Tube phono stage

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Απάντηση: Tube phono stage

Εχω ενα κυκλωμα της RCA με μια διπλοτριοδο (12ΑΧ7), με ενεργο το μερος των χαμηλων και παθητικο των υψηλων. Προσφερει μετωπα και οδηγηση αλλα ειναι μπροστιαρικο και υπολειπεται σε βαθος και ανεση, λεπτοφυη και αβιαστη περιγραφη οπως και τρισδιαστατη απεικονιση απο το κλασσικο παθητικο με τις 3 λυχνιες. Ενα θεμα με ολα τα λυχνιακα του εμποριου ειναι οι παρασιτικες χωρητικοτητες λογω πλακετας (απαραιτητη για μαζικη αυτοματοποιημενη παραγωγη και χαμηλο κοστος).
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Απάντηση: Tube phono stage

Εχω ενα κυκλωμα της RCA με μια διπλοτριοδο (12ΑΧ7), με ενεργο το μερος των χαμηλων και παθητικο των υψηλων. Προσφερει μετωπα και οδηγηση αλλα ειναι μπροστιαρικο και υπολειπεται σε βαθος και ανεση, λεπτοφυη και αβιαστη περιγραφη οπως και τρισδιαστατη απεικονιση απο το κλασσικο παθητικο με τις 3 λυχνιες. Ενα θεμα με ολα τα λυχνιακα του εμποριου ειναι οι παρασιτικες χωρητικοτητες λογω πλακετας (απαραιτητη για μαζικη αυτοματοποιημενη παραγωγη και χαμηλο κοστος).
Η κακη εντυπωση απο το συγκεκριμενο - και ενδεχομενως πολλα αλλα - δεν σημαινει οτι ΟΛΑ τα λυχνιακα ειναι ετσι.

Η σχεδιαση της πλακετας και τοπολογιας των εξαρτηματων ειναι ενα σημαντικο μερος της ολης σχεδιασης και δεν αφηνεται στην τυχη, η , οπως βολευει διοτι θελουμε να φαινεται "ομορφη και συμμετρικη" ......... :126:
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Απάντηση: Tube phono stage

Δεν υπαρχει κακη εντυπωση παρα μονο για τις προχειροτητες που πωλουνται σωριδον λογω φιρμας.
Το συγκεκριμενο ειναι καλυτερο απο ολα του εμποριου μεχρι 10200 € ομως δεν μπορει να συναγωνιστει το αλλο που προανεφερα με τις octal λυχνιες και το λυχνιακο pre-pre.
Απλα ... ο εχθρος του καλου, ειναι το καλυτερο.
Απο εκει και πανω υπαρχει και αναβαθμιση με τροφοδοτικα μπαταριας ακομη και για την υψηλη ταση, οπως και υλοποιηση αποκλειστικα με Direct Heating λυχνιες οι οποιες εαν διαλλεχτουν σωστα, τα R,C χαρακτηριστικα τους, μπορουν να καταργησουν τα ενδιαμεσα παθητικα δυκτιωματα !!!
Ομως κανεις δεν νοιαζεται να ψαξει περα απο το standard της μετριοτητας που μας σερβιρoυν.

Μπορεις να μου αναφερεις για ποιο λογο υπαρχει η πλακετα ?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Απάντηση: Tube phono stage

Το συγκεκριμενο ειναι καλυτερο απο ολα του εμποριου μεχρι 10200 €
Συγνωμη που ρωτω αλλα βασει ποιων κριτηριων ?
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Απάντηση: Tube phono stage

Τα κριτηρια που εχουμε ολοι οταν κανουμε συγκριτικες ακροασεις στο χωρο μας, μεταξυ 2 phonostage.
 

Attachments


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Απάντηση: Tube phono stage

Τα οποια ειναι;

Και οταν λες μεταξυ δυο,εννοεις οντως δυο μονο;
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Απάντηση: Tube phono stage

H αληθοφανης ψευδαισθηση του μουσικου εργου.
Κοιτα ... μπορω να σου δανεισω και τα δυο phonostage για λιγο διαστημα ...
αλλα ομως πουλαω μονο το ακριβο με τις octal και το pre-pre.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Απάντηση: Tube phono stage

Δεν ενδιαφερομαι να αγορασω phono preamp,απλα ρωτησα να δω ποια ειναι τα κριτηρια που σε εκαναν νε θεωρησεις οτι ειναι το καλυτερο μεχρι 10200 ευρω και δεχομαι την υποκειμενικη σου αποψη ασυζητητι.

Υπαρχουν υποκειμενικες αποψεις και αλλου, βασει των οποιων αγορασαν (σε τουλαχιστον δυο περιπτωσεις φετος) το NVO SPA-II , ενω ειχαν phono preamps των $30,000.

Αυτο δεν μου δινει το "δικαιωμα" να ισχυριζομαι οτι ειναι το καλυτερο phono preamp που υπαρχει μεχρι $30,000 παρα μονο για τους δυο που το αγορασαν και αντικατεστησαν τα των $30,000, OK και μενα που το εχω :123:
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Απάντηση: Tube phono stage

Eγω θα ηθελα πολυ να ακουσω τις εντυπωσεις σου απο τα δικα μου, μια και οι -ομαδικες!- ακροασεις δεν εγιναν μονο στο δικο μου σπιτι, και τα υπολοιπα phonostage των συγκριτικων, δανειζονταν για 3 ημερες απο τους αντιπροσωπους οι οποιοι τα εστηναν οι ιδιοι στον εκαστοτε χωρο.
Αλλα μολις τωρα καταλαβα οτι δεν εχω το δικαιωμα να τα δωσω σε κατασκευαστη για ευνοητους λογους (βλεπεις δεν τα φτιαχνω εγω).
Καλως ορισες λοιπον στο AVsite και ευχομαι να σου πανε ολα καλα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Απάντηση: Tube phono stage

Καλως σας βρηκα.
Ισως το ακουσω κοντα σου καποια στιγμη.
Και ευχαριστω πολυ για τις ευχες.
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.981
Reaction score
20.501
Απάντηση: Tube phono stage

Είχα την ευκαιρία να ακούσω ένα SPA One στο σύστημά μου πριν κάποιο καιρό. Δυστυχώς, ήταν για ελάχιστο χρονικό διάστημα (περίπου 1 ώρα, στη διάρκεια της οποίας ο lefdig ήταν στο τηλέφωνο με τον PURETONE για αρκετά λεπτά, οπότε μουσική γιοκ!:smile:)

Χωρίς να μπορώ να εκφέρω εμπεριστατωμένη γνώμη (λόγω απειρίας και έλλειψης στοιχειωδών σχετικών γνώσεων), ο ήχος του είχε εμφανείς διαφορές με αυτόν του M1VNiL που έχω στο σύστημά μου. Στην ερώτηση "ποιο από τα δύο θα επέλεγες, εάν είχες τη δυνατότητα;" δεν μπορώ να απαντήσω με βάση την ακρόαση. Πιθανόν να κράταγα το M1VNiL μόνο και μόνο γιατί τα λαμπάτα phono stages δεν ταιριάζουν με τη μουσική που ακούω ως επί το πλείστον - χωρίς αυτο να σημαίνει κάτι αρνητικό για το SPA One.

Εν πάση περιπτώσει, νομίζω ότι αξίζουν συγχαρητήρια στον PURETONE και στον συνεργάτη του για τις προσπάθειές τους και κυρίως για το γεγονός ότι διατηρούν τις τιμές πώλησης των προϊόντων τους σε πολύ ικανοποιητικά και προσιτά επίπεδα, σεβόμενοι και με το παραπάνω τις σύγχρονες οικονομικές συνθήκες. Θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια τον PURETONE που μου έδωσε την ευκαιρία να ακούσω το phono stage και ελπίζω κάποια στιγμή να μου δοθεί η ευκαρία για εκτενέστερες ακροάσεις!

Καλή συνέχεια και εύχομαι κάθε επιτυχία!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Απάντηση: Tube phono stage

Θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια τον PURETONE που μου έδωσε την ευκαιρία να ακούσω το phono stage και ελπίζω κάποια στιγμή να μου δοθεί η ευκαρία για εκτενέστερες ακροάσεις!

Καλή συνέχεια και εύχομαι κάθε επιτυχία!
Και γω σ'ευχαριστω για την φιλοξενια.

Ενα τηλεφωνημα και μια καλη ακροαση κανονιζεται.
Υπαρχουν καποιες αλλαγες στο τελικο μοντελο απο αυτο που ακουσες και η γνωμη σου μας ενδιαφερει φυσικα :drinks:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Tube phono stage

Θέλω να το ακούσω....... :redface:
Εχω ακούσει και εγώ πολύ καλά λόγια για το stage σας από τον Λευτέρη
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Tube phono stage

Επίσης τα παιδιά έχουν και την κεφαλή PURETONE MM1 SAS (ex JICO) για όσους δεν το γνωρίζουν
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: Tube phono stage

Μπράβο και εις ανώτερα και καλές πωλήσεις, εάν Παναγιώτη κατέβεις προς Αθήνας ενημέρωσε μας, εάν και είναι “ακριβό” για την τσέπη μου... θα με ενδιέφερε πολύ να το ακούσω!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Απάντηση: Tube phono stage

Μπράβο και εις ανώτερα και καλές πωλήσεις, εάν Παναγιώτη κατέβεις προς Αθήνας ενημέρωσε μας, εάν και είναι “ακριβό” για την τσέπη μου... θα με ενδιέφερε πολύ να το ακούσω!
Ελπιζω συντομα να υπαρχει η δυνατοτητα ακροασης του.
Θα ενημερωσω εγκαιρα
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.257
Reaction score
8.154
Re: Απάντηση: Tube phono stage

Επίσης τα παιδιά έχουν και την κεφαλή PURETONE MM1 SAS (ex JICO) για όσους δεν το γνωρίζουν
Εχουμε παραπάνω πληροφορίες για την κεφαλή;
¨ταιριάζει ¨ στον jelco 750lb;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.869.209
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top