SME 20/3, τέσσερις ACAδες και δύο black out

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Όπως αρκετοί έχετε πληροφορηθεί απο πρίν εδώ και καιρό υπάρχει στα χέρια μας ένα καινούργιο πικάπ.Αυτό προέρχεται απο τη γνωστή SME όπως άλλωστε και ο βραχίονας που ακουμπάει πάνω του(SME V).


Σήμερα λοιπόν φωνάξαμε 2 ACAδες για να ακούσουμε αλλα και για να στήσουμε όλοι μαζί το πικάπ.Παρότι το είχα στήσει μόνος μου θεώρησα σκόπιμο να φωνάξω δύο αναλογικοφρίκουλες-έμπειρους στα αναλογικά ετσι ώστε να υπάρχει η τέλεια συναρμογή.

Έτσι λοιπόν καλέσαμε τους γνωστούς Κυριάκο Κ. και Μάνο Μ(sudocu) για την τελική πινελιά αλλα και για ακρόαση.

 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Εδώ ίσως να είναι σκόπιμο να πώ οτι εξαιτίας ενός προηγούμενου ατυχήματος η βελόνα έφυγε για αλλαγή πηνίου και αναβελόνωση.Κοινώς σχεδόν καινούργια βελόνα.

Αφού λοιπόν ξεκίνησε η κουβέντα ο Κυριάκος έπιασε τα εργαλεία του και ξεκίνησε.

Ευθυγράμιση πικάπ

Ευθυγράμιση βραχίονα και ρύθμιση βάρους.

Ρύθμιση του antiskate με δίσκο-ρύθμισης.

Έπειτα ξεκίνησε η ακρόαση.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Νομίζω οτι μέχρι πρίν 2 βδομάδες θα ήμουν σαφής.Το pink triangle και ένα πικάπ αυτής της κατηγορίας είναι αρκετό.Παραπάνω δέν φαίνονται και τόσο οι διαφορές.Είναι ίσως ανούσιο για το ίδιο το μέσο.
Όμως έπαθα black out!!!

Είμασταν και οι τέσσερις με ανοιχτό το στόμα.Ιδιαίτερα εγώ.Θα μπορούσα να θέσω τα υπέρ του σε σχέση με το προηγούμενο στα εξής.

_Εικόνα.Παιδιά συγνώμη.Έχω ακούσει μπόλικα συστήματα.Αυτό που άκουσα σήμερα απο το αναλογικό αυτό δέν το έχω δεί και σε πολλά.Τα ηχεία να εξαφανίζονται.Στη θέση τους να μπαίνουν αρμονικά τα όργανα.Αδυνατούσα να το πιστέψω.

_Ατάκα.Το μπάσο ήταν σφιχτό και δυνατό.Καμία σχέση με την πλαδαρότητα του pink triangle.

_Εύρος δυναμικής περιοχής.Τεράστια διαφορά.Λές και άλλαξα ηχείο.Πραγματικά ούτε για ανέκδοτο δέν το περίμενα.

Αυτά είναι τα τρία πρόχειρα θετικά που είδα.Γενικότερα τερατώδη διαφορά.Τεράστια.Πώς το λένε...

Πάνω λοιπόν που μπήκε το τρίτο κομμάτι και ήμουν στο μπλάκ άουτ....λές και το ήθελε μία ανώτερη δύναμη....έγινε black out!!!!

Ήμασταν λοιπόν όλοι μαζί και περιμέναμε μπας και η ΔΕΗ μας στείλει την πολύτιμη για την ώρα ενέργεια που θα κουνούσε τα μεγάφωνα.

Μετά απο κανα δίωρο ήρθε και το ρεύμα με τον Μάνο απών.Συνεχίσαμε ελαφριά ακρόαση με τον Κυριάκο.

Ευχαριστώ τους δύο ACAδες για την παρουσία και την βοήθεια τους.
Καλό καλοκαίρι σε όλους!!!





 


Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Θα έγραφα παραπάνω αλλα σε κανα 3ωρο φεύγω διακοπές προς Σάμο μεριά.Όποιος είναι απο εκεί και γουστάρει να πάμε για κανα καφεδάκι ας μου στείλει.

Άντε βρε παιδιά!!!
Καλό καλοκαίρι!!!!
 

Μηνύματα
9.776
Reaction score
1.831
Απάντηση: SME 20/3, τέσσερις ACAδες και δύο black out

χμμμ, γνωστές φυσιογνωμίες βλέπω! :116:


Καλά να περάσεις Alx!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Απάντηση: SME 20/3, τέσσερις ACAδες και δύο black out

Aν και δεν το εχω το θεμα του πικαπιου απο την αλλη εχω πολυ το θεμα της καλης παρεας με φιλους χομπιστες και σιγουρα μερακι για αυτο το χομπυ........
Μπραβο Αλεξαρα ,Μανο και Κυριακο .....ωραιο πραμα ρε παιδι μου το upgrade.........

Καλες διακοπες Αλεξ ......πηγαινε Κοκαρι για ποτακι το βραδυ και μπανιο στην Γλυκοριζα.....φιλια βρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
 

Μηνύματα
1.456
Reaction score
70
Re: Απάντηση: SME 20/3, τέσσερις ACAδες και δύο black out

Η κόκκινη πολυθρόνα από το ΙΚΕΑ είναι όλα τα λεφτά...
 

Μηνύματα
9.776
Reaction score
1.831
Απάντηση: Re: Απάντηση: SME 20/3, τέσσερις ACAδες και δύο black out

Η κόκκινη πολυθρόνα από το ΙΚΕΑ είναι όλα τα λεφτά...

Όπως πάντα καλοπροαίρετος, μπράβο βρε!
 

Μηνύματα
1.456
Reaction score
70
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: SME 20/3, τέσσερις ACAδες και δύο black out

Όπως πάντα καλοπροαίρετος, μπράβο βρε!
Δεν το είπα ειρωνικά. Έχω και γω τέτοιες καρέκλες και μου αρέσουν πολύ.

Υ.Γ Άλλωστε τα b&w είναι από τα αγαπημένα μου ηχεία, αν θέλεις να πεις ότι έχω κάποιο θέμα με το σύστημα..

Υ.Γ2 Όπως πάντα κακοπροαίρετος μαζί μου...:114:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
...
Υ.Γ Άλλωστε τα b&w είναι από τα αγαπημένα μου ηχεία...
Μπα, ειδικά τα συγκεκριμένα είναι για πέταμα...:114:
Τόσες φορές του έχω πει να τα πετάξει (στο σπίτι μου), αλλά αυτός εκεί...:203:
Κολλημένος με τη b(&w)άλα βρε παιδί μου...:116:
 

Μηνύματα
1.456
Reaction score
70
Μπα, ειδικά τα συγκεκριμένα είναι για πέταμα...:114:
Τόσες φορές του έχω πει να τα πετάξει (στο σπίτι μου), αλλά αυτός εκεί...:203:
Κολλημένος με τη b(&w)άλα βρε παιδί μου...:116:
Καλύτερα να μην σου τα δώσει. Θα ξηλώσεις το crossover και θα τα κάνεις ενεργά πριν καν τα ακούσεις με το παθητικό crossover...:114:
 

Μηνύματα
169
Reaction score
12
Απάντηση: SME 20/3, τέσσερις ACAδες και δύο black out

καλες διακοπες κι απο μενα πιστευω διδυμοτειχο να ανεβεις μετα τις διακοπες
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: SME 20/3, τέσσερις ACAδες και δύο black out

Όπως αρκετοί έχετε πληροφορηθεί απο πρίν εδώ και καιρό υπάρχει στα χέρια μας ένα καινούργιο πικάπ.Αυτό προέρχεται απο τη γνωστή SME όπως άλλωστε και ο βραχίονας που ακουμπάει πάνω του(SME V).

Σήμερα λοιπόν φωνάξαμε 2 ACAδες για να ακούσουμε αλλα και για να στήσουμε όλοι μαζί το πικάπ.Παρότι το είχα στήσει μόνος μου θεώρησα σκόπιμο να φωνάξω δύο αναλογικοφρίκουλες-έμπειρους στα αναλογικά ετσι ώστε να υπάρχει η τέλεια συναρμογή.
Έτσι λοιπόν καλέσαμε τους γνωστούς Κυριάκο Κ. και Μάνο Μ(sudocu) για την τελική πινελιά αλλα και για ακρόαση.
Και αφού σε γειτονικό θέμα έχουν ήδη εμφανιστεί ο ΄΄Αδάμ με την...Εύα΄΄,στον παρόντα ΄΄παράδεισο΄΄ προκύπτει εκ συμπαθείας και ο ΄΄κατηραμένος όφις΄΄(ακουστικό ανάλογο του...foreign office:612:) αναρωτώμενος κατά πόσον εκτός του βινυλιακού συστήματος υπήρξε επιπλέον μικρορύθμιση της θέσης της τραπεζαρίας ανάμεσα στα ηχεία έτσι ώστε ν'αποσοβείτο καμία τελική...΄΄στραβοπινελιά΄΄ κατά τις κριτικές ακροάσεις...:137:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.127
Reaction score
20.644
Απάντηση: SME 20/3, τέσσερις ACAδες και δύο black out

Εγώ έχω μιαν απορία. Το χειμώνα, που το τζάκι ανάβει, το δεξί ηχείο πού πάει; (Και είναι κι ασήκωτο)...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.746
Reaction score
94.901
Απάντηση: SME 20/3, τέσσερις ACAδες και δύο black out

Μάλλον μένει εκεί για να βγάζει ζεστές χροιές! :410:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.127
Reaction score
20.644
Απάντηση: SME 20/3, τέσσερις ACAδες και δύο black out

Βρε σοβαρά ρωτάω! :114:
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Καλησπέρα γκάις!!!Είμαι εδώ για να απαντήσω

_έχει αναφερθεί και στο παρελθόν το πρόβλημα της τραπεζαρίας.Πράγματι σε δοκιμές με και χωρίς αυτή οι διαφορές είναι αισθητές αλλα τί να κάμουμε...Σπίτι είναι...έχει τα κατά του...

_Το τζάκι έχει πολλά χρόνια να ανάψει.Όταν ανάβει πέφτει κανα χιράμι πάνω στο ηχείο, το κουνάμε και λίγο και το σώζουμε.

Γενικότερα πρέπει να λάβουμε στα υπόψιν οτι ο φάδερ προτιμά να ακούει μουσική παρά να αναλώνεται σε πειραματισμούς με τραπεζαρίες, βάρη βελόνας κ.τ.λ.Μάλιστα έχω δυσκολευτεί σε διάφορα τέστ μιας και το τέστ καταλήγει σε ακρόαση...βινυλίων...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.127
Reaction score
20.644
Απάντηση: Re: SME 20/3, τέσσερις ACAδες και δύο black out

Γενικότερα πρέπει να λάβουμε στα υπόψιν οτι ο φάδερ προτιμά να ακούει μουσική παρά να αναλώνεται σε πειραματισμούς με τραπεζαρίες, βάρη βελόνας κ.τ.λ....
Α, είναι φυσιολογικός άνθρωπος δηλαδή... Είπα κι εγώ... :114:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: SME 20/3, τέσσερις ACAδες και δύο black out

Βρε σοβαρά ρωτάω! :114:
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα το ανάβει συστηματικά.Σε αντίθετη περίπτωση,έστω και αν υποτεθεί ότι παρεμβάλλεται πυρίμαχη σήτα στο άνοιγμα,υφίσταται διαφορά θερμοκρασίας στο ηχείο που βρίσκεται σε άμεση γειτονία με το τζάκι.Πέραν του ρυθμού γήρανσης,αυτή θα επιφέρει κάποια διαφοροποίηση των ηλεκτρομηχανικών χαρακτηριστικών του ηχείου,όπως και του αντιστοίχου καλωδίου σύνδεσης.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.786
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top