Windows 11

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Προσωπικά, σε τέτοιες περιπτώσεις προτιμώ τη λύση της καθαρής εγκατάστασης. Backup όλων των σημαντικών αρχείων σε δεύτερο δίσκο, φορμάρισμα και φρέσκια εγκατάσταση.
Σε ένα παλιό laptop στο οποίο πέρασα ssd, έκανα κλωνοποίηση με το norton ghost, πλέον κάνω κλωνοποιήσεις ( όταν το χρειάζομαι δηλαδή ) με το clonezilla. Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα, μπορείς να το δοκιμάσεις και αν κάτι πάει στραβά, επανέρχεσαι στο πρωτότυπο του παλιού δίσκου.
 

Μηνύματα
2.235
Reaction score
2.755
Η Samsung έχει δικό της πρόγραμμα για αυτή τη δουλειά (που λειτουργεί άψογα) οπότε αν όντως αγοράσεις Samsung όπως λες, δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Βέβαια ούτε και τα windows 11 χρειάζεσαι, οπότε αν δεν έχεις άλλον λόγο να αλλάξεις δίσκο, δεν έχει νόημα.

Φυσικά αν έχεις μόνο 4gb διαθέσιμα (και δεν μπορείς να τον "καθαρίσεις") τότε μάλλον χρειάζεται νέο δίσκο.
Πράγματι έχει ένα δικό της πρόγραμμα. Και ο παλιός ssd είναι samsung. Δε γνώριζα αν είναι καλό.
Έτσι κι αλλιώς θα αγοράσω έναν ssd samsung 990 pro.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.800
Reaction score
83.781
Πράγματι έχει ένα δικό της πρόγραμμα. Και ο παλιός ssd είναι samsung. Δε γνώριζα αν είναι καλό.
Έτσι κι αλλιώς θα αγοράσω έναν ssd samsung 990 pro.
Πριν λίγους μήνες αναβάθμισα τον c μου σε 990 pro. Με το πρόγραμμα της Samsung μετέφερα την εγκατάσταση από τον "παλιό" ADATA γρήγορα και απροβλημάτιστα.

Υ.Γ. Το Samsung Data Migration Tool είναι πλέον ενσωματωμένο στο Samsung Magician software.

Samsung Magician Software Download | Samsung Semiconductor Global
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.934
Reaction score
3.746
Μια άσχετη ερώτηση. Έχω τα Windows 10 και μου βγάζει επιλογή για αναβάθμιση Windows 11.
Δυστυχώς ο ssd που έχω ως σκληρό έχει ελεύθερο χώρο 4 gb και δε νομίζω να επαρκεί.
Σκέφτομαι να αγοράσω μεγαλύτερο ssd samsung και να αντιγράψω εντελώς τα πάντα από τον παλιό sad στο νέο,δηλαδή μόλις γίνει κλονος να ανοίξω κανονικά Windows,ρυθμίσεις και όλα στο νέο ssd. Ξέρετε κάποιο καλό πρόγραμμα που να το κανει;
Πλέον όσων ήδη ειπώθηκαν, είναι καλό να ελέγξεις με το Magician και την "υγεία" του SSD. Όταν δουλεύει για παρατεταμένο διάστημα τόσο γεμισμένος, φθείρεται και πιο γρήγορα.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.244
Reaction score
27.878
Πλέον όσων ήδη ειπώθηκαν, είναι καλό να ελέγξεις με το Magician και την "υγεία" του SSD. Όταν δουλεύει για παρατεταμένο διάστημα τόσο γεμισμένος, φθείρεται και πιο γρήγορα.
Φθείρονται και οι SSD ?
Υποτίθεται ότι είναι άφθαρτοι αφού είναι solid state.
 

ika

News
Μηνύματα
14.087
Reaction score
13.025
Φθείρονται και οι SSD ?
Υποτίθεται ότι είναι άφθαρτοι αφού είναι solid state.
Μηχανικά άφθαρτοι γιατί δεν έχουν μηχανικά μέρη, το σβήσε-γράψε-διάβασε έχει όριο.
Πως έχουν οι μπαταρίες στις φορτήσεις?

Εμένα πχ μετά από 5-6 χρόνια χρήσης, βγάζει estimated life 85%.
Όμως estimated, μπορεί να τα παίξει τώρα μπορεί να τα παίξει αφού αποδημήσω.
Το ClearDiskInfo τον δείχνει άψογο πάντως
 
Last edited:

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.823
Reaction score
8.155
το σβήσε-γράψε-διάβασε έχει όριο
Ειδικά οι πρώτοι SSD ήταν κλάφτα χαράλαμπε. Όταν πρωτοβγήκαν θυμάμαι αξέχαστα είχα έναν intel που τα κακάρωσε στη βδομάδα πάνω. Έχουν βελτιωθεί απίστευτα πάντως και με λογική χρήση αντέχουν όσο χρειάζεται. Πλέον μόνο αν επισκεφθεί το σπίτι σου ο μητσοτάκης παίζει να χαλάσει SSD δίσκος.
 

ika

News
Μηνύματα
14.087
Reaction score
13.025
Ειδικά οι πρώτοι SSD ήταν κλάφτα χαράλαμπε. Όταν πρωτοβγήκαν θυμάμαι αξέχαστα είχα έναν intel που τα κακάρωσε στη βδομάδα πάνω. Έχουν βελτιωθεί απίστευτα πάντως και με λογική χρήση αντέχουν όσο χρειάζεται. Πλέον μόνο αν επισκεφθεί το σπίτι σου ο μητσοτάκης παίζει να χαλάσει SSD δίσκος.
intel εχω
o_O
 



Μηνύματα
2.235
Reaction score
2.755
Έβαλα το magician,τον βγάζει good σε όλα τον παλιό samsung. Του κατέβασα και νέο firmwire.
Επίσης έχει κάτι που δεν ήξερα,4 modes. Εγώ τον έχω στο standard. Έχει και ένα καλύτερο performance mode,το full.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.027
Reaction score
6.830
intel εχω
o_O
Είχα 12 Intel SSD (6+6) σε ζευγάρι database servers με τεράστια κίνηση από το 2013 και για κάποια χρόνια. Δεν έκλασε κανείς, οπότε η τόσο ακραία αναξιοπιστία που λέει το καλιτσούνι, μάλλον διορθώθηκε νωρίς. Και μάλιστα ήταν consumer μοντέλα, ούτε καν enterprise.
 
  • Like
Reactions: ika


kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.823
Reaction score
8.155
οπότε η τόσο ακραία αναξιοπιστία που λέει το καλιτσούνι, μάλλον διορθώθηκε νωρίς
Αυτή είναι και η δική μου εμπειρία. Άλλος ένας έσκασε σε εμένα στα 13 χρόνια (αλλά τον είχα κάνει εξωτερικό και είχε φάει πολύ ξύλο) και είχα και καμιά 10αριά σε λαπτοπς/ντεσκτοπς κλπ που δεν παρουσίασαν ποτέ πρόβλημα.
 



Μηνύματα
2.235
Reaction score
2.755
Στον ssd δε βάζω αρχεία τύπου ταινίες κτλ. Μόνο εγκαταστάσεις. Όλα τα υπόλοιπα σε εξωτερικούς σκληρούς δίσκους.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.800
Reaction score
83.781
April 23, 2024—KB5036980 (OS Builds 22621.3527 and 22631.3527) Preview - Microsoft Support

Όπως βλέπουμε στην πρώτη "αλλαγή" υπάρχει επίσημη παραδοχή για έμμεσες διαφημίσεις. :biggrin:

Highlights
  • New! The Recommended section of the Start menu will show some Microsoft Store apps. These apps come from a small set of curated developers. This will help you to discover some of the great apps that are available. If you want to turn this off, go to Settings > Personalization > Start. Turn off the toggle for Show recommendations for tips, app promotions, and more.
  • New! In the coming weeks, your most frequently used apps might appear in the Recommended section of the Start menu. This applies to apps that you have not already pinned to the Start menu or the taskbar.
  • New! This update improves the Widgets icons on the taskbar. They are no longer pixelated or fuzzy. This update also starts the rollout of a larger set of animated icons.
  • New! This update affects Widgets on the lock screen. They are more reliable and have improved quality. This update also supports more visuals and a more customized experience for you.
  • This update affects the touch keyboard. It makes the Japanese 106 keyboard layout appear as expected when you sign in.
  • This update addresses an issue that affects Settings. It stops responding when you dismiss a flyout menu.
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Εντάξει, δεν είναι και το τέλος του κόσμου ούτε θα σου σκάει κάποιο παράθυρο με διαφήμιση (αν και, απο τη microsoft όλα μπορεί να τα περιμένει κανείς ). Το πρόβλημα είναι ότι πλέον το εμπόρευμα δεν είναι το λειτουργικό σύστημα, αλλά ο χρήστης του και η Microsoft ( όπως και άλλες εταιρείες, βλέπε youtube και meta ) σου το λένε κατάμουτρα με τον τρόπο τους.
Ευτυχώς, για καθημερινή χρήση χρησιμοποιώ πλέον Linux, αν και κατανοώ ότι δεν έχουν όλοι αυτή τη πολυτέλεια να γυρίσουν τη πλάτη στη Microsoft.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.695
Μηνύματα
2.870.127
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top