Windows 10

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Άλλοι παίρνουν ειδοποιήσεις για πακέτο ενημερώσεων κι εμένα ακόμα να μου έρθει το notification για αναβάθμιση...:cry:
Γιατί δεν το κάνεις μόνος σου με τον επίσημο τρόπο που έχει δώσει η Microsoft?
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.971
Reaction score
20.486
Thanks! To αστείο είναι ότι μερικές ώρες αφού έκανα το post, πήρα την ειδοποίηση ότι είναι όλα ΟΚ για να ξεκινήσω!

Γιατί δεν το κάνεις μόνος σου με τον επίσημο τρόπο που έχει δώσει η Microsoft?
Εάν εννοείς το tool που δείχνει στο link του abcd, το είχα κατεβάσει, απλά στον όρο "upgrade" δεν ήμουν σίγουρος εάν εννοούσε "αναβάθμιση" (διατηρώντας τα αρχεία, προγράμματα κτλ) ή κάτι άλλο, οπότε το χρησιμοποίησα για να δημιουργήσω .iso των Windows 10, σε περίπτωση που βαριόμουν να περιμένω.

Ξεκινάω σε λίγο τη διαδικασία και ενημερώνω.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.971
Reaction score
20.486
Σε βλέπω με Millenium. :p
Σας (σε :p) γράφω από Windows 10. Πλήρως απογοητευμένος. Κολλάει το σύμπαν ή/και ανταποκρίνεται πιο αργά κι από χελώνα με 4 πόδια στο γύψο. Δεν ξέρω τι φταίει. Το κακό της υπόθεσης είναι ότι το πρόβλημα εμφανίζεται στον πιο σύγχρονο από τα PC που έχω σπίτι - δηλαδή στα υποδεέστερα τι θα γίνει; Με βλέπω να μην αναβαθμίζω τα άλλα σε Windows 10.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
Άρα έπεσε μέσα ο Άλεξ! :D

Ψάξε τι φταίει και μην ξεχνάς ότι υπάρχει και η εγκατάσταση απ' την αρχή.
 

A

amoustakas

Guest
Τα 10άρια πετάνε. Ευχάριστη έκπληξη από την microsoft. Δοκιμάστηκαν σε hp λαπτοπ με apu amd 1.0 ghz και το ανέστησαν.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Σας (σε :p) γράφω από Windows 10. Πλήρως απογοητευμένος. Κολλάει το σύμπαν ή/και ανταποκρίνεται πιο αργά κι από χελώνα με 4 πόδια στο γύψο. Δεν ξέρω τι φταίει. Το κακό της υπόθεσης είναι ότι το πρόβλημα εμφανίζεται στον πιο σύγχρονο από τα PC που έχω σπίτι - δηλαδή στα υποδεέστερα τι θα γίνει; Με βλέπω να μην αναβαθμίζω τα άλλα σε Windows 10.
Κάτι έκανες λάθος ή περίμενε να περάσουν τα updates, ακόμα και σε παλαιό hardware είναι πολύ γρήγορα
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.928
Reaction score
3.732
δοκιμασα να τα περασω στο λαπτοπ (windows 8.1 64bit) και στο desktop (windows 7 64 bit) αλλα και στα δυο μηχανηματα στο δευτερο βημα εβγαλε μηνυμα οτι θα διατηρησει τα προσωπικα αρχεια αλλα οχι και τις εφαρμογες. Αρα παμε για καθαρη εγκατασταση,αλλα αυτο για καποιον που εχει αρκετα αρχεια στον υπολογιστη αλλα και αρκετες εφαρμογες (ειδικα για την δουλεια του) ειναι μαλλον μπελας και ισως και πιθανα προβληματα συμβατοτητας. Προσωπικα το αφηνω για την ωρα και ισως το ξαναδω σε κανενα εξαμηνο.
Ο λόγος που στο είπε αυτό είναι ότι ξεκίνησες εγκατάσταση από Αγγλικό μέσο εγκατάστασης, αλλά έχεις ρυθμίσεις Ελλάδας. Γύρα όλα τα regional settings σε Αγγλικά (Από Control Panel->Region και τις τρεις καρτέλες: Formats, Location, Administrative) και ξαναξεκίνα την εγκατάσταση, εφόσον θέλεις.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.323
Reaction score
93.901



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.971
Reaction score
20.486
Κάτι έκανες λάθος ή περίμενε να περάσουν τα updates, ακόμα και σε παλαιό hardware είναι πολύ γρήγορα
Δεν έκανα κάποιο λάθος. Πήρα την ειδοποίηση από την MS και ακολούθησα τη διαδικασία όπως υποδεικνυόταν - δεν παρέμβηκα σε κανένα στάδιο, εκτός από τελευταίο με τις ρυθμίσεις που προτίμησα να παραμετροποιήσω κάποιες αντί να δώσω φόρα παρτίδα στην MS τα πάντα για μένα.

Εφαρμογές όπως το Chrome έχουν γίνει non responsive, τα sites αργούν απελπιστικά να φορτώσουν, ακόμα και τώρα που γράφω αυτό το post, "παγώνει" ο cursor για κάποια δευτερόλεπτα και μετά συνεχίζω να γράφω, το video που ανέβασε ο xfader στο τελευταίο post του thread "Ποδήλατο" απλά δεν παίζει - ξεκινάει να αναπαράγεται, για 10-11 δευτερόλεπτα βλέπω εικόνα και ακούω ήχο και μετά "παγώνει" η εικόνα, δεν έχω ήχο, σε κάποια φάση ακούω ξανά ήχο, η εικόνα παραμένει "παγωμένη" και όταν αποφασίσει να "ξεπαγώσει", συνεχίζει από το χρονικό σημείο που βρίσκεται ο ήχος.

Το κουμπί των Windows κάτω αριστερά, χρειάζεται να το πατήσω 2-3 φορές και εάν αποφασίσει, ανταποκρίνεται... Τα 7 εικονίδια που έχω στο desktop το ίδιο. Πραγματικά, έφτασα σε σημείο να διερωτούμαι εάν καταργήθηκε το double click ή όχι. Δοκίμασα τα πάντα (και διπλό και μόνο click), μόνο με Ultrex δεν λούστηκα.

Ποια updates; Φεύγω σήμερα για διακοπές, θα τα κατεβάσω αλλά δεν θα ασχοληθώ περισσότερο. Εάν δεν φτιάξει και με αυτά, όταν γυρίσω θα κάνω roll back σε Windows 7 και ζμπούτσαμ για τα Windows 10.

Υπολογιστής (αγορασμένος τον Απρίλιο 2015): Intel NUC5i5RYH, με CPU στα 2.6GHz, M.2 SSD της Corsair στα 256GB και 16GB DDR3L RAM στα 1600Hz. Εάν έχω αυτό το user experience σε αυτόν τον υπολογιστή, ε, fuck off MS τότε.

@gkontoletas: Μακάρι να είχαμε χρόνο για να κανονίζαμε ένα session μέσω Teamviewer για να καταλάβεις για πόσο απελπιστική κατάσταση μιλάω...
 
Last edited:



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.592
A Week with Windows 10: The Good, the Bad, and the Ugly

Wrap-up

Like any of its major releases, Windows 10 is a double-edged sword, perhaps more than the others. Microsoft has delivered on most of its promises, though one critical promise, the Universal App Platform, might take a few more months to see fulfillment. At the same time, it has seemingly fallen short of expectation, or, at the very least, made some questionable choices. All in all, it is a significant step forward in mending the divisions caused by previous releases.

It is, however, not the final verdict. In fact, it might never be possible to give a final verdict. By making Windows into a service, Microsoft is basically saying that Windows 10 is never "done". It is always a work in progress and things can still change. Hopefully, some will, and hopefully for the better.
 

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Καλησπέρα! Μόλις αναβαθμίστικα σε win 10 από win7 και το πρόβλημα που παρουσίαστηκε είναι ότι δεν μπορώ να μπω στο δίκτυο. Ουτε απο wifi ουτε από ethernet! Φαίνεται ότι είναι συνδεδεμένο αλλά δεν ανοίγει η σελίδα. Στη διάγνωση μου έβγαλε πιθανότα πρόβλημα με το πρόγραμμα οδήγησης του προσαρμογέα wifi. Τι να κάνω? δεν μπορώ να μπω στο δίκτυο ουτε για να τσεκάρω αν είναι ενημερωμένος driver
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
Κοίταξες στη διαχείριση συσκευών αν πράγματι λείπουν οι drivers;

Αν λείπουν πρέπει να τους κατεβάσεις από άλλο pc, δεν γίνεται αλλιώς.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.321
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top