Xiaomi Mi Box


Μηνύματα
47
Reaction score
0
Έχω το mi box s και συνδέω με οπτική ίνα στον av ενισχυτή που υποστιριζει μόνο dts και dolby 5.1
Χρησιμοποιώ mx player.
Το παράδοξο είναι ότι αρχικά δεν κατάφερα να πάρω souround sound και τελικά τα παράτησα. Τελικά το απεγκατεστησα. Μετά από μερικές μέρες το βάζω πάλι για κανένα τεστ και ως δια μαγείας έβγαλε στα ίδια mkv surround sound (η ιδέα μου; δεν νομίζω). Μετα Από λίγο πάλι τα ίδια no eac3 support.
Υπάρχει τρόπος να πάρω surround sound Από το mi box;
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Έχω το mi box s και συνδέω με οπτική ίνα στον av ενισχυτή που υποστιριζει μόνο dts και dolby 5.1
Χρησιμοποιώ mx player.
Το παράδοξο είναι ότι αρχικά δεν κατάφερα να πάρω souround sound και τελικά τα παράτησα. Τελικά το απεγκατεστησα. Μετά από μερικές μέρες το βάζω πάλι για κανένα τεστ και ως δια μαγείας έβγαλε στα ίδια mkv surround sound (η ιδέα μου; δεν νομίζω). Μετα Από λίγο πάλι τα ίδια no eac3 support.
Υπάρχει τρόπος να πάρω surround sound Από το mi box;
Μπορείς να το κάνεις με το Kodi ως εξής:
Ρυθμίσεις -> Σύστημα -> Ήχος
Επιλέγεις "Αριθμός καναλιών: 2.0"
Ενεργοποιείς και τις τέσσερεις τελευταίες επιλογές ("Ενεργοποίηση passthrough" κλπ)

Στις ρυθμίσεις ήχου του Mi Box θα ορίσεις ότι δέχεται Dolby digital και DTS.
 

Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
Καλησπερα ,καποιος κατοχος μπορει να μου πει εαν υπαρχει επιλογη εξοδου σε 1080 i ( interlaced} ?
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.593
Reaction score
37.939
μιας και αναφερθηκε ..το πηρα πριν κανα μηνα , δεν ειναι κακο ... παιζει ερτφλιξ :)
σε σχεση με τη τιβι ειναι αισθητα πιο γρηγορο
θενκ γιου!
υγ: δεν εχω καταλαβει πως κλεινει και πως ανοιγει ακριβως...και αργει λιγο να παρει μπροστα αν κοιμηθει.. νταξ..
 

Μηνύματα
113
Reaction score
50
μιας και αναφερθηκε ..το πηρα πριν κανα μηνα , δεν ειναι κακο ... παιζει ερτφλιξ :)
σε σχεση με τη τιβι ειναι αισθητα πιο γρηγορο
θενκ γιου!
υγ: δεν εχω καταλαβει πως κλεινει και πως ανοιγει ακριβως...και αργει λιγο να παρει μπροστα αν κοιμηθει.. νταξ..
Κλείνει και ανοίγει με το κόκκινο κουμπί πάνω πάνω.. Αργεί στην εκκίνηση με το τηλεχειριστήριο γιατί είναι bluetooth και όχι ασύρματο.. Κάνει για αυτό που πωλείται αλλά μέχρι εκεί. Μην το φορτώνεις με εφαρμογές που δεν χρειάζεσαι.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.593
Reaction score
37.939
... το εχω παθει και με ενισχυτη Vox (τον γνωστο ac30) 🐒 - δεν πειραζεικαι εγω οταν ξυπναω ετσι ειμαι και χειροτερα...χαχαχ...
...και να ηθελα καποια εφαρμογη, δεν εχω βρει τιποτα που να με συγκινει...οποτε εχω μονο youtube-netflix-ertflix(καποιες default Που ειχε τις απεγγατεστησα) και για το usb flashdisk πρεπει να κατεβασω καποια εφαρμογη..για να παιζω απο εκει ταινιες.. αλλα ακομα δεν το εχω δοκιμασει..
απο τα προτεινομενα απλικεισο σε διαφορα βιντεο που χαζευα στο youtube επισης δεν βρηκα καποιο με ουσια....
 

Μηνύματα
113
Reaction score
50
Για ταινίες νομίζω ότι μπορείς να βάλεις το Kodi. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν ανταποκρίνεται . Χρησιμοποιώ άλλο box για αυτόν τον λόγο και σε άλλη τηλεόραση. Χρησιμοποιώ το Spotify για μουσική και λειτουργεί σωστά με chromecast. Αντιθέτως το Tidal που υποτίθεται δεν είναι σε mp3 δεν ανταποκρίνεται σωστά και ο ήχος που περνάει είναι κατώτερος των προσδοκιών μου και σε αξιόλογο σύστημα. Άλλα αντί άλλων είναι και η εφαρμογή για Androit TV και με απογοήτευσε. (Το Tidal όχι το Xiaomi Mi box S)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.593
Reaction score
37.939
απεγγατεστησα
-> απεγκατέστησα -αμα μιλας στο τηλεφωνο και γραφεις στο σαιτ αυτα πεθαινεις...
-

.. ειδα οτι εχει οπτικη, αλλα δεν την εχω δοκιμασει - σποτιφαι ή μουσικη γενικοτερα αν ακουσω θα ακουσω απο pc/laptop (και οχι μεσω κυκλωματως συσκευης τιβι).
το Kodi το εχω δει σαν application και εχω δει οτι καποιοι παιζουν με αυτο αλλα δεν μπλεκω παραπανω..
 

Μηνύματα
113
Reaction score
50
-> απεγκατέστησα -αμα μιλας στο τηλεφωνο και γραφεις στο σαιτ αυτα πεθαινεις...
-

.. ειδα οτι εχει οπτικη, αλλα δεν την εχω δοκιμασει - σποτιφαι ή μουσικη γενικοτερα αν ακουσω θα ακουσω απο pc/laptop (και οχι μεσω κυκλωματως συσκευης τιβι).
το Kodi το εχω δει σαν application και εχω δει οτι καποιοι παιζουν με αυτο αλλα δεν μπλεκω παραπανω..
Το kodi είναι πολύ απλό στην χρήση όπως περίπου και το vlc player για αναπαραγωγή video με πρόσθετες ρυθμίσεις. Εγώ το χρησιμοποιώ επειδή κάνει pass through τον ήχο dts και dd. Με τά άλλα έχω θέμα. Με add on και τέτοια δεν έχω ασχοληθεί γιατί δεν με ενδιαφέρουν
 
Last edited:

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
και να ηθελα καποια εφαρμογη, δεν εχω βρει τιποτα που να με συγκινει...οποτε εχω μονο youtube-netflix-ertflix(καποιες default Που ειχε τις απεγγατεστησα) και για το usb flashdisk πρεπει να κατεβασω καποια εφαρμογη..για να παιζω απο εκει ταινιες.. αλλα ακομα δεν το εχω δοκιμασει..
απο τα προτεινομενα απλικεισο σε διαφορα βιντεο που χαζευα στο youtube επισης δεν βρηκα καποιο με ουσια....
Κατέβασε από το store του box έναν file explorer, έπειτα κατέβασε σε ένα USB οποίο .apk θέλεις από τα sites που δίνουν τα apk's
(apkpure etc ech)βάλτο στο μποξακι και τρεχτο.Θα σου πει για εγκατάσταση από άγνωστες πηγές,θα του πεις ναι και θα εγκατασταθεί.

Πιθανών να μην βλέπεις εικονίδιο της εγκατεστημένης εφαρμογής.Πρεπει να την κάνεις side loading με μια διαδικασία πανευκολη που δυστυχώς δεν την θυμάμαι και δεν είμαι και στο σπίτι για να την φρεσκαρω.
Μια εφαρμογή είναι που βλέπει τις εγκατεστημένες εφαρμογές στο μποξ και για οποια συντόμευση θες στην εμφανίζει στο menu των εγκατεστημένων εφαρμογών.

Όπως ειπώθηκε όμως και πιο πάνω,μην το φορτώσεις με πολλές εφαρμογές.
Κατέληξε σε αυτές τις λίγες που θες και μετά βάλτου ένα στικάκι και χρησιμοποίησε το ως σκληρό δίσκο για το μποξ.Θα πάει πολύ καλύτερα.

Αα,κανε του και μια επανεκκίνηση που και που,ξέρεις,πατώντας παρατεταμένα το on off button του τηλεχειριστηρίου.

Αυτά,
Καλορίζικο κιόλας :)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.593
Reaction score
37.939
εχω δει βιντεο στο γιουτιουμπ με προτεινομενα απλικεισο...απλα παιρνω το χρονο μου με αυτα... πλακα εχει η χαζομαρα ... παντως με εναν εξπλορερ ενα ποντικι και ενα πληκτρολογιο θα μπορουσε να μετατραπει πολυ ευκολα σε μινι πισι για περιηγηση εστω .. :)
 

Μηνύματα
113
Reaction score
50
Για περιήγηση δεν νομίζω να αξίζει. Ίσως λίγο καλύτερα από τον browser της τηλεόρασης αν διαθέτει η τηλεόραση κιόλας. Πιο πολύ για να περνά η ώρα
 



Μηνύματα
1.371
Reaction score
4.635
Σκυλιά μαύρα!!!!!!
Μόνο στην δική μου οικογένεια υπάρχουν εδώ και χρόνια, 4 χ mi tv boxes, 1 x mi tv stick 1080p συν 1 mi tv box S καμένο από δικό μας λάθος (μπέρδεψε ο γιος μου τα τροφοδοτικά και το σύνδεσε με το τροφοδοτικό του fire tv cube/12 volt).
 

Μηνύματα
13.649
Reaction score
6.618
.. ειδα οτι εχει οπτικη, αλλα δεν την εχω δοκιμασει - σποτιφαι ή μουσικη γενικοτερα αν ακουσω θα ακουσω απο pc/laptop (και οχι μεσω κυκλωματως συσκευης τιβι).
το Kodi το εχω δει σαν application και εχω δει οτι καποιοι παιζουν με αυτο αλλα δεν μπλεκω παραπανω..
H οπτική έξοδος δουλεύει μια χαρά, αλλά περιορίζει το σήμα που θα πάει στο dac στα 48khz...... αλλά αν συνδεθεί η usb θύρα που έχει, με usb dac, τότε στο σήμα μπορει να φτάσει τα 96khz. Επίσης δεν χρειάζεται να ανοίγεις τηλεόραση, το box μπορεί να δουλέψει σαν streamer απλά πατώντας το οn στο τηλεχειριστήριο (για να βγει από την stand by κατάσταση..... ποτέ δεν κλείνει τελείως) και στη συνέχεια να στριμαρεις είτε από spotify, tidal (λειτουργία connect) είτε με chromecast από tune in, youtube κλπ (εννοεται με πλοήγηση από smartphone-tablet). Δεν χρειάζεται ούτε να έχεις καλώδιο hdmi στην αντίστοιχη έξοδο (υπάρχει αυτή η παρεξήγηση....) του box. Δηλαδή μπορεί να παίξει άνετα το ρόλο ενός streamer-chromecast audio player (σαν digital transport γιατί το αναλογικό τμήμα ήχου είναι λογικό να είναι μέτριο) ακόμα και για κάποιον που θα χρησιμοποιήσει οθόνη μια φορά μόνο, απλά για να το σετάρει. Για δικό μας υλικό, θα χρειαστεί οθόνη, αν θέλουμε να αναπαράγουμε από στικακι ή δίσκο από την usb του, αλλά με μια εφαρμογή όπως το bubble upnp, μπορούμε να στριμαρουμε υλικό από υπολογιστές, δίσκους nas κλπ, που είναι στο δίκτυο μας. Για κάποιον που χρησιμοποιεί σαν digital transport λαπτοπ σε συνδυασμό με usb dac, είναι το πιο προσιτό συμπλήρωμα για δικτυακές υπηρεσίες ή έστω για αναπαραγωγή δικού του υλικού και όχι τόσο "ψαγμένες ακροάσεις".Επίσης για όποιον διαθέτει ενισχυτή με τμήμα dac ,είναι ο πιο απλός τρόπος για να αποκτήσει ένα streamer μέχρι να περάσει στην αγορά μιας dedicated συσκευής.
 
Last edited:


Μηνύματα
13.649
Reaction score
6.618
Nα προσθέσω επίσης οτι του εχω βάλει και ενα Ugreen USB 3.0 Hub with Gigabit Ethernet ,που εκτός από την σύνδεση με ethernet,προσφερει και τρείς usb θύρες.Ακόμα και ετσι,μπορεί και βλέπει usb dac και όποιον δίσκο στικάκι του βάλεις.Πολύ χρήσιμο και μάλλον όποιος θέλει να το αγοράσει ,θα πρέπει να το υπολογίζει από την αρχή στο κόστος.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.685
Μηνύματα
2.869.917
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top