Full Diy System


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.817
Reaction score
95.115
Απάντηση: Re: Full Diy System

...δε λέει το σεντόνιασμα, όλοι ...βαριούνται να το διαβάσουν! :138::138:
Τα μόνα ''σεντόνια'' που τα διαβάζω πάντα, κι ας έχουν και 1000 λέξεις σε κάθε μήνυμα!:624:

Τα δικά σου ε, όχι του αδερφού σου στα αθλητικά!:137:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Full Diy System

Πιο λιανά δεν γίνεται.........:622:

Γι αυτό σου συγχωρούμε και τις ιδιαιτερότητες σου
ΜΠΑΟΚ,class D,Buffalo,Olympus........:116:

Και γι αυτό ακριβώς τον λόγο το AVsite eίναι Γωνιακό μαγαζί
 

Μηνύματα
4.876
Reaction score
3.980
Απάντηση: Full Diy System

Παρα πολυ ωραιο το αρθρο Κωστα. Μπραβο.

Εχω καποιες αποριες, αλλα μαλλον το βραδακι θα τις διατυπωσω, αφου το ξαναδιαβασω ομως το κειμενο αλλες 2-3 φορες!
 

Μηνύματα
4.876
Reaction score
3.980
Απάντηση: Full Diy System

Και για τον φιλο "ep4nder", εχω να πω οτι σπανια βλεπουμε τοσο προσεγμενη δουλεια απ ολες τις πλευρες σε ηχειο ιδιοκατασκευης. Συγχαρητηρια!
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Θενκς vastsar!
Κώστα, ακουστικά πάντως όταν το έβαλα το χαλί και τα ριντό, μειώθηκε το μπουμάρισμα... πιθανόν με τα ριντό λόγο της απόστασης τους από το τζάμι μπορεί να δημιουργήθηκε ένα είδος απορρόφησης σε κάποιες συχνότητες...
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Re: Απάντηση: Full Diy System

Χθες με αφορμή τις μετρήσεις πήγα στην Athens Pro και επί ευκαιρίας ακούσαμε λίγο σε ελεγχόμενες συνθήκες το βουβάλι μου, καθώς και άκουσα και λίγο mac amarra - metric - lipinskia στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο....με μία λέξη...Κ@ΥΛΑ....

Μουα...
DSCF2422.jpg

Βούβαλος...
DSCF2421.jpg

Mac-metric...
DSCF2432.jpg

Και ο Zαπ που ψοφάει για τέτοια...:116:
DSCF2426.jpg
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Εκτός από κ@υλα λοιπόν, θα μπορούσα να περιγράψω τον ήχο στον χώρο αυτόν με το σύστημα αυτό με την εξής κουβέντα που είπα στον κ. Χρήστο εχθές:
"Συγνώμη...κι εσείς μπορείτε και δουλεύετε εδώ? Δεν κάθεστε απλά να ακούτε μουσική?"
Ειλικρινά τόσο μαγευτικός ήταν ο ήχος, τόσο αληθινός!!
0 παραμόρφωση, πεντακάθαρος και διάφανος δηλαδή, με απίστευτη ατάκα και άριστος τονικά και χωρικά!
Γεγονός που καταδυκνείει τη σημασία του χώρου, φυσικά με την βοήθεια των εξαιρετικών αυτών μηχανημάτων!!
 




dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.817
Reaction score
11.092
Εκτός από κ@υλα λοιπόν, θα μπορούσα να περιγράψω τον ήχο στον χώρο αυτόν με το σύστημα αυτό με την εξής κουβέντα που είπα στον κ. Χρήστο εχθές:
"Συγνώμη...κι εσείς μπορείτε και δουλεύετε εδώ? Δεν κάθεστε απλά να ακούτε μουσική?"
Ειλικρινά τόσο μαγευτικός ήταν ο ήχος, τόσο αληθινός!!
0 παραμόρφωση, πεντακάθαρος και διάφανος δηλαδή, με απίστευτη ατάκα και άριστος τονικά και χωρικά!
Γεγονός που καταδυκνείει τη σημασία του χώρου, φυσικά με την βοήθεια των εξαιρετικών αυτών μηχανημάτων!!
Άσε Αλέξανδρε και εμένα με σημάδεψε η επίσκεψη σε αυτό το studio. Από τότε (με πολύ κόπο και χρήμα) προσπαθώ να βελτιώσω την ακουστική του δωματίου που ακούω αλλά απλά καμία σχέση οι βελτιώσεις που μπορείς να κάνεις σε οικειακούς-έτοιμους χώρους σε σχέση με σωστά σχεδιασμένα studios. Εύχομαι στο δικό σου χώρο να έχετε επιτυχία. Αν και από τη στιγμή που υπάρχουν αντιχήσεις κάτω από τα 80Hz, δύσκολα τα πράγματα. Θέλει σούπερ απορροφητή ή διαχυτή για να ρίξεις την αντίχηση εκεί. Περιμένω με ενδιαφέρον να δω τι θα κάνετε.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Ναι τόσο χαμηλά μόνο μικρή βελτίωση θα γίνει...ουσιαστικά το βασικό είναι η τρύπα στα χαμηλομεσσαία!
Κοίτα, δυστυχώς επειδή ξέρω ότι σε οικιακούς χώρους είναι ανέφικτα κάποια πράγματα, δεν έχω μεγάλες φιλοδοξίες...θα δούμε πως θα πάει!
 




Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Ωπ τώρα το δα αυτό το κομμάτι!!!!

Κατα πρώτον σε συγχαίρω για τον τρόπο σκέψης σου!!!Εκτός της άρτιας οπτικά κατασκευής η όλη φιλοσοφία του ηχείου νομίζω οτι είναι άριστη και υπόσχεται πολλά!!!
Κατα δεύτερον...Ωραία η συναντησούλα.Σίγουρα ένα τέτοιο ηχείο δέν είναι plug&play.Απαιτεί αρμονικό δέσιμο με το χώρο για να αναπνεύσει.Όλα βέβαια τα ηχεία είναι έτσι αλλα αυτό...θέλει λίγο παραπάνω.

Μπράβο και απο εμένα λοιπόν!!!!
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Σίγουρα ένα τέτοιο ηχείο δέν είναι plug&play.Απαιτεί αρμονικό δέσιμο με το χώρο για να αναπνεύσει.Όλα βέβαια τα ηχεία είναι έτσι αλλα αυτό...θέλει λίγο παραπάνω.
Εγώ θα έλεγα ότι το συγκεκριμένο έχει λιγότερες απαιτήσεις από τον χώρο σε σχέση με το 99% των ηχείων της αγοράς. ;)
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Απάντηση: Full Diy System

Τώρα είδα το θέμα :609:
Συγχαρητήρια φίλε, έκανες εξαιρετική δουλειά :444: πραγματικά θα ήθελα να ακούσω μια τέτοια υλοποίηση. Το sub είναι το xls?
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.738
Μηνύματα
2.874.481
Members
37.940
Νεότερο μέλος
papgeorge
Top