Full Diy System


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Των ηχείων βέβαια, αλλά για να ρωτάς αν εννοώ των μετρήσεων φαίνεται ότι υπάρχει λόγος οπότε...
Δεν σε πιάνω....
Το σύστημα πάντως ηχεία-ενισχυτές-κρος-dac-ρακ-καλώδια στοίχισε περίπου 6,000€...
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Re: Απάντηση: Full Diy System

Τώρα είδα το θέμα :609:
Συγχαρητήρια φίλε, έκανες εξαιρετική δουλειά :444: πραγματικά θα ήθελα να ακούσω μια τέτοια υλοποίηση. Το sub είναι το xls?
Ευχαριστώ Νίκο αν θυμάμαι καλά?
Ναι της Peerless τα 10΄ xls είναι!
Όσο για την ακρόαση, αύριο μάλλον θα έρθουν σπίτι μου 2-3 συμφορουμίστες, αν θες στείλε πμ!
 


Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Απάντηση: Re: Απάντηση: Full Diy System

Ευχαριστώ Νίκο αν θυμάμαι καλά?
Ναι της Peerless τα 10΄ xls είναι!
Όσο για την ακρόαση, αύριο μάλλον θα έρθουν σπίτι μου 2-3 συμφορουμίστες, αν θες στείλε πμ!
Ναι ο Νίκος είμαι, φίλε μου δουλεύω όλη την εβδομάδα στο μαγαζί από το πρωί μέχρι αργάμιση.
Σ' ευχαριστώ πολύ για το κάλεσμα :201: και εύχομαι να περάσετε ωραία με τα υπόλοιπα παιδιά. :619:
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Re: Full Diy System

Reverberation changes the perceived harmonic structure of a note, but does not alter the pitch.

να κι ένα πολύ χρήσιμο λινκ, σε πολύ απλή γλώσσα, εύκολα κατανοητό:

http://www.soundonsound.com/sos/sep98/articles/acoustic_3.html
Κώστα με το χαλί μετράει καλύτερα, το μπουστάρισμα στο RT-60 χωρίς χαλί δεν είναι στίς ψηλές αλλά στις μεσαίες και "κουδουνίζει" ο χώρος.

To μόνο δύσκολο θέμα του δωματίου είναι το mode στα 30 Hz πού όσο και να ανοίγεις το παράθυρο μετρήσεων συνεχίζει να παίζει , με άλλα λόγια το παντρεύεσαι. Δυστυχώς αυτό το πρόβλημα υπάρχει στα μισά σπίτια που μετράμε.

Η μόνη λύση είναι φίλτρο αποκοπής πολύ υψηλής ποιότητας και ρύθμισης με μεγάλη προσοχή στο σύστημα playback (Amarra EQ, Metric EQ κλπ). Θέλει τεράστια προσοχή ώστε να μην αλλάξει το αρμονικό περιεχόμενο σε υψηλότερες συχνότητες. Αν βρεθεί η ρύθμιση πραγματικά καθαρίζει το αυτί σου ....

Θα φτιαχτεί μια custom μπασοπαγίδα για το mode τών 90 Hz οπότε τα "ανάποδα" mode πριν και μετά θα ισσοροπήσουν αναλογικά.

Η θέση ακρόασης δεν είναι σωστή (όπως ακριβώς και η δική σου !!) αλλά το δωμάτιο είναι δωμάτιο δεν υπάρχει άλλη λογική τουλάχιστον διαρύθμιση.

Να τονίσω πως είναι αξιοζήλευτη η όλη προσπάθεια και έχει προδιαγραφές για πραγματικό hi-end σύστημα σε λογική τιμή. Πράγματι ο Ζαπάντης έχει δίκιο, η σχεδίαση στα χαμηλά ακούγεται καλύτερα απο ότι περιμένεις απο το δωμάτιο και τις μετρήσεις. Το DAC δεν με ενθουσιάσε και παίζει ρόλο σε κάποια θέματα που συζητήσαμε όλοι.

Επίσης μην τρομάζετε όλοι απο την απόκριση, με ανάλυση 1/12 οκτάβας φαίνονται όλες οι τρύπες πολύ έντονες. Στα περιοδικά που βλέπετε διαγράμματα πιο ομαλά, το smoothing είναι 1/6η 1/3 οκτάβας και όλα ισσοροπούν καλύτερα (στο μάτι).
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Re: Full Diy System

Πολύ ενδιαφέρον είναι να δημοσιευθεί η μέτρηση με την οθόνη του projector κατεβασμένη να δείτε τι ακούτε και τι ... όργια γίνονται !!

¨Ετσι θα γίνει κατανοητό γιατί όλοι διαμαρτύρονται για τον μέτριο ήχο του surround συστήματος (εκτός απο τις διαφορές ποιότητας μηχανημάτων stereo-surround )
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Απάντηση: Re: Full Diy System

Κώστα με το χαλί μετράει καλύτερα, το μπουστάρισμα στο RT-60 χωρίς χαλί δεν είναι στίς ψηλές αλλά στις μεσαίες και "κουδουνίζει" ο χώρος.

To μόνο δύσκολο θέμα του δωματίου είναι το mode στα 30 Hz πού όσο και να ανοίγεις το παράθυρο μετρήσεων συνεχίζει να παίζει , με άλλα λόγια το παντρεύεσαι. Δυστυχώς αυτό το πρόβλημα υπάρχει στα μισά σπίτια που μετράμε.

Η μόνη λύση είναι φίλτρο αποκοπής πολύ υψηλής ποιότητας και ρύθμισης με μεγάλη προσοχή στο σύστημα playback (Amarra EQ, Metric EQ κλπ). Θέλει τεράστια προσοχή ώστε να μην αλλάξει το αρμονικό περιεχόμενο σε υψηλότερες συχνότητες. Αν βρεθεί η ρύθμιση πραγματικά καθαρίζει το αυτί σου ....

Θα φτιαχτεί μια custom μπασοπαγίδα για το mode τών 90 Hz οπότε τα "ανάποδα" mode πριν και μετά θα ισσοροπήσουν αναλογικά.

Η θέση ακρόασης δεν είναι σωστή (όπως ακριβώς και η δική σου !!) αλλά το δωμάτιο είναι δωμάτιο δεν υπάρχει άλλη λογική τουλάχιστον διαρύθμιση.

Να τονίσω πως είναι αξιοζήλευτη η όλη προσπάθεια και έχει προδιαγραφές για πραγματικό hi-end σύστημα σε λογική τιμή. Πράγματι ο Ζαπάντης έχει δίκιο, η σχεδίαση στα χαμηλά ακούγεται καλύτερα απο ότι περιμένεις απο το δωμάτιο και τις μετρήσεις. Το DAC δεν με ενθουσιάσε και παίζει ρόλο σε κάποια θέματα που συζητήσαμε όλοι.

Επίσης μην τρομάζετε όλοι απο την απόκριση, με ανάλυση 1/12 οκτάβας φαίνονται όλες οι τρύπες πολύ έντονες. Στα περιοδικά που βλέπετε διαγράμματα πιο ομαλά, το smoothing είναι 1/6η 1/3 οκτάβας και όλα ισσοροπούν καλύτερα (στο μάτι).
Συμφωνώ και ειδικά στο bold.

Εδώ μιλάμε για χώρο, φαντάσου ένας ενισχυτής αυτοκινήτου που λαμβάνει σήμα εισόδου flat 20-20000Hz και στην έξοδο σε κλίμακα 1/12 δυσκολεύεται η καμπύλη να χωρέσει στην οθόνη!
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Να δούμε τότε και τις μετρήσεις με/χωρίς χαλί και με/χωρίς πανί προβολών:

Απόκριση πλάτους ανά τις συχνότητες: Με γαλάζιο απεικονίζεται η απόκριση στη θέση ακρόασης. Με κιτρινωπό χρωμα είναι η απόκριση στην ίδια θέση χωρίς το χαλί, ενώ με γκρίζο η απόκριση στην ίδια θέση με τη προσθήκη του πανιού προβολών. Παρατηρείται εντονο comb filtering στην τελευταία περίπτωση.

sygkrish.jpg



Αντίστοιχο συγκεντρωτικό διάγραμμα RT60-T30 (1/3 oct): Χωρίς το χαλί (κιτρινωπό διάγραμμα) αυξάνεται το RT60 κατά 70ms περίπου στο 1kHz.

sygkrish 2.jpg
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.805
Reaction score
11.047
Re: Απάντηση: Full Diy System

Αλέξανδρε για δώσε πληροφορίες για αυτό το θαυματουργό χαλί! Σοβαρα, τι είναι, από που το πήρες;
 


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
:116::135: Την έβαλα να μου υφάνει ένα αποκλειστικά για εμένα, τιουναρισμένο στα 63hz !!
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Re: Απάντηση: Full Diy System

Τίποτα δεν είναι βρε, ένα απλό χαλί 200Χ290 ...Maroko Shaggy λεγεται.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Full Diy System

Μωρέ μπράβο.....χαλί με ονοματεπώνυμο .
Χαϊεντά μου εσύ...άλλοι ψωνίζουν WBT κι εσύ χαλιά.
 

Μηνύματα
27.318
Reaction score
25.350
Απάντηση: Full Diy System

Για τα χαλιά τα εχω πει γιατί τα εχω ακούσει και εγω στον δικό μου χώρο.
Σαφώς και βοηθάνε. Για την ακρίβεια κόβουν ανακλάσεις .Μειώνουν την ζωντάνια του χώρου απο τις πρώτες ανακλάσεις.
Αλλά το αυτί εχει διαφορετική άποψη.Εννοώ ο ear.
Στον δικό μου χώρο χωρίς χαλιά γίνεται της κακομοίρας. Βέβαια ο χώρος είναι αφρόντιστος.
Μόνο χαλιά και κουρτίνες.Παλιά χαλιεντάδικη συνταγή.Α και έπιπλα , καναπέδες και πολυθρόνες.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Full Diy System

Συμφωνώ και ειδικά στο bold.

Εδώ μιλάμε για χώρο, φαντάσου ένας ενισχυτής αυτοκινήτου που λαμβάνει σήμα εισόδου flat 20-20000Hz και στην έξοδο σε κλίμακα 1/12 δυσκολεύεται η καμπύλη να χωρέσει στην οθόνη!
περιεργο αυτο.
τοσο χαλια ειναι οι ενισχυτες αυτοκινητου η ηταν ενας συγκεκριμενος;
 


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
O κ.Χατζηστάμου άκουσε το dac μου στην εταιρεία του στο mastering studio, δηλαδή σε πλήρως ελεγχόμενες συνθήκες με όλα τα υπόλοιπα συνοδά ίδια και γνωστά σε αυτόν,πχ. lipinksy κλπ. και σε σχέση με πολύ καλούς επαγγελματικούς μετατροπείς.
Το "διαφορετικό" που παρατήρησε και μου είπε και μάλλον σε αυτό αναφέρεται, είναι πως το δικό μου βουβάλι (με το legato), είναι λίγο μαζεμένο στις μεσσαίες κι ως εκ τούτο είναι λίγο μαλακό, ενώ κατά τα άλλα του φάνηκε αρκετά ισορροπημένο. Αν έχει να προσθέσει τίποτα ο ίδιος....
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.688
Μηνύματα
2.869.971
Members
37.945
Νεότερο μέλος
belg1960
Top