ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.976
Reaction score
55.208
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Ανακλάσεις και περιθλάσεις δεν υπάρχουν στον χώρο
τα καμπανάκια του chang γιά εμένα προσωπικά κάνουν δουλειά
Δυστυχώς δεν θα μπορούσα να βάλω σε άλλο σημείο τις υπόλοιπες συσκευές λόγω καλωδίων σύνδεσης.Tο έπιπλο είναι ενας καναπές
αλήθεια τώρα, τα πιστεύεις αυτά που γράφεις? :140:εκεί μέσα γίνεται της μουρλής το ανάγνωσμα, τα καμπανάκια του τσινγκ-τσανκγ-τσονγκ σε μάραναν, που κάνουν απλή συνήχηση σε κάποιες συχνότητες....:135:
τες πα, σοβαρά τώρα, την ειλικρινή μου άποψη (και με προτεινόμενες "λύσεις") την εξέφρασα εδώ, και οι λύσεις που προτείνω δεν έχουν καμιά σχέση με το τι νομίζω πως ακούς εκεί μέσα, έχουν σχέση με τις διαστάσεις του χώρου σου και τον χαμό των πρώτων αντανακλάσεων που επικρατούν στο χώρο σου, μην επιτρέποντάς σου ουσιαστικά να ακούς τα ηχεία σου (αποκλείεται να ακούς πάνω από 10% ενέργεια προερχόμενη από άμεση ακτινοβολία των ηχείων σου, κι είμαι λίαν επιεικής στη διατύπωση του ποσοστού αυτού). Σε αυτήν την παραπάνω πρότασή μου, να προσθέσεις και το εξής: δώσε πολύ μεγαλύτερη κλίση των ηχείων προς τα έσω, ώστε το κέντρο των μεγαφώνων των ηχείων L-R να "ενώνεται" ~20cm μπροστά από τη μύτη σου όταν κάθεσαι στη θέση "ακρόασης", ώστε να μειώσεις τρόπον τινά τις πλευρικές αντανακλάσεις.
Aς υποθέσουμε χάριν διαλεκτικής ότι υπάρχει μιά ΄΄υπέρτατη΄΄ μονάδα φροντίδας χώρου η οποία ταπεινώνει τις ανακλάσεις και τις περιθλάσεις,έτσι ώστε στη θέση ακρόασης να δέχεσαι ως επί το πλείστον άμεσο ήχο.Ποιά είναι ακριβώς η αρχή λειτουργίας της συγκεκριμένης;Eάν πρόκειται γιά συντονιστές Helmholtz,σε ποιό συχνοτικό ύψος είναι αυτοί συντονισμένοι;

Θεωρώ ότι οι πιθανές απώλειες από χρήση μεγαλύτερου μήκους καλωδίων διασύνδεσης προενισχυτή-τελικού είναι μικρότερες από την υποβάθμιση που συνεπάγεται η τοποθέτηση του ικριώματος των συσκευών στην παρούσα θέση.

Ο καναπές αυτός αποτελεί τη θέση ακρόασης;Εάν όχι,όταν κάθεσαι στη θέση ακρόασης,μήπως το αριστερό ηχείο με την παρούσα κλίση ακτινοβολεί άμεσα προς αυτόν;Επίσης τί ακριβώς αντικρίζεις στη δεξιά πλευρά σου;
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Aς υποθέσουμε χάριν διαλεκτικής ότι υπάρχει μιά ΄΄υπέρτατη΄΄ μονάδα φροντίδας χώρου η οποία ταπεινώνει τις ανακλάσεις και τις περιθλάσεις,έτσι ώστε στη θέση ακρόασης να δέχεσαι ως επί το πλείστον άμεσο ήχο.Ποιά είναι ακριβώς η αρχή λειτουργίας της συγκεκριμένης;
Καλά τι ερωτήσεις είναι αυτές;
Η εξής:



...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.976
Reaction score
55.208
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜ

Καλά τι ερωτήσεις είναι αυτές;
Η εξής:...

Και δεν εννοεί...ξυριστικές μηχανές.:137:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.182
Reaction score
20.827
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Ανακλάσεις και περιθλάσεις δεν υπάρχουν στον χώρο ...
Τους έσωσες ρεπό μόνο για σήμερα, ή τις απέλυσες;
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Νομίζω ότι έχω την υπέρτατη λύση στο πρόβλημα του εν λόγω συστήματος: Το σύστημά σου χρειάζεται ξεμάτιασμα.

Παρακολούθησε με προσοχή το παρακάτω βίντεο. Μετά βάλε Dianna Krall και πες μας τις διαφορές.

[YOUTUBE]gIVidCBr0v4[/YOUTUBE]

...
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Το μεγάλο πρόβλημα στο συγκεκριμένο σετ είναι ο ακροατής. Όταν τόσοι άνθρωποι του επισημαίνουν τις ίδιες σωστές παρατηρήσεις και η απάντηση είναι μονότονα η ίδια «κάνεις λάθος», δεν φταίνε τα μηχανήματα. Αν δεν γραφτεί «ευχαριστώ για την πρότασή σου, θα το δοκιμάσω και θα σου πω αποτελέσματα», δεν χρειάζεται να ασχοληθεί κάποιος έτερος. :203:

Κατόποιν τούτου, κανείς δεν μπορεί να ψέξει τον πσαροντουφεκά, που τραβά μια δική του γραμμή. :119:
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Βρέ παιδία φυσικα και σας ευχαριστώ ολους για τις προτάσεις σας
αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να γκρεμίσω το σπίτι για να φτιάξω χώρο ακρόασης ιδανικό γιά τα ηχεία
ουτε εχω σκοπό φτού και απο την αρχή να ξανα φτιάξω νέο σύστημα δεν ειναι και τόσο εύκολο οικονομικά

Λοιπόν ο μόνος που πλησίασε το πρόβλημα μου είναι ο Μενδρινός
που εγραψε οτι τα ηχεία ειναι απαιτητικά σε συνοδά
Το λάθος σημείο γιά εμένα στο σύστημα μου είναι τα καλώδια
δεν κάνουν για λαμπάτα μηχανήματα αλλά για μεγάλα τρανζιστορικά οπως μου εγραψε φίλος απο την cable company
σε επικοινωνία που είχα μαζί του

Σας ευχαριστώ όλους ξανά
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Εαν θέλει ας βάλει κανένας αλλος φιλος το σύστημα του για να συνεχίσουμαι το νήμα
ολοι κάτι θα κερδίσουμαι απο την κουβεντούλα
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Μρε σύ IRON , φτάσαμε τα 170 Posts,γιά να μας πείς οτι φταίνε τα καλώδια?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.182
Reaction score
20.827
Απάντηση: Re: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Λοιπόν ο μόνος που πλησίασε το πρόβλημα μου είναι ο Μενδρινός
που εγραψε οτι τα ηχεία ειναι απαιτητικά σε συνοδά
Το λάθος σημείο γιά εμένα στο σύστημα μου είναι τα καλώδια
δεν κάνουν για λαμπάτα μηχανήματα αλλά για μεγάλα τρανζιστορικά οπως μου εγραψε φίλος απο την cable company
σε επικοινωνία που είχα μαζί του
Και γι' αυτό σκας; Βάλε μια αντίσταση 3,87ΚΩ σε σειρά με καθένα από τους δυό αγωγούς του καλωδίου, και είσαι εντάξει. Στείλε κι ένα φάσκελο στον φίλο από την cable company (κι άλλα τρία από μέρους μου). Να μη τον έχεις ανάγκη δηλαδής...
 



Μηνύματα
4.886
Reaction score
3.998
Απάντηση: Re: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Βρέ παιδία φυσικα και σας ευχαριστώ ολους για τις προτάσεις σας
αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να γκρεμίσω το σπίτι για να φτιάξω χώρο ακρόασης ιδανικό γιά τα ηχεία
ουτε εχω σκοπό φτού και απο την αρχή να ξανα φτιάξω νέο σύστημα δεν ειναι και τόσο εύκολο οικονομικά

Λοιπόν ο μόνος που πλησίασε το πρόβλημα μου είναι ο Μενδρινός
που εγραψε οτι τα ηχεία ειναι απαιτητικά σε συνοδά

Το λάθος σημείο γιά εμένα στο σύστημα μου είναι τα καλώδια
δεν κάνουν για λαμπάτα μηχανήματα αλλά για μεγάλα τρανζιστορικά οπως μου εγραψε φίλος απο την cable company
σε επικοινωνία που είχα μαζί του

Σας ευχαριστώ όλους ξανά

Φιλε θα πληρωσεις πολλα για καλωδια στην αρχη θα νομιζεις οτι ελυσες το προβλημα (για καθαρα ψυχολογικους λογους) και μετα απο λιγο καιρο ξανα τα ιδια. Θα ξαναψαχνεσαι.

Εγω δε νομιζω ο ΝΜ λεγοντας συνοδα να εννοουσε τα καλωδια. Αλλα ακομη κι ετσι θεωρω αστειο να λυσεις το προβλημα με τα καλωδια.

Απλα για μενα εκανες λαθος αγορα ηχειων. Τελειως ακαταλληλα για τον χωρο σου. Δεν ξερω ποιος σε εψησε, αλλα σε τελικη μαγκια του, αυτος πηρε ενα σημαντικο ποσο απο το πουθενα. Εσυ ομως τοτε πως δεν το εψαξες?

Αφου δεν μπορεις να αλλαξεις χωρο για το συστημα σου και δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα λυσης που σου προτεινε ο Κωστας ΕΑΡ, τοτε οσο ποιο γρηγορα τα ξεφορτωθεις τοσο πιο κερδισμενος θα βγεις. Γιατι ειναι καλλυτερα να παραδεχτουμε ενα λαθος που καναμε παρα με εγωισμους να επιμενουμε σ αυτο και να το διογκωνουμε.

Και για να μην παρεξηγουμε, τα ηχεια ειναι καταπληκτικα, αλλα οχι για σενα, η μαλλον οχι για τον δικο σου χωρο. Ο Μενδρινος ηταν σαφης. Σου εγραψε το μινιμουμ των τ.μ. Οταν κανει προσκληση για να ακουσετε τα ηχεια, αυτο θα γινει σε καποιον χωρο που καμμια σχεση με τον δικον σου δεν εχει και φυσικα σε καμμια περιπτωση δεν μπορεις εχεις τα ιδια αποτελεσματα.

Αλλα αν καποιος θελει να συνεχισει να πληρωνει και του γραψεις την ωμη αληθεια κι αυτος θυμωνει και του αρεσει να συνεχιζει να πληρωνει και μονο ετσι την βρισκει, ε τοτε ας του δωσουμε αυτη την χαρα, γιατι μαζι του θα χαρουν και καποιοι αλλοι, ενδεχομενως και πολυ περισοτερο (ευνοητο ποιοι).

Λυπαμαι φιλε μου, αλλα κατα την γνωμη μου εισαι απο απο τις κλασικες περιπτωσεις που δεν διορθονονται με τιποτα , μπορει να τα παρεις μαζι μου, αλλα σε τελικη δεν μ ενδιαφερει. Οταν θα χασεις πολλα λεφτα και καποτε μετα απο λιγα χρονια θα δοκιμασεις ενα σωρο λανθασμενες λυσεις και αφου φευγει ο αρχικος ενθουσιασμος και η ψυχολογικη αναταση, θα καταλαβεις οτι ξεκινησες λαθος.

ΕΠΡΕΠΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙς ΗΧΕΙΑ.

Τωρα μπαλωματα θα κανεις, αλλα ουσιαστικη λυση δεν θα βρεις.
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

γιά ποιόν λογο????
Γιατί έχουν γραφτεί 170+ μηνύματα και δεν έχεις πει ακόμα τι δεν σε ικανοποιεί στο σύστημά σου. :126:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Απάντηση: Re: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Ο Μενδρινος ηταν σαφης. Σου εγραψε το μινιμουμ των τ.μ. Οταν κανει προσκληση για να ακουσετε τα ηχεια, αυτο θα γινει σε καποιον χωρο που καμμια σχεση με τον δικον σου δεν εχει και φυσικα σε καμμια περιπτωση δεν μπορεις εχεις τα ιδια αποτελεσματα.
Κατά την δήλωση του IRON , ο ΝΜ δεν θάπρεπε να γράφει εδώ.

Οπότε Βασίλη, άδικα γράφεις...
 

Μηνύματα
4.886
Reaction score
3.998
Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Ειναι κριμα ομως να εχουν ξοδευτει τοσα χρηματα γνωριζοντας οτι με πολυ λιγοτερα θα ειχε πολυ καλυτερο αποτελεσμα.

Αν καποιος εχει ενα ειδος φετιχ με καποιο ειδος ηχειων, τουλαχιστον εκ των προτερων να γνωριζει και τα προβληματα που θα ειχε και να ηταν αποφασισμενος οτι θα ζουσε μ αυτα.

Σαν μοναδες ενα προς ενα τα μηχανηματα ειναι εξαιρετικα. Αλλα με ιδανικο χωρο περιπου 40-50 τμ.
 


Μηνύματα
503
Reaction score
2
Re: Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Μρε σύ IRON , φτάσαμε τα 170 Posts,γιά να μας πείς οτι φταίνε τα καλώδια?
Βρέ φίλε μην με παρεξηγείς το θέμα το εβαλα για συζήτηση
και γιά ανταλλαγή απόψεων

Δεν είχα σκοπό να ταλαιπωρήσω κανέναν
σκοπός μου ηταν να ακούσω γνώμες

Γνώμες που και εγώ είχα κάποτε

αλλά κανένας μας


δεν έλαβε κανένας υπ οψιν το σύστημα σαν σύνολο
και τον λόγο υπαρξης του set up που εχω κάνει

Τι προσφέρουν πχ τα racks
Τι προσφέρουν τα καμπανάκια του chang
Τι προσφέρουν τα ενισχυτικά
Τι προσφέρουν τα καλώδια
Τι προσφέρουν το να στηρίξεις ακόμα και τα καλώδια
Τι προσφέρει το πικάπ
Τι προσφέρει το phono

σαν ηχητικό αποτέλεσμα

Ευχαριστώ ολους τους φίλους που ευγενικά ειπαν την γνώμη τους
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Bρε συ ΙΡΟΝ δεν καταλαβαίνεις πως όλα αυτά θα υπήρχε νόημα να τα συζητήσουμε αν ζούσαν σε έναν φυσιολογικό για το σύστημα χώρο. Τότε ναι, ανεξάρτητα αν υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, και τα καμπανάκια να συζητούσαμε, και τα καλώδια και το rack και ότι τραβά η ψηχή σου!
Τώρα όμως ΔΕΝ υπάρχει νόημα, δηλαδή τί άλλο να πούμε! Τα πάντα τα "συμπιέζει" ο χώρος σου, ο οποίος είναι και ο μόνος που ακούς, λες να θέλει ο χώρος σου άλλα καλώδια????????
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Re: Απάντηση: Re: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Φιλε θα πληρωσεις πολλα για καλωδια στην αρχη θα νομιζεις οτι ελυσες το προβλημα (για καθαρα ψυχολογικους λογους) και μετα απο λιγο καιρο ξανα τα ιδια. Θα ξαναψαχνεσαι.

Εγω δε νομιζω ο ΝΜ λεγοντας συνοδα να εννοουσε τα καλωδια. Αλλα ακομη κι ετσι θεωρω αστειο να λυσεις το προβλημα με τα καλωδια.

Απλα για μενα εκανες λαθος αγορα ηχειων. Τελειως ακαταλληλα για τον χωρο σου. Δεν ξερω ποιος σε εψησε, αλλα σε τελικη μαγκια του, αυτος πηρε ενα σημαντικο ποσο απο το πουθενα. Εσυ ομως τοτε πως δεν το εψαξες?

Αφου δεν μπορεις να αλλαξεις χωρο για το συστημα σου και δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα λυσης που σου προτεινε ο Κωστας ΕΑΡ, τοτε οσο ποιο γρηγορα τα ξεφορτωθεις τοσο πιο κερδισμενος θα βγεις. Γιατι ειναι καλλυτερα να παραδεχτουμε ενα λαθος που καναμε παρα με εγωισμους να επιμενουμε σ αυτο και να το διογκωνουμε.

Και για να μην παρεξηγουμε, τα ηχεια ειναι καταπληκτικα, αλλα οχι για σενα, η μαλλον οχι για τον δικο σου χωρο. Ο Μενδρινος ηταν σαφης. Σου εγραψε το μινιμουμ των τ.μ. Οταν κανει προσκληση για να ακουσετε τα ηχεια, αυτο θα γινει σε καποιον χωρο που καμμια σχεση με τον δικον σου δεν εχει και φυσικα σε καμμια περιπτωση δεν μπορεις εχεις τα ιδια αποτελεσματα.

Αλλα αν καποιος θελει να συνεχισει να πληρωνει και του γραψεις την ωμη αληθεια κι αυτος θυμωνει και του αρεσει να συνεχιζει να πληρωνει και μονο ετσι την βρισκει, ε τοτε ας του δωσουμε αυτη την χαρα, γιατι μαζι του θα χαρουν και καποιοι αλλοι, ενδεχομενως και πολυ περισοτερο (ευνοητο ποιοι).

Λυπαμαι φιλε μου, αλλα κατα την γνωμη μου εισαι απο απο τις κλασικες περιπτωσεις που δεν διορθονονται με τιποτα , μπορει να τα παρεις μαζι μου, αλλα σε τελικη δεν μ ενδιαφερει. Οταν θα χασεις πολλα λεφτα και καποτε μετα απο λιγα χρονια θα δοκιμασεις ενα σωρο λανθασμενες λυσεις και αφου φευγει ο αρχικος ενθουσιασμος και η ψυχολογικη αναταση, θα καταλαβεις οτι ξεκινησες λαθος.

ΕΠΡΕΠΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙς ΗΧΕΙΑ.

Τωρα μπαλωματα θα κανεις, αλλα ουσιαστικη λυση δεν θα βρεις.
Δέχομαι την γνώμη σου
αλλά να λάβεις υπο οψιν οτι πέρα απο την γνώμη του ΝΜ
που λάθος κατάλαβες

εχω μιά προσωμείωση του χώρου που ευγενικά μου έστειλε η avantgarde μετά απο επεξεργασία
προτείνοντας μου οτι και τα duo omega μπορούν να μπούν στον χώρο μου

θεωρώ ότι είσαι λάθος βάσει των δικών μου δεδομένων
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.016
Μηνύματα
2.885.350
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top