Συνδεση subwoofer

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Λοιπον οτι αφορα στις συνδεσεις του sub βλεπουμε οτι συνηθως εχουμε εισοδο L και R .Συνηθως συνδεουμε το μονο rca μας στην αριστερη εισοδο.Tι θα γινει αν του δωσουμε σημα και στις δυο εισοδους? Εξαρταται απο την χρηση του sub αν μιλαμε για ενισχυτη με 2 εξοδους LR συνδεουμε και τις δυο εξοδους (μονοδρομος για στεροφωνικα προγραμματα).Αν μιλαμε για καταστασεις home cinema μας προσφερει τα ακολουθα.
Kαποια ασθενικα sub οφελουνται μιας και αναλογα το πως ειναι τυλιγμενο το πηνιο τους , παιζουν λιγο πιο δυνατα.Αν το sub μας ειναι δυνατο απλα δινοντας του ταυτοχρονα σημα και στις δυο εισοδους ξυπνα πιο ευκολα απο κατασταση stand by.
 

Μηνύματα
584
Reaction score
31
Απάντηση: Συνδεση subwoofer

ωραια για την συνδεση
πες και κατι για την ρυθμηση
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Συνδεση subwoofer

Oι τυπικες ρυθμισεις κανουν ενα sub να δωσει σωστο (με οτι αυτο συνεπαγει) μπασο στον καταλληλο χρονο με τα υπολοιπα ηχεια.Το να ρυθμισεις σωστα το σαμπ ειναι μια προκληση (για τους αρχαριους) και ενα ωραιο παιχνιδι για αυτους που ασχολουνται με το θεμα ρυθμιση sub.Πριν ρυθμισουμε ενα sub καλο θα ειναι να εχουμε βρει την βελτιστη θεση και αυτο να μας επιτρεπουν καποιοες αλλες συνθηκες ωστε να μπορει το sub να μπει εκει.Ενα ακομα ζωτικο ειναι η απομονωση του sub απο το πατωμα.
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Συνδεση subwoofer

ΤΩΡΑ!! Αρχιζουν τα δυσκολα...(Ρουβας).
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Συνδεση subwoofer

Ποια ειναι τα δυσκολα? ενα sub που μπορει να καλυψει ενα αναλογο χωρο ειναι ευκολο να του παρεις το max του.Το δυσκολοτερο ειναι η αποκτηση ενος σοβαρου sub .Τα αλλα ερχονται ευκολα (στο μετρο του δυνατου ) παντα.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Συνδεση subwoofer

Αrgi....ποσες ιντσες παει το κυβικο(α)...μιας και ασχολεισαι αρκετα με το αθλημα απο οτι βλεπω........ξερεις..?
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Αμ δεν πάει με τις ιντες! Υπάρχουν 13,5 ίντσες που βαράνε πολύ πιο δυνατά από 18"...


Παίζει ρόλο η καμπίνα, ο οδηγός κατασκευαστικά, το tuning, το αν είανι ported ή sealed και φυσικά ο χώρος σου και τι room gain θα πάρεις. Και πως θα τα ρυθμίσεις μετά και με τι εργαλεία φυσικα!.


Για να μην σκας τα πράγματα είναι απλά!

Αγοράζεις το καλύτερο (ή δυο ) sub που αντέχει η τσέπη σου και μετά ασχολείσαι με το πως θα παίξει στο χώρο σου κι εδώ προτείνει ΕΙΔΙΚΑ για το/τα sub κάποιο EQ αλλιώς μάλλον δεν πρόκειτα να δεις το καλύτερο ευατό του ποτέ.


Οπότε μετράς το χώρο σου και τα κυβικά του για να δεις το μινιμουμ που χρειάζεσαι και μετά κοιτάς τι έχει μέσα η τσέπη σου. Αν επαρκούν τα βαλάντια προχωράς και αγοράζεις αυτό που χρειάζεται αν όχι και μπορείς να περιμένεις να μαζέψεις περιμένεις.

Αλλιώς αγοράζεις ότι καλύτερο μπορείς και ότι κάνει στο χώρο σου έκανε.


Απλά!
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Συνδεση subwoofer

Για EQ δεν το συζηταω .....και νομιζω τα 2 ειναι ο σωστοτερος τροπος...

Χωρις λεφτα νο κοκο.... ε Σωτηριε!!!!!..:116:
 

Μηνύματα
27.439
Reaction score
25.576
Απάντηση: Συνδεση subwoofer

Αν πάρεις ενεργά δεν θα χρειαστείς μάλλον eq, αλλά αν πας στην δύσκολη λύση παθητικών που διαλέξαμε εγω και ο σωτήρης το χρειάζεσαι .Οπως το χρειαζόμαστε και εμείς. Δεν φταίνε τα σαμπ αλλά ο χώρος.Ο δικός μου εχει πολύ λιγότερα προβλήματα απο του σωτήρη και πάλι χρειάζεται.Για να τονωθούν οι πολύ χαμηλές 20 και κάτω που είναι σε στάθμη κάπου 8 db χαμηλότερα και να κοπούν λίγο απο 40-60 που είναι στα 6 db παραπάνω.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Συνδεση subwoofer

Αν πάρεις ενεργά δεν θα χρειαστείς μάλλον eq, αλλά αν πας στην δύσκολη λύση παθητικών που διαλέξαμε εγω και ο σωτήρης το χρειάζεσαι .Οπως το χρειαζόμαστε και εμείς. Δεν φταίνε τα σαμπ αλλά ο χώρος.Ο δικός μου εχει πολύ λιγότερα προβλήματα απο του σωτήρη και πάλι χρειάζεται.Για να τονωθούν οι πολύ χαμηλές 20 και κάτω που είναι σε στάθμη κάπου 8 db χαμηλότερα και να κοπούν λίγο απο 40-60 που είναι στα 6 db παραπάνω.

τα παθητικα εχω την εντυπωση οτι ειναι καλυτερα..φτανει να τα οδηγεις καλα..
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Re: Απάντηση: Συνδεση subwoofer

τα παθητικα εχω την εντυπωση οτι ειναι καλυτερα..φτανει να τα οδηγεις καλα..
Εξαρτάται πόσο καλός ντιούης είναι κάποιος.
Και αυτό γιατί οι εταιρίες δεν φτιάχνουν πλεόν αρκετά παθητικά με αποτέλεσμα ελλειπής αγορά και δυσαναλογία σε κοστολόγια.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Re: Συνδεση subwoofer

Αμ δεν πάει με τις ιντες! Υπάρχουν 13,5 ίντσες που βαράνε πολύ πιο δυνατά από 18"...


Παίζει ρόλο η καμπίνα, ο οδηγός κατασκευαστικά, το tuning, το αν είανι ported ή sealed και φυσικά ο χώρος σου και τι room gain θα πάρεις. Και πως θα τα ρυθμίσεις μετά και με τι εργαλεία φυσικα!.


Για να μην σκας τα πράγματα είναι απλά!

Αγοράζεις το καλύτερο (ή δυο ) sub που αντέχει η τσέπη σου και μετά ασχολείσαι με το πως θα παίξει στο χώρο σου κι εδώ προτείνει ΕΙΔΙΚΑ για το/τα sub κάποιο EQ αλλιώς μάλλον δεν πρόκειτα να δεις το καλύτερο ευατό του ποτέ.


Οπότε μετράς το χώρο σου και τα κυβικά του για να δεις το μινιμουμ που χρειάζεσαι και μετά κοιτάς τι έχει μέσα η τσέπη σου. Αν επαρκούν τα βαλάντια προχωράς και αγοράζεις αυτό που χρειάζεται αν όχι και μπορείς να περιμένεις να μαζέψεις περιμένεις.

Αλλιώς αγοράζεις ότι καλύτερο μπορείς και ότι κάνει στο χώρο σου έκανε.


Απλά!
ξεχασες το βασικοτερο , αν αντεχει ο χωρος και η τσεπη σου 2 σαμπ.Και τι σαμπ?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Συνδεση subwoofer

Κατι εξισου ζωτικο ειναι
ποσα μπασα θες ?
τι ηχεια εχεις?
αν δεν κρατα καποιος balance (δικαιωμα του βεβαιως βεβαιως)
ο ρεμπελος ας που δεν συμπαθει τα μπασα , αντιθετα ενας γειτονας που ζουσε με 4ρα 15ιντσα σε ενα mini οποτε ερχεται σπιτι μου λεει δωσε κιαλλο δωσε.
Αντιθετα οσοι ειχαν ακουσει το συστημα αρυθμιστο (μαζι και εγω ) ελεγαν οτι ειχα πλεονασμα μπασου.
Και τελος αν θελουμε πολλα μπασα μηπως ετσι ξυπναμε το τερας του χωρου μας και μετα θελουμε μπασοπαγιδες και εξτρα αποροφηση .
Κατι ακομα προσφατα βρεθηκα σε ενα χωρο μελους (μεγαλο χωρο) πολυ μεγαλο , και ειχα 2 ηχεια με 15ιντσα γουφερ και ενα 15 ιντσο σαμπ.
Σε δικαναλο προγραμμα τα ηχεια συντονιζαν σχεδον καθε τι στο χωρο.Ψιλολυσεις υπαρχουν και γιααυτα, απλα ας σκεφτουμε τι ειμαστε σε θεση να κανουμε, μετα ψωνιζουμε.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Συνδεση subwoofer

Ειτε μουσικη ακους ειτε ταινιες,πρεπει να υπαρχει ισροροπια σε ολο το φασμα,αλλιως ειναι κουραστικο..(για εμενα)

Και βεβαια δεν θελω συντονιζμους και θα παιζουν μεχρι εκει που αντεχει ο χωρος σε db...Εξαλλου δεν ειμαι των db :116:

Απλα τα δυο sub εχουν καλυτερο αποτελεσμα πιστευω....

Με δυο 12αρια πιστευω οτι θα παρω το αποτελεσμα που θελω..

Τωρα εχω ενα 10αρι asw2500.....καλο αλλα λιγο..
 

Μηνύματα
27.439
Reaction score
25.576
Απάντηση: Συνδεση subwoofer

Θα σου πω πως να ζητήσεις να σου φιάξουν τις καμπίνες , η πως να τις φιάξεις.Θα ψάξουμε και για μεγάφωνα και θα είσαι αρχηγός. Α θα πρέπει να βρείς και κάποιον τελικό για να τα οδηγεί σωστά , αλλά αυτό είναι εύκολο.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Συνδεση subwoofer

γιαννη κατι τετοιο ναι μεν θα ειναι πιο φτηνο(ισως οχι)
απο την αλλη δεν θα ειναι κατι :τα σκαω και ησυχαζω.Θελει πολλη δουλεια το θεμα.Κατι ετοιμο σαν δυο 12ιντσα ερθ ακουγεται πιο ευκολο
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Συνδεση subwoofer

Yποψιν οι κωνοι ων ερθ ειναι απο τους πιο μουσικους που εχω ακουσει.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Συνδεση subwoofer

ετοιμα....ετοιμα.....

Παλια εβγαζε και η velodyne παθητικα....
 

Μηνύματα
27.439
Reaction score
25.576
Απάντηση: Συνδεση subwoofer

Κωστάκη μου για έτοιμα ετοιμάσου να ακουμπήσεις πολλά ευρά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.738
Μηνύματα
2.874.436
Members
37.940
Νεότερο μέλος
papgeorge
Top