To Home Cinema του KOSTAS999

Μηνύματα
7.229
Reaction score
1.218
Όλοι τελικά περάσαμε από το 717 !! Τι μας έκανε hitech. Τρομερό μηχάνημα όμως
Και στο πατρικό, πρώτα κάποιο μικρότερο Pioneer και μετά το 717. Κάπου σκονίζονται αμφότερα στην αποθήκη.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
950
Reaction score
978
Και πλήρωνες να σου βάλουν θύρα sdi με το crystalio υποθέτω ε
Αν θυμάμαι καλά το 717 δεν το έφτιαχναν ! Ηταν πολύπλοκο, προτιμούσαν πιο εύκολα μηχανήματα, κάποιο pioneer σειρά 6 και αργότερα 737 πρέπει να είχα. Δε θυμάμαι γιατί έφυγαν όλα μαζί σε φίλο όταν πήγα σε Dila
 
Last edited:

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
950
Reaction score
978
Και στο πατρικό, πρώτα κάποιο μικρότερο Pioneer και μετά το 717. Κάπου σκονίζονται αμφότερα στην αποθήκη.
Pioneer 717 σε ενα μπαούλο sony 36 ίντσες, η πρώτη τηλ με τελείως ευθεία οθόνη. Ασήκωτη. Δε θυμαμαι πια ήταν!! Το 717 με μια αλλαγή ιμάντα, παιζει ακομη μια χαρα!
 

Μηνύματα
7.229
Reaction score
1.218
Pioneer 717 σε ενα μπαούλο sony 36 ίντσες, η πρώτη τηλ με τελείως ευθεία οθόνη. Ασήκωτη. Δε θυμαμαι πια ήταν!! Το 717 με μια αλλαγή ιμάντα, παιζει ακομη μια χαρα!
Αυτό με τις Sony δεν το έχω καταλάβει, οι CRT γενικά ήταν ασήκωτες, αλλά στις ίδιες ίντσες οι Sony ζυγίζουν έως και σχεδόν τα διπλά από τις άλλες. Η δική μας 32άρα (PW32FQ75 ή κάτι τέτοιο;) πρέπει να ζύγιζε κάπου στα 80 κιλά. Θυμάμαι με τον πατέρα μου είχαμε ζοριστεί πολύ να τη σηκώσουμε και να τη βάλουμε στη βάση της. Αργότερα για μετακινήσεις εντός του σπιτιού τη βάζαμε πάνω σε χαλάκι και σέρναμε το χαλάκι (όπως οι πρωτόγονοι τη λεία πάνω σε κλαδιά).
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.799
Αυτό με τις Sony δεν το έχω καταλάβει, οι CRT γενικά ήταν ασήκωτες, αλλά στις ίδιες ίντσες οι Sony ζυγίζουν έως και σχεδόν τα διπλά από τις άλλες.
Οι οθόνες των Sony ήταν τμήμα κυλίνδρου και φλατ στο τέλος αντί για τμήμα (ας πούμε) κύκλου των υπολοίπων και χρειάζονταν πολύ περισσότερο γυαλί για την δομική τους αντοχή.


Edited for @melina
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.959
Reaction score
41.257
Οι οθόνες των Sony ήταν τμήμα κυλίνδρου και φλατ στο τέλος αντί για τμήμα (ας πούμε) κύκλου των υπολοίπων και χρειάζονταν πολύ περισσότερο γυαλί για την δομική τους αντοχή.
δεν κατάλαβα γρι με τη γεωμετρία σου, ο 999 πιο κατανοητά τα γράφει
 

Μηνύματα
7.229
Reaction score
1.218
Οι οθόνες των Sony ήταν τμήμα κυλίνδρου και φλατ στο τέλος αντί για τμήμα (ας πούμε) κύκλου των υπολοίπων και χρειάζονταν πολύ περισσότερο γυαλί για την δομική τους αντοχή.


Edited for @melina
Ακούγεται λογικό.

Αλλά οκ, στις απλές Trinitron που ήταν τμήμα κυλίνδου αντί τμήμα σφαίρας να το καταλάβω.

Οι Wega που ήταν επίπεδης επιφάνειας, και το ίδιο ήταν και οι αντίστοιχες των άλλων εταιρειών την ίδια εποχή, γιατί τέτοια διαφορά στο βάρος;

Ανέβασα πέρυσι μία 29άρα Trinitron μέσων της δεκαετίας του 90 στον τρίτο με τα πόδια - με φίλο εννοείται, όχι μόνος μου. Μιλάμε ψοφήσαμε!!! Πρέπει να ζύγιζε καμιά 50 κιλά η άτιμη.

Προσεύχομαι μην πάθει τίποτα και χαλάσει - θα φύγει από το σπίτι αν ποτέ κατεδαφιστεί.

Εντωμεταξύ την ίδια τηλεόραση θυμάμαι 10-15 χρόνια πριν να μπορώ να τη μεταφέρω από δωμάτιο σε δωμάτιο μόνος μου.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.153
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top