Πορτραίτο

Μηνύματα
1.155
Reaction score
7
Ας έχουμε και μια ξεχωριστή κατηγορία για ένα από τα δημοφιλέστερα είδη...
Και η ειρωνία είναι να κάνω εγώ την αρχή, που όχι μόνο έχω ασχοληθεί ελάχιστα με το είδος, αλλά μέχρι προχθές δεν είχα ξαναχρησιμοποιήσει ποτέ ομπρέλες, διαχύτες, ανακλαστήρες κλπ.
Καλή αρχή λοιπόν!


H πρώτη έχει συνειδητά "βαριά" επεξεργασία!



 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Σε αντιθεση με "καταπληκτικους" και "πολυ εμπειρους" κριτες φωτογραφιας , οι οποιοι κυκλοφορουν κατα κορον στο ιντερνετ και σε διαφορα φορουμ , που σχετιζεται με τη φωτογραφια και μη (ΠΡΟΣΟΧΗ δεν εννοω στο δικο μας φορουμ..) , με κυριο λογο σε ερασιτεχνικο επιπεδο, γιατι αν μπλεχτουν παραπερα....

και για να μη γινω κ πολυ κακος κ κουραστικος,

οι οποιοι δεν μπορω να καταλαβω , με ποιο σκεπτικο κρινουν μια φωτογραφια, κι ενα φωτογραφο ,
και (αυτοι που κρινουν ) αναθεμα αν εχουν φωτογραφισει εικονες επιπεδου ποτε, και αν γνωριζουν για ποιο λογο λενε αυτα που λενε και βεβαια αν καταλαβαινουν τι βλεπουν κ πως...

δηλαδη τα λενε για να τα λενε, για να το παιξουν εμπειροι και γνωστες?για καποιο αλλο λογο που μου διαφευγει??
ενα θεμα που με προβληματιζει αφανταστα τον τελευταιο καιρο...

..που αν αυτα που γραφουν τα δουν ανθρωποι που πραγματικα γνωριζουν απο φωτογραφια και ειναι ειτε επαγγελματιες ειτε πολυ σοβαροι κριτες με εμπεριστατωμενες αποψεις κ γνωσεις...

τελος παντων , πηρα αφορμη απο την κατα τ αλλα καταπληκτικη προσπαθεια του Νασσου και τις "κριτικες" που κυκλοφορουν στα διαφορα φορουμ κ ειπα τη γνωμη μου σε κατι που με προβληματιζει.
αν θελετε το συζηταμε κ φτιαχνουμε νεο νημα, αν υπαρχει βεβαια ενδιαφερον...

Και για να επανελθω στο θεμα, η φωτο του Νασσου ειναι για μενα παρα πολυ καλη, σωστα φωτισμενη , οπως την ηθελε αυτος δηλαδη με λιγα λογια, εκφραστικη και ζωντανη.

Αυτα.:116:
 

Μηνύματα
1.155
Reaction score
7
Απάντηση: Πορτραίτο

Σ' ευχαριστώ Γιάννη :109:
Ας μην το συζητήσουμε καλύτερα, δεν έχει μεγάλη σημασία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Απάντηση: Πορτραίτο

Ας μην το συζητήσουμε καλύτερα, δεν έχει μεγάλη σημασία.
Κοίτα, ως ένα σημείο. Διότι, να γράφονται ένα σωρό αρλούμπες, που αν τις διαβάσεις θα ξεχάσεις κι αυτά που ξέρεις, είναι ένα "θέμα", όπως και να το κάνεις. Τες πα, σημασία έχει εσύ τι δημιουργείς, κι άσε κάποιους κάποιους ανίδεους (που δεν μπορούν να δημιουργήσουν αυτό που εσύ μπορείς) να λεν το μακρύ τους και το κοντό τους.

ΙΜΗΟ πάντα...
 



gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Απάντηση: Πορτραίτο

Α,Γιάννη θα σε μαλώσω.
Σου έχουν ξεφύγει οι λεπτομέριες στο καραβάκι που περνάει στο βάθος:114:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Απάντηση: Πορτραίτο

άσε που το άσπρο είναι πολύ άσπρο.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
συγγνωμη παιδια, δε θα ξαναγινει...
δηλαδη....σιγουρα δε θα ξαναγινει μιας κ γινονται μια φορα αυταα....αχχαχαχ:116::116:

παρακαλω την αμειλικτη κριτικη σας , για την επομενη φορα και το καραβι μεγαλο, και το λευκο λιγο μαυρο ....:116::116:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Απάντηση: Πορτραίτο

ναι, και το μπλε σου δεν είναι "ολύμπους μπλε", πάρε όλυ να βγάζεις κι εσύ τέτχιο μπλε:

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Απάντηση: Re: Πορτραίτο

κι ένα από τα αγαπημένα μου πορτραίτα, καθώς είναι αφενός ο φίλος μου ο Μιχάλης, κι αφετέρου είναι η πρώτη φωτό που έβγαλα με την πρώτη μου DSLR! (την ξε-πακετάρισα την Ε-620 με τον 12-60 στο μαγαζί του Μιχάλη μας)

 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
65
Απάντηση: Re: Πορτραίτο

είναι η πρώτη φωτό που έβγαλα με την πρώτη μου DSLR! (την ξε-πακετάρισα την Ε-620 με τον 12-60 στο μαγαζί του Μιχάλη μας)
]

Τωρα, αν πω οτι ειναι πολυ καλυτερη (και οχι μονο λογω μοντελου) απο τις... επομενες (που διαβασες και εμαθες) θα ακουστω πολυ κακος πασχαλιατικα....???:116::116:

Πλακα κανω βεβαια, αλλα εχει και μια δοση αληθειας νομιζω... οταν αρχιζεις και μπερδευεσαι με ρυθμισεις και τεχνικα, καμμια φορα χανεις την ουσια... το αυθορμητο της στιγμης...:622::622:
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Γιάννη δε μου αρέσει καθόλου η φωτογράφιση που έκανες στην Σαντορίνη:
1ον δεν μας την σύστησες (μοναχοφάη!)
2ον ούτε ο τηλεφωνικός αριθμός της δεν φαίνεται στην φωτογραφία!
3ον το λευκό φόρεμα χαλάει όλη την σύνθεση. Θα ήταν καλύτερα με χωρίς φόρεμα!

4ον και σημαντικότερο: όλο με ωραίες γυναίκες είσαι κουφάλα στη δουλειά σου..... γαμώτο ζηλεύω..... :108:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
εχεις δικιο ρε συ....
οντως...
ειναι χαλια...

η γυναικα του Χιονιδη ειναι , χαλια δηλαδη...εκλεισε κανα 3-4 charter για ολους να πανε να γουσταρουνε Σαντορινη...
υπαρχει το τηλεφωνο ...αλλα κ να παρουμε..τι θα γινει μηπως...

και οπως λεει ενα ΑΕΙΜΝΗΣΤΟΣ μεγαλος φιλος μου φωτογραφος...
"να σε βγαλω κοπελια μια φωτο με ΔΙΧΩΣ τ απο πανω και με ΧΩΡΙΣ τ απο κατω?"

:116::116::116::116:
 







Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top