Streaming

Μηνύματα
27
Reaction score
5
Για spotify και tidal.......το Wiim pro (στα 180) και ένα dac (ανάλογα με το πόσα θέλεις να δώσεις). Ακόμα και με 300 (για το dac) θα έχεις μια χαρά ήχο και φυσικά θα συνδέσεις σε αυτό ψηφιακά και το blueray. Tα streamer που αναφερθηκαν πιο πανω,ειναι πολύ καλα,αλλά και αρκετά πιο ακριβά.
Για tidal το θέλω ναι. Σε ποιο εννοείς; Στο DAC να συνδέσω το blu ray;
 

Μηνύματα
13.690
Reaction score
6.673
Για tidal το θέλω ναι. Σε ποιο εννοείς; Στο DAC να συνδέσω το blu ray;
το wiim pro γιατί έχει μέτριο dac chip,αλλά και το bluray. Επει΄δη το dac θα έχει και usb είσοδο,δεν χάνεις τίποτα να συνδέσεις και κανένα λαπτοπ που περισσεύει.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.846
Reaction score
11.134
Υ.Γ. Εγώ συγκεκριμένα δεν έχω το Flex, τρέχω το Dirac στον υπολογιστή, γιατί υπάρχει και αυτή η επιλογή. Έχω ένα Xiaomi Mi Box S που λειτουργεί ως streamer (μέσω Chromecast κυρίως παίζω), από εκεί το σήμα πάει στον υπολογιστή, εφαρμόζεται η ισοστάθμιση και μετά πάει στο DAC (SMSL M500).

Με τί ψηφιακή σύνδεση συνδέεις το Mi Box S με τον υπολογιστή;
 

Μηνύματα
27
Reaction score
5
ΟΚ, ας τα πάρουμε με τη σειρά, πολύ συνοπτικά.

Το Dirac (Dirac Live) είναι ένα software που κάνει ισοστάθμιση. Θεωρείται αυτή τη στιγμή μάλλον το κορυφαίο σε αυτή τη δουλειά (με εξαίρεση τον Trinnov που είναι σε εντελώς άλλα κοστολόγια).

Η ισοστάθμιση τώρα (ή room correction στα αγγλικά, μπορεί να το δεις και ως DRC, δηλαδή Digital Room Correction) είναι μια διαδικασία μέσω της οποίας γίνονται μετρήσεις στον χώρο σου με μετρητικό μικρόφωνο και μετά παράγονται DSP (digital signal processing) φίλτρα. Αυτά τα φίλτρα εφαρμόζονται κατά την αναπαραγωγή της μουσικής με στόχο να διορθώσουν όσο μπορούν προβλήματα στον ήχο που προκύπτουν είτε από το σύστημά σου (π.χ. τονική ανισορροπία), είτε από τον χώρο σου.

Για να το καταλάβεις πιο εύκολα, είναι κάτι σαν το equalizer, απλά μπορεί να κάνει πολύ περισσότερα πράγματα από αυτό (π.χ. δεν διορθώνει μόνο ένταση ανά συχνότητα, αλλά μπορεί να αλλάξει και τη χρονική φάση κλπ.) και να λειτουργήσει αυτοματοποιημένα (μετράει και παράγει τα κατάλληλα φίλτρα μόνο του).

Η διαφορά που κάνει μια τέτοια διαδικασία σε ένα σύστημα, είναι πολύ πιο ακουστή (και μετρήσιμη, αν έχει σημασία) από ένα DAC λίγο καλύτερης ποιότητας, καλύτερα υλικά, καλώδια κλπ.

Όπως και το equalizer όμως, πρέπει να παρεμβληθεί στην αλυσίδα. Ιδανικά αυτό πρέπει να γίνει πριν το DAC, γιατί οι διορθώσεις γίνονται στο ψηφιακό πεδίο, άρα θες να αποφύγεις άχρηστες μετατροπές. Οπότε πας σε μια αλυσίδα streamer -> DSP -> DAC -> ηχεία.

Το miniDSP flex είναι ένα μηχανάκι που συνδυάζει το DSP/DRC (μέσω Dirac) με το DAC. Και όπως είπα το DAC του είναι βάσει μετρήσεων αρκούντως ικανοποιητικό. Άρα αν πάρεις ένα απλό streamer, μπορείς να στέλνεις την ψηφιακή του έξοδο στο flex και να έχεις την αλυσίδα που περιέγραψα παραπάνω.

Υ.Γ. Εγώ συγκεκριμένα δεν έχω το Flex, τρέχω το Dirac στον υπολογιστή, γιατί υπάρχει και αυτή η επιλογή. Έχω ένα Xiaomi Mi Box S που λειτουργεί ως streamer (μέσω Chromecast κυρίως παίζω), από εκεί το σήμα πάει στον υπολογιστή, εφαρμόζεται η ισοστάθμιση και μετά πάει στο DAC (SMSL M500).
Κατάλαβα. Το θέμα είναι ότι το mini dsp flex είναι ακριβό (πάνω από 800) και επομένως δεν μου μένουν χρήματα για καλό dac. Βέβαια είπες ότι λειτουργούν και σαν dac.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.097
Reaction score
6.967
Με τί ψηφιακή σύνδεση συνδέεις το Mi Box S με τον υπολογιστή;
Παίρνω την οπτική έξοδο από το Mi Box και με ένα τέτοιο μαραφέτι την περνάω στον υπολογιστή.

Εντελώς πειραματικά το έκανα αρχικά γιατί για κάποιον λόγο ήμουν σίγουρος ότι κάτι/κάπου θα προκαλεί κάποιο degradation στην ποιότητα. Αλλά μετά από πολλή ώρα ακρόασης με ακουστικά, δεν κατάφερα να καταλάβω διαφορά σε σχέση με την αναπαραγωγή απευθείας στον υπολογιστή. Και αφού δεν άκουγα διαφορά με προσεκτική ακρόαση στα ακουστικά σιγά μην την άκουγα στα ηχεία. Οπότε το κράτησα.

Κατάλαβα. Το θέμα είναι ότι το mini dsp flex είναι ακριβό (πάνω από 800) και επομένως δεν μου μένουν χρήματα για καλό dac. Βέβαια είπες ότι λειτουργούν και σαν dac.
Σωστά, είναι dsp και dac μαζί. Μόνο το streamer μένει μετά, που κυμαίνεται από 99€ (ifi zen stream, wiim mini) μέχρι τα 180€ για το wiim pro. Το ποιο θα επιλέξεις, είναι καθαρά θέμα δυνατοτήτων (εισόδων, εξόδων, chromecast κλπ.) που θες, όχι "ποιότητας".

Οπότε χοντρικά στο χιλιάρικο είσαι, μαζί με το Dirac License.
 

Μηνύματα
234
Reaction score
170
Θα πρότεινα να σκεφτείτε και τη λύση της αντικατάστασης του υφιστάμενου ενισχυτή με έναν ολοκληρωμένο που έχει όλο το "πακέτο" (dac, ισοστάθμιση, streaming) και πιθανά να ταιριάξει καλύτερα με τα ηχεία σας. Στα ίδια χρήματα θα πρότεινα π.χ ενδεικτικά αυτόν. Έτσι δε θα γεμίσετε συσκευές και πιθανά το αποτέλεσμα να σας ικανοποιεί πλήρως για τη χρήση που το θέλετε (υπηρεσίες streaming). Οι υπόλοιπες συσκευές πιθανά να σας παρέχουν δυνατότητες που δε χρειάζεστε ή δεν πρόκειται ποτέ να χρησιμοποιήσετε επομένως δε χρειάζεται να πληρώσετε για αυτές, τουλάχιστον τώρα.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
5
Θα πρότεινα να σκεφτείτε και τη λύση της αντικατάστασης του υφιστάμενου ενισχυτή με έναν ολοκληρωμένο που έχει όλο το "πακέτο" (dac, ισοστάθμιση, streaming) και πιθανά να ταιριάξει καλύτερα με τα ηχεία σας. Στα ίδια χρήματα θα πρότεινα π.χ ενδεικτικά αυτόν. Έτσι δε θα γεμίσετε συσκευές και πιθανά το αποτέλεσμα να σας ικανοποιεί πλήρως για τη χρήση που το θέλετε (υπηρεσίες streaming). Οι υπόλοιπες συσκευές πιθανά να σας παρέχουν δυνατότητες που δε χρειάζεστε ή δεν πρόκειται ποτέ να χρησιμοποιήσετε επομένως δε χρειάζεται να πληρώσετε για αυτές, τουλάχιστον τώρα.
Τον ήχο του meridian δεν τον αποχωρίζομαι 🙂. Γενικά τα ολοκληρωμένα συστήματα δεν τα πολύ εμπιστεύομαι. Ειδικά επειδή με ενδιαφέρει ο πολύ καλός ήχος. Το πιο πιθανό είναι να πάρω ένα φθηνό σχετικά streamer και ξεχωριστό DAC.
 


Μηνύματα
15
Reaction score
20
Τον ήχο του meridian δεν τον αποχωρίζομαι 🙂. Γενικά τα ολοκληρωμένα συστήματα δεν τα πολύ εμπιστεύομαι. Ειδικά επειδή με ενδιαφέρει ο πολύ καλός ήχος. Το πιο πιθανό είναι να πάρω ένα φθηνό σχετικά streamer και ξεχωριστό DAC.
Καλησπερα, και εγω πριν λιγο καιρο αρχισα να ασχολουμε με το streaming και οι αποριες μου / σκεψεις μου ηταν πολυ κοντα στις δικες σου. Για να μην σε ζαλιζω ξεκινησα με ενα wiim mini για να δω τι γινεται και μετα απο αλλαγες μηχανηματων που ειχα και μπροσ πισω για φθηνο dac καλο στρεαμερ η το αναποδο και πολλα αλλα κατεληξα επιτελους καπου που ειμαι πολυ ευχαριστημενος (το κακο ειναι οτι με την διαδικασια ξανακολλησα το μικροβιο που ειχα αφησει για αρκετα χρονια ). Εκεινο που εχω να σου πω ειναι οτι γενικα μεχρι ενα επιπεδο και αναλογα παντα με το υπολοιπο συστημα σου οτι πληρωνεις παιρνεις. Βεβαια υπαρχει και αυτο που λες να ψαξεις για κατι πολυ καλυτερο σε μεταχειρισμενο η προσφορα αλλα αυτο θελει διαβασμα υπομονη και ρισκο (το εκανα και αυτο). Αναλογα με το μεγεθος της ταλαιπωριας που εισαι διατεθειμενος να υποστεις μπορεις να ψαχτεις για ξεχωριστα streamer, dac ,network players ,bridges , flters και πολλα αλλα (μερος του χομπυ ειναι και αυτο το ψαξιμο)η να παρεις ενα καλο μηχανημα να το συνδεσεις και να αρχισεις να απολαμβανεις την αγαπημενη σου μουσικη.
Η πρωτη περιπτωση θελει παρα πολυ κουβεντα και οι προτασεις παρα πολλες.
Στην δευτερη αν προσωπικα ειχα αποφασισει να ακολουθησω αυτο τον δρομο θα κατεληγα σε ενα απο τα bluenode, eversolo A6 η το καινουριο cambridge αναλογα το budget . Βασικο να τα ακουσεις με εξοπλισμο κοντα στον δικο σου . Εγω ειχα την ευκαιρια και θα κατεληγα στο Α6 λογω τιμης αποδοσης και βασικο της εφαρμογης του. Για χαμηλοτερο budget θα περιμενα λιγο να ερθει το καινουργιο wiim ultra.
Οτι χρειαστεις στην διαθεση σου
 

Μηνύματα
27
Reaction score
5
Καλησπερα, και εγω πριν λιγο καιρο αρχισα να ασχολουμε με το streaming και οι αποριες μου / σκεψεις μου ηταν πολυ κοντα στις δικες σου. Για να μην σε ζαλιζω ξεκινησα με ενα wiim mini για να δω τι γινεται και μετα απο αλλαγες μηχανηματων που ειχα και μπροσ πισω για φθηνο dac καλο στρεαμερ η το αναποδο και πολλα αλλα κατεληξα επιτελους καπου που ειμαι πολυ ευχαριστημενος (το κακο ειναι οτι με την διαδικασια ξανακολλησα το μικροβιο που ειχα αφησει για αρκετα χρονια ). Εκεινο που εχω να σου πω ειναι οτι γενικα μεχρι ενα επιπεδο και αναλογα παντα με το υπολοιπο συστημα σου οτι πληρωνεις παιρνεις. Βεβαια υπαρχει και αυτο που λες να ψαξεις για κατι πολυ καλυτερο σε μεταχειρισμενο η προσφορα αλλα αυτο θελει διαβασμα υπομονη και ρισκο (το εκανα και αυτο). Αναλογα με το μεγεθος της ταλαιπωριας που εισαι διατεθειμενος να υποστεις μπορεις να ψαχτεις για ξεχωριστα streamer, dac ,network players ,bridges , flters και πολλα αλλα (μερος του χομπυ ειναι και αυτο το ψαξιμο)η να παρεις ενα καλο μηχανημα να το συνδεσεις και να αρχισεις να απολαμβανεις την αγαπημενη σου μουσικη.
Η πρωτη περιπτωση θελει παρα πολυ κουβεντα και οι προτασεις παρα πολλες.
Στην δευτερη αν προσωπικα ειχα αποφασισει να ακολουθησω αυτο τον δρομο θα κατεληγα σε ενα απο τα bluenode, eversolo A6 η το καινουριο cambridge αναλογα το budget . Βασικο να τα ακουσεις με εξοπλισμο κοντα στον δικο σου . Εγω ειχα την ευκαιρια και θα κατεληγα στο Α6 λογω τιμης αποδοσης και βασικο της εφαρμογης του. Για χαμηλοτερο budget θα περιμενα λιγο να ερθει το καινουργιο wiim ultra.
Οτι χρειαστεις στην διαθεση σου
Σ' ευχαριστώ. Πήρα το wiim pro plus. Πολύ καλό streamer. Ο ήχος του wiim δεν είναι κακός, ειδικά αν παίξεις με το equaliser που έχει, αλλά και έτσι όπως είναι. Ακούω και πολλά cd από ένα blu-ray player αλλά δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον ήχο, γιατί αν και είναι αναλυτικός, καθαρός,σαν να μου φαίνεται ότι ξυρίζει (και κουράζει). Αν πάρω ξεχωριστό dac (ακόμη ψάχνω) θα μπορώ να συνδέσω και το streamer και το blu-ray σε αυτό σωστά;
 

Μηνύματα
15
Reaction score
20
Σ' ευχαριστώ. Πήρα το wiim pro plus. Πολύ καλό streamer. Ο ήχος του wiim δεν είναι κακός, ειδικά αν παίξεις με το equaliser που έχει, αλλά και έτσι όπως είναι. Ακούω και πολλά cd από ένα blu-ray player αλλά δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον ήχο, γιατί αν και είναι αναλυτικός, καθαρός,σαν να μου φαίνεται ότι ξυρίζει (και κουράζει). Αν πάρω ξεχωριστό dac (ακόμη ψάχνω) θα μπορώ να συνδέσω και το streamer και το blu-ray σε αυτό σωστά;
Μπορει αρκει το dac που θα παρεις να εχει τις αναλογες εισοδους.
Δοκιμασε να συνδεσεις το blue ray στο wiim, να κανεις rip το cd σε ενα δισκοκαι να παιξεις το ιδιο κομματι σε hires απο το tidal που ειπες να δεις τι διαφορα εχεις . To player εχει εισοδο ψηφιακη? Θα βγαλεις χρησιμα συμπερασματα αν φταιει το player σαν dac η σαν transport. Τελος να κοιτας το συστημα σαν συνολο οχι κομματια. Μπορει για αυτο το ξυριζει να φταει κατι αλλο στην αλυσιδα. Απο καλωδιο μεχρι ηχεια
 

Μηνύματα
27
Reaction score
5
Μπορει αρκει το dac που θα παρεις να εχει τις αναλογες εισοδους.
Δοκιμασε να συνδεσεις το blue ray στο wiim, να κανεις rip το cd σε ενα δισκοκαι να παιξεις το ιδιο κομματι σε hires απο το tidal που ειπες να δεις τι διαφορα εχεις . To player εχει εισοδο ψηφιακη? Θα βγαλεις χρησιμα συμπερασματα αν φταιει το player σαν dac η σαν transport. Τελος να κοιτας το συστημα σαν συνολο οχι κομματια. Μπορει για αυτο το ξυριζει να φταει κατι αλλο στην αλυσιδα. Απο καλωδιο μεχρι ηχεια
Ναι, έχεις δίκιο, μπορεί να φταίνε ένα σωρό πράγματα. Το player έχει μόνο έξοδο ψηφιακή (οπτική). Απ' αυτή μπορώ να το συνδέσω με το wiim; Απ' το tidal ακούγεται πιο ξεκούραστα. Ίσως να ακούω μουσική πιο δυνατά απ' όσο σηκώνει ο χώρος. Τα έχω πάρει πολύ πρόσφατα ενισχυτή και ηχεία και τα έχω αλλάξει και θέση οπότε ακόμα προσαρμοζομαι.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
20
Ναι, έχεις δίκιο, μπορεί να φταίνε ένα σωρό πράγματα. Το player έχει μόνο έξοδο ψηφιακή (οπτική). Απ' αυτή μπορώ να το συνδέσω με το wiim; Απ' το tidal ακούγεται πιο ξεκούραστα. Ίσως να ακούω μουσική πιο δυνατά απ' όσο σηκώνει ο χώρος. Τα έχω πάρει πολύ πρόσφατα ενισχυτή και ηχεία και τα έχω αλλάξει και θέση οπότε ακόμα προσαρμοζομαι.
Συνδεσε το player με την οπτικη στο wiim και συγκρινε. Κανε και μια αλλαγη στα καλωδια των δυο που πανε στηον ενισχυτη αν και κατα πασα πιθανοτητα το dac του wiim θα παιζει ποιο καλα απο του panasonic
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.868
Μηνύματα
2.879.493
Members
37.959
Νεότερο μέλος
Sandofer
Top