VLC 3.0

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Μετά από τρία χρόνια ανάπτυξης, το VLC 3.0 με την κωδική ονομασία «Vetinari» κυκλοφορεί σε όλες τις πλατφόρμες.


VLC 3.0 brings the following to the media player:

  • Supports hardware decoding on all platforms, for HD and UHD of H.264 & H.265 codecs, allowing 4K and 8K decoding with little CPU consumption.
  • Supports 360-degree video and 3D audio, up to thid order Ambisonics, with customizable HRTF.
  • Supports direct HDR (on Windows 10) and HDR tone-mapping (on other operating systems).
  • Allows passthrough for HD Audio codecs so external HiFi decoders can provide the best sound.
  • Allows users to browse local network drives like SMB, FTP, SFTP, NFS, and so on.
  • Supports Chromecast discovery and streaming (including audio-only), even in formats not supported by Chromecast, such as DVDs.
  • Adds a new subtitle rendering engine, supporting ComplexTextLayout and font fallback for multiple languages and fonts, including East-Asian languages.
  • Updates the user interface to support HiDPI on Windows 10, new APIs for macOS, and so on.
  • Adds support for numerous new formats and codecs, including WebVTT, TTML, HQX, CEA-708, Cineform, and many more.
  • Prepares support for AV1, both decoding and encoding.
  • Supports Bluray with Java menus (BD-J), although decryption needs to be performed outside of VLC.
  • Prepares the experimental support for Wayland on Linux, and switches to OpenGL by default on Linux (Qt5 only for now).
  • Supports Dex for Samsung’s Android devices and other keyboard-driven devices, in addition to complete Oreo support and playlists.
  • Improves performance and battery life on iOS.

download


 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.480
επειδή με vlc έχω να ασχοληθώ καμιά 10 χρόνια μινιμουν:o:D
συνεργάζεται με madvr,svp κλπ?
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Και θα παίξει καλύτερα από mpc με madvr και lav codecs? Χλωμό. για ένα ''απλό'' pc χωρίς πολλά πολλά να μπορεί ο χρήστης να βλέπει σε τυπική ποιότητα καλό θα είναι.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Έχω πολλά χρόνια να χρησιμοποιήσω πισί στο κύριο σύστημα παρά μόνο περιστασιακά στην τιβί με σκέτο MPC (και βαριέμαι ν' ασχοληθώ), αλλά έχω μια ερώτηση.
Τι μπορούν να προσφέρουν τα MADVR και τα φίλτρα αν η απαίτηση είναι pure θέαση;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Έχω πολλά χρόνια να χρησιμοποιήσω πισί στο κύριο σύστημα παρά μόνο περιστασιακά στην τιβί με σκέτο MPC (και βαριέμαι ν' ασχοληθώ), αλλά έχω μια ερώτηση.
Τι μπορούν να προσφέρουν τα MADVR και τα φίλτρα αν η απαίτηση είναι pure θέαση;
Σε συνδυασμό με μια δυνατή κάρτα γραφικών όσο πιο πιστή αναπαραγωγή του αρχείου ταινίας σε εικόνα και ήχο. Το ιδανικό είναι να έχουμε αυτούσιο ριπαρισμένο το αρχείο bluray σε διαφορετική περίπτωση να δώσουμε όσο καλύτερο αποτέλεσμα γίνεται σε ένα συμπιεσμένο αρχείο.

high bitdepth processing (32bit per component)
high quality algorithms for scaling, sharpening, debanding, dithering etc.
smooth motion playback without 3:2 pulldown judder even at 60Hz

ότι κάνει ένα καλό blueray player να γίνει μέσο του υπολογιστή χωρίς χρίση του οπτικού δίσκου.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Τα φίλτρα αυτά έχουν σκοπό να παίξουν τον ρόλο του μεσάζοντα στις ασυμφωνίες hardware/software και, γενικότερα, να φέρουν το τελικό αποτέλεσμα όσο πιο κοντά στο ιδανικό.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
για να έχεις pure θέαση του blue ray πρέπει να τοποθετηθεί ένα blue ray player και με κάποιο πρόγραμμα όπως το power dvd να γίνεται η αναπαραγωγή της ταινίας χωρίς φίλτρα και αλχημείες.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Αναφέρομαι σε εμένα κορίτσια, που απεχθάνομαι το scaling, το frame interpolation, και ιδιαίτερα οποιοδήποτε sharpening. :p
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.480
Έχω πολλά χρόνια να χρησιμοποιήσω πισί στο κύριο σύστημα παρά μόνο περιστασιακά στην τιβί με σκέτο MPC (και βαριέμαι ν' ασχοληθώ), αλλά έχω μια ερώτηση.
Τι μπορούν να προσφέρουν τα MADVR και τα φίλτρα αν η απαίτηση είναι pure θέαση;
συγκριτικά με ένα καλό πλαιερ δεν ξέρω...εχω συνδεδεμένο με το pc ένα dune pleyer αλλά δεν το δοκίμασα ποτέ

αυτό όμως που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα είναι ότι αν αν βάλεις ένα ριπαρισμένο μπλουρει σε pc και το παίξεις με και χωρίς madvr (ρυθμισμένο και με καλή κάρτα...που όλοι οι ''σοβαροί'' htpcάδες έχουμε) θα σου πέσουν τ σαγόνια από την διαφορά

χωρίς να ξέρω όπως είπαμε τι εικόνα βλέπεις ήδη από το πλειερ σου
οι διαφορές που περιγράφω αναφέρονται αποκλειστικά για την θέαση μέσω Pc ;)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
θα σου πέσουν τ σαγόνια από την διαφορά
Θα το ταράζετε στο sharpness, κατάλαβα. :D

για να έχεις pure θέαση του blue ray πρέπει να τοποθετηθεί ένα blue ray player και με κάποιο πρόγραμμα όπως το power dvd να γίνεται η αναπαραγωγή της ταινίας χωρίς φίλτρα και αλχημείες.
Δεν θέλω να βλέπω τα blu-rays μου (έχω Oppos), μόνο rips. PowerDVD πλήρωσα τελευταία φορά το 2009, αλλά έχω τα BD drives που κάθονται. :)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.480
Θα το ταράζετε στο sharpness, κατάλαβα. :D
είναι συνδυασμός φίλτρων...δεν σου ''καίει'' την εικόνα όπως πιστεύεις
δεν είναι μόνο το σαρπνες
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Το χρησιμοποιούσα πολύ μέχρι που κάποια στιγμή σταμάτησε να δίνει ήχο.... μετά το τελευταίο format δεν το ξανά έβαλα....
Θυμίστε μου....έχει επιλογή για να κατεβάζει αυτόματα υπότιτλους;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
είναι συνδυασμός φίλτρων...δεν σου ''καίει'' την εικόνα όπως πιστεύεις
δεν είναι μόνο το σαρπνες
Το sharpness δεν καίει τίποτα, απλώς καταστρέφει την εικόνα.
Τα contrast boosts την καίνε, οι επεμβάσεις στο χρώμα την κάνουν cartoon.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Πράγματι τεράστια διαφορά o madvr και δυνατότητες που μπορούν να ξεφτιλίσουν και τη πιο δυνατή - ακριβή κάρτα γραφικών. αλλά πράγματι πέρα από ένα samsung br player του 200ευρου και το ps4 που έχει περάσει από το χέρι μου δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει αυτόνομη συσκευή αναπαραγωγής και μπορώ να πω ότι η εικόνα του pc ήταν αρκετά καλύτερη, βέβαια με το madvr να το υποστηρίζει μια gtx 1080. ή πιο παλιά πάντα κάποια ναυαρχίδα της nvidia
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.480
Το sharpness δεν καίει τίποτα, απλώς καταστρέφει την εικόνα.
Τα contrast boosts την καίνε, οι επεμβάσεις στο χρώμα την κάνουν cartoon.
γι'αυτό το έβαλα ''καιει'' εννοώντας ότι δεν καταστρέφει-αλλοιώνει την εικόνα(αν και εφόσον δεν ξεφύγεις)
έχει βήματα για ρυθμίσεις ανάλογα με το χαρντγουερ που έχεις
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Δεν αναφέρομαι σε preference αλλά σε reference. Ζητώ ακριβώς το περιεχόμενο του BD, σε όποια, πλήρη φυσικά και μόνο, μορφή (BD-remux) και αν βρίσκεται. Όχι μόνο γιατί δεν μου αρέσει διόλου, αλλά γιατί κάθε είδους αλλαγή πριν τη θέαση με εκνευρίζει (μέχρι και το volume :D:D ).

Όταν το 2010-11 πήρα την απόφαση να δοκιμάσω ξανά desktop player, κάναμε δοκιμές με τον καλιμπράτορα σε ένα BD player, το PowerDVD χωρίς επεμβάσεις και ένα Dune. Διαφορές δεν υπήρχαν με BD, και κατ' επέκταση με rip.

Η ερώτησή μου λοιπόν δεν αφορά τι προτιμάτε αλλά αν το MPC ή το VideoLAN προσφέρουν pure remux ή ISO χωρίς να ασχοληθώ με addons.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.480
Δεν αναφέρομαι σε preference αλλά σε reference. Ζητώ ακριβώς το περιεχόμενο του BD, σε όποια, πλήρη φυσικά και μόνο, μορφή (BD-remux) και αν βρίσκεται. Όχι μόνο γιατί δεν μου αρέσει διόλου, αλλά γιατί κάθε είδους αλλαγή πριν τη θέαση με εκνευρίζει (μέχρι και το volume :D:D ).

Όταν το 2010-11 πήρα την απόφαση να δοκιμάσω ξανά desktop player, κάναμε δοκιμές με τον καλιμπράτορα σε ένα BD player, το PowerDVD χωρίς επεμβάσεις και ένα Dune. Διαφορές δεν υπήρχαν με BD, και κατ' επέκταση με rip.

Η ερώτησή μου λοιπόν δεν αφορά τι προτιμάτε αλλά αν το MPC ή το VideoLAN προσφέρουν pure remux ή ISO χωρίς να ασχοληθώ με addons.
δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό...ήδη είσαι αρκετά περίεργος με αυτά που γράφεις :p:roflmao::roflmao::roflmao:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top