Streaming

Μηνύματα
66
Reaction score
25
Καλησπέρα. Έχω ενισχυτή χωρίς dac και θέλω να βρω ένα streamer για χρήση κυρίως Spotify ή Tidal. Αυτή τη στιγμή ακούω κυρίως cd από ένα Blu Ray player συνδεδεμένο με τον ενισχυτή. Είναι καλύτερα να πάρω ξεχωριστό streamer και ξεχωριστό dac;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.127
Reaction score
7.067
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να είναι ξεχωριστά μηχανάκια, ειδικά εφόσον δεν διαθέτεις ήδη κάτι από τα δύο.

Από εκεί και πέρα εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου. Για τους περισσότερους πιστεύω θα ήταν υπερ-αρκετό ένα Wiim Pro Plus (σαν dac εννοώ, γιατί σαν streamer εννοείται).

Αλλά είναι ένα βαρετό μαύρο κουτάκι. Οπότε αν θες να κάνεις και το κομμάτι σου κοιτάς και προς Eversolo. Πιο πέρα προσωπικά δεν θα πήγαινα.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
25
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Εννοείς προφανώς ότι δεν αξίζει να δώσω παραπάνω για streamer; Το eversolo φτάνει (σχεδόν) στην τιμή του Cambridge audio cxn v2. Μήπως το τελευταίο είναι καλύτερο; Αν έχεις εικόνα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.127
Reaction score
7.067
Αυτό που θες από έναν streamer είναι να υποστηρίζει τις πηγές/εφαρμογές που θες και να παίζει απροβλημάτιστα χωρίς κολλήματα, κρασαρίσματα κλπ.

Κάποιες λύσεις όπως το Wiim, παρά τη χαμηλή τιμή τους, έχουν "αποδείξει" ότι είναι καλές υλοποιήσεις. Τα έχει πολύς κόσμος, μπορείς να βρεις πολλές μαρτυρίες, reviews κλπ. και είναι πολύ θετικά. Δες τα reviews στο Skroutz για το Pro Plus που σου είπα, ούτε ένα αρνητικό σχόλιο.

Με αυτή την έννοια, ως streamer θα εμπιστευόμουν περισσότερο ένα Wiim, παρά ένα προϊόν που μπορεί να είχε και 10πλάσια τιμή αλλά όχι τόσο "εγγυημένη" απόδοση. Οπότε με αυτή την έννοια ναι, θεωρώ ότι δεν αξίζει να πας σε κάτι πιο ακριβό.

Ως DAC τώρα, ισχύει αυτό που είπα παραπάνω, ότι εξαρτάται από τις απαιτήσεις. Στο ASR πάντως δεν φαίνεται να έχουν παράπονο από το DAC του Pro Plus:

Υ.Γ. Α, επίσης θα βγει και το Ultra σύντομα, αν θες λίγο πιο αβανταδόρικη εμφάνιση.
 
Last edited:

Μηνύματα
66
Reaction score
25
Διάβασα την κριτική στο σάιτ που μου πρότεινες. Στο Facebook η συντριπτική πλειοψηφία απαντά υπέρ του eversolo στη σύγκριση με το Cambridge audio cxn v2. Έχει να κάνει και με τις απαιτήσεις όπως είπες. Αν και δεν έχω πικάπ μου αρέσει πολύ ο καθαρός, λεπτομερής, φυσικός ήχος (όχι ο οξύς όμως). Το ιδανικό μάλλον θα είναι να ακούσω κάποιο μηχάνημα.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
25
Επίσης, ίσως να είναι καλή λύση να πάρω το wiim pro plus και μόνο αν δεν μου αρέσει καθόλου να ψάξω για ξεχωριστό dac. Ευχαριστώ Συμο.
 


Μηνύματα
66
Reaction score
25
Καλημέρα. Έχω ένα meridian 551 ενισχυτή και focal chorus 706 ηχεία. Σαν player έχω ένα Panasonic blu ray player του 2011. Έχω πολύ καθαρό αναλυτικό ήχο αλλά σαν να του λείπει δύναμη του συστήματος. Μήπως χρειάζεται subwoofer;
 

Μηνύματα
666
Reaction score
537
Κοίτα και το ifi zen stream, το έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Βέβαια είναι μόνο streamer, θα χρειαστείς και εξωτερικό dac.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
25
Σ' ευχαριστώ. Θα το κοιτάξω. Το σκεφτόμουν κι εγώ να πάρω ξεχωριστό streamer και ξεχωριστό dac αλλά μετά μπερδεύτηκα στο ψάξιμο για dac. Κάποιο μεταχειρισμένο που παλιά ήταν απλησίαστο σε τιμή ή καινούργιο;
 



Μηνύματα
66
Reaction score
25
Όχι μόνο για streamer, που να μην έχει δηλαδή dac, γύρω στο χιλιάρικο.
 


Μηνύματα
666
Reaction score
537
Γύρω στο χιλιάρικο, νομίζω το eversolo 6 είναι μονόδρομος. Συνδυάζει και πολύ καλό streamer και dac.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
25
Δεν έχει remote όπερ σημαίνει ότι για να κάνεις μια αλλαγή κομματιού θα πρέπει να το κάνεις απ' το κινητό ή την οθόνη του σωστά; Αυτό είναι ένα μείον για μένα.
 


Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.883
Reaction score
2.310
Δεν έχει remote όπερ σημαίνει ότι για να κάνεις μια αλλαγή κομματιού θα πρέπει να το κάνεις απ' το κινητό ή την οθόνη του σωστά; Αυτό είναι ένα μείον για μένα.
To Eversolo εχει πολύ ευχρηστη εφαρμογη οπου κάνεις όλες τις αλλαγές κομματιών που θες.

Επιπλέον διατίθεται remote control στα 18 ευρω.
890+18=908 ευρώ και δωρεάν αποστολή.
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.990
Μηνύματα
2.884.719
Members
37.973
Νεότερο μέλος
YiannisHELLAS
Top