Οικονομικό ηλεκτρονικό masking

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
94.000
Απάντηση: Re: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

Η θέση αυτή δεν είναι εξαγοράσιμη, είναι ιερή. Είναι, πτωχά μου μέλη, ένα λειτούργημα.

Zizik: Μετά το συν-συντονιστής και επίτιμος (2 σε 1) έχουμε και part 2.... Ιέρεια και λειτουργός (2 σε 1) :405:


Βρε μήπως και χρειάζεται να τον.... λειτουργήσει κανείς μπας και σάξει?
 




Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

2) Τα actuators τα έχω παραγγείλει εδώ και δυο βδομάδες ( δεν είναι superjack ) αλλά υπάρχει πρόβλημα με τη διαθεσιμότητα τους.
3) Οι τάβλες που προτείνω είναι ελαφριές και δύσκαμπτες αλλά δεν τις έχω βρει μέχρι τώρα σε μέγεθος μεγαλύτερο των 2,5 μέτρων. Ευελπιστώ μέχρι το τέλος της εβδομάδας να υπάρξει θετική εξέλιξη.

Ο Γιάννης είναι ενημερωμένος για την εξελικτική πορεία και τον ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση :205:

Κώστα, γιατί δεν αγοράζεις άλλους actuators που να είναι διαθέσιμοι άμεσα, για να ξεμπερδεύετε πιο γρήγορα; Εκτός και αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που έχεις κάνει την επιλογή σου.

Πάντως δεν τον κόβω τον Γιάννη να δείχνει ιδιαίτερη κατανόηση. Προβλέπω να σε κυνηγάει με τις τάβλες του masking... ανά χείρας! :137:

Οπότε καλύτερα φρόντισε να είναι όσο πιο ελαφριές γίνεται... :204:
 

Μηνύματα
473
Reaction score
62
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

Κώστα, γιατί δεν αγοράζεις άλλους actuators που να είναι διαθέσιμοι άμεσα, για να ξεμπερδεύετε πιο γρήγορα; Εκτός και αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που έχεις κάνει την επιλογή σου.

Πάντως δεν τον κόβω τον Γιάννη να δείχνει ιδιαίτερη κατανόηση. Προβλέπω να σε κυνηγάει με τις τάβλες του masking... ανά χείρας! :137:

Οπότε καλύτερα φρόντισε να είναι όσο πιο ελαφριές γίνεται... :204:
Το πρόβλημα δεν είναι actuators Παναγιώτη αλλά οι ξύλινες τάβλες.

Αν είναι να με κυνηγάει ο Γιάννης θα τις κάνω από φελιζολ
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
94.000
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

Από υπομονή, αφήστε τα καλύτερα.......

Κώστα δεν γίνεται να ενωθούν 2 κομμάτια ξύλου? Έχω δει κάτι αντίστοιχο με ενώσεις σαν δοντάκια σε σχήμα τραπέζιου που μπαίνουν η μία μέσα στην άλλη. Έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται για κάτι βαρύ. :203:
 

Μηνύματα
473
Reaction score
62
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

Από υπομονή, αφήστε τα καλύτερα.......

Κώστα δεν γίνεται να ενωθούν 2 κομμάτια ξύλου? Έχω δει κάτι αντίστοιχο με ενώσεις σαν δοντάκια σε σχήμα τραπέζιου που μπαίνουν η μία μέσα στην άλλη. Έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται για κάτι βαρύ. :203:
Γιάννη θα το δοκιμάσουμε ως έσχατη λύση. Πρώτα θα εξαντλήσω την πιθανότητα να βρεθεί ελάτη με μήκος 2,8 μέτρα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
94.000
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

Πρώτα θα εξαντλήσω την πιθανότητα......

Να δούμε ποιός θα εξαντληθεί πρώτα, η πιθανότητα ή η υπομονή μου.........:141:



ΥΓ. Αστειεύομαι (περίπου....) :136:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

Γιάννη θα το δοκιμάσουμε ως έσχατη λύση. Πρώτα θα εξαντλήσω την πιθανότητα να βρεθεί ελάτη με μήκος 2,8 μέτρα.
Όντως, ούτε κι εγώ μπορούσα να φανταστώ ότι θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα με το μήκος που πρέπει να έχουν οι τάβλες. Κι αν θυμάσαι, και οι δικές μου στο «Φτιάξτο μόνος σου», ήταν έτοιμες και κομμένες στα 2,5 μέτρα, δεν χρειάστηκε δηλαδή να τις μαστορέψουμε καθόλου. Και δεν σκέφτηκα φυσικά να ρωτήσω εάν βγαίνουν μεγαλύτερες σε μήκος, αλλά το πιθανότερο είναι ότι δεν θα βγαίνουν... :121:
 

Μηνύματα
473
Reaction score
62
Απάντηση: Οικονομικο ηλεκτρονικο masking

Όντως, ούτε κι εγώ μπορούσα να φανταστώ ότι θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα με το μήκος που πρέπει να έχουν οι τάβλες. Κι αν θυμάσαι, και οι δικές μου στο «Φτιάξτο μόνος σου», ήταν έτοιμες και κομμένες στα 2,5 μέτρα, δεν χρειάστηκε δηλαδή να τις μαστορέψουμε καθόλου. Και δεν σκέφτηκα φυσικά να ρωτήσω εάν βγαίνουν μεγαλύτερες σε μήκος, αλλά το πιθανότερο είναι ότι δεν θα βγαίνουν... :121:
Παναγιώτη δεν είναι το μήκος είναι το κατάλληλο υλικό σε αυτό το μήκος. Έχω βρει mdf πάχους 16 χιλιοστών η 19 χιλιοστών στα 3 μέτρα αλλά δεν συγκρίνεται σαν υλικό με την Ελάτη, (mdf καλύτερο από κόντρα πλακέ θαλάσσης από άποψη δύσκαμπτου υλικού αλλά βαρύτερο. Βέβαια, μακράν το καλύτερο είναι η Ελάτη η οποία έχει και μικρο βάρος και είναι πιο δύσκαμπτη απ' ολα σε αυτό το βάρος). Επίσης, μπορείς να την επεξεργαστείς πολύ καλύτερα και έχει φυσικά διπλάσια τιμή.
Δεν την χρησιμοποίησα τυχαία στο δικό μου masking.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.800
Σήμερα το πρωϊ, μαζευτήκαμε στο σπίτι του Γιάννη rose.athens, γιά να καταγράψουμε τη διαδικασία τοποθέτησης του masking από τον Βουτβουτβουτ.

Παρόντες κατά σειρά αφίξεως, ο Βουτ με τον Αποστόλη, ο Κώστας Κεφάλας, ο υποφαινόμενος, ο gkontoletas, ο Νίκος Αρβανιτάκης.

Ακολουθεί μερικό φωτογραφικό ρεπορτάζ, καθώς έφθασα κατά τις 12 και έφυγα στις 8, αλλά δεν είχαν τελειώσει...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.800


Κεφάλας και rose, βοηθούν σκεπτόμενοι.



Φωτογραφική υπενθύμιση της άρτιας ηλεκτρολογικής μελέτης που προηγήθηκε.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.800


Μαύρο σαν τη νύχτα, καλύτερη απορρόφηση φωτός και από το πλαίσιο της Stewart!



Η αντικραδασμική βάση προβολέα εκτελεί χρέη βάσης άλλου είδους... Με βρήκαν σε ευαίσθητη στιγμή, και το επέτρεψα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.800


Σαν τη νύχτα λέμε! Και πολύ δύσκολη η τοποθέτηση του πανιού επάνω στο ξύλο χωρίς να κάνει ζάρες.



Tests.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.800


Λεπτομέρεια από το μηχανισμό.




Πρώτη τρύπα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.800
Οι υπόλοιποι, την ώρα αυτή, δουλεύαμε με άλλους τρόπους.



Επιτήρηση.



Αλφάδιασμα του προβολέα...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.800


...και της οθόνης.



Θέαση ταινίας, μετά από τόσο κόπο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.800


Να ξαποστάσουμε λίγο.



Εν τω μεταξύ, ο Γιάννης μαγείρεψε. Με ποδιά και καπέλο μάγειρα!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.264
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top