τα φετινά μοντέλα.
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Οι Mini LED είναι πιο safe επιλογή για mixed use. Αν δεν έχεις τα χρήματα τότε Full Array. Πλέον και αυτές είναι εξαιρετικές. Ειδικά τα φετινά μοντέλα.
είναι από τις λίγες που σχεδόν χωρίς να πειράξω ρυθμίσεις μου αρέσει η εικόνα που έχει. Η tv μπορεί να δουλεύει καθημερινά 10 ώρες συνεχόμενα, και σαν monitor Η/Υ οπότε την OLED την ξεχνάμε.
 

Μηνύματα
593
Reaction score
558
Αυτές οι mini led δεν πέφτουν σε τιμή είναι πιο ακριβές και από OLED. Μιλάω για sony μόνο,έχω μία full array 75in και περιμένω
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.727
Reaction score
28.097
Πόσο να πέσουν; Σε επίπεδα Full Array δεν θα πάνε πάντως, για μοντέλα ίδιας χρονιάς. Ούτε έχουν τις ίδιες τιμές με τις OLED. Μάλλον συγκρίνεις μοντέλα διαφορετικής χρονιάς. Στις 75"-77" μοντέλα 2023 η OLED είναι 1700€ ακριβότερη από την Mini LED.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.727
Reaction score
28.097
Να πω την "αμαρτία" μου πάντως, στο γνωστό κατάστημα στο αεροδρόμιο που τις έχει όλες μαζεμένες, δεν ξέρω αν φταίει το content, αλλά, οι Mini LED από LG και μετά από TCL μου φαίνονται καλύτερες από τις Sony. Η εικόνα στις Sony πολύ pastel μου βγαίνει.
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Να πω την "αμαρτία" μου πάντως, στο γνωστό κατάστημα στο αεροδρόμιο που τις έχει όλες μαζεμένες, δεν ξέρω αν φταίει το content, αλλά, οι Mini LED από LG και μετά από TCL μου φαίνονται καλύτερες από τις Sony. Η εικόνα στις Sony πολύ pastel μου βγαίνει.
Δεν είναι αντικειμενικό αυτό. Δεν ξέρεις τι preset έχει η κάθε μία.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.727
Reaction score
28.097
Δεν είναι αντικειμενικό αυτό. Δεν ξέρεις τι preset έχει η κάθε μία.
Βρε δεν είναι, αλλά σιγά μη ασχοληθούν. Όπως είναι παίζουν. Και γενικά οι Sony παίζουν καλά out of the box. Τα demo clips πάντως των LG & TCL είναι εντυπωσιακότερα από αυτά της Sony. Για αυτό μίλησα για Content.
 

Μηνύματα
593
Reaction score
558
Εγώ πάντως παιδεύτικα με την εικόνα μέχρι να τι φέρω, τώρα δεν σκέφτομαι για άλλη εταιρία .
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.727
Reaction score
28.097
Ναι δεν το είπα σωστά. Στο filmmaker mode λένε ότι παίζουν πολύ καλά για out of the box.
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Ναι δεν το είπα σωστά. Στο filmmaker mode λένε ότι παίζουν πολύ καλά για out of the box.
Αυτό που είπα ποιο πάνω, ότι ήταν η πρώτη που δεν ασχολήθηκα με την εικόνα, μου άρεσε out of the box.
 

Μηνύματα
652
Reaction score
1.231
@ankokdog @alexis το τελευταίο δίμηνο μελετάω την αγορά για 85' τηλεόραση. Έχω σπαταλήσει αρκετές ώρες στα μεγάλα καταστήματα να κοιτάζω - συγκρίνω panels. Ισχύει ότι οι Sony με μια πρώτη ματιά στα γνωστά demo που παίζουν υστερούν στα ράφια σε σύγκριση με άλλες. Προς υπεράσπιση της Sony στο σπίτι έχω μια full array led XH9096 του 2021 , όταν βάζω τα ίδια demo παίζουν πολύ καλύτερα από αυτά που έβλεπα στα καταστήματα σε σχέση με τα νεότερα μοντέλα της sony 2022-2023.
Τέλος πάντων έχω καταλήξει ότι η χρυσή τομή είναι οι mini led , όπου δυστυχώς όπως είπε ο φίλος παραπάνω δεν λένε να πέσουν με τίποτα και όταν πέφτουν είναι πάλι ακριβές μιας και είχαν ξεκινήσει ήδη με πολύ υψηλές τιμές.
Αν μου λέτε mini led 85x95K στα 3.500 είτε LG oled 83C3 στα 2800 τότε που είχε βγει σε προσφορά θα έπαιρνα κάθε μέρα όλη μέρα την Oled και ας πάθαινε burn in. H διαφορά στην εικόνα είχα χαοτική, το infinite contrast δεν συγκρίνεται με τίποτα.
Sony Full array led θετικά - περίπου 700 ευρώ φθηνότερες απo τις oled
- δεν παθαίνουν burn in
-η καλύτερη κίνηση της αγοράς
- αρκετά φωτεινές
- αρκετά ακριβείς χρωματικά και στην απόδοση λεπτομερειών στις σκοτεινές /σκιώδεις σκηνές

αρνητικά -panel lottery με DSE ( dirty screen effect ) από day 1 , που γίνεται όλο και χειρότερο με τις ώρες χρήσης. Όσο κακό και προφανές και εάν είναι η Sony δεν καλύπτει αντικατάσταση / επισκευή κτλ
- κάκιστες γωνίες θέασης
- μέτριο contrast , blooming

LG OLED θετικά -το καλύτερο μαύρο / contrast/εικόνα της αγοράς
- καλύτερη υποστήριξη service στην Ελλάδα
- άριστες γωνίες θέασης

αρνητικά - κίνδυνος burn in
- κακή κίνηση
- λιγότερο φωτεινές
- χάνουν σε λεπτομέρεια στις σκοτεινές σκηνές

Άντε πείτε μου τώρα εσείς πόσο εύκολο είναι να επιλέξεις σε τι τεχνολογία θα " επενδύσεις" 3-4 χιλιάρικα.
Πάντως φοβόμαστε όλοι το burn in αλλά το DSE που συνοδεύει της Sony απο day 1 με τρομάζει πολύ περισσότερο όπως και το γεγονός ότι η sony σφυρίζει αδιάφορα. Ακόμα χειρότερο είναι ότι με το χρόνο το φαινόμενο επεκτείνεται. Δείτε στο rtings τa αποτελέσματα των retention test που κάνουν, το dse στους 0 μήνες και μετά στους 14.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.727
Reaction score
28.097
Ας ξεκινήσουμε απο την φωτεινότητα. Όσο αφορά αυτό, Full Array και OLED δεν μπαίνουν στην ίδια πρόταση. Αν θες φως στην εικόνα σημαίνει πως έχεις φωτεινό δωμάτιο. Οπότε οι OLED αποκλείονται πανηγυρικά για μένα. Πεταμένα λεφτά.

Κόστος. Αν περιμένει κάποιος τις Mini LED θα φτάσουν στα επίπεδα των Full Array πιστεύω πως άδικα περιμένει. Οι Mini LED είναι η μεσαία κατηγορία (προς το παρόν), οπότε εκεί θα παίζουν και οι τιμές.

Διαφωνώ με την λογική "αν είναι να δώσω τόσα για Mini LED χίλιες φορές να δώσω παραπάνω για OLED. Διαφορετικά προϊόντα για διαφορετικούς πελάτες και κυρίως χώρους. Δεν έχει καμία σημασία αν έχεις να πάρεις OLED. Σημασία έχει αν η OLED είναι το κατάλληλο προϊόν για το χώρο σου.

Τέλος, τα τεχνικά που αναφέρεις δεν τα έξω ψάξει οπότε δεν έχω κάτι να πω. Δεν είναι στα άμεσα σχέδια μου η αγορά μεγάλης TV, οπότε περιμένω και παρακολουθώ από απόσταση. Αποφάσισα να περιμένω για να πάρω την καλύτερη και μεγαλύτερη δυνατή στο budget μου όταν έρθει η ώρα, καθώς έχω δώσει άκυρο στον προβολέα + οθόνη λόγο κόστους αγοράς και άλλων κατασκευών.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.513
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top