ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
Απάντηση: Re: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Το λάθος σημείο γιά εμένα στο σύστημα μου είναι τα καλώδια
δεν κάνουν για λαμπάτα μηχανήματα αλλά για μεγάλα τρανζιστορικά
γουστάρω λάθος! :143:

αφενός: καταρχήν, βρε συ, μη τα πετάς έτσι απότομα, γιατί κόντεψα να πνιγώ! :137::138:

αφετέρου: πες μας 2-3 πραγματάκια, έτσι για ενημέρωση βρε παιδί μου, μη το παίρνεις σώνει και καλά στραβά, λοιπόν, πές μας τα εξής, αφού φαίνεται πως την έχεις "ψάξει" πολύ τη δουλειά και ξέρεις τι και πως:

1. τι σύνθετη ωμική αντίσταση έχουν τα καλώδια που έχεις και γιατί τη θεωρείς αυτή την τιμή λάθος και ποια θεωρείς σωστή και γιατί.

2. για ποιο λόγο ένα καλώδιο που δε κάνει για το δικό σου "λαμπάτο" σύστημα, κάνει για ένα "μεγάλο τρανζιστορικό"? Δηλαδή τι στοιχεία πρέπει να έχει ένα καλώδιο για το δικό σου "λαμπάτο" σύστημα και τι στοιχεία ένα καλώδιο για "μεγάλο τρανζιστορικό"? Αλήθεια, για ένα "μικρό τρανζιστορικό" θέλει άλλα καλώδια? με τι στοιχεία? και όλα αυτά τα "στοιχεία" πως αντιστοιχούν με τα χαρακτηριστικά ενός καλωδίου (χωρητικότητα, επαγωγικότητα, ωμική αντίσταση)?

3. όταν με το καλό αντικαταστήσεις τα λάθος καλώδια στο σύστημά σου, τι θα αλλάξει στον ήχο σου; τι ξέρεις πως θα κερδίσεις στον ήχο? Ή για να το πω αλλιώς, τι ακριβώς χαλάει στον ήχο το καλώδιο που τώρα χρησιμοποιείς?


για να δούμε....
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
έστω λοιπόν...

επειδή βλέπω οτι δέν θές να ακούσεις την αλήθεια...θα σου πώ πού να επενδύσεις επειδή ξέρω τί θές να ακούσεις απο εμάς.

μπορείς καταρχήν να πάρεις καλώδια.
μετά μπορείς να πάρεις φίς για καλώδια όπως αυτά της furutech.μάλιστα μπορείς να αλλάξεις μέχρι και το φίς απο το τροφοδοτικό του πικάπ.
μετά θα πάρεις ένα καλό πολύμπριζο.πάλι νομίζω της furutech είναι αρκετά καλό.
μετά απο αυτό μπορείς άφοβα να πάρεις ένα καλό ράκ.υπάρχει ενός Έλληνα κατασκευαστή που είναι σχετικά φτηνό.για κάτι πιο ακριβό, τότε που τα έψαξα, θεωρώ άριστο το finite elemente αλλα και αυτό που είχα δεί σε ένα σπίτι κάποτε...δέν θυμάμαι μάρκα.Μάλιστα θα έλεγα οτι αν πάρεις αυτό τότε έχεις τελειώσει απο το θέμα στήριξη.
αν πάλι δέν μείνεις ικανοποιημένος μπορείς άφοβα να πάρεις αντικραδασμικά για όλες τις συσκευές.

πιστεύω οτι το να αλλάξεις την ηλεκτρική εγκατάσταση είναι υπερβολη(αστειεύομαι βέβαια).:142:

πραγματικά μπορεί να νομίζεις οτι σε δουλεύω.ΟΧΙ όμως!!!
απλά θεωρώ εξ αρχής οτι άνοιξες αυτό το θέμα διότι ήθελες να ακούσεις όλα τα παραπάνω και όχι την απλή και ωμή αλήθεια.:126:
οπότε και εγώ στα προσέφερα απλόχερα...
 

Μηνύματα
5.197
Reaction score
18
Απάντηση: Re: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

ΕΠΡΕΠΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙς ΗΧΕΙΑ.
Τελεία+Πάβλα, Νάμπερ 1!!!
Τωρα μπαλωματα θα κανεις, αλλα ουσιαστικη λυση δεν θα βρεις.
Τελεία+Πάβλα, Νάμπερ 2!!!
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Είσαι η χαρά του (απατεώνα) εμπόρου hi end (γιατί ένας σωστός θα σε στείλει σπίτι σου). Ελπίζω η νέα σειρά καλωδίων που θα αγοράσεις να μην είναι από την ίδια εταιρία. Δεν βάζει αρκετά χοντρό λάστιχο ποτίσματος μέσα. :137:

- Αν και είσαι 51 χρονών και νιώθω πως είναι κάπως αργά, θα σου πω μόνο ένα πράγμα και κάνε ότι καταλαβαίνεις:
"Για να μπορέσεις να μάθεις κάτι στη ζωή σου, βασική προϋπόθεση είναι να παραδεχθείς, (στον εαυτό σου και στους άλλους), ότι δεν το γνωρίζεις".


Τελικά κατά έναν τρόπο, το thread ήταν απολύτως διδακτικό για τους νεοεισερχόμενους στο χόμπι... :126:

...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.976
Reaction score
55.208
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Όταν είχα συστήσει στον Ear ΄΄ν'αφήσει τον πειρασμό σ'αυτούς που τον αντέχουν΄΄(ώστε να μην καννιβαλιστεί εκείνη η αγγελία γιά τα καλώδια) φαινόταν μακρινή η ώρα που θα έπρεπε να το ακολουθήσω και ο ίδιος.:612:
Μήπως έχουν δίκιο αυτοί που πιστεύουν ότι δεν υπάρχει σωτηρία γιά το χαϊενδικό ...΄΄χώρο΄΄;:126:
Η ουσιαστική αναζήτηση της αλήθειας δεν αρχίζει με την εμπέδωση του λάθους μας,αλλά όταν παύουμε να ντρεπόμαστε γι αυτήν την αναζήτηση...

Προτού εκταμιευτούν κεφάλαια στο βρόντο,μπορείς να καθήσεις σε διαφορετικές θέσεις εντός του χώρου σου και ν'αντιληφθείς τη διαφορετική απόδοση του ίδιου συστήματος.Δεν είναι υποχρεωτικό να πας σε άλλο χώρο.Ορισμένες κινήσεις είναι σχετικά ανέξοδες:Εύρεση συχνοτικού ύψους των αξονικών ιδιομορφών συντονισμού του χώρου,συμπτώσεων(εντός περιθωρίου 5%) με αντίστοιχους εφαπτομενικούς και πλάγιους και τοποθέτηση μπασοπαγίδων στις γωνίες γιά τις θεμελιώδεις και πρώτες αρμονικές αυτών.Εξασφάλιση κατά το δυνατόν συμμετρίας ως προς την υποδοχή των πλευρικών ανακλάσεων.Εάν η θέση ακρόασης βρίσκεται κοντά σε οπίσθιο τοίχο ωφελεί περισσότερο η απορρόφηση παρά η διάχυση επ'αυτού.Διαχυτική διάταξη όμως θα ωφελούσε επί του τοίχου όπισθεν των ηχείων.

Βέβαια οι προκύπτουσες ταλαντώσεις από φαινόμενα επαλληλίας ηχούς μπορεί να εξακολουθήσουν να παραβλάπτουν την απόδοση του συστήματος.
Πρέπει να μειωθεί η κατοπτρική ανακλαστικότητα ως προς τα ηχητικά κύματα τουλάχιστον είτε της οροφής είτε του δαπέδου.Το ακουστικό μας σύστημα είναι προσαρμοσμένο ν'αξιοποιεί ανακλάσεις από το δάπεδο γιά τον χωρικό εντοπισμό των πηγών,πραγματικών και εικονικών.Άρα δίδεται προτεραιότητα στη φροντίδα της οροφής...


:126:
 

Μηνύματα
5.197
Reaction score
18
Απάντηση: Re: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Τελικά κατά έναν τρόπο, το thread ήταν απολύτως διδακτικό για τους νεοεισερχόμενους στο χόμπι... :126: ...
Τέλειο!
Και μια μικρή βοήθεια εδώ:

http://www.realtraps.com/modecalc.htm

http://www.audioholics.com/education/acoustics-principles/calculating-room-modes-with-modecalc

http://www.scribd.com/doc/24282315/21/SIDEBAR-ROOM-MODES-AND-MODECALC
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

βρε σεις, για καλώδια μιλάμε, μη μου το χαλάτε το θρεντ...:141::141::141:
 

Μηνύματα
5.197
Reaction score
18
Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

βρε σεις, για καλώδια μιλάμε, μη μου το χαλάτε το θρεντ...:141::141::141:
Δεν είναι ανάγκη να μου μιλάς στον... πληθυντικό... :138:
 

Μηνύματα
1.577
Reaction score
647
Απάντηση: Re: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Βρέ παιδία φυσικα και σας ευχαριστώ ολους για τις προτάσεις σας
αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να γκρεμίσω το σπίτι για να φτιάξω χώρο ακρόασης ιδανικό γιά τα ηχεία
ουτε εχω σκοπό φτού και απο την αρχή να ξανα φτιάξω νέο σύστημα δεν ειναι και τόσο εύκολο οικονομικά

Λοιπόν ο μόνος που πλησίασε το πρόβλημα μου είναι ο Μενδρινός
που εγραψε οτι τα ηχεία ειναι απαιτητικά σε συνοδά
Το λάθος σημείο γιά εμένα στο σύστημα μου είναι τα καλώδια
δεν κάνουν για λαμπάτα μηχανήματα αλλά για μεγάλα τρανζιστορικά οπως μου εγραψε φίλος απο την cable company
σε επικοινωνία που είχα μαζί του

Σας ευχαριστώ όλους ξανά
να σε διορθωσω σε κατι....

τα συγκεκριμενα καλωδια δεν ειναι οτι δεν κανουν για λαμπατα μηχανηματα...

δεν κανουν γενικα γιατι ειναι και γ...ω τα equalizer....

ειδικα τα Revelation ειναι η απολυτη τραγωδια....

παντως δεν περιμενα οτι ενα καλωδια ρευματος μπορει να δουλευει σαν equalizer αλλα οφειλω να ομολογησω οτι η VD το καταφερε και αυτο...

μεινε μακρια απο τη συγκεκριμενη εταιρια και ψαξε για κατι ουδετερο αλλιως βαλε καλυτερα καλωδια ηλεκτρολογικα.... Πιο ορθα θα παιζεις...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Προσωπικά είχα full VD και έπαθα τη πλάκα της ζωής μου όταν.....τα έβγαλα από το σύστημα. Από τότε δεν έχω ξανααγοράσει ακριβό καλώδιο ρεύματος. Και έμαθα ότι για να κρίνεις αν κάτι τελικά σου αρέσεις πρέπει να το ακούσεις αρκετό καιρό και μετά να το αφαιρέσεις.

Από κει και πέρα Στάυρο, το συγκεκριμένο ηχείο προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου, το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές. Το θεωρώ αλλού για αλλού. Αν και για κόρνα ομολογώ ότι ακούγεται.

Τα ενισχυτικά φαντάζομαι είναι αξιοπρεπή.

Επίσης λάμπα στο Player, λάμπα και στα ενισχυτικά! Γιατί?

ΙΜΗΟ γιατί σε θεωρώ φίλο.
 

Μηνύματα
1.577
Reaction score
647
Απάντηση: Re: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Τα ενισχυτικά φαντάζομαι είναι αξιοπρεπή.

Επίσης λάμπα στο Player, λάμπα και στα ενισχυτικά! Γιατί?

ΙΜΗΟ γιατί σε θεωρώ φίλο.
αυτο το πραγμα με τη λαμπα στη λαμπα δε το εχω καταλαβει ποτε. Δηλαδη ακους μια εγγραφη που εχει γραφτει με λαμπατο μικροφωνο το οποιο προσθετει οτι "αρμονικες" (παραμορφωσεις) προσθετει και μετα προσπαθεις να την αναπαραγεις με λαμπατη πηγη, λαμπατο προ και λαμπατο τελικο. Υπαρχει περιπτωση αυτη η εγγραφη να μην ακουγεται σαν (ψαρο)σουπα? Τι σχεση εχει με το event που ηχογραφηθηκε εξ αρχης?
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Προσωπικά είχα full VD και έπαθα τη πλάκα της ζωής μου όταν.....τα έβγαλα από το σύστημα. Από τότε δεν έχω ξανααγοράσει ακριβό καλώδιο ρεύματος. Και έμαθα ότι για να κρίνεις αν κάτι τελικά σου αρέσεις πρέπει να το ακούσεις αρκετό καιρό και μετά να το αφαιρέσεις.

Από κει και πέρα Στάυρο, το συγκεκριμένο ηχείο προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου, το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές. Το θεωρώ αλλού για αλλού. Αν και για κόρνα ομολογώ ότι ακούγεται.

Τα ενισχυτικά φαντάζομαι είναι αξιοπρεπή.

Επίσης λάμπα στο Player, λάμπα και στα ενισχυτικά! Γιατί?

ΙΜΗΟ γιατί σε θεωρώ φίλο.
Μιχαλη μου,

Ποσες φορες φιλε εχουμε ακουσει καποιο προιον που δε μας αρεσε, αλλἀ οταν το ακουσαμε καπου σωστα στημενο και απο ατομο που ξερει και το ''εφερε'' στα ισια του , ειπαμε οτι ειναι καταπληκτικο..., και ποσες καποιο αλλο που μας αρεσε καπου αλλου ,αλλα οταν το αποκτησαμε δεν μας αρεσε καθολου και μας απογοητευσε.

Ολοι μας πια ξερουμε οτι οι φορες που αξιολογα η πολυ αξιολογα προιοντα ''παιζουν'' στο 100% των δυνατοτητων τους ειναι πολυ λιγες.

Σε εναν λαθος χωρο,με μια μετρια η κακη τοποθετηση, με τα μη καταλληλα πολλες φορες συνοδα , με τα διαφορα καλουδια και καλωδια που δεν τους πανε , (δηλ. με τα ατυχη δυστυχως ματσαρισματα που γινονται πολλες φορες ) αριστα μηχανηματα δινουν τελειως διαφορετκα αποτελεσματα απο αυτα που πραγματικα μπορουν να δωσουν. Ετσι κανουμε λαθος εκτιμηση χωρις να το θελουμε.

Αλλα οι περισσοτεροι δυστυχως δεν μπορουμε να εχουμε τον ιδανικο χωρο, τις ιδανικες συνθηκες, τα ιδανικα συνοδα και καλωδια , οπως δεν μπορουμε να εχουμε και την ιδανικη δουλεια ,την ιδανικη συντροφο, το ιδανικο αυτοκινητο, το ιδανικο σπιτι, σκαφος και ιδιωτικο jet. :126:

Να παρει δεν μπορουμε.:117:

Οπότε με αυτα τα φραγκα ,σπιτι, συστημα αυτοκινητο και συντροφο κλπ.που εχουμε , προσπαθουμε να ζησουμε οσο γινεται καλυτερα και χωρις να ενοχλουμε τους αλλους.

Απλα φροντιζουμε να τα χειριζομαστε σωστα και να τα λειτουργουμε εντος προδιαγραφων , και εαν κατι δεν παει καλα σε κατι απο αυτα να ρωταμε τον ειδικο που ξερει κατι παραπανω, και να ''θεραπευσουμε'' το προβλημα.

Δεν μπορω να κανω τον ειδικο αρχιτεκτονα και διακοσμητη ενω εχω χομπυ την αρχιτεκτονικη και διακοσμηση.
Δεν μπορω να κανω το μηχανικο αυτοκινητων και βελτιωτη AMG επειδη εχω χομπυ τα γρηγορα αυτοκινητα κλπ κλπ.


Μπορω να εχω αποψη για τα παραπανω, καποιες γνωσεις, καποια εμπειρια αλλα δε θα ειμαι ποτε στο επιπεδο ενος καλου επαγγελματια.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: Re: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Μιχαλη μου,

Ποσες φορες φιλε εχουμε ακουσει καποιο προιον που δε μας αρεσε, αλλἀ οταν το ακουσαμε καπου σωστα στημενο και απο ατομο που ξερει και το ''εφερε'' στα ισια του , ειπαμε οτι ειναι καταπληκτικο..., και ποσες καποιο αλλο που μας αρεσε καπου αλλου ,αλλα οταν το αποκτησαμε δεν μας αρεσε καθολου και μας απογοητευσε.

Ολοι μας πια ξερουμε οτι οι φορες που αξιολογα η πολυ αξιολογα προιοντα ''παιζουν'' στο 100% των δυνατοτητων τους ειναι πολυ λιγες.

Σε εναν λαθος χωρο,με μια μετρια η κακη τοποθετηση, με τα μη καταλληλα πολλες φορες συνοδα , με τα διαφορα καλουδια και καλωδια που δεν τους πανε , (δηλ. με τα ατυχη δυστυχως ματσαρισματα που γινονται πολλες φορες ) αριστα μηχανηματα δινουν τελειως διαφορετκα αποτελεσματα απο αυτα που πραγματικα μπορουν να δωσουν. Ετσι κανουμε λαθος εκτιμηση χωρις να το θελουμε.

Αλλα οι περισσοτεροι δυστυχως δεν μπορουμε να εχουμε τον ιδανικο χωρο, τις ιδανικες συνθηκες, τα ιδανικα συνοδα και καλωδια , οπως δεν μπορουμε να εχουμε και την ιδανικη δουλεια ,την ιδανικη συντροφο, το ιδανικο αυτοκινητο, το ιδανικο σπιτι, σκαφος και ιδιωτικο jet. :126:

Να παρει δεν μπορουμε.:117:

Οπότε με αυτα τα φραγκα ,σπιτι, συστημα αυτοκινητο και συντροφο κλπ.που εχουμε , προσπαθουμε να ζησουμε οσο γινεται καλυτερα και χωρις να ενοχλουμε τους αλλους.

Απλα φροντιζουμε να τα χειριζομαστε σωστα και να τα λειτουργουμε εντος προδιαγραφων , και εαν κατι δεν παει καλα σε κατι απο αυτα να ρωταμε τον ειδικο που ξερει κατι παραπανω, και να ''θεραπευσουμε'' το προβλημα.

Δεν μπορω να κανω τον ειδικο αρχιτεκτονα και διακοσμητη ενω εχω χομπυ την αρχιτεκτονικη και διακοσμηση.
Δεν μπορω να κανω το μηχανικο αυτοκινητων και βελτιωτη AMG επειδη εχω χομπυ τα γρηγορα αυτοκινητα κλπ κλπ.


Μπορω να εχω αποψη για τα παραπανω, καποιες γνωσεις, καποια εμπειρια αλλα δε θα ειμαι ποτε στο επιπεδο ενος καλου επαγγελματια.
Σωστή θέση και άποψη.
Όμως πολλές φορές, η άποψη αυτή γίνεται φορέας εξαπάτησης,ή έστω απόπειρας αποπροσανατολισμού,του καταναλωτή.
Θέλει δηλαδή τον καταναλωτή ανυπεράσπιστο και απογυμνωμένο απέναντι στο πρώτο ερέθισμα,την ακοή,για την αξιολόγηση κάποιου μηχανήματος-συστήματος.
Συμφωνώ φυσικά για τη τεράστια σημασία των συνοδών,αλλά αν για παράδειγμα σε μια έκθεση το αποτέλεσμα δεν είναι καλό,γιατί πρέπει να ψαχτεί κανείς με συνοδά και να μη πάει παρακάτω?
Δυστυχώς ο φετιχισμός είναι κακός σύμβουλος...ακόμα και στον ήχο!
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
760
Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

... δεν αντιλαμβάνομαι γιατί αφού κατά τον συντάκτη του νήματος το πρόβλημα είναι στα καλώδια, δεν δανείζεται (δεδομένου ότι αρέσκεται σε ακριβά σύρματα και άσκοπες αγορές βλάπτουν) κάποια άλλα, για να ακούσει αν, τα όποια θεωρούμενα ως προβλήματα , επιλυθούν ... αυτό θα ήταν το πλέον εύκολο, ... στην συνέχεια (όταν και δυστυχώς ουδέν θα επιλυθεί με τις αλλαγές καλωδίων) βλέπει τις επόμενες κινήσεις του, ιδίως σε θέματα χώρου ....
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Re: Απάντηση: Re: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

γουστάρω λάθος! :143:

αφενός: καταρχήν, βρε συ, μη τα πετάς έτσι απότομα, γιατί κόντεψα να πνιγώ! :137::138:

αφετέρου: πες μας 2-3 πραγματάκια, έτσι για ενημέρωση βρε παιδί μου, μη το παίρνεις σώνει και καλά στραβά, λοιπόν, πές μας τα εξής, αφού φαίνεται πως την έχεις "ψάξει" πολύ τη δουλειά και ξέρεις τι και πως:

1. τι σύνθετη ωμική αντίσταση έχουν τα καλώδια που έχεις και γιατί τη θεωρείς αυτή την τιμή λάθος και ποια θεωρείς σωστή και γιατί.

2. για ποιο λόγο ένα καλώδιο που δε κάνει για το δικό σου "λαμπάτο" σύστημα, κάνει για ένα "μεγάλο τρανζιστορικό"? Δηλαδή τι στοιχεία πρέπει να έχει ένα καλώδιο για το δικό σου "λαμπάτο" σύστημα και τι στοιχεία ένα καλώδιο για "μεγάλο τρανζιστορικό"? Αλήθεια, για ένα "μικρό τρανζιστορικό" θέλει άλλα καλώδια? με τι στοιχεία? και όλα αυτά τα "στοιχεία" πως αντιστοιχούν με τα χαρακτηριστικά ενός καλωδίου (χωρητικότητα, επαγωγικότητα, ωμική αντίσταση)?

3. όταν με το καλό αντικαταστήσεις τα λάθος καλώδια στο σύστημά σου, τι θα αλλάξει στον ήχο σου; τι ξέρεις πως θα κερδίσεις στον ήχο? Ή για να το πω αλλιώς, τι ακριβώς χαλάει στον ήχο το καλώδιο που τώρα χρησιμοποιείς?


για να δούμε....
Βρέ φιλαράκι μην σε χάσουμαι κι ολας απο τα γέλοια
και κλείσεις και το μαγαζί!!!!
αλήθεια πρίν δώσω οποιαδήποτε εξήγηση
Μπάς και είσαι σε θέση να μας ενημερώσεις για χωρητικότητες-σύνθετες ωμικές αντιστάσεις-κατασκευαστικές σχολές καλωδίων
κλπ και βέβαια ποιά η διαφορά ηχητικά σε καλωδια που κοστίζουν 100 ευρώ με σχέση με αυτά που κοστίζουν 1000 ευρώ
Μιάς και εσύ πουλάς καλώδια σε σχέση με μένα που αγοράζω
ξέρεις καλύτερα
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
έστω λοιπόν...

επειδή βλέπω οτι δέν θές να ακούσεις την αλήθεια...θα σου πώ πού να επενδύσεις επειδή ξέρω τί θές να ακούσεις απο εμάς.

μπορείς καταρχήν να πάρεις καλώδια.
μετά μπορείς να πάρεις φίς για καλώδια όπως αυτά της furutech.μάλιστα μπορείς να αλλάξεις μέχρι και το φίς απο το τροφοδοτικό του πικάπ.
μετά θα πάρεις ένα καλό πολύμπριζο.πάλι νομίζω της furutech είναι αρκετά καλό.
μετά απο αυτό μπορείς άφοβα να πάρεις ένα καλό ράκ.υπάρχει ενός Έλληνα κατασκευαστή που είναι σχετικά φτηνό.για κάτι πιο ακριβό, τότε που τα έψαξα, θεωρώ άριστο το finite elemente αλλα και αυτό που είχα δεί σε ένα σπίτι κάποτε...δέν θυμάμαι μάρκα.Μάλιστα θα έλεγα οτι αν πάρεις αυτό τότε έχεις τελειώσει απο το θέμα στήριξη.
αν πάλι δέν μείνεις ικανοποιημένος μπορείς άφοβα να πάρεις αντικραδασμικά για όλες τις συσκευές.

πιστεύω οτι το να αλλάξεις την ηλεκτρική εγκατάσταση είναι υπερβολη(αστειεύομαι βέβαια).:142:

πραγματικά μπορεί να νομίζεις οτι σε δουλεύω.ΟΧΙ όμως!!!
απλά θεωρώ εξ αρχής οτι άνοιξες αυτό το θέμα διότι ήθελες να ακούσεις όλα τα παραπάνω και όχι την απλή και ωμή αλήθεια.:126:
οπότε και εγώ στα προσέφερα απλόχερα...


Οχι φιλαράκο και σου το λέω πολύ ειλικρινά
ήθελα να ακούσω τα αντίθετα απο όσα λές
απο ολους εσας
εγώ εβαλα ενα θέμα και ενα σύστημα για σχόλια
Δεν με ενδιαφέρει η γκρίζα διαφήμιση των προϊόντων που αναφέρεις


Η αλήθεια πιά είναι??? μπας και την καταλάβω???επιτέλους!!!!!
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Ωραίος φίλος είσαι βρε ear ...

Μιάς και εσύ πουλάς καλώδια ...
...και δεν μας είπες τίποτα?
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Είσαι η χαρά του (απατεώνα) εμπόρου hi end (γιατί ένας σωστός θα σε στείλει σπίτι σου). Ελπίζω η νέα σειρά καλωδίων που θα αγοράσεις να μην είναι από την ίδια εταιρία. Δεν βάζει αρκετά χοντρό λάστιχο ποτίσματος μέσα. :137:

- Αν και είσαι 51 χρονών και νιώθω πως είναι κάπως αργά, θα σου πω μόνο ένα πράγμα και κάνε ότι καταλαβαίνεις:
"Για να μπορέσεις να μάθεις κάτι στη ζωή σου, βασική προϋπόθεση είναι να παραδεχθείς, (στον εαυτό σου και στους άλλους), ότι δεν το γνωρίζεις".


Τελικά κατά έναν τρόπο, το thread ήταν απολύτως διδακτικό για τους νεοεισερχόμενους στο χόμπι... :126:

...
Ενα ξέρω οτι στα 51 μου χρόνια προσπαθώ να ακούω ακόμα
και μαθαίνω
τα οσα λές τα ακούω ...τζάμπα μέχρι να μου αποδέιξεις το αντίθετο

ΥΓ Οποια στιγμή θές είσαι καλοδεχούμενος σπίτι μου γιά να μου αποδείξεις την αλήθεια σου
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Αφού ακούς πάρε χαμπάρι. Το πρόβλημα είναι ότι είναι πολύ μικρός ο χώρος και πολύ λάθος η τοποθέτηση για τα ηχεία που έχεις.

ΤΕΛΟΣ!

Όλα τα υπόλοιπα είναι να 'χουμε να λέμε. Κατανοητόν;
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Προσωπικά είχα full VD και έπαθα τη πλάκα της ζωής μου όταν.....τα έβγαλα από το σύστημα. Από τότε δεν έχω ξανααγοράσει ακριβό καλώδιο ρεύματος. Και έμαθα ότι για να κρίνεις αν κάτι τελικά σου αρέσεις πρέπει να το ακούσεις αρκετό καιρό και μετά να το αφαιρέσεις.

Από κει και πέρα Στάυρο, το συγκεκριμένο ηχείο προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου, το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές. Το θεωρώ αλλού για αλλού. Αν και για κόρνα ομολογώ ότι ακούγεται.

Τα ενισχυτικά φαντάζομαι είναι αξιοπρεπή.

Επίσης λάμπα στο Player, λάμπα και στα ενισχυτικά! Γιατί?

ΙΜΗΟ γιατί σε θεωρώ φίλο.



Γιατί απλά όσους ακους μας θεωρούν κοροϊδα και εσένα και εμένα για να παιξουν το παιχνίδι τους
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.016
Μηνύματα
2.885.345
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top