YPAO (RSC) Vs Audyssey multeq xt(32) (part 2)

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.060
Reaction score
8.075
Marantz, vs Yamaha, Vs denon.
Ουσιαστικά δύο σχολές, αυτή της denon marantz και από την άλλη Yamaha.

Δύσκολη αλήθεια η επιλογή.
Αν μπορούσαμε να συγκεντρώσουμε τα υπέρ και τα κατά θα ήταν ευχής έργο.

Γνωρίζω κάποια πράγματα σχετικά με το YPAO:

Αυτόματη επιλογή:
Άμεση και χωρίς λάθη ρύθμιση: Μεγέθους ηχείων, αποστάσεων, καθώς και λαθών κατά την σύνδεση των καλωδίων.

Διορθώσεις του χώρου με παραμετρικό ισοσταθμιστή ο οποίος μάλιστα εκ των υστέρων επιδέχεται αλλαγές - βελτιώσεις κατά την κρίση του χρήστη:
Αφού πραγματοποιηθεί ο σχετικός έλεγχος του χώρου, τότε διαθέτει τρεις επιλογές για να επιλέξουμε.
α. flat, β. front και γ. natural. Επίσης υπάρχει και η επιλογή της μη επέμβασης του.
Κατά την χρήση flat (αυτή που διαθέτει και το καλύτερο σήμα, προσπαθεί όσο αυτό είναι δυνατόν με την βοήθεια του πράγματι ισχυρού βοηθού (παραμετρικού ισοσταμιστή δηλαδή), να διορθώσει τα λάθη του χώρου αλλά και των ηχείων μας.
Κατά την χρήση front, το μηχάνημα προσπαθεί να προσομοιώσει τον ήχο των υπολοίπων ηχείων του συστήματος, με αυτό τον κυρίων (front).

Υπάρχει όμως και μία ακόμη βοήθεια κατά την χρήση ypao η οποία πραγματικά είναι πολύ χρήσιμη:
Αυτή της αντιγραφής κάποιας από τις τρείς παραπάνω επιλογές (front natural & flat) στην επιλογή Manual, ώστε να έχομε έναν μπουσούλα κατά την χειροκίνητη επιλογή, με λίγα λόγια μπορούμε να επιλέξουμε πχ flat και κατόπιν να επέμβουμε και εμείς στο σήμα με την δύναμη ενός παραμετρικού και όχι απλού ισοσταθμιστή κατά την δική μας κρίση.

Από δε την σειρά 7 και πάνω παίρνει στοιχεία από 1 έως 8 διαφορετικές θέσεις του χώρου!

Υπάρχουν και άλλες δευτερεύουσες βέβαια ρυθμίσεις, όπως 17 έως 22 αν θυμάμαι καλά διαφορετικά dsp τα οποία είναι επί πλέον παραμετροποιήσημα (σε μεγάλο βαθμό πολλές φορές).

Αυτά σχετικά με το ypao.

Παρακαλώ να μας αναφέρει κάποιος που γνωρίζει την αντίπαλη πλευρά (audyssey) να μας αναφέρει κάποιες από τις δυνατότητές της.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.881
Reaction score
77.494
Για να εξετάσουμε πάλι τις δύο σχολές.τι άλλαξε,τι μας αρέσει και τι όχι
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.060
Reaction score
8.075

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.881
Reaction score
77.494
Από YPAO δεν κατέχω πράγμα..όμως για το Audyssey multeq xt32 έχω να κάνω κάποιες επισημάνσεις

1ον. Το μικρόφωνο που συνοδεύει τους ενισχυτές....ούτε λόγος,το ξέρουν όλοι οι κάτοχοι ότι δεν..

Αυτόματο μέχρι κεραίας,είναι θεός και δεν κάνει λάθη.
Ειδικά στις αποστάσεις των ηχείων ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα,τώρα δεν γνωρίζω αν επειδή το έχω ρυθμισμένο σε κλίμακα του 0.01m παίζει αυστηρό ρόλο στην μέτρηση,κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω

2ον. Δεν σου αφήνει να κάνεις καμία προσωπική παρέμβαση στο γούστο σου.Έχει μόνο ρύθμιση cross στις χαμηλές, Audyssey, Audyssey flat και Off.Δεν μου αρέσει αυτό όσο Θεός και αν νομίζει ότι είναι

3ον. Μου την σπάει που για μια διαφορά απόστασης των ηχείων από την θέση του μικροφώνου της τάξης του 0.10m σου αλλάζει την ένταση με βήμα 0.5db οπότε πηγαίνεις και το αλλάζεις χειροκίνητα στα ίδια επίπεδα

4ον Θεωρώ καραγκιοζιλίκι(Νο 1) να δίνεις 150 euro για να αγοράσεις μια άδεια για pro για τον ενισχυτή σου η οποία αν περάσει κάποιος καιρός ακυρώνεται και πρέπει να πάρεις καινούριο κωδικό από το site

5ον Απίστευτα σπαστικό που αν τύχει και πάρεις μέτρηση με το pro kit και παρόλο που θα την αποθηκεύσεις στο Pc σου για να την ξαναβάλεις σε περίπτωση που κάνεις update firmware στον ενισχυτή σου και χάσεις τις ρυθμίσεις(πράγμα που μου έτυχε) δεν αρκεί μόνο ο κωδικός της άδειας(που τον παίρνεις μόνο μέσω κωδικού μικροφώνου του pro installer) και το serial του ενισχυτή αλλά θα πρέπει να θυμάσαι και να γράψεις ακριβώς τα ίδια στοιχεία (από όσο κατάλαβα) του τεχνικού που έκανε την μέτρηση αν θυμάμαι καλά αλλιώς δεν το δέχεται..καραγκιοζιλίκι (Νο2) οπότε το παράτησα και έκανα νέα μέτρηση με το μικρόφωνο του ενισχυτή
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.060
Reaction score
8.075
Πριν αρκετά χρόνια είχα marantz και έχω ξαναγράψει ότι σαν μηχάνημα δεν μου άρεσε. Ήχος μουντός, αδύναμος. Dsp 4-5 και αυτά χωρίς δυνατότητα επεξεργασίας. Αν γινόταν επιλογή κάποιου dsp ακόμη και στα μπάσα ή πρίμα δεν υπήρχε δυνατότητα επέμβασης από τον χρήστη!
Αλλά πέρασαν κάποια χρόνια από τότε, και θεωρώ ότι για να είναι ανταγωνιστική η εταιρεία, θα έχει βελτιωθεί!
Τώρα μου λέτε ότι υπάρχουν προβλήματα με τα μικρόφωνα κλπ....
Το καιρό αυτό είμαι άνευ av διότι προσπαθώ να αναβαθμίσω τον 767 μου. Έτσι καλοβλέπω τον 7010 της marantz.
Αν συμβαίνουν τα παραπάνω, με βλέπω πάλι για yamaha (1050-2050)

Υπάρχει κάποιος χώρος για ακρόαση Marantz???
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.881
Reaction score
77.494
Πάντως το μικρόφωνο του YPAO από φόρουμ που διάβασα στο εξωτερικό συγκριτικά με ένα umik έχει πανομοιότυπη απόδοση με εξαίρεση κάποιες αποκλίσεις από τα 40-50hz και κάτω και τα 13khz και πάνω, από εκεί καταλαβαίνεις σεβασμό στο τι πληρώνει ο πελάτης

αν κάνεις την αντίστοιχη σύγκριση με αυτό του Audyssey των ενισχυτών αμφιβάλω αν η φράση ο γάμος του Καραγκιόζη θα μπορέσει να μη χρησιμοποιηθεί ως χαρακτηρισμός.

το YPAO rsc αντιλαμβάνεται λοιπόν τις πρώτες αντανακλάσεις και από όσο γράφουν τα τεστ δημιουργεί πολύ πιο 3D σκηνή υπάρχει κανένας κάτοχος να το επιβεβαιώσει?

και κάτι ακόμα,το ξεχωριστό καλιμπρέισον των Yamaha για το Sub συγκριτικά με το Audyssey πως θα το χαρακτηρίζατε όσοι το χρησιμοποιείτε?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.881
Reaction score
77.494
Αυτό έγινε το 2014 και είχαμε Σαμαρά, πάω στοίχημα ότι αν επαναληφθεί το τεστ με τα σημερινά δεδομένα όλα θα είναι κάπως έτσι

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::laugh::laugh::laugh::p:p:p
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.060
Reaction score
8.075
Μπα με τα σημερινά δεδομένα ούτε στους 500 κύκλους δεν θα φτάνουμε, τελείως ανίκανα ''μηχανήματα ''ή Τελείως ''κουφοί'' όλοι μας!
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Εγω χωρις να μιλησω για το πιο ειναι καλυτερο απο το αλλο, γτ δεν ειχα ποτε την ευκαιρια να ακουσω το τι κανει το ypao, θα πω το εξης. Για τον μεσο χρηστη, αυτο που κανει το audyssey xt32 το θεωρω αψογο, ειναι στην κυριολεξια plug & play δινοντας τη δυνατοτητα στο μεσο χρηστη και σε αυτον που δεν την ψαχνει και πολυ (για τον εαυτο μου μιλαω προτιστως) να εχει μια πολυ καλη ηχητικη αποδοση.

Μια απορια εχω μονο και θα ηθελα αν καποιος που δουλευει το xt32 και γνωριζει κατι περισσοτερο απο εμενα να με βοηθησει.
Οταν θελεις να επεμβεις στο equalizer που εχει κανει το xt32, ο μονος τροπος ειναι να γυρισεις την επιλογη για το χτ32 στο off.
Για παραδειγμα, αν εγω θελω να επεμβω στο eq των surround ηχειων και μονο, απενεργοποιω το χτ32(off) και το κανω. αλλα μετα τι γινεται ?? εχω χασει ολα τα υπολοιπα?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.415
Reaction score
74.750
Ναι, γι' αυτό στραβώνουμε όλοι.
Αφού κάνουν τη δουλειά τους το MCACC και το YPAO, πας και αλλάζεις ό,τι θέλεις απο πάνω.
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Ναι, γι' αυτό στραβώνουμε όλοι.
Αφού κάνουν τη δουλειά τους το MCACC και το YPAO, πας και αλλάζεις ό,τι θέλεις απο πάνω.
Αρα δεν ειναι δυνατο να κανω οποιαδηποτε αλλαγη αφου εχω τρεξει το χτ32. Σωστα?
 

Μηνύματα
1.090
Reaction score
840
Στο παλιο αλλαζες μεγεθος ηχειων και τα db στο καινουργιο δεν ξερω
εχει γραφτει παντου οτι οι yamaha ειναι για οσους ξερουν τι να πειραξουν και για οσους φωναζουν καλιμπρατορα
Eγω που δεν θα ασχοληθω θα προτιμησω το Audyssey
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.060
Reaction score
8.075
Επίσης και εγώ που έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με το ypao, τελικά δεν χρησιμοποιώ τίποτα από τις ρυθμίσεις του και τον θέτω σε κατάσταση pure direct.
Ο λόγος απλός: Επειδή ως γνωρίζετε είμαι klipshάκιας και μάλιστα φανατικός :D, Χάνω τις χροιές τους μετά από κάποια αυτόματη ή χειροκίνητη ρύθμιση!
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Το audyssey κανει και παιχνιδακια στις υψηλες σε επιμερους συχνοτητες σε σχεση με το χρονο που δεν τα κανουν αποτι εχω δει τα αλλα...τονιζοντας λεπτομεριες και δεν εχει να κανει με τσιμπημα στις υψηλες που το κανει και αυτο ομως...
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Στο παλιο αλλαζες μεγεθος ηχειων και τα db στο καινουργιο δεν ξερω
εχει γραφτει παντου οτι οι yamaha ειναι για οσους ξερουν τι να πειραξουν και για οσους φωναζουν καλιμπρατορα
Eγω που δεν θα ασχοληθω θα προτιμησω το Audyssey
db, cross & μεγεθος ηχειων μπορεις να επεμβεις. απο κει και περα ρωταω τι γινεται. Αλλα αν δεν ξερεις κατα τη γνωμη μου δεν πειραζεις γτ το αποτελεσμα μπορει να γινει χειροτερο, και για χρηστες σαν εμενα, το χτ32 κανει αψογη δουλεια.
[DOUBLEPOST=1460370179][/DOUBLEPOST]
Επίσης και εγώ που έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με το ypao, τελικά δεν χρησιμοποιώ τίποτα από τις ρυθμίσεις του και τον θέτω σε κατάσταση pure direct.
Ο λόγος απλός: Επειδή ως γνωρίζετε είμαι klipshάκιας και μάλιστα φανατικός :D, Χάνω τις χροιές τους μετά από κάποια αυτόματη ή χειροκίνητη ρύθμιση!
Για δικαναλη ακροαση και γω σε pure direct παιζω με τον denon, με πολυ καλο αποτελεσμα στ' αυτακια μου. Σε πολυκαναλο εχω αφησει το χτ32 με μετρηση 8 θεσεων που εχω κανει, και αμφιταλαντευομαι μεταξυ reference και flat. δεν εχω κατασταλαξει ακομα.
[DOUBLEPOST=1460370292][/DOUBLEPOST]
Το audyssey κανει και παιχνιδακια στις υψηλες σε επιμερους συχνοτητες σε σχεση με το χρονο που δεν τα κανουν αποτι εχω δει τα αλλα...τονιζοντας λεπτομεριες και δεν εχει να κανει με τσιμπημα στις υψηλες που το κανει και αυτο ομως...
Το xt32 εχει την ταση να χαμηλωνει τις ηψηλες συχνοτητες. Βεβαια σε flat τις φερνει πιο κοντα σε ευθεια γραμμη κοιταζοντας το eq τους.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.060
Reaction score
8.075
Για δικαναλη ακροαση και γω σε pure direct παιζω με τον denon, με πολυ καλο αποτελεσμα στ' αυτακια μου. Σε πολυκαναλο εχω αφησει το χτ32 με μετρηση 8 θεσεων που εχω κανει, και αμφιταλαντευομαι μεταξυ reference και flat. δεν εχω κατασταλαξει ακομα.

Βλέπετε και ο Ανδρέας με klipsch παίζει, τυχαίο? Μάλλον όχι!
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
αποκλειεται να χαμηλωνει τις υψηλες και οχι μονο αυτο κανενα δε συμφερει να κανει μουντοτερο αποτελεσμα, ειδικα σε συχνοτητες που εχουν πολυ χαμηλη rt.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.868.696
Members
37.944
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top