Yamaha Aventage CX-A5100



Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Δε χρειάζεται ν' ασχοληθώ ούτε να το τεστάρω.
Είμαι σίγουρος οτι δουλεύει σωστά. :p
Έγραψες:hi:
Θέλω να μπορέσω να το φιλοσοφίσω το θέμα όσο κι'εσύ!
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Ναι, αλλά δεν έχει auro3d. Το σκέφτομαι πάντως.
τοτε ειναι μονοδρομος....:)

εκτος αν παρεις τον βασιλια :D με το λιγοτερο s/n :p

εσυ παντως θελεις marantz για να ακους αυτο που θελεις :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Σχόλιο;
Το s/n ratio με βραχυκυκλωμένη την (αναλογική) είσοδο, μας δείχνει μόνο το ακριβές κατώφλι θορύβου της τροφοδοσίας.
Το s/n ratio της ψηφιακής εισόδου στην αναλογική έξοδο, συμπεριλαμβάνει τον ψηφιακό θόρυβο (τζιτερ) και το θόρυβο τροφοδοσίας, είναι δηλαδή αξιόπιστη μέτρηση του διαθέσιμου δυναμικού εύρους, και αυτό θες να συγκρίνεις.
Σε αυτά τα μηχανήματα, υπάρχει πάντα μία "pure-direct" επιλογή, όπου δεν δρομολογείται το σήμα από τα DSP κανάλια, τα οποία επίσης προσθέτουν θορύβους, και μειώνουν το χρήσιμο δυναμικό εύρος. Προφανώς εκεί θα επιλέξει ο κατασκευαστής να κάνει μέτρηση, αλλά αυτό είναι ένα θέμα, διότι εσύ ποτέ δε θα είσαι σε αυτήν την επιλογή..

Στην ίδια χρήση ως DAC, καθώς έτσι θα το χρησιμοποιείς το μηχανάκι, θες μέτρηση συνολικής αρμονικής παραμόρφωσης, αλλά εδώ θέλει προσοχή στο σε τι στάθμη εξόδου γίνεται η μέτρηση.
Σα να μετράς ένα τυπικό DAC, όπως κάνει ο Σταματάκος.

Σε γενικές γραμμές αυτά θες και αυτά σε καλύπτουν. Το θέμα είναι αν θα βρείς τέτοιες μετρήσεις σε τέτοιες συσκευές, πιθανά μόνο σε κάποιο ριβιου που το μέτρησαν.

Γιατί έχει νόημα; Γιατί το τυπικό ρεντ μπουκ έχει πάνω από 110 ντιμπι δυναμικό εύρος, άσε τα υψηλής ανάλυσης. Μπορεί να το βγάλει; Έτσι φαίνεται αν μπορεί, αυτές είναι οι μετρήσεις.

Βεβαίως δεν είναι τόσο απλό όπως η αναγραφή 5 νουμερων που έκανες, αυτά είναι ολίγον τι παραπλανητικά έτσι όπως τα δημοσιεύουν.
Είδα και τα PDF των εταιρειών για τα μηχανήματα που λες, ούτε κει δεν υπάρχουν σοβαρές (επιπέδου dac) μετρήσεις.
Θέλει να έχεις σίγουρα κάποιο τεχνικό υπόβαθρο και κριτική σκέψη για να αξιολογείς τα νούμερα που δίνουν, αμασητα δε βοηθούν.

Ψάχνοντας πάντως στα πιντιεφ τους, βρήκα ότι ο γιαμάχα στην ισορροπημένη έξοδο έχει πικ λεβελ 8 βολτ σε όλα τα κανάλια και 10 βολτ στα σαμπ, που είναι πολύ καλή επίδοση στάθμης (προ λεβελ), γι'αυτό και τη δημοσιεύουν άλλωστε! ;)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.211
Πάρε ένα AVR που να έχει όλα τα καλούδια που χρειάζονται για να βλέπεις τις ταινίες σου (να βάζεις και κανα ραδιοσταθμό που και που) και να μπορείς να τον αλλάζεις εύκολα κάθε 3-4 χρόνια και για τις υψηλές απαιτήσεις που εχεις στη μουσική πάρε ένα καλό dac και τέλος. Ειδικά αν πας σε ενεργά μπροστά κάποια στιγμή θα το εχεις κατευθείαν πάνω τους.
my2c
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Πάρε ένα AVR που να έχει όλα τα καλούδια που χρειάζονται για να βλέπεις τις ταινίες σου (να βάζεις και κανα ραδιοσταθμό που και που) και να μπορείς να τον αλλάζεις εύκολα κάθε 3-4 χρόνια και για τις υψηλές απαιτήσεις που εχεις στη μουσική πάρε ένα καλό dac και τέλος. Ειδικά αν πας σε ενεργά μπροστά κάποια στιγμή θα το εχεις κατευθείαν πάνω τους.
my2c
Δεν γινεται αυτο που λες. Δεν υπαρχουν πολυκαναλα DAC με crossover για sub, και passthrough για ταινιες κτλ, κτλ

Το εχω ψαξει μεχρι αηδίας, ειναι μονοδρομος.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.211
Δεν γινεται αυτο που λες. Δεν υπαρχουν πολυκαναλα DAC με crossover για sub, και passthrough για ταινιες κτλ, κτλ

Το εχω ψαξει μεχρι αηδίας, ειναι μονοδρομος.
Δεν με κατάλαβες, ισχυρίζομαι οτι δεν χρειάζεσαι πολυκαναλα dacs υψηλών απαιτήσεων για τις ταινίες.
Για στέρεο ΟΚ.
Για πολυκαναλη μουσική απαιτήσεων θα έλεγα να το αφήσεις για αργότερα....να εχεις και κάτι για να παίζεις στο μέλλον.
Μην ξεχνάς την καμπύλη diminishing returns.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Θέλω το cross του sub σε ψηφιακό επίπεδο. Δεν γίνεται αλλιώς. Το έχω ήδη. Και πολυκαναλη μουσική. Και ταινιες. Όλα.

Δεν πάω προς τα πίσω.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.211
Το cross του sub σε ψηφιακό επίπεδο το κάνει και ένας yamaha του χιλιάρικου. Ισως να υπάρχουν και πιο φθηνές λύσεις (και ίσως και καλύτερες) αν είναι μόνο για το σαμπ, ο ζαπ θα ξέρει.
Μερικές ερωτήσεις μόνο γιατί μάλλον το έχω χάσει το επεισόδιο.
Πόσα ηχεία (κανάλια) έχεις τώρα στο χώρο; Είσαι ήδη κατά auro3d; Τι ηχεία είναι; παθητικά-ενεργά; είναι σε όλα τα κανάλια τα ηχεία ίδια;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Άσε μας ρε Μελίνα, επειδή εσύ πήρες τη φτήνια θέλεις να τραβήξεις στο βόρβορο της παραμόρφωσης των φτηνοντάκ και τον Φούτη;
Ο 8802 έχει ντακς άααλλης πχοιότητας για ν' ακούει υπέροχα τα Ώωρο θριντί μουσικά μπλου ρέυ που θα βγουν το 2021. :p

-------------------------------------------------------------------------------------------------


Και για να επανέλθουμε στα των Yamaha γιατί αν συνεχίσετε τα οφφτόπικ δε θα μεταφερθούν αλλά θα πάρουν le poul, για να μην πάθετε ό,τι ο γκάουλας το αμερικανάκι που του έβγαλε τα ματάκια και φοβήθηκαν οι κοτάρες μας και δε θέλουν να κάνουν αναβάθμιση, μπορείτε να κάνετε αυτό:

1. Συνδέετε τον Γιαμάχα σας στο δίχτυο, πηγαίνετε στο νέτουορκ του πισιού σας, κάνετε νταμπλ κλικ πάνω στον Γιαμάχα που θα εμφανιστεί και ανοίγει ένα παραθυρέλο στο μπράουζερ. :o
2. Κατεβάζετε απο άλλο παραθυρέλο το ζίπτ αρχείο του φέρμουερ, το κάνετε ανζίπ και πηγαίνετε στο πρώτο παραθυρέλο. Πηγαίνετε σέττινγκς, νέτουορκ άπντεϊτ, βρίσκετε το αρχείο στο πισί, πατάτε σταρτ και ξύνετε τ' @@ σας διαβάζοντας AVsite μέχρι να τελειώσει. Σβήνετε τον Γιαμάχα κι είναι έτοιμος. :party:




--------------------------------------------------------------------------------------------------


Πόσα ηχεία (κανάλια) έχεις τώρα στο χώρο; Είσαι ήδη κατά auro3d; Τι ηχεία είναι; παθητικά-ενεργά; είναι σε όλα τα κανάλια τα ηχεία ίδια;

:party::party::party:
Ναι, για πες!
 



Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
για να μην ανοιγω νεο νημα, αν και νομίζω καπου το ειχα διαβάσει..

ποια σημεία ενος ολοκληρομένου avr,
και ξεχωριστά ενος pro,
θα βάζατε σε προτεραιότητα για την αγορά του.

πχ για pro
1) ισοσταθμιση
2) dac
3) υποστήριξη νέων φορμά ηχου
4) ποιοτητα υλικών/σασι
5) συνδέσεις πχ XLR
κτλ

η παραπανω σειρα ειναι τυχαια.
εννοειτε μπορειτε να προσθεσετε οτι νομιζετε σημαντικο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Κύριοι κάτοχοι του 5100, μια ερώτηση:

Εχει δοκιμάσει κάποιος απο σας να συνδεσει τον υπολογιστή του (Macbook πχ) σε εισοδο HDMI για αναπαραγωγή μουσικής HiRes (ALAC, οχι FLAC) μεσω ας πουμε amarra, audirvana, roon, bitperfect κτλ κτλ..;

Αν ναι, μέχρι τι bitrate υποστηριζει η εισοδος HDMI; αν καταλαβαινω καλα απο το manual ειναι 24/192
Ναι 24/192, με το MacBook και iTunes+bitperfect. Ευχαριστώ αντιπρόεδρε :drinks:

Για το bitrate δεν ξέρω, αλλά το manual eq κάνει την καλύτερη δουλειά από όσους AV έχω δει.
Έτσι φαινεται. Εντυπωσιακές δυνατότητες. Επίσης ενδιαφέρουσα η δυνατότητα για ξεχωριστή ισοσταθμιση των 2 σαμπς.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
:rolleyes: εχω δυο εντονες κορυφες μια στα 45hz και αλλη μια στα 90hz τι μπορει να γινει?
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
θελεις sub με πολυυυυυυυ spl για να το φερεις.......:p
....η να παρεις ενα EQ αλλο...π.χ.fbq behringer 2496

θα τα πουμε καποια στιγμη...

Παντως οι νεοι av της yamaha(σειρα 60) ειναι πιο ολοκληρωμενη στην ισοσταθμιση μιας και εχεις την δυνατοτητα να κανεις rolloff στα πολυ χαμηλα αφου εχουν και κοψιμο στα 15hz ....

ο 5100 δεν το εχει αν δεν κανω λαθος.....ο 5200 θα το εχει σιγουρα.
 
Last edited:




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.623
Μηνύματα
2.868.440
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top