Zizik's Maxi Home Theater

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Δημήτρη για να παίζουν τα presence τί dsp χρησιμοποιείς που δεν επεμβαίνει στον ήχο?
Movie standard?
Τώρα σώθηκες απο τη μνήμη χρυσόψαρου. :D
Σίγουρα Standard, δε θυμάμαι να έκανα κάτι εκτός απο το μόνιμα ενεργό PL IIx.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Εντάξει ευχαριστώ φίλε.
...και για να μην ξεχνιόμαστε κιόλας...
συστηματάρα!!
[DOUBLEPOST=1455992445][/DOUBLEPOST]
δεν χρειαζεται dsp.....την πληροφορια του κεντρικου την ανεβαζεις οσο θελεις σε υψος και σε ενταση

και εχει ρυθμιση απο 0-5 για υψος και ενταση...
Στον δικό μου rx-v663 παίζω στο straight.Από εκεί και έπειτα υπάρχει το πλήκτρο movie που περιλαμβάνει τις επιλογές standard,spectacle,sci-fi,adventure,drama,mono movie.
Dsp δεν είναι αυτά όλα?
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Εντάξει ευχαριστώ φίλε.
...και για να μην ξεχνιόμαστε κιόλας...
συστηματάρα!!
[DOUBLEPOST=1455992445][/DOUBLEPOST]

Στον δικό μου rx-v663 παίζω στο straight.Από εκεί και έπειτα υπάρχει το πλήκτρο movie που περιλαμβάνει τις επιλογές standard,spectacle,sci-fi,adventure,drama,mono movie.
Dsp δεν είναι αυτά όλα?
σαφως και εχει dsp αλλα αν θες δεν τα βαζεις......και το dsp εχει ρυθμισεις αν θες να πας πιο βαθια.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
σαφως και εχει dsp αλλα αν θες δεν τα βαζεις......και το dsp εχει ρυθμισεις αν θες να πας πιο βαθια.
Θα ανοίξω ένα νέο νήμα κάποια στιγμή για να κάνω τις ερωτήσεις μου γιατί σκέφτομαι την αγορά δύο presence
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
οι δυνατοτητες καθε av της yamaha μπορει να διαφερουν

αν δουλευει στον δικο σου οπως στον 5000 μην ανοιξεις ....παρτα.:D
 
  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Απίστευτη δουλειά κάνουν τα front presence, κρίμα που μάλλον δε γίνεται να εγκατασταθούν μόνιμα. :(

Μου δάνεισε ο Profi τα M Audio του για τις δοκιμές. :hi:

Πάντως η Yamaha λέει στο manual τα presence να είναι 0,5-1m πιο αριστερά-δεξιά από τα αντίστοιχα Front left - Front Right και όχι ακριβώς από πάνω.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.940
Reaction score
41.206
Η mitsy τι δουλειά εχει στο home cinema του zizik?
Να αποκατασταθεί η ταξη άμεσα παρακαλώ :p

Το lift dialogue γίνεται σε οποιοδήποτε μη-straight προγραμμα και χωρις να εχεις presence κατ' αναγκη, απλα οταν δεν έχεις, οπως εγώ που το δοκίμασα, στα αυτια μου ακούγεται λιγη θολούρα, δεν ξερω πως να το περιγραψω αλλιώς.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.903
Πάντως η Yamaha λέει στο manual τα presence να είναι 0,5-1m πιο αριστερά-δεξιά από τα αντίστοιχα Front left - Front Right και όχι ακριβώς από πάνω.
Όταν δεν υπάρχει η δυνατότητα να πας by the book, και μάλιστα οι εντυπώσεις με την παρούσα τοποθέτηση είναι τουλάχιστον θετικές, προχωράς κι έτσι.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Η mitsy τι δουλειά εχει στο home cinema του zizik?
Να αποκατασταθεί η ταξη άμεσα παρακαλώ :p

Το lift dialogue γίνεται σε οποιοδήποτε μη-straight προγραμμα και χωρις να εχεις presence κατ' αναγκη, απλα οταν δεν έχεις, οπως εγώ που το δοκίμασα, στα αυτια μου ακούγεται λιγη θολούρα, δεν ξερω πως να το περιγραψω αλλιώς.
Σαν πρόβλημα φάσης; ;)
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Φρικτή εμπειρία, το δοκίμασα πριν λίγο καιρό και στο 3 άκουγα τις ομιλίες απο το ταβάνι... >:(
Μόνο με presence πας τους διαλόγους εκεί που πρέπει, όπως πρέπει. :(
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Φρικτή εμπειρία, το δοκίμασα πριν λίγο καιρό και στο 3 άκουγα τις ομιλίες απο το ταβάνι... >:(
Μόνο με presence πας τους διαλόγους εκεί που πρέπει, όπως πρέπει. :(
εχετε βαλει ηχεια και στο ταβανι ?????
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
εχετε βαλει ηχεια και στο ταβανι ?????
Όχι ομορφιά μου, το dialog lift ανεβάζει τους διαλόγους χρησιμοποιώντας ό,τι ηχεία έχεις συνδεδεμένα. Αν δεν υπάρχουν ηχεία ύψους (presence), χρησιμοποιεί τα surrounds και τα κάνει πουτ@να. Αν υπάρχουν, δουλεύει φανταστικά.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απίστευτη δουλειά κάνουν τα front presence, κρίμα που μάλλον δε γίνεται να εγκατασταθούν μόνιμα. :(

Μου δάνεισε ο Profi τα M Audio του για τις δοκιμές. :hi:

Εχεις τον μεγαλύτερο χώρο και τα μικρότερα ηχεία...
Shame on you!
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.355
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top