Tidal


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Χρεωκόπησε η MQA.
Θέλω να δω σε τι τιμη θα κυμανθεί η tidal όταν ο ανταγωνισμός προσφέρει ίδια ποιότητα σε πιο χαμηλή τιμη .. για hi-fi subscription μιλάω πάντα
Λογικά με τα dac μας δε θα έχουμε θέμα έτσι … απλά δε θα παίζει το mqa ..
Tο hi res flac θα είναι οκ ; Πχ σε ifi zen
 


kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.855
Reaction score
8.254
Θέλω να δω σε τι τιμη θα κυμανθεί η tidal όταν ο ανταγωνισμός προσφέρει ίδια ποιότητα σε πιο χαμηλή τιμη .. για hi-fi subscription μιλάω πάντα
Αυτό που λες γίνεται ήδη με το apple music και δεν ρίξαν την τιμή τους. Έχουν το δικό τους κοινό και δεν νομίζω ότι συμφέρει να ρίξουν την τιμή.
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Οποτε πάει το ifi dac που ευχαριστιόμουνα τόσο καιρό με το μπλε φωτακι που άναβε και συγχρόνιζε σε mqa ; Πάει η δυνατότητα mqa decoder .. ; Πάνε όλα λοιπόν ; Όλα στο βρόντο ;
Πικάπ μόνο για σταθερές.
Τα ψηφιακά όλο θα ψάχνονται και θα αλλάζουν😀😀
 

Μηνύματα
13.673
Reaction score
6.648
Οποτε πάει το ifi dac που ευχαριστιόμουνα τόσο καιρό με το μπλε φωτακι που άναβε και συγχρόνιζε σε mqa ; Πάει η δυνατότητα mqa decoder .. ; Πάνε όλα λοιπόν ; Όλα στο βρόντο ;
Στο group της ifi στο facebook γίνεται της κακομοίρας. Πολλοί ρωτούν (προφανώς άσχετοι) αν θα έχουν πρόβλημα τα dac τους...... Πάντως είναι γεγονός, ότι κάποιες νεότερες εκδόσεις συσκευών της, βγήκαν για να έχουν την δυνατότητα full mqa decoding (με την επιβάρυσνη λόγω δικαιωμάτων) και αυτό πλέον είναι περιττό. Ποιος για παράδειγμα θα πάρει ένα ifi zen dac V2, όταν πλέον το full mqa decoding που κάνει, είναι άχρηστο? Θα βγάλουν σύντομα συσκευές χωρίς αυτό, αλλά τι θα γίνει με όσες είναι ήδη στην αγορά? Φυσικά το ίδιο ισχύει και για άλλους κατασκευαστές, αν και οι Κινέζοι, μάλλον είχαν μυριστεί την δουλειά και εδώ και ένα χρόνο περίπου, σε πολλά dac, έβγαζαν και non-mqa έκδοση (πιο οικονομική προφανώς).
 

TGD

Μηνύματα
7.328
Reaction score
7.328
Και γιατί να σταματήσουν να στριμαρουν mqa οι υπηρεσίες; Όποιος έχει το χρησιμοποιεί, οποίος δεν έχει πάλι το ίδιο αρχείο θα παίζει.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Αυτό που λες γίνεται ήδη με το apple music και δεν ρίξαν την τιμή τους. Έχουν το δικό τους κοινό και δεν νομίζω ότι συμφέρει να ρίξουν την τιμή.
Γιατί αμα είναι το ένα hi res από Apple και το άλλο hi res από tidal , εσυ λες να κρατήσει η tidal 14€ το πακέτο ;
 

Μηνύματα
16
Reaction score
15
Χαιρετώ την παρέα!

Επειδη τωρα ειδα οτι το Tidal και σκεφτομουν να κάνω εγγραφη αλλα εχω μπερδευτει λιγο μετα mpq και flac hi-res.

Kaθώς το dac που εχω ειναι το Arcam rDac, ξερετε εάν θα έχω πρόβλημα στην ακρόαση με τα ακουστικά; Χρειάζεται άλλο dac;

Eαν ναι τοτε να ξερω να μην κάνω εγγραφη.

Ευχαριστω πολυ!
 

Μηνύματα
13.673
Reaction score
6.648
To dac σου μπορεί να αναπαράγει αρχεία μέχρι 24/96 από την usb ,οπότε δεν θα έχεις κάποιο θέμα.Μqa όχι βέβαια,αλλά έτσι και αλλιώς αυτό δεν έχει νόημα πλέον. Για να ακούσεις με ακουστικά θα χρειαστείς και ενισχυτή ακουστικών (το dac σου δεν έχει έξοδο ακουστικών),αν μιλάμε για αυτό .

 

Μηνύματα
16
Reaction score
15
Καλησπέρα Tanto! Γιατι δεν εχει νοήμα πλέον; Θα αλλαξει η διαδικασία με τα hi res αρχεία;

Το Dac δεν εχει εξοδο ακουστικών το εχω συνδεδεμένο με το amplifier το οποίο έχω συνδέσει με τα ακουστικά μου.
 

Μηνύματα
13.673
Reaction score
6.648
Καλησπέρα Tanto! Γιατι δεν εχει νοήμα πλέον; Θα αλλαξει η διαδικασία με τα hi res αρχεία;

Το Dac δεν εχει εξοδο ακουστικών το εχω συνδεδεμένο με το amplifier το οποίο έχω συνδέσει με τα ακουστικά μου.
Διάβασε πιο πάνω στο νήμα......για τα hi-res θα μπορείς να ακούς μέχρι 24/96 (γιατί μέχρι εκεί μπορεί το dac σου).Τα πιο πάνω, θα τα ακούς πάλι με την ίδια ανάλυση.
 





hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.929
Καλησπέρα σε όλους. Τώρα που φεύγει απο το MQA και πάει σε απλό Flac 24/192 το tidal σε όλα αυτά τα dac με support MQA το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό πάει άπατο; Οπότε δεν είναι selling point πια. Σωστά;
 


Μηνύματα
13.673
Reaction score
6.648
Καλησπέρα σε όλους. Τώρα που φεύγει απο το MQA και πάει σε απλό Flac 24/192 το tidal σε όλα αυτά τα dac με support MQA το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό πάει άπατο; Οπότε δεν είναι selling point πια. Σωστά;
Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι οι 2-3γνωστές Κινεζοεταιρείες, είχαν αρχίσει εδώ και ένα χρόνο, να βγάζουν και non-mqa εκδόσεις των πετυχημένων μοντέλων τους,της μεσαίας κατηγορίας κυρίως.Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα και μείωση της τιμής και όπως και να το κάνουμε αλλο 500 ευρώ, άλλο 400-420 για το ίδιο μηχάνημα ,απλά χωρίς την δυνατότητα mqa.
 

Μηνύματα
582
Reaction score
63
εχω ενα θεμα με το Tidal
και στα 2 dac που εχω και παιζω μουσικη μεσω κινητου , εχοντας την hi fi version της εφαρμογης ,
οταν η ποιοτητα ειναι υψηλη πανω απο 44.1 δηλαδη , ο ηχος που βγαινει ειναι σα να υπαρχουν μονο μεσουψηλες
τα χαμηλα πουθενα
και ενω επρεπε η καλυτερη ποιοτητα να παιζει καλυτερα
το αποτελεσμα ειναι το απλο 44.1 να τα παιζει καλυτερα ολο τα ευρος των συχνοτητων
(σαν dac εχω το aqvox mk2 και το Chord Qutest)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.740
Μηνύματα
2.874.572
Members
37.942
Νεότερο μέλος
koniklos
Top