TO ORIGINAL TO SL-1200 (OXI MK II) TECHNICS


Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Kαι το .... κερασάκι: το ... original παίζει από το 1976 έως σήμερα, χωρίς ποτέ να έχει χρειαστεί service, εκτός εαν θεωρήσουμε σαν τέτοιο τις ... δύο σταγόνες λάδι που θέλει κάθε ... δέκα χρόνια, από το ειδικό που δίνει ο κατασκευαστής, και λίγο WD-40 που χρειάστηκαν τα ποντεσιόμετρα ρύθμισης στροφών!

:107:
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Μην ακους κανενα.....μπραβο και παλι μπραβο.

Εκεινη την εποχη μου γυαλιζε και μενα τρελλα αλλα τελικα πηρα ενα Thorens 145 MKII με ADC κεφαλη. Τι να πρωτο γραψω....οτι κουναγε σα παλιαδελφη και πηδαγε η βελονα για πλακα....οτι ειχε βομβο και ηθελε 2-3 θωρακισεις.
Ειπαμε αλλα οχι κι ετσι....και εκεινα τα χρονια δεν ηταν σαν σημερα που μπορεις να βρεις τη λυση. Τοτε παλευαμε με αλουμινοχαρτα.

Τελικα το εδωσα στον αδελφο μου, που ζει ακομα αλλα δεν το παιζει και το 1991 πηρα το 1210 ΜΚΙΙ ( το μαυρο ) με κεφαλη Audio Technica , μοντελλο δε θυμαμαι , την εφερα απο τη Γαλλια.

Σκυλι και μαλιστα μαυρο.....:116:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Μην ακους κανενα.....μπραβο και παλι μπραβο.

Τελικα το εδωσα στον αδελφο μου, που ζει ακομα αλλα δεν το παιζει και το 1991 πηρα το 1210 ΜΚΙΙ ( το μαυρο )
Nά 'σαι καλά φίλε OPPOHELLAS, και να χαίρεσαι το 1210 σου για πάρα πολλά χρόνια. Τα μηχανήματα αυτά της TECHNICS, (εννοώ από 1200, 1210 έως 1200 MK 6 νομίζω που έχει φτάσει τώρα), λατρεύονται διεθνώς!

:107:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Nα πως είναι και μια κεφαλή STANTON 881 S με το χαρακτηριστικό και αμφιλεγόμενο βουρτσάκι που το κατάργησα αμέσως.




:107:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.120
Reaction score
20.630
Απάντηση: TO ORIGINAL TO SL-1200 (OXI MK II) TECHNICS

Κακώς το έβγαλες. Να το ξαναβάλεις αμέσως, μειώνει το jitter!
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Re: Απάντηση: TO ORIGINAL TO SL-1200 (OXI MK II) TECHNICS

Κακώς το έβγαλες. Να το ξαναβάλεις αμέσως, μειώνει το jitter!
Mέσα σε αυτό το χάος τουλάχιστον για ένα μπορώ να είμαι σίγουρος: με το original, (εντάξει και με όλα τα ... βινυλιοφόρα), JITTER = O !!! Δόξα τω κυρίω. (Μη μου πει κανείς για το WOW & FLUTTER. Μοιάζει αλλά δεν είναι!).

:116:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.213
Όλα καλά με το βραχίονα... αλλά ρύθμιση της γωνίας ανάγνωσης δεν μπορείς να κάνεις! Νομίζω ούτε VTA διαθέτει.

Προτείνεται σε συνδυασμό με ορισμένες κεφαλές και μόνο?
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Όλα καλά με το βραχίονα... αλλά ρύθμιση της γωνίας ανάγνωσης δεν μπορείς να κάνεις! Νομίζω ούτε VTA διαθέτει.

Προτείνεται σε συνδυασμό με ορισμένες κεφαλές και μόνο?
Διαθέτει όλες τις ρυθμίσεις! Και απ' όσο ξέρω VTA και γωνία ανάγνωσης είναι το ίδιο! Νομίζω;


:107:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.429
Reaction score
125.716
Απάντηση: TO ORIGINAL TO SL-1200 (OXI MK II) TECHNICS

και τζίτερ έχει και τσίτερ.

άντε που τα μάθατε όλα...
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: TO ORIGINAL TO SL-1200 (OXI MK II) TECHNICS

αλλο VTA αλλο HTA (καθετη και οριζοντια γωνία ανάγνωσης)
Vertical Tracking Angle και Horizontal Tracking Angle
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Αν και ως συντονιστής και βινυλιάκιας φίλε PeterMeni, είσαι γνώστης, ιδού:



:107:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Re: Απάντηση: TO ORIGINAL TO SL-1200 (OXI MK II) TECHNICS

αλλο VTA αλλο HTA (καθετη και οριζοντια γωνία ανάγνωσης)
Vertical Tracking Angle και Horizontal Tracking Angle
O.k., MEA CULPA. Πάντως έχει απ΄όλα!

:107:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Ίσως αυτό είναι το HTA, και με λίγο, (άντε να ξεμπλέξω τώρα), παίξιμο της κεφαλής μέσα στις τρύπες .... ρυθμίζεται! (Το HTA εννοώ!).



:107:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Re: Απάντηση: TO ORIGINAL TO SL-1200 (OXI MK II) TECHNICS

και τζίτερ έχει και τσίτερ.

άντε που τα μάθατε όλα...
Ε! ψιτ! κύριος, εμείς τα ξέρουμε από το.... 1976...

:142::142::142:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.213
Πολύ πρωτότυπος τρόπος ρύθμισης της οριζόντιας γωνίας.

Στην ουσία μεταβάλει την απόσταση του κέντρου του πλατό με το σημείο περιστροφής του βραχίονα, Pivot to Spindle εις την βαρβαρικήν, προκειμένου να πετύχει τη ρύθμιση. :126:

Το σύνηθες είναι να μεταβάλουμε την απόσταση της ακίδας της κεφαλής με το σημείο περιστροφής του βραχίονα, Pivot to stylus όπως συνήθως λέγεται.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Πολύ πρωτότυπος τρόπος ρύθμισης της οριζόντιας γωνίας.

Στην ουσία μεταβάλει την απόσταση του κέντρου του πλατό με το σημείο περιστροφής του βραχίονα, Pivot to Spindle εις την βαρβαρικήν, προκειμένου να πετύχει τη ρύθμιση. :126:

Το σύνηθες είναι να μεταβάλουμε την απόσταση της ακίδας της κεφαλής με το σημείο περιστροφής του βραχίονα, Pivot to stylus όπως συνήθως λέγεται.
Tέλειος!

:107:
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: TO ORIGINAL TO SL-1200 (OXI MK II) TECHNICS

To "νέο" μου υψηλής ανάλυσης ήχου απόκτημα: TECHNICS SL-1200 ORIGINAL (OXI TO DJΕΙΚΟ ΤΟ ΜΚ ΙΙ). Αγοράστηκε από εμένα το 1976, "χάθηκε" το 2000, και μου ξαναήρθε τώρα! Με INFINITY BLACK WIDOW & STANTON 881 S. Όσοι ασχολούνται με το σπορ, ξέρουν πως τον τίτλο "ORIGINAL" δεν τον έδωσα εγώ αλλά η "πιάτσα".



:116:
ΤΕΛΕΙΟ!!! :444: :622:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.213
Αγαπητέ Caravelle ο βραχίονας σου δείχνει να είναι πολύ αξιόλογος.
Αν τα bearings (ρουλεμάν) του και η καλωδίωση-επαφές του είναι σε καλή κατάσταση θα αποδίδει πολύ καλά.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Κάτι ακόμα για το τόσο χαρακτηριστικό καπάκι με τον ... τρούλο. Είναι το μοναδικό pickup στον κόσμο, από την ... αρχή της δημιουργίας, (των pickup's), που διαθέτει ... τρούλο στο καπάκι του, ο οποίος διατηρείται μέχρι σήμερα στο ΜΚ VI !!!



Σε τι χρησιμεύει; Σε περίπτωση τοποθέτησης aftermarket βραχίονα, εάν αυτός ξεπερνάει το ύψος του καπακιού ....βολεύεται στον ...τρούλο! (Είναι τρελοί αυτοί της ... Τεχνικής!!! (Τechnics))


:107:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.869.692
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top