AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

...μία επιβεβαίωση για την διορατικότητά σας.
Του κολλητού του Μ.Φ πρώτα από όλους - του γνωστού μας RD/ZP! :612:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.976
Reaction score
55.208
Απάντηση:Requiem γιά μιά...Μετρική Άλω

costas Ear 313: Βασικά, πολύ θα ήθελα τον RDoherty εδώ, να τα "χώνει" όσο πιο βαρβάτα γίνεται.
κάντε τον μεταγραφή.
πάντως δεν μου φτάνει ένας.
και επίσης, εγώ δεν έχω είδωλα!
αν και είμαι σίγουρος ότι με ξεχωρίζει.
δεν είναι και τελείως …. γκάου
Θα ήμαστε πολύ τυχεροί εάν βρίσκαμε πληθώρα από RD...Αλλά είναι τόσο σπάνιο το είδος,που βαίνει προς εξαφάνιση,γι αυτό ν'αρκεστούμε στον ένα και μοναδικό...
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Σκέφτομαι να αφαιρέσω την δυνατότητα από τον editor να γράφει κάποιος με έντονα γράμματα.

...
Ναι ξερω, εκτος απο τον εξης ενα συνδυασμο ''ΠΑΟΚ'' .................
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.976
Reaction score
55.208
Απάντηση: Ποιός φοβάται τη Μετρική...Άλω(ση)

Η ΄΄τέλεια καταιγίδα΄΄ των αντεγκλήσεων κρατά στο μάτι της τα παρακάτω αποσπάσματα:
Υπάρχουν 2 στοιχεία που καθορίζουν το πως ακούμε τον ήχο. Τονική ισορροπία και πληροφορία...

Έχει δοκιμαστεί σε αρκετά setup που δεν λειτούργησε όπως περιμέναμε, κυρίως σε setup που τείνουν να έχουν τονισμένα ψηλά απο τον ενισχυτή , τα ηχεία η καλώδια.
(Οι διαφορές καλωδίων με την metric είναι μεγάλες)

Και υπάρχουν βέβαια και setup που είναι μαγική. Απο τις πιο άμεσες και άδολες προσεγγίσεις στην αληθινή μουσική, ειδικά με αρχεία υψηλής ανάλυσης. Και ώ τι σύμπτωση , στατιστικά τα setup που λειτουργεί εξαιρετικά είναι αυτά που κατά γενική ομολογία είναι και αυτά πολύ ισορροπημένα.
Και να θυμηθείτε και κάτι. Σε 3-4 χρόνια, όταν όλοι θα έχουν αλλάξει 2-3 μοντέλα η Metric θα είναι εδώ με το ίδιο αυτό μοντέλο, και τότε θα είναι ακόμα πιο κατανοητό πως παίζει και τι κάνει. ( Αν θεωρήσουν πως πρέπει να βελτιώσουν κάτι, δεν θα βγάλουν άλλο μοντέλο, θα αναβαθμίσουν αυτό)
Έχει ξαναγίνει. Η Metric 2882 βγήκε το 2001 !! ¨Εγινε γνωστή το 2005 !!! και σήμερα με τεχνολογία του 2001 και το μοναδικό ασύγχρονο firewire, στέκεται άνετα σαν η καλύτερη κάρτα στα 1500 € , με ίδια υγιέστατα A/D - D/A και αναβάθμιση σε software και clock.
Αν λοιπόν ο κόσμος ψάχνει "ακουστικό review" να σου υπενθυμίσω οτι έχουν γίνει δύο τέστ της μέτρικ.Το ένα είναι στο σπίτι του Βλάση και το άλλο σε γνωστό θαμώνα του avsite και μέλος του ACA που έχει ένα απο τα καλύτερα συστήματα στην Ελλάδα σε όλους τους τομείς(αποδεδειγμένο και με μέτρηση απο τη μέτρικ!!!)...
Φυσικά περιμένουμε το ριβιού και γι αυτό δέν το έχουμε βγάλει στη φόρα...αν και κάτι θα έχει πάρει το αυτί σου εσένα...:116:
Σημασία δεν έχει να μαθευτεί το όνομα,αλλά το πώς αξιοποίησε τις δυνατότητες της συσκευής πέρα από αυτές του δικάναλου μετατροπέα και προενισχυτή...:126:
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
παραθετω το αποτελεσμα της μεταφρασης απο την Αγγλικην εις την Ελληνικη συμφωνα με την αγαπητη Γκουγκλα.

METRIC HALO = ΜΕΤΡΙΚΟ ΦΩΤΟΣΤΕΦΑΝΟ.

Προσωπικο συμπερασμα

η καρτα μετατρεπει τον αμαρτωλο σε αγιο με φωτοστεφανο.
ιδανικη θεραλεια για αθυροστομους, για βαζελους και λοιπους συγγενεις ............ :143:
 


ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

ChrisHat 255:
Μάλιστα η εταιρεία είχε φτιάξει ένα συγκριτικό πίνακα όπου θα έβγαινε με επιθετική διαφήμιση σε στύλ : Weiss X 8 ch + Prism Ψ 8 ch + Grace preamp 8 ch = 40000 $
ULN-8 6000 $ κλπ

Χρήστο συχώρα με… (ειλικρινά! προκειμένου όμως να σκάσω… και για τον εαυτό μου τα ίδια θα έγγραφα)
αυτό είναι διαφήμιση, ή έστω σκέψη προς διαφήμιση, σοβαρής εταιρείας;
ή αυτό;:
Τούς ψήσαμε πως αυτό θα ήταν χοντρό και δεν το προχώρησαν.

παρόλα αυτά, λέω πώς ευτυχώς που τους ψήσατε.

(εκτός και αν ήθελες να πείς κάτι άλλο και αυτό γράφτηκε εκ παραδρομής)

επίσης, εάν αυτό αληθεύει, είναι αυτό σοβαρό περιοδικό; (όποιο και να είναι αυτό)

ChrisHat: Θα σας πω κάτι που δεν είναι γωστό, η ULN-8 έγινε test σε γνωστό αμερικάνικο περιοδικό το οποίο δεν βγήκε ποτέ στον αέρα γιατί ήταν τόσο διθυραμβικό που ο chief editor το απέσυρε.

Σε 2 φράσεις προσπάθησα να δώσω το στίγμα 2-3 ετών.

Υπήρχαν δεκάδες απίστευτα σχόλια απο ανθρώπους που διαμορφώνουν τον ήχο και το τι ακούμε συγκρίνοντας το με συγκεκριμένα εξέχοντα μηχανήματα. Η Metric ρώτησε αν μπορούσε να χρησιμοποιήσει αυτά τα σχόλια και οι περισσότεροι δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

Όταν παρουσίασαν το πλάνο marketing που ανέφερα, προσωπικά αντέδρασα αν και πολλοί επώνυμοι ηχολήπτες και mastering engineers δεν είχαν πρόβλημα.

Τελικά και σοφά, δεν μπήκαν σαν ταύρος σε υαλοπωλίο αλλά άφησαν το προιόν να μιλήσει απο μόνο του.

Το περιοδικό είναι σοβαρότατο. Αλλά στη θέση του editor θα έκανα το ίδιο.

Δεν γίνεται μια ... κάρτα ήχου να έχει ταυτόχρονα προενισχυτές μικροφώνου στα επίπεδα η και καλύτερα απο Grace και Millenia, A/D στα επίπεδα η και καλύτερα ενός Weiss η Prism η Lavry, D/A στα επίπεδα η και καλύτερα ενός Weiss η DCS η EMLabs , με κονσόλα ανοικτής αρχιτεκτονικής 80 bit precision arithmetic και πολλές άλλες ακόμα δυνατότητες.

Για όλους ήταν μια τεράστια έκπληξη. Ο BJ είναι guru στον κώδικα, στούς 2-3 Αμερικάνους, είχε δείξει 10 χρόνια πριν πως μπορεί και με τις hardware υλοποιήσεις (2882 - ULN-2) αλλά κανένας δεν φανταζόταν τι ετοίμαζε μέχρι να το παρουσιάσει και που θα το έφτανε το πράγμα.

¨Εχει γίνει τόσο optimization ώστε λίγους μήνες πρίν κυκλοφορήσει, ένας προμηθευτής άλλαξε το μοντέλο πυκνωτή για να γίνει CE certified. Παίρνοντας τον νέο πυκνωτή υποτίθετε λίγο-πολύ ίδιο, με έκπληξη διαπιστώθηκε πως είχε αλλάξει ο ήχος του μηχανήματος. Ξανά research για τον αντικαταστάστη του ώστε να διατηρηθεί ο ήχος σε κάθε λεπτομέρεια όπως στην αρχική υλοποίηση.

Τίποτα δεν διαλέχτηκε κατά τύχη και για λόγους κόστους. Το μηχανάκι θα μπορούσε να έχει 12.000 $

1 μήνα πρίν κυκλοφορήσει μας ρώτησαν πια νομίζουμε πως θα πρέπει να είναι η τιμή.
Οι προτάσεις ήταν απο 4000 $ (δική μου ! είχαμε ήδη μπεί στην κρίση ) μέχρι 12000 $ απο χρήστες που θεωρούσαν πως κάτω απο 10000 $ κανένας δεν θα πάρει την κάρτα στα σοβαρά. Τελικά αποφάσισαν 6000 $ (πάντα σκέφτομαι πως φταίω γιαυτό !!).
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Βαριέμαι προφανώς να παιδεύομαι ...μόνος μου πάνω από ένα PC!
Θα παιδεύεσαι σε ένα Mac ...
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ας όψεται ο lefdin που με κράτησε αργά…


Κώστας Φ. Του κολλητού του Μ.Φ πρώτα από όλους - του γνωστού μας RD/ZP!


Κωστάκη γιατί με μπερδεύεις;
Μιας που με μπέρδεψες, θα σου πώ πώς, αν ήσουν ξύπνιος -όπως δηλώνεις ή θέλεις να δείχνεις- θα έπρεπε να είχες καταλάβει (ακόμα και από αυτά εδώ τα γραπτά μου, αλλά και στο avmentor, -είδες πόσο γλύφω ε..), πώς ούτε κολλητούς (ειδικά με την έννοια της κλίκας) έχω αλλά ούτε, όπως προείπα, είδωλα.

Αυτά ψάξτα στο εαυτό σου ή σε άλλους.

Τα δικά μου είδωλα, όπως αλήθεια, ήθος, ειλικρίνεια κ.λπ., είναι άϋλα.
Ίσως, δεν ξέρω, ψιλά γράμματα για σένα και για τους περισσότερους.


Το RD/ZP τι είναι; κωδικός από ζαντολάστιχα; ας πούμε ζάντες-Pirelli; : p

Και αν κατά λάθος εννοείς RD=Zonepress, αυτός το ξέρει; Γιατί δεν πας να του το πείς εκεί;

Κωστάκη και άλλη φορά έχω προσπαθήσει να σε νουθετήσω… και ειλικρινά δεν μου αρέσει να το κάνω…
για αυτό το τελειώνω εδώ.

(εάν το έγραψες φιλικά και με χιούμορ, να το διευκρινίζεις γιατί το χιούμορ -αν και όχι πάντα- μου λείπει.)



Bhutias: Θα ήμαστε πολύ τυχεροί εάν βρίσκαμε πληθώρα από RD...

Σε τι θα είμαστε τυχεροί; ρωτάω γιατί δεν τον πρόλαβα… (δεν διάβαζα-έμπαινα τότε…)

Bh…Αλλά είναι τόσο σπάνιο το είδος,που βαίνει προς εξαφάνιση,…

Άμα τον βρούμε να τον βάλουμε στο μουσείο Φυσικής Ιστορίας της Ν.Υ.

Bh…γι αυτό ν'αρκεστούμε στον ένα και μοναδικό

Για μία μεταγραφή μίλησα, δεν μίλησα για όλη την …ενδεκάδα.

χαιρετώ σας!

όντα μικρά χρωματιστά μες τον καθρέπτη κλειδωμένα…. Δ.Σ.
άσχετο, αλλά η ομοιοκαταληξία μου το έφερε στο μυαλό.
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Μιας που το ξενυχτήσαμε…

ChrisHat 330: ……


Αγαπητέ μου Χρήστο κατάλαβες τι είπα εγώ;
(post 309- 2o μέρος)


Όχι! το περιοδικό δεν είναι σοβαρό όταν αποσύρει ένα review για να μη φέρει την αγορά τούμπα όπως λές.
(με αυτή την έννοια το λέω)


για την εταιρεία ότι είχα να πώ το είπα.
αν είναι έτσι τα πράγματα.
δεν είπα εγώ ότι είναι έτσι….


Καληνύχτα σε όλους! πραγματικά.

και όσους στεναχωρούν τα γραπτά μου… η φτιάξη μου είναι τέτοια…
(και όπως έχω πεί πολλές φορές, δεν συχωρώ ούτε τον εαυτό μου)
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

και να φανταστει κανεις, οτι ολη αυτη η ενταση γινεται για την μετρικ, που στο συγκεκριμενο θρεντ δεν αναφερει κανενας οτι δεν παιζει καλα , αλλα ισως να επαιζε και καλυτερα!!! [με καλυτερους τελεστικους κ.α]

Φανταστειται τωρα να επρεπε να επαναφερουμε το Απολλων 13 στην γη , ολοι οι θαμωνες του Site, μαζι και οι ηλιθιοι, οπως με πολυ σεβασμο αποκαλει καποιος καποια μελη , τι θα ειχε γινει!!!!!
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Μ.Φ. said:
Και αν κατά λάθος εννοείς RD=Zonepress, αυτός το ξέρει; Γιατί δεν πας να του το πείς εκεί;
Ναι! :116:

και να φανταστει κανεις, οτι ολη αυτη η ενταση γινεται για την μετρικ, που στο συγκεκριμενο θρεντ δεν αναφερει κανενας οτι δεν παιζει καλα , αλλα ισως να επαιζε και καλυτερα!!! [με καλυτερους τελεστικους κ.α]
Ναι, είπε κάποιος για τους τελεστικούς και απάντησε ένας άλλος ότι προφανώς μπορεί να έπαιζε καλύτερα αλλά σίγουρα θα ήταν πολύ ακριβότερη.

[Με ~90 τελεστικούς μέσα (λίγο-πολύ τόσους έχει αν δεν το έχετε προσέξει) και με 5 ευρώ διαφορά έκαστος (στην περίπτωση π.χ. του 797 που προτάθηκε), πάμε σε 450 ευρώ σε υλικά. Αυτό σε εμπορικό μηχάνημα μεταφράζεται σε τουλάχιστον 1000 ευρώ πάνω στην τελική τιμή. Είμαστε τόσο σίγουροι ότι η διαφορά στην απόδοση θα δικαιολογεί τη διαφορά στην τιμή;]

Και επειδή ο άλλος απάντησε, ξαφνικά βγήκε φανατικός. Ποιό είναι το πρόβλημα; Ότι παρουσιάστηκε λογικό αντεπιχείρημα; Γιατί θεωρείται καυγάς αυτό;

Προσωπικα τα ίδια πάνω κάτω είχα πει κι όταν είχε γίνει ανάλογο σχόλιο για τους τελεστικούς του Benchmark (που δεν το συμπαθώ και ηχητικά).
Το ίδιο είπα και στον Βλάσση όταν έψαχνε να αλλάξει πυκνωτές στον Krell - να τον αφήσει δηλαδή στην ησυχία του.
Αυτή είναι η άποψή μου και τη στηρίζω με λογικά επιχειρήματα, τεχνικά ως επί το πλείστον, τα οποία είναι πολύ εύκολο να ανατραπούν αν δεν στέκουν.

Απλά στρέφουν κάποιοι το ενδιαφέρον τους στο "πώς" τα γράφει ο άλλος γιατί αν πάνε στο "τι" γράφει θα πρέπει να βρούνε ουσιαστικά επιχειρήματα και τους πέφτει κομματάκι δύσκολο....
Κατανοώ τη δύσκολη θέση τους, αλλά μπορούν απλά να μη γράφουν στο thread αν δεν έχουν κάτι ουσιαστικό να πουν.

Εκτός αν όντως αυτοί ζορίζονται - που είχαμε δίκιο, που φοβούνται μήπως δεν κάνανε τελικά την καλύτερη επιλογή ή για κάποιο άλλο περίεργο λόγο - επειδή κάνουμε τον χαβαλέ μας για ένα μηχανάκι που γουστάρουμε, που είναι κοντά στη φιλοσοφία μας και που στο κάτω-κάτω έχουμε άπειρα επιχειρήματα να το στηρίξουμε ως επιλογή...

Κι από την άλλη όταν ο κάθε πικραμένος παίρνει ένα λαμπάτο με 20% THD και 0.4W, το 15ο του ενισχυτάκι μέσα σε ένα χρόνο, που ούτε ξέρει γιατί τον αγόρασε και του κάνεις έστω και ένα ελάχιστο αρνητικό σχόλιο ή κριτική περί των σχεδιαστικών επιλογών ή του πεις ότι υπάρχουν άλλοι πολύ καλύτεροι ενισχυτές σε αυτά τα χρήματα, δεν τον αφήνεις να "εκφραστει", του "την πέφτεις" και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Επιλεκτική ευαισθησία, δύο μέτρα και δύο σταθμά ή να πω τίποτα χειρότερο;
 

Μηνύματα
27.721
Reaction score
26.042
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Χμμ Κωστάκη λεβέντη μ αυτό να κάν?σ γιατι σι βλέπω χλουμώ λιγάκ .
Δην μη φαίνες καλά χάηντε μάναμ @να ση δει κανάς γιατρός ,μπας κι δεις χαϊρι. Αηντε μάναμ.
@ εαρ
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.737
Reaction score
7.530
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Μαλιστα...........
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Συγχαρητηρια Χρηστο, ειμαι εκπληκτος με αυτα που διαβαζω...

Θα μου επιτρεψεις ομως, ταπεινα, (μιας και εδω εχει επικρατησει αυτο) να σε ρωτησω αν υπαρχει καποιο link που να τα βεβαιωνει αυτα...
Κάνεις αίτηση στο beta forum της Metric και ... είσαι μέσα

Επισης, θα ηθελα να πω (ως διαπιστωση) πως μιας και ολα γινονται μεσω software και κωδικα, σαφως και ειναι σχεδον αδιαφορο το τι τσιπακια φορα η συσκευη. Ο ηχος θα μπορουσε να "φτιαχτει" οπως θελει ο δημιουργος του κωδικα.
Τι σχέση έχει το hardware μέρος με το software ?

Το A/D και D/A γίνεται με software ?

Καταλαβαίνουμε γιατί μιλάμε ?
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Τυχαιο γεγονος Βλαση μου.
Θα ελεγα ομως οτι τα θεματα που αφορουν την Μετρικ "τσιγκλανε" λιγο, κυριως σε τεχνικο επιπεδο.
Διαβασα , κατα την γνωμη μου , πολλα "λανθασμενα" πραγματα...

Ξερεις οτι ειμαι κλασικος..... !!!

Το A/D και D/A γίνεται με software ?
Καταλαβαίνουμε γιατί μιλάμε ?
Ευτυχως η δυστυχως, παρα πολυ καλα...!!!

Η ερωτηση σου βεβαια ειναι ευλογη, αφου δεν με γνωριζεις...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.737
Reaction score
7.530
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Τυχαιο γεγονος Βλαση μου.
Θα ελεγα ομως οτι τα θεματα που αφορουν την Μετρικ "τσιγκλανε" λιγο, κυριως σε τεχνικο επιπεδο.
Διαβασα , κατα την γνωμη μου , πολλα "λανθασμενα" πραγματα...

Ξερεις οτι ειμαι κλασικος..... !!!
Κωστα δεν τσιγκλαει τιποτα....ολα ειναι καθαρα και ξαστερα ....οπως και στις αναλογικες υλοποιησεις με τα τοσα(και σε αυτα )προβληματα!!!!


Αν αρχισουμε τωρα να μιλαμε και για τα τεχνικα τσιγκλισματα που εχει ενα πικαπ θα κρασσαρε ο σερβερ ...........
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Κωστα δεν τσιγκλαει τιποτα....ολα ειναι καθαρα και ξαστερα ....οπως και στις αναλογικες υλοποιησεις με τα τοσα(και σε αυτα )προβληματα!!!!


Αν αρχισουμε τωρα να μιλαμε και για τα τεχνικα τσιγκλισματα που εχει ενα πικαπ θα κρασσαρε ο σερβερ ...........
Ποιος ειπε φιλε μου το αντιθετο?
Καθαρα και ξαστερα ειναι, ασφαλως, επειδη ολα ομως εχουν τα προβληματα τους, πρεπει να τα λεμε και αυτα.

Το μηχανημα ειναι καλο και τιμιο, απολυτα συμφωνος, μεχρι το τελειο η το εξαιρετο ομως, πιστευω προσωπικα οτι σχεδιαση μιας δεκαετιας απεχει αρκετα...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.737
Reaction score
7.530
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ηθελα να ηξερα ......αν ανοιγαμε ενα θεμα για μια αλλη αναλογη μηχανη η εστω για εναν συγκεκριμενο κονβερτορα (διαλεχτε)θα ειχαμε ρε παιδι μου 9600 βιους και 343 απαντησεις σε 2,5 μερες?
Θα ειχαμε τοσες παρουσιες(ακομα και εξαφανισμενες) μεχρι τα ξημερωματα και 20 με 30 ατομα μονιμως μεσα για μια μηχανη με τοοοοοσα τεχνικα-ακουστικα-κατσκευαστικα προβληματα?
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.005
Μηνύματα
2.885.142
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top