YPAO (RSC) Vs Audyssey multeq xt(32) (part 2)

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.179
Reaction score
8.179
Και εγώ συμφωνώ, ότι χάνονται κάποια από τα βασικά χαρακτηριστικά των ηχείων μετά την ισοστάθμιση.
 

Μηνύματα
1.423
Reaction score
2.842
παλευοντας ο σωτηρης να κανει αυτο που λες εκαψε τα διαμαντια του πριν χρονια....
και ηταν ακριβα τα τουιτερακια των αδαμαντινων bw
Σόρρυ αλλά δεν κατάλαβα, τι πάλευε να κάνει ο φίλος που εγώ λέω κι έκαψε τα τουίτερ;
 


Μηνύματα
1.423
Reaction score
2.842
Μα εγώ δεν είπα να ξεπεράσει κανείς το reference, προσωπικά ούτε το χω δοκιμάσει ούτε το συνιστώ, είχα διαβάσει εξάλλου στο φόρουμ της Audyssey ότι ξεπερνώντας το reference κινδυνεύουν με υπεροδήγηση τα ηχεία.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.459
Reaction score
74.960
Το συγκεκριμένο παράδειγμα κι άλλο ένα, χρησιμοποιούνται τα τελευταία (πολλά) χρόνια ως απόδειξη για την υπεροχή των κορνών, αλλά και στις δυο περιπτώσεις υπεύθυνες ήταν οι ρυθμίσεις και η υπερβολική ένταση.

Άκουσα τα ηχεία αργότερα σωστά ρυθμισμένα σε τεράστιο χώρο 100τμ και εκκωφαντικές εντάσεις χωρίς πρόβλημα. :)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
το να πας το vl στο 0 ....συνοδεια καμποσων db ...ειναι μια καλη προσπαθεια να κανεις χαρουμενο τον αντιπροσωπο.
Παιζοντας μαθαινει κανεις .....(μετα το γυρισε σε κορνες) οχι κλιπς.....
 


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.630
Reaction score
36.415
Μα μετά την ισοστάθμιση τα ηχητικά χαρακτηριστικά του ηχείου πάνε περίπατο, είτε έχεις klipsch είτε έχεις ηχείο με 85db ευαισθησίας, όταν βάλουν κι οι δύο το master volume του ενισχυτή στο 0 τα ίδια db θ ακούσουν, απλά στα ευαίσθητα ηχεία θα παίξει με λιγότερο φορτίο ο ενισχυτής, εμείς εδώ συζητάμε με την ένταση αναφοράς που δίνει το Audyssey κι αυτή είναι κοινή για όλους.
Εγώ θα προσθέσω ότι πάει περίπατο το κόστος του ηχείου όσο πιο ακριβό τόσο χειρότερα όταν αναλαμβάνουν σάμπ μετά.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.179
Reaction score
8.179
Εγώ θα προσθέσω ότι πάει περίπατο το κόστος του ηχείου όσο πιο ακριβό τόσο χειρότερα όταν αναλαμβάνουν σάμπ μετά.
Μάλλον ερχόμαστε στα λόγια μου τελικά!
(Για μουσικά αρχεία τουλάχιστον ).
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
γενικα Ιακωβε αλλα καταλαβαινεις .....

προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι συμφωνουμε ....

ειναι λαθος γενικα τα ακουσματα σου ......
....ακομα και στα studio που φτιαχνουν αυτα που ακους στο σπιτι σου εχουν κανει ισοσταθμιση στα ηχεια τους + την οποια φροντιδα χωρου...

και να στο πω και διαφορετικα μπας και.....
...αν δεν εχεις μια καμπυλη αναφορας δεν μπορεις να κρινεις καποια ακουσματα.....
Αν δεν εχεις καμπυλη αναφορας, μπορει να ακους τα χαλια τρανσφερ καλα και τα καλα τρανσφερ χαλια, ειτε προκειται για μουσικη η ταινια...
 
Last edited:


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Εγώ θα προσθέσω ότι πάει περίπατο το κόστος του ηχείου όσο πιο ακριβό τόσο χειρότερα όταν αναλαμβάνουν σάμπ μετά.
Εννοεις ότι δεν χρειάζονται ακριβα ηχεία γιατί δεν μπορεί να αξιοποιηθεί η ποιότητα τους?
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.630
Reaction score
36.415
Εννοεις ότι δεν χρειάζονται ακριβα ηχεία γιατί δεν μπορεί να αξιοποιηθεί η ποιότητα τους?
Είχα τα monitor audio gx300 κόστος 4000ε περίπου τα L-R χωρίς το κεντρικό ,όταν για λόγους προστασίας απο 80Hz που ζοριζόταν σε σκηνές ταινιών μπήκε η αποκοπή στα 100Hz για να μην τα πάρω στο χέρι,τα bass reflex δεν δουλεύουν λογικό, τα γούφερ μαρμαρώνουν ,μόνο αν ακουμπήσεις καταλαβαίνεις δόνηση ,η καμπίνα που πλήρωσα με το σφιχτοδεμένο χαμηλό πάει περίπατο γιατί πλέον το σάμπ έχει σημασία στο h.c χάνεται το όποιο κόστος.
Φυσικά αν κλείσεις το σάμπ και ακούσεις τι παίζει εκεί ψηλά ενα τσίκι τσίκι σαν τρατζιστοράκι.
Απλά με λίγα λόγια τα ηχεία του είδους είναι ακατάλληλα για σινεμά ,μου το εξηγούσε αυτός που τα φέρνει οτι δεν προλαβαίνει το γούφερ να ενανέλθει η διαδρομή του στα γρήγορα εφέ των ταινιών.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Οπότε λες ότι χρειάζονται δορυφοροι από την στιγμή που το χαμηλο παει στα σαμπ.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.630
Reaction score
36.415
Λέω ότι χρειάζονται ηχεία για κινηματογράφο, ευτυχώς τα πουλάνε!
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Είχα τα monitor audio gx300 κόστος 4000ε περίπου τα L-R χωρίς το κεντρικό ,όταν για λόγους προστασίας απο 80Hz που ζοριζόταν σε σκηνές ταινιών μπήκε η αποκοπή στα 100Hz για να μην τα πάρω στο χέρι,τα bass reflex δεν δουλεύουν λογικό, τα γούφερ μαρμαρώνουν ,μόνο αν ακουμπήσεις καταλαβαίνεις δόνηση ,η καμπίνα που πλήρωσα με το σφιχτοδεμένο χαμηλό πάει περίπατο γιατί πλέον το σάμπ έχει σημασία στο h.c χάνεται το όποιο κόστος.
Φυσικά αν κλείσεις το σάμπ και ακούσεις τι παίζει εκεί ψηλά ενα τσίκι τσίκι σαν τρατζιστοράκι.
Απλά με λίγα λόγια τα ηχεία του είδους είναι ακατάλληλα για σινεμά ,μου το εξηγούσε αυτός που τα φέρνει οτι δεν προλαβαίνει το γούφερ να ενανέλθει η διαδρομή του στα γρήγορα εφέ των ταινιών.
και αυτός ήταν ο λόγος που έδωσα το gxc 350. έπρεπε να κροσαριστει πολύ ψηλά και ήταν σχετικά αναίσθητο για να ακολουθήσει σε εντάσεις τα άλλα. Όμως όταν έπαιζες εκεί που μπορούσε οι χροιές ήταν αλλού. βέβαια χρηματικά δεν υπάρχει επαφή κόστιζε όσο 2 klipsch.
 





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.769
Μηνύματα
2.875.250
Members
37.949
Νεότερο μέλος
FotiosVie
Top