Αναβάθμιση Hχείων

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Βρίσκομαι στην διαδικασία μελλοντικής αναβάθμισης, στο επομενο χρονικο διάστημα των ηχειών μου.
Ο ενισχυτης που τροφοδοτει τωρα τα υπαρχοντα ειναι ο Yamaha 671.
Tα υπάρχοντα είναι : dali concept 6, concept center, concept 2 και προσφατα το sub jbl 250 esw, και δορυφορους διπολα Wharfedale WH-2
Από αυτά θα μεινουν το sub που αποκτήθηκε πρόσφατα και τα διπολα.
Τα ηχεια που εχω βαλει στο ματι (για τις κολωνες μιλάω, τα υπολοιπα θα ακολουθησουν την βασικη επιλογη είναι)
Klipsch 62 II ~980 E
Polk TSi 500 ~700 E
Jbl 90 ES ~ 670 E.
H χρήση ειναι 50-50 % ταινίες και μουσική ( κυριως ροκ, και κλασικη μουσικη και οπερα). O χώρος που καλυπτουν είναι περιπου 4 Χ7μ = ~ 28μ2
Ερωτήσεις:

Ποια ηχεια δενουν καλυτερα με τον Yamaha? Yπάρχει μήπως θεμα με τις κόρνες των klipsch σε σχεση εμ τον Yamaha?

Ποια ηχεια θα με αναβαθμισουν περισσοτερο σε σχεση με τα dali που ειχα?

Τα klipsch αξίζουν το 40% παραπανω που κοστίζουν? Ή δεν θα δω μεγαλη διαφορά αγοραζοντας πχ τα jbl και θα εχω 300 ευρω στην τσεπη, παντα σε συναρτηση με τον ενισχυτη που εχω.

Ποια έχουν την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης?

Ποια εχουν την καλυτερη αποδοση σε ταινιες? (τα klipsch?)

Ποια έχουν καλυτερη αποδοση σε μουσικη? (τα polk?)

Ποια ειναι ποιο value money?

Ποια αλλη προταση μπορεί να μπει σφηνα σε αυτες που εχω βαλει και πιστευετε οτι θα με αναβαθμισει με αυτον τον ενισχυτη ?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.420
Reaction score
74.780
Κατ' αρχήν, τι δεν ικανοποιεί στον ήχο των Dali, ώστε να πρέπει να φύγουν? Μήπως υποοδηγούνται?

Παίζεις σε υψηλή ένταση συνήθως?
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση Hχείων

Κατ' αρχήν, τι δεν ικανοποιεί στον ήχο των Dali, ώστε να πρέπει να φύγουν? Μήπως υποοδηγούνται?

Παίζεις σε υψηλή ένταση συνήθως?
Δεν είμαι ικανοποιημενος στην μεσαια και χαμηλη περιοχή. Ψηλα ειμαι πολυ καλα. Γι αυτό αναβαθμισα τον ηχο με το sub jbl απο το οποιο ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Σε υψηλη ενταση στα 3/4 του ενισχυτη παιζω καποιες φορες σε ταινιες και περιστασιακα σε καποια κομματια για 3-4 λεπτα .
Θεωρεις οτι τα παραπανω ηχεια δεν αποτελουν αναβαθμιση σε σχεση με τα dali (πιθανον λογο ενισχυτη?)
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.686
Reaction score
2.728
Απάντηση: Αναβάθμιση Hχείων

με τον ενισχυτη σου καλυτερα Klipsch, λογω ευαισθησιας θα σηκωνεις ευκολα σταθμες χωρις να χρειαζεται να φτανεις τον ενισχυτη στα ορια του.
Τα αλλα μοντελα που ανεφερες θελουν καλυτερη ενισχυση και γενικα δεν θα παιξουν καλυτερα απο τα Klipsch.
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Απάντηση: Αναβάθμιση Hχείων

Καλα τα klipsch...αλλα ακριβουτσικα τα ατιμα....
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.420
Reaction score
74.780
Re: Απάντηση: Re: Αναβάθμιση Hχείων

Θεωρεις οτι τα παραπανω ηχεια δεν αποτελουν αναβαθμιση σε σχεση με τα dali (πιθανον λογο ενισχυτη?)
Δεν θεωρώ τίποτα, μιά ερώτηση έκανα γιά να καταλάβουμε το πρόβλημα.
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αναβάθμιση Hχείων

Δεν θεωρώ τίποτα, μιά ερώτηση έκανα γιά να καταλάβουμε το πρόβλημα.
Ναι οκ , καταλαβα. Εκει εντοπιζω την αδυναμια των dali , λογω μάλλον της μικρης καμπινας δεν έχουν δυνατη μεσαια χαμηλη περιοχη. Τωρα αν βεβαιωθω οτι τα παραπανω ηχεια που κοιταζω , δεν αποτελουν αναβαθμιση του ηχου μου , ε σιγουρα στις μερες που περναμε δεν προκειται να προχωρησω σε καποια τετοια "αναβαθμιση" που θα μου στοιχισει +1000 ευρω με αμφιβολου αποτελεσματος βελτιωση.
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Απάντηση: Αναβάθμιση Hχείων

με τον ενισχυτη σου καλυτερα Klipsch, λογω ευαισθησιας θα σηκωνεις ευκολα σταθμες χωρις να χρειαζεται να φτανεις τον ενισχυτη στα ορια του.
Τα αλλα μοντελα που ανεφερες θελουν καλυτερη ενισχυση και γενικα δεν θα παιξουν καλυτερα απο τα Klipsch.
Eξηγησε μου, αυτο το βλεπεις απο τις προδιαγραφες επειδη το klipsch εχει ευαισθησία 97db ενω τα αλλα 2 91?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Αναβάθμιση Hχείων

Ξεκινάς απο λάθος βάση,δλδ έναν πολυκάναλο ενισχυτή για να καλύψει τις μουσικές σου ανυσηχίες..
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.686
Reaction score
2.728
Απάντηση: Αναβάθμιση Hχείων

Eξηγησε μου, αυτο το βλεπεις απο τις προδιαγραφες επειδη το klipsch εχει ευαισθησία 97db ενω τα αλλα 2 91?
Χονδρικα ναι.

Ναι οκ , καταλαβα. Εκει εντοπιζω την αδυναμια των dali , λογω μάλλον της μικρης καμπινας δεν έχουν δυνατη μεσαια χαμηλη περιοχη.
Τα μεσαια δεν εχουν να κανουν με το μεγεθος καμπινας.
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Απάντηση: Αναβάθμιση Hχείων

Ξεκινάς απο λάθος βάση,δλδ έναν πολυκάναλο ενισχυτή για να καλύψει τις μουσικές σου ανυσηχίες..
Το εχω, ο yamaha 671
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Αναβάθμιση Hχείων

Το εχω, ο yamaha 671
Μάλλον δεν το εξήγησα σωστά.
Είναι λάθος υλικό ένας AVR για μουσική.Καλύτερα αποτελέσματα θα πάρεις απο έναν σωστό δικάναλο ακόμα και της τάξεως των 300 ευρώ..
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Απάντηση: Αναβάθμιση Hχείων

Μάλλον δεν το εξήγησα σωστά.
Είναι λάθος υλικό ένας AVR για μουσική.Καλύτερα αποτελέσματα θα πάρεις απο έναν σωστό δικάναλο ακόμα και της τάξεως των 300 ευρώ..
Kαταλαβαίνω αλλα η χρηση του συστηματος δεν ειναι 100% για μουσικη μονο στο 50%. Με το υπάρχοντα av μπορω να συνδυάσω το δικάναλο (γνωρίζω οτι δεν μπορει να συνδεθεί με τελικο) , ή μπορούν να δουλευουν ανεξάρτητα? δλδ ο δικαναλος για τις κολωνες και ο πολυκαναλος για τα υπολοιπα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.664
Απάντηση: Αναβάθμιση Hχείων

ΙΜΗΟ πάρε τα τζι-μπι-ελ.

σε δεύτερο χρόνο, μετά από κανα χρόνο δηλαδή, στο επόμενο "upgrade", δοκίμασε και ένα δικάναλο τελικό μόνο για τα τζι-μπι-ελ, με μπόλικα βατ.
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Απάντηση: Αναβάθμιση Hχείων

ΙΜΗΟ πάρε τα τζι-μπι-ελ.

σε δεύτερο χρόνο, μετά από κανα χρόνο δηλαδή, στο επόμενο "upgrade", δοκίμασε και ένα δικάναλο τελικό μόνο για τα τζι-μπι-ελ, με μπόλικα βατ.
Τα προτείνεις ως value money ή επειδη τα θεωρεις πραγματικα καλυτερα απο τα άλλα?
Τον δικαναλο οπως ειπα πιο πριν μονο για τις κολωνες και για τα υπολοιπα τον 671 ή δεν γινεται ?
 


Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Απάντηση: Αναβάθμιση Hχείων

Xμμμ,δεν έχει pre-out ο Υamaha..
συνεπως συνδυασμος του 671 με δικαναλο δεν γινεται. Σωστά? Με τα ηχεια και με δεδομενο τον 671 (ουτε 7 μηνων δεν είναι) τι προτείνεις ?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Αναβάθμιση Hχείων

τα καθε κλιπς στην πιατσα με μετρητο τα σφαζουν στο γονατο
αν εχεις μετρητο και ξερεις ποτε και που να πας χτυπας αβερτα
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Αναβάθμιση Hχείων

συνεπως συνδυασμος του 671 με δικαναλο δεν γινεται. Σωστά? Με τα ηχεια και με δεδομενο τον 671 (ουτε 7 μηνων δεν είναι) τι προτείνεις ?
Mάλλον τα κλιπς,αλλά άκουσε τα με τον ενισχυτή σου πριν κανεις την κίνηση..
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.281
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top