Yamaha A-S2100...

Μηνύματα
400
Reaction score
362
Ο stelios72 προφανως υπονοει οτι δεν θεωρει αξιοπιστες τις δοκιμες του ΗΧΟΥ και φυσικα δεν υπονοει κατι για σενα,που τις θεωρεις αξιοπιστες.
Σωστά,αλλά δεν είναι μόνο θέμα αξιοπιστίας,τίποτα δεν είναι πιο αξιόπιστο απ τ αυτιά μας.
Είναι ότι είναι ξεπέτες...βαθμολογούμενες με αστερακια...
 

Μηνύματα
185
Reaction score
195
για να γίνω πιο συγκεκριμένος,
εγω δεν είπα αν θεωρώ τα τεστ του ήχου αξιόπιστα η μή,
ο καθένας έχει την γνώμη του για αυτό, και είναι απολύτως σεβαστή!
απλά ανέφερα ότι υπηρχε και εκεί τεστ του συγκεκριμένου ενισχυτή.
that's all

stellios72
,
δεκτή η εξηγησή σου!
 

Μηνύματα
13.646
Reaction score
6.617
ολα οκ τοτε......παντως αν αναφεροσουν σε δοκιμη του what hi-fi θα σου την πεφταμε ολοι :biggrin:
 

Μηνύματα
185
Reaction score
195
πάντως άσχετα αν μας αρέσει η όχι ο Ηχος, το what hifi κλπ,
δεν παύουν να αποτελούν μια μορφή πληροφόρησης.
 

Μηνύματα
13.646
Reaction score
6.617
ο ΗΧΟΣ δεν ειναι απλα για πληροφορηση,αλλα κακα τα ψεμματα, ενα περιοδικο για το hi-fi,που παλευει να επιβιωσει σε μια χρεοκοπημενη χωρα,σιγουρα δεν πρεπει να δημιουργει "αντιπαθειες". Το what hi-fi ειναι για πληροφορηση και αρκετα καλη μαλιστα, μιας και καθε μηνα παρουσιαζει (οχι δοκιμαζει) δεκαδες συσκευες,αλλα ποτε σε αυτο δεν εχει γινει η παραμικρη μετρηση συσκευης,ενω καθε συσκευη απο χωρα εκτος της Αγγλιας αντιμετωπιζεται τουλαχιστον εχθρικα,εκτος απο τους av ενισχυτες και αυτο λογω ανυπαρξιας (σχεδον....κατι βγαζει η arcam) παραγωγης απο τις Αγγλικες εταιρειες .
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Αν και μεγάλος fan των Ιαπωνεζικων ενισχυτών , οφείλω να πω ότι η ποιότητα κατασκευής και το βάρος δεν σημαίνουν κατά αναλογία και καλή ηχητική συμπεριφορά. Ο yamaha as-1000 και 2000 ήταν και είναι από τα πιο αδιάφορα ηχητικά "μηχανάκια" που έχω ακούσει.
Αν χρησιμοποιουσες όμως μόνο το τελικό τους στάδιο ήταν διαμάντια.
Λίγη ηρεμία και εγκράτεια δεν βλάπτει λοιπόν. Όλα τα μηχανήματα έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους σημεία.
Συμφωνώ απολύτως εχω τον Υamaha CA-1010 ως ολοκληρωμένος ειναι πολύ καλός ως τελικός όμως μονο με ενα παθητικό προενισχυτη ειναι ' αλλού' . Για να μην μαλώνετε ομως μου ερχετε συντόμως και ένας Accuphase E-202 :) Θα σας πως εντυπώσεις σύντομα! πολύ θα ηθελα βέβαια και τα σύγχρονα μηχανάκια τους αλλά οικονομικά είναι απαγορευτικά (για μένα βέβαια, ειδικά οι Accuphase)
 
Last edited:

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Πάντως βγάζω το καπέλο και στην Yamaha και στην Accuphase απο τις λίγες εταιρείες που έχουν απομείνει να φτιάχνουν τρανζιστορατα :) {είπε κανείς τίποτα ?} μηχανήματα αντάξια του παρελθόντος (θυμάται κανείς την Sansui ?)
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Πάντως βγάζω το καπέλο και στην Yamaha και στην Accuphase απο τις λίγες εταιρείες που έχουν απομείνει να φτιάχνουν τρανζιστορατα :) {είπε κανείς τίποτα ?} μηχανήματα αντάξια του παρελθόντος (θυμάται κανείς την Sansui ?)
Ναι πολύ σωστά!
Και να είσαι σίγουρος πως όπως βλέπουμε εμείς σήμερα τους AU-X1, AU-919, AU-9900 κλπ. (respect) έτσι θα βλέπουν και μετά από 30~40 χρόνια τους A-S2100, A-S3000, E-260, E-450, E-550 κλπ. οι οποίοι θα εξακολουθούν να λειτουργούν και μετά από τόσα χρόνια απροβλημάτιστα.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Αν και μεγάλος fan των Ιαπωνεζικων ενισχυτών , οφείλω να πω ότι η ποιότητα κατασκευής και το βάρος δεν σημαίνουν κατά αναλογία και καλή ηχητική συμπεριφορά. Ο yamaha as-1000 και 2000 ήταν και είναι από τα πιο αδιάφορα ηχητικά "μηχανάκια" που έχω ακούσει.
Αν χρησιμοποιουσες όμως μόνο το τελικό τους στάδιο ήταν διαμάντια.
Λίγη ηρεμία και εγκράτεια δεν βλάπτει λοιπόν. Όλα τα μηχανήματα έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους σημεία.
Ειχα ακούσει τον Yamaha AS-2000 για λίγο και μάλιστα σε πολυκαταστημα δηλαδη σε καθολου ιδανικο χωρο, θα συμφωνήσω οτι (αρχικά) ακούγεται αδιάφορος θα έλεγα περισσοτερο οτι δεν εντυπωσιαζει. Αυτο ομως δεν ειναι απαραίτητα και κακο. Το κρίσιμο τεστ ειναι η μακροχρόνια συμβίωση ακομα και 6 μηνες ειναι λίγο χρονικο διάστημα. Επίσης ποιο κρίσιμο ειναι το ταίριασμα με τα ηχεία, και οι Yamaha είναι δύσκολοι σε αυτό τον τομέα, δεν κάνουν για ολα τα ηχεία (ιδιαίτερα τα μικρά δυδρομα πχ)
 

Μηνύματα
50
Reaction score
29
Με τι ηχεία θεωρείτε οτι θα έπαιζαν ιδανικά;
Έχω τα magnat quantum 675 τα οποία τώρα οδηγεί ένας denon pma-720ae και έχω την περιέργεια για το πως θα έπαιζαν με εναν a-s1100. Το θεμα του ταιριάζματος ηχείων & ενισχυτή δεν το έχω γενικά, δεν έχω καταλαβει ποια ειναι τα κριτήρια. Οταν αγόρασα τον ενισχυτή, ο πωλητής με απέτρεψε από την yamaha (συζητούσα για τον 501 τότε), λέγοντας οτι έχουν πιο "σκληρό" χαρακτήρα. Δυστυχώς δεν τον είχα βρεί κάπου σε demo μαζι με magnat quantum για να έχω μια ιδέα.
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Όταν ταιριάξει κάτι θα το καταλάβεις, πως καταλαβαίνεις για παράδειγμα οτι ταιριάζεις με μια κοπέλα? δεν μπορείς να το εξηγήσεις αλλά το καταλαβαίνεις. Προσοχή μόνο στα false alarms τα αποφεύγεις μόνο έχοντας εμπειρία ...
 

Μηνύματα
423
Reaction score
66
Έχοντας τον A-S1000 να οδηγεί τα Monitor Audio RX8, θα πώ οτι είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον συνδυασμό..Αναλυτικότατος ενισχυτής,ουδέτερος τονικά θα έλεγα..Με τρομερά ρεύματα επίσης όταν τα χρειαστείς!!! :)
 


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Έτσι για την ιστορία.......πήρα τον ενισχυτή (AS 2000) και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι τα σπάει! Είχα ολοκληρωμένους καθώς και προ-τελικούς με 2 και 3 φορές περισσότερα χρήματα. Λάμπες, τρανζίστορ, μερική τάξη Α, τάξη D και ο YAMAHA τους έχει όλους μάλλον για πρωϊνό :)


Αν η Yamaha έχει καταφέρει να βελτιώσει αυτόν τον ήχο, θα μιλάμε για φοβερή επιτυχία!
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.665
Μηνύματα
2.869.395
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top